Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

S-a intors Mos Gerila?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,117
  • Înscris: 22.05.2003
Copila fiind, il asteptam pe Mos Gerila, cu cadoul supriza, pentru care fusesem cuminte macar jumatate de an.

Ma trezeam la ora 5.30, ca atunci pleca tata la servici de obicei si ma aruncam asupra bradului, in care o instalatie cu starter de neon clipocea aritmic.

Rar imi aducea Mos Gerila ceea ce imi doream, dar oricum, cadoul il pretuiam ani la rand.

Auzisem si de Mos Craciun, dar nu imi placea cum suna, iar ai mei nu erau religiosi decat la nunti/botezuri/morti/pomelnice.

Dupa '89 am priceput ce cu Mos Craciun, iar Mos Gerila a disparut instant, lasand loc lui Mos Craciun.

Hrusca rasuna din pick-up si la radio, la TV erau emisiuni pe tema Craciunului, mai existau colindatori carora nu iti era frica sa le deschizi usa, iar  mama cocea cozonaci, pentru ca in sfarsit avea gaze ca sa ii coaca!
Pentru mine anii imediat de dupa revolutie au fost "magici" dpdv al Craciunului.

Dupa 25+ de ani, e pentru prima oara cand mi s-au parut aiurea colindele lui Hrusca.
Copii nu le sufera, iar adultii sunt prea grabiti sa le mai auda.
La TV ruleaza din nou Home Alone, dar as prefera Die Hard.
Grinch e Dragnea/Johanis.

Mosul a adus toata lista de dorinte a copiilor, dar magia s-a destramat total in luminite led aprinse cu o luna in urma!
Cadourile vor fi uitate intr-un colt in cateva zile.

Mos Craciun nu mai este, Mos Gerila a revenit!

La Multi Ani!

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Cred totusi ca Mos Craciun,inca mai exista in sufletele noastre.

#3
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
" Rar imi aducea Mos Gerila ceea ce imi doream, dar oricum, cadoul il pretuiam ani la rand.".. asta este motivul pentru care am avut o copilarie adevarata si fericita..

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ca e Mos Gerila, ca e Mos Craciun asta nu conteaza. Important e sa pastram pentru totdeauna in suflet ceva din inocenta si frumusetea copilariei.

#5
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Da Mos Gerila se intoarce si din cate vad eu,sarbatoarea cea mai mare din aceasta perioada ,este trecerea dintre ani,iar Craciunul pierde teren!

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ce ți-e cu nostalgia asta, te pălește taman când n-ar trebui... Totuși unde-s zăpezile de-altă dată?

PS: mi-a plăcut la nebunie începutul, m-a dus cu gândul la ”Băiet fiind păduri șantiere cutreieram...”.

Edited by shogun1, 31 December 2016 - 10:35.


#7
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004
Copilaria e unica si plina de amintiri frumoase chiar si pentru cei care au avut neajunsuri si lipsuri mari. Pentru ca e perioada din viata pe care toti o percepem unica si minunata.
Imi amintesc si eu instalatia cu starter si stelute mari din plastic de diferite culori. Posted Image

Edited by Celtic, 31 December 2016 - 10:36.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai nu mai este mos craciun, pt ca deja suntem intr-o perioada in care craciunul e doar o sarbatoare de marketing si de eticheta, cu cat te dai mai tare in stamba, cu atat esti mai bine vazut in societate.

noi astia mai vechi am prins vremurile cand un cadou, chiar era cadou, pt ca atunci se cumparau de catre parinti lucruri mai rasarite, la care in restul anului nu aveam acces asa facil. pt ca atunci noi ne bucuram de orice jucarie, insa acum ........ copiii stiu doar telefoane si lucruri kitch-oase.

noi mergeam cu colindatul, mergeai prin nameti pana la genunchi pt ca asa era traditia, ajungeai murat acasa de frig si umezeala, dar asta era sarbatoarea, acum ....... daca ii lasi 10 min afara pe o zapada de abia acopera asfaltul, iti spun ca racesc si ca le vrei raul.

#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postshogun1, on 31 decembrie 2016 - 10:33, said:

Ce ți-e cu nostalgia asta, te pălește taman când n-ar trebui... Totuși unde-s zăpezile de-altă dată?

Depinde in ce zona stai. In Vest, Nord si Nord-Vest e cam cea mai adevarata iarna din ultimii 10 ani (zapada multa si ger).

Edited by Daian95, 31 December 2016 - 10:36.


#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Io mă refeream la săracu' Villon, trecut în uitare văd.

#11
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Nu stiu de ce, nici nu intentionez sa verific, insa de cand ma stiu in casa s-a vorbit si a venit Mos Craciun.
In ziua de Craciun Mosul imi aducea tot ceea ce reusea sa gaseasca si mi-as fi dorit. Nu am avut pretentii niciodata, asa ca tot ce era sub brad era minunat.
Mos Gerila era cumva secundar. Era pentru mine un al doilea Mos care, culmea, chiar venea in noaptea dintre ani. Nu atat de "consistent" ca si primul, insa venea si il asteptam.
Prin urmare, Mos Craciun a fost de baza, iar celalalt Mos ca o completare chiar si in acele timpuri.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
cand de sarbatorile de iarna noi ne dadeam cu sania .... cate trante luam, cate capete in zapada ne-am luat, dar asta era magia sarbatorilor de iarna, asa simteai ca este craciunul. acum ... nu ne mai dam cu sania, ci cu masina pana la magazinul din colt.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,117
  • Înscris: 22.05.2003

View PostCeltic, on 31 decembrie 2016 - 10:35, said:

Copilaria e unica si plina de amintiri frumoase chiar si pentru cei care au avut neajunsuri si lipsuri mari. Pentru ca e perioada din viata pe care toti o percepem unica si minunata.
Imi amintesc si eu instalatia cu starter si stelute mari din plastic de diferite culori. Posted Image

Ca idee, erau nuferi!

#14
ianisgiovani

ianisgiovani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 05.03.2014
Anul acesta politica a confiscat sarbatorile si traditiile de iarna. Ar trebui ca luna decembrie sa fie declarata luna libera de politica.

Copiii si Mos Craciun trebuie sa fie cei care patroneaza aceasta luna. Chiar daca nu mai avem zapezile de altadata, copiii si Mos Craciun sunt aceiasi, trebuie doar sa le acordam atentie, sa ne bucuram impreuna de farmecul acestor zile.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Totul in viata asta a fost transformat in ceva comercial. Pana si Mos Craciun sau Hrusca. Nema traditii. Poate pe undeva printr-un sat uitat de lume.
Emotia care venea odata cu aceasta perioada a anului s-a dus, nu mai exista. Suntem captivi in propria viata creata de altii. Si noi suntem cei care le dam voie.
Totusi, cu putin efort si in primul rand constientizare a ceea ce se intampla cu noi, putem fi iar asa cum am fost candva.

Adm, in ceea ce ma priveste nu am ce sa scriu pentru ca ce ai zis deja se aplica in totalitate la mai toti din generatia aia.

La multi ani!

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014

View PostAdm, on 31 decembrie 2016 - 10:52, said:


Ca idee, erau nuferi!

adica asa ceva

[ http://zutv.ro/uploads/image/--narcisa/glob15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View PostAdm, on 31 decembrie 2016 - 10:17, said:

Pentru mine anii imediat de dupa revolutie au fost "magici" dpdv al Craciunului.

La Multi Ani!
Gasesc ironic si placut ca un admin a facut subiectul asta, asa dupa ce seara trecuta priveam amuzat la cei care strigau la evidentul subiectului tipei care si-a facut xerox la partea dorsala. Incerc sa zic ca pe aievea revolutionarului care in 89 risca moartea pentru liberatate, asa parca ar trebui destui sa inteleaga si sa pretuiasca libertatea si clipele in care zambesc, se comporta ca in copilarie.

Multumesc lui Dumenzeu ca m-a ajutat sa trec prin anul asta greu, imi doresc sa ma pot retrage cat mai devreme, sa stau la casuta mea si doar sa stau, sa pot sa ma bucur de viata, sa ma duc prin China.

Perioada 90 a fost a mai placuta.
Cat despre televizor? Nu ma uit la el, astept android boxul sa ma pot uita la HBO  si alte programe gratuite.

Grinch a fost Ciolos.

Cam atat. Ca o rugaminte pentru Mos Craciun sau Mos Gerila.
  Ar trebui sa resetati si voi id-urile inactive, banate, a devenit misiune imposibila sa gasesti un id liber pe forum, chiar si cu cifre in el, apoi bagati inregistrare cu SMS, amprenta, ce va doreste sufletul vostru.

La multi ani!

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
mos craciun a fost inlocuit de mos gerila, acesta a fost inlocuit de mos craciun o vreme, dupa care a fost din nou inlocuit .. de santa klaus. 0-2 pentru mos craciun .. :(

"putinul" de atunci avea infinit mai multa valoare decit "totul" de acum, care nu valoreaza 2 bani ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate