Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cel mai bun card de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011
Care este cel mai convenabil card de credit/cumparaturi disponibil in Romania?

De vreo 3 ani am un card Star Forte de la Transilvania, in mare a fost ok, insa nu-mi place ca sunt "rasplatit" cu puncte in loc de bani, iar la casa trebuie sa specific ca platesc cu puncte...problematic cand casiera nu stie cum sa proceseze o plata de genul asta.
Cel mai mult ma nemultumeste ca nu pot folosi punctele pentru plati online.

Nu sunt foarte interesat de plata in rate fara dobanda, prefer sa platesc intreaga suma.

#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Tot Transilvania ramane cea mai buna, n-avem ce face.

#3
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
dacă nici costul zero nu te mulţumeşte, încearcă o perioadă celelalte. nu contează care, că-s cam la fel.

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
La unicredit poti folosi punctele alea sa acoperi din credit, nu trebuie sa ii folosesti in vreun fel anume. Mie mi se pare destul de ok.
Mai mult de atat nu pot spune insa, sunt client Unicredit de vreo 10 ani si mi-e sila sa ma apuc de mai multe banci deodata.

Edited by Seteh, 30 December 2016 - 22:34.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostEphesos, on 30 decembrie 2016 - 22:24, said:

Care este cel mai convenabil card de credit/cumparaturi disponibil in Romania?
De vreo 3 ani am un card Star Forte de la Transilvania, in mare a fost ok, insa nu-mi place ca sunt "rasplatit" cu puncte in loc de bani, iar la casa trebuie sa specific ca platesc cu puncte...problematic cand casiera nu stie cum sa proceseze o plata de genul asta.

Nu exista "card convenabil" decat daca stii sa lucrezi disciplinat cu perioada de gratie si cu ratele fara dobanda, punand frumos banii inapoi cand le vine sorocul. Daca vrei sa stai pe dobanda de 22% la lei, nu mai e convenabil.
Cardul Star BT, daca treci peste nimicurile cu casiera care habar n-are sa foloseasca punctele, e cat se poate de ok. Cei de la Transilvania inca au niste probleme de sistem - sumele nu apar imediat in extras, ratele sunt scazute doar la sfarsitul lunii.. chestii din astea marunte care la o banca moderna nu ar trebui sa fie. In rest e un card ok.   Ca si costuri, cam toate sunt o apa si un pamant, in sens ca te costa vreo 60-80 lei pe an comisioanele lunare si mentenanta la un card de credit.

Edited by rosix, 30 December 2016 - 23:30.


#6
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pai la Forte parca e 25. Eu nu am avut probleme la partea cu punctele, in cel mai rău caz a venit colega " că știe doar ea cu puncte". Momentan nu am văzut nimic pe piața mai bun, daca au condiții mai bune nu prea sunt parteneri și invers. Mie mi-a dat impresia că doar BT și-a dat cu adevărat interesul să creeze un sistem viabil, la celelalte bănci am impresia că genul ăsta de carduri e făcut din inerție și nu prea prezintă interes sa fie dezvoltat corespunzător.

#7
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
Momentan cred ca cel mai bun este la UniCredit.
Primesti 2% din valoarea cumparaturilor sub forma de puncte (1 punct = 1 leu). Poti sa acumulezi maxim 100 de puncte pe luna/ciclu de tranzactionare.
Punctele le convertesti in bani apeland la relatii clienti (multiplu de 20 de puncte, minim 20, maxim 600 pe apel).

Cost: 50 lei pe an (poti sa platesti comisionul folosind puncte, si atunci te costa doar 40 de puncte).

Detalii aici: https://www.unicredi...-de-credit.html

#8
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Salut. Ma intereseaza un card de credit pe care il voi folosi la inchirierea unei masini in Europa (in concediu). La inchiriere se va bloca o suma de aprox 800-1000 euro care se va debloca la final daca nu sunt evenimente. Deci ce m-ar interesa in mod special este comisionul de administrare cat mai mic, pt ca e posibil ca dupa aceasta vacanta sa nu imi mai fie necesar si eventual sa-l inchid la finele anului.
Daca suma blocata se deblocheaza in perioada de gratie banuiesc ca nu trebuie sa achit nici o dobanda sau sa pun bani pe card nu?
Mersi.

#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
1. MasterCard Forte BT - 25 lei/an administrare + 20 lei cardul
2. Dacă suma e doar blocată (nu decontată), nu cred că apare în lista de tranzacții. Dar mai bine întrebi la bancă...

#10
Terminator

Terminator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.10.2006
Aplicatia care gestioneaza MasterCard Forte BT este dupa parerea mea cea mai proasta de pe piata.
Si spun asta din urmatoarele motive:

Nu poti alege data la care sa rambursezi, nu poti face rambursare anticipata partiala din online banking, doar sunand la ei.
Nu ti se reface soldul dupa data de 25 ale lunii.

Nu ti se reface soldul dupa o depunere inainte de data scadenta.


La Garanti si ING poti face rambursare partiala din online banking si soldul ti se reface.

Cand o sa termin cu ratele o sa incerc sa scap de el.

Sunt profund dezamagita de posibilitatile aplicatiei online banking pentru cardurile de credit.

#11
Ephesos

Ephesos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 31.01.2011

 Terminator, on 26 ianuarie 2019 - 20:24, said:

Aplicatia care gestioneaza MasterCard Forte BT este dupa parerea mea cea mai proasta de pe piata.
Si spun asta din urmatoarele motive:

Nu poti alege data la care sa rambursezi, nu poti face rambursare anticipata partiala din online banking, doar sunand la ei.
Nu ti se reface soldul dupa data de 25 ale lunii.
Poti face rambursari anticipate, trebuie sa faci un trasnfer din contul sursa in contul cardului de credit.
Am facut asta de mai multe ori ca sa alimentez contul cardului de credit inainte de achizitia unui produs care depasea soldul ramas. Fac asta deoarece prefer sa utilizez doar cardul de credit pentru orice tip de cumparaturi, cel de debit il utilizez doar pentru retrageri ATM. Operatiunea de transfer este gratuita si se proceseaza aproape instantaneu.

#12
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Vreau si eu sa-mi fac un card de credit dar nu stiu la ce banca, fiecare are anumite avantaje pe anumite segmente
- unele au comisioane mai mici, altele mai mari
- cashback sau puncte bonus (unicredit, bt, alphabank, emag, vodafone etc)
- acces in lounge-uri (aici cred ca intra doar cele premium/gold?)
- rate fara dobanda la anumite produse sau la orice (cam toate au)
- asigurare calatorie
- asigurare cumparaturi (raiffeisen cred ca are asa ceva)
- perioada de gratie mai mare sau mai mica
- suma disponibila mai mare sau mai mica
- alte avantaje...

Ideea e ca fiecare ofera cate ceva dar nu vreau sa-mi fac card la toate.
Intrebarea este, care are cele mai multe avantaje/beneficii?

#13
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Poti sa traiesti si fara card de credit. Vei cumpara mai cumpatat, fara sa te arunci la lucruri de care nu ai nevoie, numai pentru ca le poti impartii in rate. Chibzuinta va fi mai grea cand ai un CC.

#14
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008
Eu iti spun sa te gandesti bine la costuri si la nevoile tale.
De ex: eu am avut Star Platinum la BT cu priority pass etc (anul trecut am calatorit in Grecia, Belgia, Germania, Olanda si Statele Unite) - doar in Germania am putut profitabde lounge cu priority pass. In rest in Cluj, poti cu orice card gold sa mergi in lounge-ul de la aeroport.

Mi-am dat seama ca asigurarea era buna, dar ca norocul nu a trebuit sa o folosesc. Dupa 1 an am zis sa renunt la card deorece putinele dati nu merita cei 350 ron.

Mi-am facut la unicredit in decembrie si am pierdut trenul deoarece din aprilie nu mai e cashback la tot (2%) decat la produse alimentare. Din decembrie panaa cum am strans 160 ron bonus fara sa cheltui prea mult, deci aproape de 200 cat am platit pe el.

Eu personal cand l-am facut pe asta mi-am pus in cap sa economisesc cat mai mult in euro la curs bnr, asa ca veniturile le economisesc si le transform in euro iar restul lunii platesc doar cu cardul de credit, care are scadenta la 2-3 zile de ziua salariului, deci eu platesc la salariu ce am cheltuit cu cardul de credit luna trecuta.

La Unicredit era faina si treaba cu rate oriunde care acum au devenit doar 3 rate (naspaa) ... dar din nou, eu mi-am cam luat totul in rate pana acum si nu prea vad ce cumparaturi mari sa iau in rate (poate concediul din vara).

Deci pt mine nici asta nu mai e relevant.

Eu te sfatuiesc sa te gandesti real la ce situatii sunt relevante pt tine si asa sa cauti cardul.

Vrei sa cumperi mult in rate (si stii ca ai nevoie de cumparaturi de valore mare gen: iti iei mobila de bucatarie la comanda etc) atunci are CEC cardul de credit bun pt rate. Are chiar si brd ceva bun daca ai salariu relativ mare poti sa iti faci ceva cont cu 0 costuri la card de credit si debit.

https://www.brd.ro/p...achete-servicii

Vrei sa calatoreeti mult si esti sigur ca o sa folosesti des priority pass atunci card premium la (brd, bt) - la bt e 350 ron la brd - daca ai 12000 salariu e gratis totul. Conditia de salariu 12000 oricum o cer si cei de la BT.

Daca vrei cashback si daca 90% din cumparaturi sunt la supermarket(cum e cazul la mine) merita in continuare Unicredit, poate dupa aprilie cand pleaca toata lumea de la ei onsa schimbe beneficiile inapoi :)).

Gandeste-te care sunt nevoile tale si alege in functie de asta, nu merita sa dai 350 de ron pe un card de credit platinum de la BT doar sa te plimbi cu cardul negru si sa tr dai mare, daca nu folosesti beneficiile respective

Eu personal poate am sa folosesc Unicredit doar pe post de schimb valutar la curs bnr si o sa-mi fac cont la CEC - ei au celr mai bune dobanzi la credite ipotecare/prima casa/nevoi personale, si tot ei au f bune dobanzi la economisire, lucruri care sunt importante pt mine in acest moment - e f importanta situatia ta si cum iti alegi bancile cu care colaborezi - vrei un anumit produs sau vrei mai multe produse de la aceeasi banca ... daca e a 2-a varianta - te sfatuiesc sa faci o analiza detaliata la oferta bancilor si la nevoile tale din acest moment + viitorul apropiat max 2 ani si sa iei decizia in functie de asta

Edited by eddy2by4, 09 February 2020 - 02:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate