Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sunt bugetar. Am gasit alt loc de munca,dar nu pot obtine transferul.

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Sa nu uitam ca, totusi, "corb la corb nu-si scoate ochii" ... daca ala de unde pleci nu-si da acordul, slabe sanse sa te mai primeasca celalalt.
Poate doar daca ii arde buza si te vrea neaparat ...

#38
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postznecula, on 30 decembrie 2016 - 22:36, said:

Treaba sta asa: In departamentul contabilitate din 12 persoane, in 6 luni am ramas 4 din care 2 sunt sefi.
Salariul e acelasi ca acum 3 ani, adica de mizerie. O sa spuneti ca nu e de munca.
1- genial , la stat ca la stat , doi sefi la doi functionari
2- ti-am zis ca la privat salariile sunt mai mari

#39
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Se poate si mai bine: se va ajunge la 2-3 sefi pentru un lucrator.

#40
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Postznecula, on 30 decembrie 2016 - 22:36, said:

in 6 luni am ramas 4 din care 2 sunt sefi.
citatu asta e de pus in ramaPosted Image Posted Image
va dati seama, daca pleaca initiatoru ramane doi sefi si un angajat!
stiu ca sunt off-topic, da nu m-am putut abtine!

Edited by STARTREK1, 31 December 2016 - 11:33.


#41
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttflorin40, on 30 decembrie 2016 - 22:28, said:


Unde ati auzit de vechime in sistemul privat?
La firma unde presteaza Je de ex. Cei cu vechime totala (nu neaparat in firma) mare, avem 25% spor de vechime, Suna cam comunist, dar se exista si se respecta!

View PostBatranelul, on 31 decembrie 2016 - 00:08, said:

Cu precizarea ca sunt totusi inginer, citind de pe siteul indicat mai sus:

Desi legea nu prevede in mod expres, in practica transferul, respectiv cererea formulata de functionarul public este necesar a fi aprobat(a) si de conducatorul institutiei sau autoritatii in care functionarul public in cauza isi desfasoara activitatea.

Din punctul de vedere al institutiei de la care se transfera functionarul public in speta, aceasta trebuie sa fie de acord cu transferul acestuia, aproband in scris cererea functionarului public, asigurandu-se ca acesta va preda lucrarile si bunurile incredintate, in temeiul art. 103 din Legea 188/1999, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Nu exista temeiuri legale de a nu iti aproba transferul. Altul decat ca tu nu ti-ai preda eventualele 'lucrari' pe care le ai in lucru. Asta nu ar insemna un refuz, ci un termen de x zile pentru predarea lucrarilor.
Daca legea nu prevede in mod expres, atunci nu trebuie.
Poti merge linistit in instanta. 'Bunele practici' impamantenite nu tin loc de lege si nu pot ingradi conditiile legale.

Ai documentul de la Primarie cu aprobrea transferului? Ai documentul de la CJ prin care ti se refuza transferul? Ai depus hartia frumusel la registratura? Cu astea 2 hartiute mergi in instanta linistit.

My 2 cents..
Cred ca ne scapa ceva. Pare de bun simt ca o institutie sa-si dea acordul pentru un functionar care pleaca! Altfel oricine ar putea lua pe oricine! Eu nu cred ca un transfer nu trebuie aprobat si de angajatorul actual. Cum ar fi ca nici un sef de instituie sa nu stie dimineata daca ii vin oamenii la servici sau gaseste doar cereri de transfer!?
Printr-o intimplare, chiar stiu o vinzatoare de magazin care pleaca prin transfer de la un privat la altul!

#42
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttytysor, on 31 decembrie 2016 - 16:45, said:

Cred ca ne scapa ceva. Pare de bun simt ca o institutie sa-si dea acordul pentru un functionar care pleaca! Altfel oricine ar putea lua pe oricine! Eu nu cred ca un transfer nu trebuie aprobat si de angajatorul actual.  
Printr-o intimplare, chiar stiu o vinzatoare de magazin care pleaca prin transfer de la un privat la altul!
Transferul ei e reglementat de Codul muncii, transferul funcționarilor publici e reglementat în statutul lor. A scris Batranelul despre asta pe pagina 2.

znecula, și eu sunt de părere că transferul tău nu trebuie aprobat de CJ. Întreabă la primărie dacă sunt de acord să le trimită o adresă prin care să-i înștiințeze referitor la data de la care vor să se realizeze transferul. Cineva de la CJ va trebui să le răspundă la adresa aia, și nu văd cum ar putea să scrie că nu se aprobă.

#43
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am pus cap la cap doar ce zice legea.

Acuma, din cate imi dau seama, din lege, treaba sta asa: institutia care are nevoie de functionari scoate posturile vacante pentru transfer ori pentru concurs. Daca e scos pentru transfer, doritorul merge colo, depune o cerere insotita probabil si de o documentatie. Institutia analizeaza ce primeste. Daca e doar un doritor, il poate lua lejer prin transfer, daca mi e vreun doritor, selectia se face pe baza de interviu. Cu toate detaliile legate de tipul institutiei din care se pleaca si in care se pleaca, si cele legate de grade profesionale. (art.90)

Acuma, personagiul care vrea sa se transfere depune cerere si este acceptat de unitatea la care vrea sa ajunga. In momentul asta el notifica angajatorul prezent. Eu doar asta as face. Pentru ca legea nu ma obliga la mai mult. Prezentul angajator poate, eventual, sa iti impuna sa predai unele 'lucrari' care ti-au fost repartizate si inca lucrezi, odata cu bunurile incredintate.  (art. 103)

Exceptand unele cazuri particulare, si putine, nimeni nu iti poate ingradi libertatea de a nu mai lucra pentru angajatorul prezent.

Vreau sa facem o precizare:
De bun simt si,poate, moral, nu tin loc de contractual si legal. Ori asta e o speta legala (functionarul in cauza probabil nici nu are contract de munca, e angajat in baza dispozitiei presedintelui CJ).

Repet, eu in situatia in care as avea acceptul noului angajator as inainta hartie actualului angajator cu titlu de 'notificare' in care il anunt ca vreau sa ma transfer, drept urmare vreau sa predau lucrarile si bunurile primite de la actualul angajator pentru desfasurarea activitatii. Daca in 30 de zile nu raspunde ori nu raspunde pozitiv - litigiu de munca - rapid justitie (e gratis, si dreptatea e de partea ta).

P.S. Sa ti se impuna conditii mai restrictive decat prevede legea se numeste abuz in exercitarea functiei publice (facut de colegul functionar de la personal, ori seful de serviciu ori directorul lui) si se pedepseste conform legii. Nu te lasa calcat in picioare. Odata daca ai facut lucrul asta, te-ai compromis pe viitor.

Edited by Batranelul, 31 December 2016 - 17:49.


#44
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005
V amultumesc!
Da e nevoie de acordul presedintelui CJ si el e cel ce se opune.
Mai insist. I-am stricat finalul de an cu insistentele mele.
Am de gand sa-i stric si inceputul anului ce vine.
Marti dimineata la 8 sunt la usa lui.

#45
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Daca nu vrea si nu vrea, incearca macar o negociere in sensul trecerii pe un grad superior, in limitele legii, evident.
Stie seful de la personal conditiile pentru asta si poate verifica daca le indeplinesti. Asta daca nu esti deja superior.

Daca nu, absolut tot ce am spus mai sus ramane valabil.

#46
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostBatranelul, on 01 ianuarie 2017 - 09:34, said:

Daca nu vrea si nu vrea, incearca macar o negociere in sensul trecerii pe un grad superior, in limitele legii, evident.
Stie seful de la personal conditiile pentru asta si poate verifica daca le indeplinesti. Asta daca nu esti deja superior.

Daca nu, absolut tot ce am spus mai sus ramane valabil.
Acum sunt doi sefi cu doi subalterni
Dupa negociere trei sefi cu un subaltern
Nu merge ca iese din proverb -unu cu sapa doi cu mapa

#47
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Seful e sef serviciu sau director executiv.

Daca in cazul lui trece pe un grad superior (daca e posibil) la fisa postului i se mai adauga cateva responsabilitati si-i creste salariul. Nu devine sef. Ramane tot de executie, nu trece in randul functionarilor de conducere.

Edited by Batranelul, 01 January 2017 - 10:18.


#48
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005
Cei doi care muncim, suntem superiori ultima trepta.
Mai sus nu se poate.
Facem de  toate, numai nu spalam si podele.

Stima.

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalthea, on 31 decembrie 2016 - 17:35, said:

znecula, și eu sunt de părere că transferul tău nu trebuie aprobat de CJ.

Ba da, trebuie aprobat si nu ti-l aproba decat daca ai carat diverse, de-a lungul timpului, la sef. Altfel nu se aproba. Nu poate orice pullete sa se transfere cand i se scoala. E un privilegiu sa lucrezi la stat si de asta trebuie sa stai in banca ta... toti stiu asta.

#50
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Unii vorbesc doar din auzite, si alea de pe la televizor, Taraf TV sau altele.

Indiferent ce si cum vi se pare, Legea este cea care conteaza si poate fi doar o chestiune de timp pana aceasta va fi repsectata. De catre oricine.

Si nu ar strica, dragi concetateni, sa va schimbati putin optica. Puletii sunt cei alesi, nu cei angajati prin concurs. Cu putina rabdare, puletii pleaca in 4 ani acasa, sau in mai putin la DNA sau alte locuri cu verdeata atunci cand is prea 'deshtepti'.

De foarte multe ori personajele alese in diverse demnitati publice au impresia ca faptul ca au fost alesi ii face si priceputi in vreun domeniu.

#51
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 01 ianuarie 2017 - 16:46, said:

Ba da, trebuie aprobat
Un argument, ceva, în afară de Ba da? Nu de alta dar e o arie unde  Ba nu, Ba da trebuie susținute. Textul legal care spune că trebuie aprobat de conducătorul autorității sau instituției publice la care se solicita transferul  e aici. După cum vezi, nu e precizat nimic de acordul celui de la care pleacă omul.
Și atenție la limbaj, te rog.

Edited by althea, 02 January 2017 - 05:51.


#52
madaspa

madaspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 30.05.2010
Ati reusit sa va transferati?

#53
znecula

znecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.06.2005
Nu am reusit transferul.
Oricum am pierdut postul de la primarie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate