Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bloc vechi cu fundatie pe "bile" Militari

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016
Salut.

Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje din zona Lujerului, constructie 1975 din placi.

In primul rand as vrea sa stiu daca ceea ce am auzit de la vecini, precum ca blocul acesta si alte doua din zona ar avea o fundatie pe "bile" si ca ar fi mai sigure, este doar o fantezie de a lor sau nu.
Din ceea ce am inteles din alte discutii, blocurile cu fundatii pe bile / role sunt doar cateva in tot Bucurestiul si in niciun caz nu sunt blocuri precum al meu, construite pentru muncitori de uzina.
Sunt sanse sa fie adevarat sau sunt doar legende?

In al doilea rand, nu reusesc sa gasesc nimic legat de firma de constructii care apare in actele apartamentului, SCRAVL Giulesti.
Are cineva idee ce s-a intamplat cu aceasta companie?
Mai exista pe undeva, precum ICRAL, ORIZONT s.a, sau a disparut pur si simplu?
Se stie ceva despre calitatea constructiilor?

Multumesc!

#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Blocul in care stai este in forma de  ''H''? Daca da, este pe bile. Asa sunt si la mine in oras, foarte multe de astea... http://wikimapia.org...=26.762744&z=18

Edited by Axel2015, 30 December 2016 - 20:30.


#3
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016

 Axel2015, on 30 decembrie 2016 - 20:22, said:

Blocul in care stai este in forma de  ''H''? Daca da, este pe bile. Asa e si la mine in oras, foarte multe de astea... http://wikimapia.org...=26.762744&z=18
Nu este in forma de "H". E un bloc compus din 3 constructii separate(fiecare cu 3 scari), lipite una de alta partial. Nu stiu daca are importanta.
In orice caz, sa inteleg ca la tine in oras toata lumea stie ca blocurile "H" sunt pe bile? Asta ar insemna ca nu au fost asa putine construite precum credeam.
Acum sa speram ca si fac vreo diferenta "bilele" :)

#4
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

 dragos3000, on 30 decembrie 2016 - 20:35, said:

Nu este in forma de "H". E un bloc compus din 3 constructii separate(fiecare cu 3 scari), lipite una de alta partial. Nu stiu daca are importanta.
In orice caz, sa inteleg ca la tine in oras toata lumea stie ca blocurile "H" sunt pe bile? Asta ar insemna ca nu au fost asa putine construite precum credeam.
Acum sa speram ca si fac vreo diferenta "bilele" Posted Image

Blocurile in ''H'' exista si prin Iasi, tot pe bile, asa sunt cunoscute. Ma uitam pe harta satelit acum si e prima data cand vad blocuri diferite decat structura amintita.

#5
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Tot ce e dinainte de 1977 e praf si pulbere. Vinde cat mai poti!

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ar trebui sa cauti proiectul blocului. prima data, intrebi la administratie.  mai departe, e la vreun institut de proiectare dar de acolo il obtii pe bani. de la administratie ar fi gratis.

#7
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016

 pink-beetle, on 30 decembrie 2016 - 20:43, said:

Tot ce e dinainte de 1977 e praf si pulbere. Vinde cat mai poti!
E hai sa nu exageram / generalizam acum.
Totusi a trecut prin ceva cutremure fara sa fie afectat aparent, iar la cutremurul asta de acum nimeni din casa nici macar nu s-a trezit.
Dar da, nu se stie...

 rich1974, on 30 decembrie 2016 - 20:45, said:

ar trebui sa cauti proiectul blocului. prima data, intrebi la administratie.  mai departe, e la vreun institut de proiectare dar de acolo il obtii pe bani. de la administratie ar fi gratis.
Multumesc pentru sfat, dar greu de crezut ca mai are cineva proiectul la administratie. Incerc oricum.

#8
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 dragos3000, on 30 decembrie 2016 - 20:35, said:

E un bloc compus din 3 constructii separate(fiecare cu 3 scari), lipite una de alta partial.
Eu am locuit intr-un bloc cu cinci scari de zece etaje.
Defapt sunt cinci blocuri de cate o scara lipite unul de altul.
Bineinteles ca la primul cutremur a crapat blocul la imbinarea dintre cele cinci scari.
Crapaturile sunt doar la tencuiala exterioara a blocului.
Daca ar fi facut blocul dintr-o bucata chiar s-ar fi crapat si structura de rezistenta.
Acum ce altceva sa iti spun ca nu sunt de specialitate dar sunt lucruri despre care nu ne putem da cu parerea.
Cel mai mult imi plac niste unii care la viata lor acasa la parinti nu au facut niciodata nimic nu au habar de nimic dar dupa ce au platit o taxa de rezervare la un apartament pentru care vor plati rate 30 de ani brusc devin experti in constructii civile si industriale.

#9
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Eu stiu ca pe 'bile' e cel de la Lujerului, unde este Domo acum. Inainte de 90, era un impinge tava acolo.
Ma rog, sunt plecat de aproape doi ani, asa ca pot fi outdated

#10
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
M-as mira sa fie pe bile. Costurile de constructie ar fi complet altele relativ la o fundatie normala.
Hotelul Intercontinental este pe bile. Si zici tu ca posibil blocul tau ... poate sunt in aceeasi categorie.

Later edit

 cris_ncs, on 30 decembrie 2016 - 20:51, said:

Eu stiu ca pe 'bile' e cel de la Lujerului, unde este Domo acum. Inainte de 90, era un impinge tava acolo.
Ma rog, sunt plecat de aproape doi ani, asa ca pot fi outdated

Blocul pe coltul intersectiei unde este magazinul DOMO la parter a fost construit de iugoslavi (na, ca atunci exista tara) dupa cutremurul din '77

Edited by cleo23, 30 December 2016 - 20:56.


#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Ce inseamna " pe bile" ?
Unde sunt "bilele" ?

Cred ca sunt mituri din epoca comunista.

#12
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
bilele sunt atîrnate la ferestre şi  uşi vara... vertical, pe aţe subţiri

#13
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 alexa32, on 30 decembrie 2016 - 21:19, said:

Ce inseamna " pe bile" ?
Unde sunt "bilele" ?

Cred ca sunt mituri din epoca comunista.
Fundatie cu amortizori seismici .
........
Exclus sa fie asa ceva la un simplu bloc . Gradul de importanta este ZERO , deci nu se justifica ...
Mai repede s-ar cauta pe lista cladirilor cu risc seismic ...

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 alexa32, on 30 decembrie 2016 - 21:19, said:

Ce inseamna " pe bile" ?
Unde sunt "bilele" ?
Cred ca sunt mituri din epoca comunista.
E simplu:

[ http://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2014/12/Bildschirmfoto-2014-12-09-um-18.23.49.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In toata lumea se folosdesc, ideea e japoneza ce naiba... intrebati si voi la constructii Posted Image Mituri comuniste muhahahahahahaha Posted Image
Mai nou se merge pe un soi de cauciuc compozit extrem de dur cu smecherii metalice dar care se poate intinde pe laterale, cum e la poduri.

Mai modern, baza fundatiei:

[ https://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--Wv1Q7qu_--/c_scale,f_auto,fl_progressive,q_80,w_800/18kz1pfut152kjpg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.trimurty.com/blog/wp-content/uploads/2016/01/base-isolation1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cauciuc (de fapt niste smecherii de metal protejate de cauciuc):
[ http://www.pbs.org/wgbh/nova/next/wp-content/uploads/2013/11/utah-capitol-bearings-1024x576.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 30 December 2016 - 22:28.


#15
dragos3000

dragos3000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.12.2016

 maximg, on 30 decembrie 2016 - 21:50, said:

Fundatie cu amortizori seismici .
........
Exclus sa fie asa ceva la un simplu bloc . Gradul de importanta este ZERO , deci nu se justifica ...
Mai repede s-ar cauta pe lista cladirilor cu risc seismic ...
Hm, eu am venit cu intrebarea asta pentru ca totusi observ ca multi se lauda cu blocurile astea pe bile. Sunt practic 2 tabere aici, cei care zic ca un simplu bloc nu este atat de important si ceilalti care dau exemple de N blocuri care au auzit ei ca au acest sistem.
Nici eu nu stiu ce sa zic...

 andreic, on 30 decembrie 2016 - 22:17, said:

In toata lumea se folosdesc, ideea e japoneza ce naiba... intrebati si voi la constructii Posted Image Mituri comuniste muhahahahahahaha Posted Image
Mai nou se merge pe un soi de cauciuc compozit extrem de dur cu smecherii metalice dar care se poate intinde pe laterale, cum e la poduri.
Multumesc pentru lamuriri.
Deci sa inteleg ca nu este un sistem asa "exclusivist" si nu ar fi o nebunie sa fi fost folosit chiar si la blocuri "neimportante"?

#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 dragos3000, on 30 decembrie 2016 - 22:30, said:

.....
Deci sa inteleg ca nu este un sistem asa "exclusivist" si nu ar fi o nebunie sa fi fost folosit chiar si la blocuri "neimportante"?
Foarte exclusivist si costisitor . Nu sint blocuri cu asa ceva . Mergi la subsolul blocului si cauta asa ceva ...
Exista un site cu Dr Taberei , unde chiar faceau misto de chestia asta .

#17
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
De ce un million de români ar muri la un cutremur major ? http://stiriletale.com/social/de-ce-un-million-de-romani-ar-muri-la-un-cutremur-major/

"Inginerul constructor Marius Marinescu avertizează că un cutremur major ar ucide aproximativ un milion de bucureșteni.
„Dacă astăzi ar fi un cutremur de 7,4 pe Richter, ar fi un cataclism, ar fi apocalipsă pentru București și pentru România. Ar muri în jur de un milion de oameni.

„Cine scapă de cutremur nu scapă de incendiu. Cine scapă de incendiu nu scapă de înec”

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Povesti, polistirenul in cauza este ignifug.
Barajul de pe lacul morii nu reprezinta vreo problema, sunt 2 casete de apa (uzata in subteran si de suprafata cu ape curate), la nevoie de deverseaza in ambele si situatia nu difera prea mult de o inundatie moderata cum se intampla la fiecare torentiala mai adevarata. Practic au fost multe situatii cand inginerii au dat drumul la baraj cu ocazia diverselor lucrari si evident, nu s-a intamplat nimic.

Edited by andreic, 30 December 2016 - 23:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate