Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Renault Master TwinCab

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
bogdan_i710

bogdan_i710

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2012
Salutare.. Am tot cautat pe internet detalii despre Renault Master TwinCab modificate in Polonia dar fara niciun rezultat..
As fi interesat sa achizitionez masina noua din Polonia dar nu stiu daca se va omologa si la noi la RAR..
Daca aveti vre-o informatie astept un raspuns.
Multumesc si sarbatori fericite.

Attached Files



#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De n-ar omologa-o RAR-ul?

#3
bogdan_i710

bogdan_i710

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2012
Asa spun mai multi cu care am vorbit..alti spun ca trebuie inmatriculata prima oara in polonia si dupa in romania sunt obligati... poate gasesc pe cineva care stie mai multe detalii... Sunt sigur inmatriculate doua si in Romania dar nu mai stiu in ce orase..

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca o cumperi noua, omologarea o face direct producatorul, nu vad ce ar avea de comentat cei de la RAR.

#5
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Cei de la RAR,mai ales din Iasi, sunt niste tampiti.
Am o masina de mai bine de o luna,am fost de 3 ori la ei ,mi-au luat banii,mi-au cautat-o si in esapament,m-au pus sa dau declaratii notariala ca nu am montat piese furate,si inca mai asteapta ei nu stiu ce raspuns de la Bucuresti sau de la nu stiu de dealer al constructorului masinii...Cand e vorba de modificari numai cu RAR ul sa nu ai de lucru.
Exista diferente mari de proceduri intre judete,o alta mare tampenie e ca daca inginerul initial e in concediu,ceilalti nu se mai pot ocupa de masina ta...

Edited by bolo, 30 December 2016 - 16:29.


#6
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postbogdan_i710, on 30 decembrie 2016 - 15:19, said:

Salutare.. Am tot cautat pe internet detalii despre Renault Master TwinCab modificate in Polonia dar fara niciun rezultat..
As fi interesat sa achizitionez masina noua din Polonia dar nu stiu daca se va omologa si la noi la RAR..
Daca aveti vre-o informatie astept un raspuns.
Multumesc si sarbatori fericite.

Ce vrei sa omologhezi in RO? Cand mergi la RAR aia iau de bune actele straine,ce scrie acolo aia e.Eu am dus din UK un Audi Q7 ce era trecut autoutilitara in actele de UK si asa au trecut si ei in actele de RO.

#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Si nu ai montat perete despartitor ??
In ce judet si cat a durat pana ai primit CI ?

#8
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postbolo, on 30 decembrie 2016 - 16:31, said:

Si nu ai montat perete despartitor ??
In ce judet si cat a durat pana ai primit CI ?

Era montat peretele de plasa.
Timis,cateva zile.

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postericmario, on 30 decembrie 2016 - 15:56, said:

Daca o cumperi noua, omologarea o face direct producatorul, nu vad ce ar avea de comentat cei de la RAR.

Vorbim de Renault, ăia care s-au zgârcit să omologheze roți de 16 pe Sandero normal și de 15 pe Stepway, pentru că i-ar fi costat câteva sute de lei în plus. Omologare individuală pentru oricine vrea altceva decât exact ce vând ei...

@bogdan, tu vrei de fapt un Dual Cab cu prelată?

Edited by AlexIP, 30 December 2016 - 17:11.


#10
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
vrea doar dormitor
la cabina dubla pierzi din lugimea utila
la masina noua polonezii iti vor da un certificat de conformitate si nu vei avea probleme la Rar

la second hand -utilitarele ce provin din autoturisme si la utilitarele detarate, in acest moment au o problema la Rar
trebuie sa le demonstrezi tu cand a fost facuta omologarea , e destul de dificil sa gasesti un dealer sau privat de afara care dupa ce ti-a vandut masina sa isi mai bata capul sa scoata acte suplimentare de la omologul rar-ului nostru la ei.
foarte multe masini sunt in aer, rar-ul nu vrea sa le elibereze CI.

Edited by pimi, 30 December 2016 - 18:31.


#11
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View Postpimi, on 30 decembrie 2016 - 18:21, said:

detarate
Asta-i cuiul lui Pepelea .
La brutarie cu toti cei care fac aceasta " operatiune ".
Ai DETARAT, ai scapat de tahograf, iti bagi paula-in el de program urci la volan orice pusti de 18 ani, etc.........

#12
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu tu ai detarat ,ci  firme omologate agreate ghici de cine ... de firmele mama fie ele Mercedes ,vw , iveco etc.. si de rar, tuv, bag, etc ......
tu maine poti sa cumperi un mercedes sprinter nou de 5 tone detarat la 3,5 direct din dealer, reprezentanta....asa ca pe cine bagi tu la brutarie ?

#13
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Nu " Eu " trebuie sa angajez la brutarie .
Am vrut sa zic ca legislatia ar fi trebuit sa interzica categoric asemenea situatii  prin care limita de 3.500 Kg sa dispara ca prin farmec .

#14
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu are rost sa incepem o discutie pe ''cum ar fi daca''
in europa se practica , se face, este legal
aici ar trebui sa discutam de ce eu ca si cumparator cinstit si corect imi cumpar o masina din germania sa zicem un patrol autoutilitara cu 2 locuri omologata si folosita in germania de 10 de ani in aceasta stare ,o duc la rar si acestia refuza sa imi elibereze cartea pt ca eu nu pot demonstra ca data modificarii ei din turism in utilitara nu e inainte de 2013......de ce trebuie eu sa demonstrez? eu sunt cumparator , ei au acces la baza de date europeana de ce nu verifica singuri ?

#15
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Pe langa faptul ca trebuie sa demonstrezi,iti mai trebuie si rabdare multa pentru ca ei nu inteleg logica elementara pentru ca sunt pusi acolo pe baza de relatii de partid sau de familie.Vrea sa ii demonstrez,ii spun ca la data eliberarii certificatului e scris 2010 si ca la categorie e trecut camioneta N1,e la mintea gainilor ca a fost utilitara inainte de 2103.Sau ii arat certificatul de conformitate eliberat in 2007 pe care mai si scrie duplicat iar el imi spune ca vrea tradus...
Ma gandesc serios sa fac plangere la Parchet contra nesimtitilor dar procesele dureaza foarte mult iar despagubire prea mare imi e greu sa cred ca voi primi.

Edited by bolo, 30 December 2016 - 22:36.


#16
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postbolo, on 30 decembrie 2016 - 22:35, said:

Pe langa faptul ca trebuie sa demonstrezi,iti mai trebuie si rabdare multa pentru ca ei nu inteleg logica elementara pentru ca sunt pusi acolo pe baza de relatii de partid sau de familie.Vrea sa ii demonstrez,ii spun ca la data eliberarii certificatului e scris 2010 si ca la categorie e trecut camioneta N1,e la mintea gainilor ca a fost utilitara inainte de 2103.Sau ii arat certificatul de conformitate eliberat in 2007 pe care mai si scrie duplicat iar el imi spune ca vrea tradus...
Ma gandesc serios sa fac plangere la Parchet contra nesimtitilor dar procesele dureaza foarte mult iar despagubire prea mare imi e greu sa cred ca voi primi.

Dar ce au astia cu 2013 fratilor? Parca era vorba ca o omologare dintr-un stat UE e valabila in toate.Cred ca jegosii aia de la RAR ar trebui luati cu ranga un pic, prea isi fac ei regulile lor....

#17
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
faci plangere degeaba , tot sistemul e acoperit, iti vor spune simplu-asa e procedura noi ne facem meseria, asa scrie in lege sa iti cerem hartia X, nu conteaza ca tu ai alte 10 hartii -nu o ai aia din lege PUNCT, ei se spala de orice raspundere, si asta nu doar la RAR , la orice institutie a statului...ma rog regie autonoma dupa caz.

#18
HondaD

HondaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.01.2009
Salutare acum poti face treaba direct in ro, de ex in cluj poti lua una deasta direct din reprezentanta reno, au o firma partenera cu care fac treaba

Edited by HondaD, 18 August 2018 - 14:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate