Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Programul de guvernare PSD 2017-2020 (to be updated..)

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9150 replies to this topic

#847
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Asa au grija politicienii de populatia tarii: Posted Image

"Programul pentru ajutorarea persoanelor defavorizate, care a demarat acum nouă ani, este un eşec.

Specialiştii susţin că a fost gândit prost, pentru că nu a urmărit să ajute cu adevărat persoanele defavorizate, ci a avut un scop electoral.

Cele 500 de milioane de euro pe care ni le-a dat Uniunea Europeană pentru combaterea sărăciei au ajuns în conturile unor politicieni şi ale unor firme prietene. Fie sub formă de contracte, fie sub formă de mită.

Deşi a cheltuit jumătate de miliard de euro pentru combaterea sărăciei, aceasta a crescut în ultimii nouă ani cu două procente.

Cei care au făcut lumină asupra modului în care au fost cheltuiţi aceşti bani sunt procurorii DNA.

După mai multe scandaluri de curupţie la nivel înalt, Guvernul vrea să modifice politica cu privire la combaterea sărăciei."

Banii europeni pentru românii săraci, furați de politicieni și prietenii lor

#848
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Protectie sociala pe banii vecinilor?

Parintii copiilor sub 3 ani pot fi scutiti de anumite cheltuieli.

"Camera Deputaților o modificare adusă Legii de înființare, organizare și funcționare a asociațiilor de proprietari,"

ULALA critică legea care permite asociațiilor să scutească de anumite cheltuieli părinții copiilor sub trei ani   



Un lucru bun ca idee (PRP), in practica mai putin bun, deoarece este gandit si realizat sub forma de POMANA:

Programul Rabla Plus

Finanteaza, cumpararea a 1.000 de masini electrice, cu 10.000 de Euro pentru fiecare beneficiar, in total 10 milioane de euro.

Vor fi finantate 11 masuri cu 840 milioane lei, masuri cum sunt Programul Rabla, Programul Rabla Plus, Casa Verde etc.

Edited by poadol, 23 March 2017 - 12:01.


#849
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postpoadol, on 23 martie 2017 - 11:06, said:


dupa care saracii au votat aceiasi politicieni. Deci cumva...mi se pare corect.

View Postpoadol, on 23 martie 2017 - 12:01, said:

ULALA critică

ulala...Uniunea Locala a Asociațiilor Locative Arad...Great name tbh fam 10/10

Edited by shefu_de_combinat, 23 March 2017 - 12:57.


#850
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Efectul PSD: acum si CFR-istii vor mai multi bani
http://mobile.hotnew.../stire/21674703

#851
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
http://www.hotnews.r...u.htm?nomobile=

"Am avut la Guvern, impreuna cu premierul, cu un secretar de stat de la Ministerul de Finante, cu personalul tehnic din Ministerul Sanatatii, o intalnire cu cele trei asociatii ale producatorilor, distribuitorilor si importatorilor de medicamente si am convenit aplicarea masurii din programul de guvernare: reducerea cu 35% la medicamentele inovative care-si pierd patentul", a spus Bodog.

Urmeaza executia. Sper sa aiba minimul de bun simt sa ne lase 60 de zile inainte de scaderea preturilor sa epuizam stocurile cu pretul actual.
Desi m-as mira.

#852
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Pai ce, dau de la ei?

Nu.

#853
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Cica nu mai e..a secat rauletul, e balta

Quote

16:40 - Liderii sindicali ai politistilor, care au fost la negocieri la Guvern cu ministrul de Interne, Carmen Dan, si cu cel al Dialogului Social, Gabriel Petrea, au anuntat, la finalul discutiilor, ca nu s-a ajuns la niciun rezultat, sustinand ca cei doi ministri au spus ca nu sunt bani si "au cerut ingaduinta, dar nu este loc pentru asa ceva". Ei au mai anuntat ca discutiile vor fi reluate luni, fiind luate in calcul amendamente la OUG 9, pentru majorarea unor sporuri.

Quote


Orice discutie aveam, se raportau la bani si in loc sa fie de partea noastra, cum au sustinut in declaratii, practic incercau sa ne convinga pe noi ca politistii au ingaduinta si ca mai pot suporta in continuare. A spus sa nu ne uitam la alte categorii profesionale, ca asta a fost in planul lor de guvernare, iar politistii nu erau in programul de guvernare.
Cum a putut sa permita sa ajunga in aceasta situatie? Cum e posibil ca la alte categorii sa acorde cresteri, iar noi sa asteptam legea unitara de salarizare? Daca este ceva pozitiv in urma intregii discutii, este ca se va analiza daca exista bani si posibilitatea sa aduca amendamente ca sporul de 75 la suta sa urce la 100 la suta si sporul pentru cei care stau la domiciliu, de 40 la suta

Nasol... nu mai e de dat

#854
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Ma apuca greata cand aud de sporuri.

De ce nu ar face si ei un salariu de baza, pe care sa il cresti daca consideri ca munca prestata de respectivele persoane merita o crestere salariala? Zic si eu, nu dau cu paru'.

#855
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Eu nu prea inteleg pentru ce ar merita un politist sporuri?

Ca il prinde mai bine pe infractor? Ca da fix amenzile care trebuie?

Cam ce activitate extraordinara poate presta un politist peste ceea ce ar trebui normal sa presteze?

#856
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Pai tocmai.

Tu nu il platesti ca face ceva extraordinar. Cu cine il compari? Nu ai alte posturi care sa faca acelasi lucru, astfel incat sa ai un termen de comparatie.

Ii dai salariu de baza, in care pui in calcul faptul ca are de lucrat cu infractori, ca este o meserie riscanta, ca ai schimburi de noapte, etc. dar nu ii dai spor de noapte, sport de risc, spor de stres, etc..

Nu stiu daca la noi este un sistem pe baza de puncte (adica sa-ti faci o norma). Trebuie sa ma informez. Pe baza punctelor obtinute poti lasa fiecare inspectorat sa decida prime pentru punctajul obtinut in luna respectiva (adica daca ai cu 200 de puncte peste norma, atunci sa primesti un bonus la salariu). Asa ii motivezi sa-si bata capul..

Edited by Kersim, 25 March 2017 - 21:51.


#857
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Da, spor de stres si de noapte.

Am fost acu vreo doua saptamani la un prieten din copilarie, locuri de parcare ciuciu (multam firea negoita) parchez  la vreo 3 strazi distanta (zona racari / muresana)

Plec pe la doua noaptea pe drum vad parcata bine mersi pe un loc de parcare marcat o masina de politie luminile stinse se vedea in schimb clar ca butonau amandoi pe telefoane.
Cand ajung in dreptul usii la 1 metru de geam sare politistul in sus de scapa telefonul pe jos prin masina cand mi-a vazut umbra. Probabil se credea in pat deja acasa.

Sigur ca dupa sperietura aia si faptul ca a pierdut 10 levele la candy crush saga o sa ceara spor triplu si concediu de recuperare 2 luni.

Si ca sa revenim on topic.

Astia de la locala au salariile la acelasi nivel cu politia "normala"? Fac parte tot din sindicatul de mai sus?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 25 March 2017 - 22:01.


#858
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Pai uite de asta se opun unui sistem pe punct (am cautat, se opun).

In tarile cu apa calda au o norma, sa zicem de 500 de puncte saptamanale.

O amenda pentru viteza  = 1 punct.
Un conducator sub influenta = 5 puncte
O interceptie = 5 puncte
Participare la executarea unui mandat = 5 puncte
etc..

In functie de complexitatea si timpul pierdut, fiecare actiune are un numar de puncte. Daca ai mai multe luni la rand in care esti sub norma, ai probleme (adica de la sanctiuni la salariu si in cel mai rau caz desfacerea contractului de munca).

Dar cu un sistem d-asta chiar trebuie sa-ti faci treaba, nu sa stai pe Candy Crush si Facebook. Pe langa asta, mai reduci si din spaga sau musamalizari, pentru ca toti stiu ca trebuie sa-si faca norma.

Daca isi fac norma exemplar (adica au puncte multe in plus) este la alegerea inspectoratului sa ii rasplateasca (in functie de bugetul disponibil).

#859
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008
Nu am nimic cu politistii dar sa ai dupa 2 ani de scoala (care ii au si pe aia) salariu de 3000 de lei mi se pare cam mult. Plm.. un chirurg, dupa 10-12 ani de scoala cand intra in operatie  deja, are banii astia.

#860
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

Quote

Lia Olguta Vasilescu: In 2018, salariile medicilor vor ajunge pana la 3.600 de euro

http://www.hotnews.r...-3-600-euro.htm

Eu zic ca nu e un lucru rau. Dar am putea sa le dam 6600 de euro ca sa se intoarca toti in tara.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 26 March 2017 - 23:28.


#861
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008
Eu zic sa le dea cate 100000 Euro/luna dar sa dea din averile luate de la PSD-isti. Ca din gura le da usor. Sa nu le dea si prin gura.

Plus de asta, degeaba ai tu 10 medici super profesionisti langa tine la operatie daca mori de infectii nosocomiale in spital. Trebuiesc refacute spitalele si pe urma populate cu medici buni.

#862
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Veniturile la bugetul general consolidat au insumat in primele doua luni ale anului 34,9 miliarde lei (4,3% din PIB), cu 1,4% mai mici, in termeni nominali, fata de aceeasi perioada a anului precedent, potrivit excutiei bugetare publicate luni de Ministerul Finantelor.

Nasol.

Nu cre' ca ne mai face domnu' Dragnea fabrici si uzine. Posted Image

#863
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Si totul din vina protestatarilor.

#864
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
as zice ca soros e de vina, nu are cum sa aiba de a face cu pesedeii si felul in care duc economia de gard..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate