Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Temperatura procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Meh2

Meh2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2015
Azi am schimbat pasta termoconductoare de la procesor.M-am uitat la un tutorial pe net [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LqVbxttFBmY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].N-am avut pasta ca acolo,am avut http://altex.ro/past...rg-ice1-tg15-r1 Acum vad ca termperatura este foarte mare la procesor.Am dat acolo cu pasta si am intins cu acea mica spatula si  am intins-o pe toata suprafata.Am vazut in video ca daca pui mai mult decat trebuie ar fi o problema.E destul de greu de intins pe toata suprafata fara a ramane spatii goale,adica sa fie totul acoperit fara a se mai vedea metal.Ar trebui sa incerc sa pun putina de data asta?Da,nu stiu de ce m-am bagat sa schimb pasta aia.[ https://s27.postimg.org/nqx2hgpdf/pula.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Meh2, 30 December 2016 - 00:50.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
98C in dle e mult, dar nu prea vad cum sa fi gresit asa de tare cand ai aplicat pasta.
Vezi daca nu cumva nu ai prins bine coolerul sau ai uitat sa alemntezi ventilatorul.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Meh2, pasta termoconductoare nu se intinde cu spatula pe procesor !
Ci se pune ca un bob de mazare si apoi se aplica coolerul peste pasta termoconductoare astfel incat sa se intinda singura sub presiunea talpei radiatorului.

#4
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Văleu, vezi să nu se ardă :)
Şi eu am dat cu o pastă la seringă dar era poloneză, m-am chinuit puţin. Nu contează acum că rămân zone mai ''albe'' în care se vede metalul, pasta se întinde când aplici cooler-ul.

View Postsuper8, on 30 decembrie 2016 - 01:09, said:

@Meh2, pasta termoconductoare nu se intinde cu spatula pe procesor !
Ci se pune ca un bob de mazare si apoi se aplica coolerul peste pasta termoconductoare astfel incat sa se intinda singura sub presiunea talpei radiatorului.

Uite că aflu ceva nou! Şi eu am făcut aceeaşi lucru tot cu spatulă, spatula era în ambalaj...dar nu am avut probleme cu temperatura.

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Cred ca nu ai montat Coolerul corect.
Hmm..Cred ca ai consumat la pasta cat pentru 5 PC-uri, se pune cat un bob de orez in centrul CPU-ului si cand montezi coolerul aceasta se intinde pe toata suprafata procesorului.

Edited by diegodanny, 30 December 2016 - 01:16.


#6
Meh2

Meh2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2015
Voi ziceti cat un bob de orez,daca o luam asa,am dat ca un taran acolo.Am pus cat sa-mi ajunga sa intind pe toata portiunea.N-am facut si eu diferenta intre pasta din video si aia a mea.Deci sa sterg aia de acolo si sa pun putin in centru pe procesor?

View Postdiegodanny, on 30 decembrie 2016 - 01:16, said:

Cred ca nu ai montat Coolerul corect.
Hmm..Cred ca ai consumat la pasta cat pentru 5 PC-uri, se pune cat un bob de orez in centrul CPU-ului si cand montezi coolerul aceasta se intinde pe toata suprafata procesorului.
N-am inteles prima parte.Cum montat gresit?Ce n-am pus bine?

View PostAdm, on 30 decembrie 2016 - 01:03, said:

98C in dle e mult, dar nu prea vad cum sa fi gresit asa de tare cand ai aplicat pasta.
Vezi daca nu cumva nu ai prins bine coolerul sau ai uitat sa alemntezi ventilatorul.
Cum adica sa uit sa alimentez?

#7
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

View PostMeh2, on 30 decembrie 2016 - 01:34, said:

Voi ziceti cat un bob de orez,daca o luam asa,am dat ca un taran acolo.Am pus cat sa-mi ajunga sa intind pe toata portiunea.N-am facut si eu diferenta intre pasta din video si aia a mea.Deci sa sterg aia de acolo si sa pun putin in centru pe procesor?


N-am inteles prima parte.Cum montat gresit?Ce n-am pus bine?


Cum adica sa uit sa alimentez?

Verifica daca l-ai prins bine in suruburi.
Verifica mufele ventilatoarelor.

Edited by Axel2015, 30 December 2016 - 01:37.


#8
Meh2

Meh2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2015

View PostAxel2015, on 30 decembrie 2016 - 01:36, said:

Verifica daca l-ai prins bine in suruburi.
Verifica mufele ventilatoarelor.
Sunt puse bine,am mai umblat in trecut la ele de cateva ori si a fost la fel procedura.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rm4mhHcFrzk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sa-i fac asa?

Edited by Meh2, 30 December 2016 - 01:57.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMeh2, on 30 decembrie 2016 - 00:49, said:

Azi am schimbat pasta termoconductoare de la procesor.M-am uitat la un tutorial pe net
E o prostie. Se pune o liniuta mica cat sa fie subtire cand aplici coolerul si prin presiune se distribuie peste tot. Stratul final trebuie sa fie cat mai subtire.

Edited by andreic, 30 December 2016 - 02:12.


#10
Meh2

Meh2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2015
Am in centru o putin si dupa aceea coolerul si arata cam asa acum [ https://s23.postimg.org/s8yye0qqz/fav.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O duce intre 45-53 grade.E ok?

Edited by Meh2, 30 December 2016 - 03:24.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
E mai bine. Oricum imi pare multisor daca e idle, eu pe E8400 pe vremuri aveam 40-42 in idle, dar asta depinde si de carcasa cum ruleaza aerul (airflow). Vezi sa nu fie supravoltat de bios ca multe asa fac si mai castigi grade in plus.

Edited by andreic, 30 December 2016 - 03:41.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMeh2, on 30 decembrie 2016 - 01:34, said:

Voi ziceti cat un bob de orez,daca o luam asa,am dat ca un taran acolo.Am pus cat sa-mi ajunga sa intind pe toata portiunea.N-am facut si eu diferenta intre pasta din video si aia a mea.Deci sa sterg aia de acolo si sa pun putin in centru pe procesor?

Se pune pasta pe centrul procesorului ca un bob de mazare, apoi se intinde spre extremitati - cu un card de plastic (din alea subtiri de fidelizare) ori cu degetul cu o miscare circulara, pana spre capete. In final ar trebui sa rezulte un strat subtire si uniform de pasta (deci nu un strat gros), apoi se fixeaza coolerul cu grija ca talpa sa calce cat mai complet si mai ferm pe procesor dupa fixare.

Temperaturile acelea sunt dubios de mari - ai o carcasa bine ventilata, sau una din aia inghesuita, ramasa de pe vremea lui Pentium 4?

Edited by rosix, 30 December 2016 - 07:18.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Exista mai multe metode de aplicare a pastei termocoductoare.

- linie longitudinala
- picatura centrala
- intindirea in strat subtire cu spatula (mai ales pentru substante foarte vascoase).

Nu e nimic gresit!

Acum temperatura arata bine.

#14
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Nu-i chiar bine, alaturi de astea....Posted Image
Temperatura in camera 21,5 grade masurata la 80 cm de podea.Posted Image

Attached Files

  • Attached File  sp.PNG   166.16K   34 downloads

Edited by sandy76, 30 December 2016 - 10:02.


#15
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Eu imi amintesc ca la calculatorul meu, cand l-am desfacut sa-i schimb pasta am gasit ditamai ''betonu' '' acolo, pasta din plin pusa sub forma de bob centrat si presata de cooler... si astea erau conditiile de fabrica!
Eu am intins cu spatula cat sa acopar cel putin 70%, daca zic bine, din suprafata procesorului cu un strat subtire.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsandy76, on 30 decembrie 2016 - 09:34, said:

Nu-i chiar bine, alaturi de astea....Posted Image
Temperatura in camera 21,5 grade masurata la 80 cm de podea.Posted Image
E totusi exagerat, numai 2 grade diferenta intre mediu inseamna ori o eroare ori transfer enorm de caldura, radiator imens ceva custom ori stat in sleep mode si trazit si masurat repede pana sa prinda caldura Posted Image

Attached File  cpu temp.png   49.7K   16 downloads

Stock.

Edited by andreic, 30 December 2016 - 10:54.


#17
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postandreic, on 30 decembrie 2016 - 10:50, said:

E totusi exagerat, numai 2 grade diferenta intre mediu inseamna ori o eroare ori transfer enorm de caldura, radiator imens ceva custom ori stat in sleep mode si trazit si masurat repede pana sa prinda caldura Posted Image

Attachment cpu temp.png

Stock.
Am masurat acum din nou...
Calu-i asta...le-am pus carcasa pe masa luata de la emag la 330 lei si am comandat in magazin, am platit asamblarea 50 lei si aia e!
Au avut tot interesul sa puna pasta cum trebuie intre procesor si racitor (cooler).Posted Image
PC componente 2000 lei fara carcasa - Pagină 3 - Forumul Softpedia

Attached Files


Edited by sandy76, 30 December 2016 - 11:19.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Pasta e doar o parte a problemei, ea doar amplifica transferul intre suprafete metalice si cu cat e mai subtire cu atat e mai bine... practic ea trebuie sa completeze golurile structurale microscopice nu sa fie groasa si sa dea si pe afara, cum se intampla la spatula :).

Edited by andreic, 30 December 2016 - 11:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate