Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Previziuni 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca erau in centru faceau toti banii...

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Previziunile mele:
Datorita unor evenimente nu prea placute care au loc in Europa si SUA, spre toamna, creste leul in raport cu dolarul si euro.
1 eur: 4,2 lei
1 $: 4,1 lei
Beneficiul nostru direct: scad preturile, mai ales la apartamentele mari si la case.

Edited by MembruAnonim, 01 January 2017 - 20:44.


#21
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 09.08.2006

View PostMembruAnonim, on 01 ianuarie 2017 - 20:44, said:

Previziunile mele:
Datorita unor evenimente nu prea placute care au loc in Europa si SUA, spre toamna, creste leul in raport cu dolarul si euro.
1 eur: 4,2 lei
1 $: 4,1 lei
Beneficiul nostru direct: scad preturile, mai ales la apartamentele mari si la case.
"Creste" pe draq leul, o sa fie 5 lei un euro.
UE PSD, si ue ISIS
Vai de curu` alora care si-au facut un credit pe 30 ani.

#22
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
O sa creasca vizibil inflatia pentru ca va ploua cu diverse mariri de salarii si pensii si alte ajutoare sociale menite sa inchida gura lumii si sa ii lase sa opereze in spate miza reala a puterii, aducerea cu botul pe labe a justitie si rezolvarea dosarelor care ii apasa pe multi. Abia din 2018 o sa vina decontul, deficitul va trebui alimentat de undeva, preconizez eu din impozitul progresiv aplicat incepand de la anul.
Imobiliarele nu se vor ieftini, dimpotriva, vor deveni din nou refugiu pentru economii spre deosebire de ultimii ani cand au fost investitii pentru surplus.
Dolarul va creste in raport cu euro, euro nu cred insa ca se va mai aprecia impotriva leului.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ce zici, daca "cade" Deutche Bank sau o banca mare italiana vedem criza in 2017?
ce crezi, cu o criza pe piata bancara Romania va sta bine?

stii, deficitul romaniei e 3% din PIB -> adica 3% din 170 miliarde, adica 5 miliarde pe an Romania se imprumuta, AN DE AN!

crezi ca ne mai da cineva 5 miliarde in momentul in care e haos pe piete... ne amanetam pensiile si viitorul copiilor?

#24
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Eu nu cred ca o sa cada nimic, nici un guvern sanatos la cap nu va mai lasa banci de importanta nationala sa se duca doar ca sa fac pe plac UE, nici macar Germania si cu atat mai putin Italia. Cu nationalismul in floare peste tot nici macar nu vor avea nevoie de mari justificari. Italienii parca abia ce au aprobat inainte de Craciun un pachet de asistenta de cateva miliarde pentru bailout-ul unor banci, in caz de nevoie.

Edited by nestorr, 04 January 2017 - 11:18.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
vad ca citesti ce-ti place... italienii au vreo 300 miliarde de credite toxice (adica bad loans, adica pierdere). si nu prea au provizionat decat 1/3. adica vax albina
stii, bugetul romaniei e de vreo 55 miliarde de Euro... al italiei e mult mai mare dar aia au si alte probleme de rezolvat

daca cade o banca din italia sa vad eu din ce scot banii sa acopere pierderea... vorbim de miliarde... pibul italiei e de vreo 2000 miliarde parca

"There are €360bn of impaired loans in the system, according to the Bank of Italy; €200bn of these are of the worst sort, the non-performing sofferenze. This is a huge number given that there is €225bn in equity on the books of the banking system. And this may understate the rot. Banks close to being bust have reason to mark the value of their assets generously."

#26
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Daca esti asa convins pariaza ca pica Monte dei Paschi sau Deutsche, si asa te plangeai ca stai cu banii si nu ai ce sa cumperi :)

#27
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
... ECB poate monetiza orice oricand. Presa e lasata sa sufle in foc ca sa dea impresia de pericol. Daca ar sari ECB din secunda doi, nu ar mai exista nici un fel de prudentialitate (well...). O sa ii lase sa tipe muuult timp dupa care, la 12 noaptea in ultima zi , cand lumea va fi in strada cu furcile la coada la bancomate, pac, vine nea draghi pe calul alb...

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnestorr, on 04 ianuarie 2017 - 11:38, said:

Daca esti asa convins pariaza ca pica Monte dei Paschi sau Deutsche, si asa te plangeai ca stai cu banii si nu ai ce sa cumperi Posted Image

eu nu joc de bursa. acum. nu sunt atat de bogat, ba chiar sunt sarac. am alte planuri deja, de tari calde... etc

m-am saturat de aceasta mocirla. incep sa cred ca avea dreptate nasul meu, in viata noastra nu vom prinde o alta generatie. comunistii vor mai trai intre 20-30 ani, si noi suntem infectati... de lene!

e naspa! o viata avem, propun sa o traim!

Edited by MembruAnonim, 04 January 2017 - 11:55.


#29
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Ai de gand sa te muti in Florida pana la urma? Cu copii sau la pensie?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am. Cam cat mai repede. La pensie (iarna) 100%.
Avem un rost aici, avem salarii ok, cam tot ce viseaza niște sarantoci ca noi da uite acu e iar zapada de 40 cm pe masina. Iar ma duc sa dau la lopata...

#31
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
2017 o sa fie beton, dar daca idiotii astia continua in ritmul asta, mi-e ca din 2018 o se cam imputa treaba. Mai intai cu impozitare progresiva, ca nu ma astept la o masura mai inteligenta de clasa a 4-a de la PSD si pe urma, cand vacile de muls o sa isi bage picioarele si, ba unii o sa emigreze, ba altii o sa isi treaca veniturile prin alte forme de taxare mai eficiente, ma astept sa bage imprumuturi la greu sau reduceri de salarii. Nu stiu daca o sa prind vreodata in viata asta terminarea mentalitatii "sa ne deie si guvernul...". Nu e vorba ca altii sunt mai breji, dar macar inaintasii lor au cucerit lumea si au strans bogatii, nu se ascundeau in munti dupa ce otraveau fantanile.

#32
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Dar care e treaba atat de naspa cu impozitarea progresiva (ma refer la nivelul intregii economii, nu la nivel individual)? Zici ca e o practica specifica exclusiv tarilor africane si ca in directia aia ne duce politicul ...Posted Image

#33
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Tarile dezvoltate au in general impozitare progresiva din doua motive:
1. Au servicii sociale exceptionale care necesita bugete masive (mai putin motivat sa eviti taxele si impozitele daca simti ca primesti ceva de banii aia)
2. Sunt f putine portite legislative pentru a trece cu venituri mari si cu impozite mici (mai riscant sa incerci evitarea platii)

Dupa cum bine se poate observa, Romania este la polul opus in ambele cazuri. Taxele si impozitele platite sunt folosite f ineficient (motivatie mica de plata pentru cei cu venituri mari) si sunt extrem de multe portite lasate pentru evitarea platii. Tarile in curs de dezvoltare trebuie sa incurajeze atragerea de capital si ramanerea oamenilor bine-pregatiti in tara, pentru a genera plus-valoare. Si asa oferta de job-uri la varf este f mica comparativ cu tarile civilizate, daca scazi si mai mult veniturile nete, iei si mai mult din motivatia oamenilor respectivi de a ramane in Romania. Pentru a construi o economie puternica ai nevoie de capital (asta deja e taxat f putin) si forta de munca specializata (taxata deja la acelasi nivel cu tari fff bogate).

Oricat de mult le-ar placea unora sa se minta singuri, sa fie pro-egalitate & stuff, nu poti construi o tara doar cu saraci si necalificati.

#34
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postfigo1988, on 11 ianuarie 2017 - 22:26, said:


Oricat de mult le-ar placea unora sa se minta singuri, sa fie pro-egalitate & stuff, nu poti construi o tara doar cu saraci si necalificati.
Nu e vorba de egalitate,
e vorba de echitate sociala.

#35
AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

AllNamesIHaveTriedHaveBeenTaken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 10.07.2005
Oamenii nu au fost creati cu aceleasi abilitati.

Ei trebuie sa aiba doar drepturi egale. Orice incercare de a interveni, pentru a realiza, o asa-zisa echilibrare, nu face altceva decat sa nasca abuzuri, favoritisme etc.

#36
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016

View Postalex1vasile, on 12 ianuarie 2017 - 09:09, said:

Nu e vorba de egalitate,
e vorba de echitate sociala.

Prin echitate intelegand desigur ca desi unii dau mai mult si unii mai putin, toti primesc la fel.
Astazi, cineva care castiga de 5 ori salariul mediu pe economie deja contribuie efectiv cu o suma de cinci ori mai mare decat ala care castiga doar salariul mediu pe economie. Echitabil ar fi sa contribuie cu o suma de zece sau de cincisprezece ori mai mare, nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate