Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Curatare interior PC

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Buna seara! Zilele astea am vazut ca a mai iesit putin soarele pe afara, si aveam de gand sa-mi scot PC-ul in curte, sa il desfac si sa il curat de praf(cu o pensula si cu spray cu aer comprimat, special conceput pentru asa ceva). Am mai utilizat acest tip de spray, dar doar vara, si acum fiind iarna, e totusi frig afara, si m-am gandit ca poate afecta componentele in vreun fel sau se va produce un fel de condens. Astfel, am zis ca probabil voi amana pana la vara chestia asta.
Intrebarea mea este urmatoarea insa: Chiar afecteaza acel spray daca e folosit iarna pe un PC? Se poate produce un fel de condens sau .. ?
Multumesc!

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Aspirator n-ai in casa?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postericmario, on 29 decembrie 2016 - 19:45, said:

Aspirator n-ai in casa?
Ba da, doar ca aspiratorul nu are puterea acelui spray si nu stiu daca e chiar asa de eficient precum spray-ul. De exemplu: la sursa

Edited by MembruAnonim, 29 December 2016 - 19:47.


#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
hol, terasa nu ai? asteapta o zi sa fie 10 grade afara si te poti apuca de curatat. Poti sa-l desfaci in casa si sa cureti pe rand afara scurt in 2 minute ce ai nevoie, nu e masina sa stai toata ziua cu alea intinse in curte. Sursa, coolerul le poti scoate in casa si iesi afara si le cureti, le duci in casa si continui cu carcasa si ce-a mai ramas, in 3 minute termini. Le lasi la aclimatizare 1-2 ore, apoi le montezi si gata.

#5
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006
dute si curata pc-ul linistit ca nu se intampla nimic.Sa il lasi dupa ce vii de afara sa se acomodeze cu temperatura vreo 10 minute si gata, nu iti face probleme

#6
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 04.11.2014
Eu zic sa il cureti in casa . Dai cu sprayul ala si rezolvi tot , scoti praful din cooler de la CPU si de la GPU instant (daca nu e praf d'ala vechi si lipicios) .

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Adevarul e ca nu e neaparat sa il curat acum, desi ar bine, poate o sa aman pana prin primavara sau vara. In septembrie anul asta l-am curatat de praf complet.

#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011
Trebuie lasat mai mult sa se evapore bine spray-ul ca nu-i ca vara. Sa nu-i faca placa de baza vreun scurt. Cam o ora la temperatura camerei ar fi suficient. Si ar fi bine apoi sa curete usor placa de baza cu ceva vata uscata, sa nu ramana pe ea urme de umezeala, mai ales de la condens.

#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
atunci e prea devreme, lasa-l sa mai stranga

#10
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

View PostMembruAnonim, on 29 decembrie 2016 - 19:37, said:

Buna seara! Zilele astea am vazut ca a mai iesit putin soarele pe afara, si aveam de gand sa-mi scot PC-ul in curte, sa il desfac si sa il curat de praf(cu o pensula si cu spray cu aer comprimat, special conceput pentru asa ceva). Am mai utilizat acest tip de spray, dar doar vara, si acum fiind iarna, e totusi frig afara, si m-am gandit ca poate afecta componentele in vreun fel sau se va produce un fel de condens. Astfel, am zis ca probabil voi amana pana la vara chestia asta.
Intrebarea mea este urmatoarea insa: Chiar afecteaza acel spray daca e folosit iarna pe un PC? Se poate produce un fel de condens sau .. ?
Multumesc!

O sugestie: iarna (nu conteaza vremea) poti curata PC-ul cu aer comprimat si alcool izopropilic(numai daca este prea murdar) in bucatarie sub hota.
La hota sa-i scoti filtrele, si o pui pe viteza mare, sa evecueze rapid praful!

#11
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009
Eu am o pompa din aia mare de umflat salteaua care are in capatul furtunului 3 adaptoare .acum o saptamana l.am curatat.30 minute pe jos pe faianta sa se mai ,,raceasca,, apoi afara 2.3 minute la suflat.in casa l.am mai lasat vreo ora si nu a avut nimic.

Edited by cfrtriaj, 30 December 2016 - 00:50.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 29 decembrie 2016 - 19:37, said:

Buna seara! Zilele astea am vazut ca a mai iesit putin soarele pe afara, si aveam de gand sa-mi scot PC-ul in curte, sa il desfac si sa il curat de praf(cu o pensula si cu spray cu aer comprimat, special conceput pentru asa ceva). Am mai utilizat acest tip de spray, dar doar vara, si acum fiind iarna, e totusi frig afara, si m-am gandit ca poate afecta componentele in vreun fel sau se va produce un fel de condens. Astfel, am zis ca probabil voi amana pana la vara chestia asta.
Intrebarea mea este urmatoarea insa: Chiar afecteaza acel spray daca e folosit iarna pe un PC? Se poate produce un fel de condens sau .. ?
Multumesc!

SergiuSerj
Chestia cu scosul in curte este de coma.
Iar spray-ul nu exista special conceput pentru asa ceva.
Acel spray afecteaza si iarna si vara si totdeauna.Pentru ca aerul comprimat are foarte multa apa (asa zice fizica).Acum sa nu te gandesti la litri de apa.
Un strop minuscul de apa poate face ravagii intr-un calculator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate