Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ce linux sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
seb198

seb198

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.08.2014
Buna seara.
Am o nelamurire.. Ce linux ar trebui sa aleg pentru specificatiile de mai jos?
Mentionez ca vreau sa folosesc linux doar in scop educational.. am nevoie de el pentru facultate. Am o materie la care folosim linux si am invatat unele comenzi in Konsole, cum ar fi : crearea unui user nou, setare acces la unele fisiere (rwx- etc) si doresc sa reiau acele comenzi, sa le refac si sa exersez. Am incercat aseara sa instalez Ubuntu 16.04 dar cand doream sa accesez fisierul "root" imi spunea ca nu am acces la acel fisier. (Vreau sa creez fisiere text cu cod in C, in acel folder si sa le accesez folosind comanda "gcc", cum ne-a invatat la facultate Posted Image, dar sunt coduri usoare, suma a doua numere de la tastatura, produs etc... e cum ar veni doar o baza in ale linuxului )  
La facultate avem instalat Linux Slax, dar n-am reusit sa-l instalez Posted Image

PS:  NU! am deschis acest topic pentru "rezolvarea" mentionate mai sus. (am deschis un topic asemanator pe forumul oficial al celor de la ubuntu dar mi s-a inchis pe motiv ca au inteles ei cum ca eu as vrea sa mi se rezolve acele probleme ..)

Multumesc pentru timpul acordat Posted Image Attached File  1.png   7.03K   107 downloads

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ai video comutabil? daca da, e mai dificul cu linuxul. daca nu, poti instala orice.
recomand: Ubuntu, Fedora (avangardista), OpenSuSE sau rosa fresh r8 (mai conservatoare).

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ubuntu in masina virtuala. N-ai acces la /root ca nu esti by default logat ca root, folosesti sudo pentru a deveni root.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru facultate am vazut ca se cere Ubuntu. Poti sa il instalezi in mod dual win/Ubuntu. Sau masina virtuala.

#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Io zic că Slax, ai avea același distro ca la facultate. Fie că-l instalezi pe hdd (dacă nu știi întrebi), fie rulat de pe un stick usb cu persistență. http://www.slax.org/...cumentation.php

#6
seb198

seb198

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.08.2014

View Postshogun1, on 29 decembrie 2016 - 18:29, said:

Io zic că Slax, ai avea același distro ca la facultate. Fie că-l instalezi pe hdd (dacă nu știi întrebi), fie rulat de pe un stick usb cu persistență. http://www.slax.org/...cumentation.php
cum l-as putea instala pe hdd?
si daca il rulez de pe stick imi dispar mereu fisierele pe care le creez?

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Pana vezi ce-i aia linux, baga-l in masina virtuala. Iti faci treaba fara deranjamente secundare.

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postseb198, on 29 decembrie 2016 - 18:35, said:

cum l-as putea instala pe hdd?
si daca il rulez de pe stick imi dispar mereu fisierele pe care le creez?
http://www.slax.org/...cumentation.php

#9
seb198

seb198

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.08.2014

View Postshogun1, on 29 decembrie 2016 - 18:29, said:

Io zic că Slax, ai avea același distro ca la facultate. Fie că-l instalezi pe hdd (dacă nu știi întrebi), fie rulat de pe un stick usb cu persistență. http://www.slax.org/...cumentation.php
Am inteles acea documentatie.
Acum pun in aplicare, revin dupa ce vad rezultatul :D

View Postdani.user, on 29 decembrie 2016 - 18:37, said:

Pana vezi ce-i aia linux, baga-l in masina virtuala. Iti faci treaba fara deranjamente secundare.
Am incercat cu Ubuntu.. nu prea mi-a reusit :( voi incerca din nou si cu Slax :D dar voi incerca si metoda cu USB-ul pe care mi-a recomandat-o shogun1.
Multumesc mult amandurora :)

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Cu plăcere! Dacă mai ai nevoie de ajutor ne găsești pe aici...

#11
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Iti recomand Xubuntu. Cauta tutoriale pe met "how to dual boot Ubuntu and windows 10"

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
As recomanda si un Linux Mint, consuma foarte putine resurse. L-am instalat pe un mini laptop cu specificatii foarte modeste si se misca ma bine decat windows 7.

#13
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@sonnydellmarco
folosesc Mint Mate 17,3, e ok pe pc-uri mai bunicele cu macar 4 gb ram si procesor dual in jur de 3ghz sau quad, insa pe un core 2 duo la 1,8 ghz cu 2 gb ram nu se misca bine deloc, nicidecum mai bine ca wiin 7.

#14
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postc_anicai, on 30 decembrie 2016 - 21:41, said:

@sonnydellmarco
folosesc Mint Mate 17,3, e ok pe pc-uri mai bunicele cu macar 4 gb ram si procesor dual in jur de 3ghz sau quad, insa pe un core 2 duo la 1,8 ghz cu 2 gb ram nu se misca bine deloc, nicidecum mai bine ca wiin 7.
Eu am intel atom si un mint mai vechi

#15
max_2017

max_2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.01.2017
Se justifica folosirea in paralel a unei versiuni de Linux cu Windows?Internet cu Linux si Windows pentru jocuri si aplicatii foto.

Edited by max_2017, 03 January 2017 - 20:52.


#16
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Nu se justifică păstrarea Windowsului, editoare foto ai și în Linux iar dacă nu ești mulțumit de ele apelezi la Wine care te ajută să instalezi în Linux programe făcute pentru Windows (nu chiar toate :))
Jocuri ai și în Linux, fie native (Steam le face acum și pentru Linux, bineînțeles trebuiesc plătite așa cum le plătești și în Windows :)), fie cu Wine (sau Crossover sau Playonlinux)

#17
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008
Doar pentru internet(inclusiv youtube), ce versiune de Linux recomandati?

Edited by dennis_2005, 08 March 2017 - 18:22.


#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Conteaza ce sistem ai...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate