Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

TAXA radio-tv in Irlanda.

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Este o asemenea taxa aberanta si in Irlanda. Deh, un mod de a mai stoarce niste bani de la populatie.

Voi platiti aceasta taxa? Stiti care sunt sanctiunile?

Nu am tv, nu am internet, nu am radio (doar masina are).

L.E. hai ca raspund tot eu Posted Image

http://www.anpost.ie...ce/Romanian.htm

L.L.E. taxa se numeste TV licence. Deci nu e radio-tv. Doar tv.

Edited by serginho74, 29 December 2016 - 17:32.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Hai in romania ca aici se scoate

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Peste tot exista o taxa Tv. Televiziunile nationale nu fac voluntariat si nici nu primesc aparatura si curent ca cadou.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sunt in Romania si nu o mai platesc de ani de zile.
Am facut cerere la Renel si nu o mai platesc.

@Bursul. Platesti cumva taxa pentru armata, salvare, etc? Mi se pare normal ca atata timp cat esti platitor de taxe sa si beneficiezi de ceva. Televiziunea nationala e una din ele. Are si publicitate? Ca daca are...
In Franta TF1 e privata ;)

Edited by serginho74, 29 December 2016 - 17:36.


#5
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostBursul, on 29 decembrie 2016 - 17:34, said:

Peste tot exista o taxa Tv. Televiziunile nationale nu fac voluntariat si nici nu primesc aparatura si curent ca cadou.

NA ?!
Ce-i aia "televiziune nationala" ?
O gasca de pilosi cu salarii mari si beneficii cat tine ?

Edited by avenirv, 29 December 2016 - 17:54.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postserginho74, on 29 decembrie 2016 - 17:34, said:

Sunt in Romania si nu o mai platesc de ani de zile.
Am facut cerere la Renel si nu o mai platesc.

@Bursul. Platesti cumva taxa pentru armata, salvare, etc? Mi se pare normal ca atata timp cat esti platitor de taxe sa si beneficiezi de ceva. Televiziunea nationala e una din ele. Are si publicitate? Ca daca are...
In Franta TF1 e privata Posted Image

Cum mah sa fie nationala daca e privata!??!?! Posted Image  Jur ca nu inteleg.

Televiziunea nationala are emisiuni care nu aduc profit. De exemplu cele culturale. Televiziunile private nu ar include in program asa ceva pentru ca nu sunt profitabile.

Eu va inteleg. Sunteti tineri si in afara de sport, filme cu pac, pac si emisiuni cu femei pe jumate dezbracate nu va mai intereseaza altceva. Dar trebuie sa intelegeti ca altii mai vor sa vada un concert simfonic, niste declaratii ale unor scultpori, pictori si alti artisti, o piesa de teatru etc. Astea nu se vor da niciodata la PRoTv, Antena 1, B1 TV sau eu stiu ce televiziuni mai sunt.

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Bursule, nu mai sunt de mult timp tanar :)
Din pacate, colegul de mai sus are dreptate. Cel putin pentru Romania.
Si de cate ori am fost in Irlanda nu am vazut nici 5 secunde vreun post irlandez, habar nu am cum se numeste televiziunea lor nationala, etc. Doar am vrut sa stiu care sunt conditiile legale sa nu ma trezesc dus in "curte" pentru o prostie.
Nu am aparat tv, deci nu platesc taxa. Am primit in schimb o hartie de la ei cum ca a fost un inspector si a constatat el ca acolo este televizor si ca sa se plateasca acea taxa. Nici nu i-am bagat in seama, nu aveam nicio treaba cu adresa aia cand s-a primit plicul. Astept sa vina ceva proaspat si pentru mine :D Ii invit sa viziteze casa, ca la muzeu, ca nu am tv dar le pun si taxa. Pe bune.
Au niste mesaje din alea standard prin care sa te sperie. Putin cam excesiv din punctul meu de vedere. Niste fomisti si aia.

#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Initiatorul nu pricepe ce reprezinta taxa radio-tv....aia se plateste NU pt.ca urmaresti programele respective ci pt.faptul ca folosesti un aparat radio-tv pe teritoriul RO....in afara de asta tocmai fiindca se plateste acea taxa publicitiatea este LIMITATA atat la Radio cat si la TV, adica nu au voie decat un anumit nr.de minute....
Un alt aspect poate cel mai important....in momentul in care cele doua institiutii vor fi platite de la bugetul se stat nu mai putem vb.de independenta lor editoriala, vor fi aservite 100% puterii...la fel cum Antena 3 arunca cu mizerii in tot ce misca la ordinele lui Voiculescu...aceeasi soarta vor avea si RTV
In Germania taxa este de 18 euro/luna si este platita de TOATA lumea indiferent ca au sau nu aparate radio-tv

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Te-au prelucrat bine nemtocii :D Bine, acolo e alta lume, alti bani.
Exista un principiu simplu, beneficiezi de ceva, platesti. Nu beneficiezi, nu platesti.
Este absurd sa plateasca toata lumea. Poate are omul o casa ramasa de la parinti si nu mai locuieste nimeni acolo. E normal sa dea banii aia aiurea?

Apropos, eu sunt initiatorul si crede-ma ca am priceput. E o taxa abuziva, ca peste tot si trebuie platita. Nu cunosteam conditiile si raspunderea legala. Acum le stim cu totii si trebuie sa avem grija sa nu incalcam acele conditii.
Apreciez ca irlandezii au facut acel site in mai multe limbi, sa nu ai de ce sa te plangi ca nu ai inteles ce si cum :D Buni baietii la facut bani :D

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postserginho74, on 29 decembrie 2016 - 18:10, said:

Bursule, nu mai sunt de mult timp tanar Posted Image
Din pacate, colegul de mai sus are dreptate. Cel putin pentru Romania.
Si de cate ori am fost in Irlanda nu am vazut nici 5 secunde vreun post irlandez, habar nu am cum se numeste televiziunea lor nationala, etc. Doar am vrut sa stiu care sunt conditiile legale sa nu ma trezesc dus in "curte" pentru o prostie.
Nu am aparat tv, deci nu platesc taxa. Am primit in schimb o hartie de la ei cum ca a fost un inspector si a constatat el ca acolo este televizor si ca sa se plateasca acea taxa. Nici nu i-am bagat in seama, nu aveam nicio treaba cu adresa aia cand s-a primit plicul. Astept sa vina ceva proaspat si pentru mine Posted Image Ii invit sa viziteze casa, ca la muzeu, ca nu am tv dar le pun si taxa. Pe bune.
Au niste mesaje din alea standard prin care sa te sperie. Putin cam excesiv din punctul meu de vedere. Niste fomisti si aia.

Noah, acum nu stiu exact cum e in Irlanda. Dar daca n-ai TV, si taxa e numai pentru TV n-ar trebui sa platesti.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu stiu cum se descurca americanii fara televiziune nationala si evident fara taxe TV. Jale trebuie sa fie.

#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postserginho74, on 29 decembrie 2016 - 18:19, said:


Exista un principiu simplu, beneficiezi de ceva, platesti. Nu beneficiezi, nu platesti.
Este absurd sa plateasca toata lumea. ele conditii.

la ora actuala un amarat de aparat de radio sau tv au si aia din jungla amazoniana, sa nu imi spui tu mie ca nu ai radio sau tv deloc poate doar daca locuiesti intr-o grota....
aberatie poti sa spui nu ca se plateste taxa ci ca unul daca are 4 case trebuie sa plateasca la toate 4, aia da sunt de acord ca e ciudata
in plus in cazul RO a impovara bugetul de stat cu acele 2 institutii e deja bomboana pe coliva...

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbladhaund, on 29 decembrie 2016 - 18:25, said:

Nu stiu cum se descurca americanii fara televiziune nationala si evident fara taxe TV. Jale trebuie sa fie.

Avand in vedere cultura lor generala, eu as zice ca-i jale.

#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am nici radio, nici tv. Nu am ce sa fac cu ele. Doar in masina am radio ca asa e masina.

Si nu stau in grota. Dar nu mi-ar displace sa am o grota a mea :D

#15
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postbladhaund, on 29 decembrie 2016 - 18:25, said:

Nu stiu cum se descurca americanii fara televiziune nationala si evident fara taxe TV. Jale trebuie sa fie.
SUA nu este UE, suntem chestii diferite cu oameni si mentalitati diferite
noi trebuie sa ne referim strict la UE....din moment ce natiuni puternice au considerat aceasta taxa necesara, Gheorghe din RO zice ca e abuziva...
vorbim in momentul in care NICIUN stat din UE nu o va mai plati

View Postserginho74, on 29 decembrie 2016 - 18:37, said:

Nu am nici radio, nici tv. Nu am ce sa fac cu ele.

adica tu nu te uiti la tv niciodata si nu asculti niciun post de radio?
cum reusesti sa faci fata impactului sec.XXI? Posted Image

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
In Irlanda am treaba, internet. Muzica ascult in general flac-uri de pe player. Chiar nu am simtit lipsa tv-ului iar radio, nici atat.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBursul, on 29 decembrie 2016 - 17:34, said:

Televiziunile nationale nu fac voluntariat si nici nu primesc aparatura si curent [ca] cadou.
Norocul nostru este ca celelate televiziuni fac voluntariat si  primesc aparatura si curent ca cadou.
Putem sa  facem  comparatie intre numarul de angajati de la TVR si PROTV, de ex ca sa avem un tabllou mai clar.

View PostValmont43, on 29 decembrie 2016 - 18:12, said:

publicitiatea este LIMITATA atat la Radio cat si la TV, adica nu au voie decat un anumit nr.de minute....
.in momentul in care cele doua institiutii vor fi platite de la bugetul se stat nu mai putem vb.de independenta lor editoriala, vor fi aservite 100% puterii.
Publicitatea este limitata la toate televiziunile.
TVR suge din mai multe tate, una din ele este chiar bugetul de stat.

Edited by pasilla, 29 December 2016 - 18:46.


#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostBursul, on 29 decembrie 2016 - 18:30, said:

Avand in vedere cultura lor generala, eu as zice ca-i jale.
Esti amuzant, de ai impresia ca oamenii isi iau cultura generala de la emisiunea tv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate