Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum fac sa am sonor pe Sound Blaster Live 5.1 Digital (model SB0220)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Incerc de cateva ore sa fac sonorul sa mearga pe placa asta audio. E pentru un PC mai antic (Pentium 4, 1GB RAM).

Le-am incercat pe cele oficiale de aici, cum recomanda multi pe net: http://support.creat...erType=1#type_1 , l-am instalat pe  cel de 23 MB si pe cel de 24 MB, dar nu merg. Cand le rulez, imi apare eroarea: Setup could not detect any Sound Blaster Audio card on your system. Please ensure that your Sound Blaster hardware is propely installed before running this Setup program. Setup will now exit.

Placa audio in sine cred ca merge, i-am curatat contactele, iar cand o bag intr-un slot PCI mi-o adauga in Device Manager ca 'Multimedia Audio Controller'. Sistemul e Win XP SP3, pe care l-am bagat pe curat acum,  ultimele versiuni ale driverelor placii de baza sunt instalate, direct x la fel.

As mai vrea sa incerc CD-ul original, dar nu-l mai gasesc niciunde uploadat pe net, ce am gasit pana acum sunt upload-uri expirate. Sa folosesc placa audio integrata pe placa de baza nu e o optiune pentru ca mufa verde unde intra boxele e stricata. Pot folosi cumva celelalte mufe ? Placa de baza e AsRock P4VM800.

Ce mai e de incercat ? Parca nu vreau sa ma apuc acum sa instalez iar XP pe alt PC si sa incerc placa audio acolo. Drivere generice/universale ceva exista ?

Edited by BG_183, 29 December 2016 - 00:21.


#2
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
kxdrivers

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Cred ca ai modelul facut pentru Dell sau alt producator si nu merg drivere generice. Daca tin bine minte (ca is ceva ani de atunci) io am folosit driveru asta pentru SB0220 si XP.

#4
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
sapa aici: http://danielkawakami.blogspot.ro/

#5
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Posthyperized, on 29 decembrie 2016 - 00:22, said:


View Postgabyxm, on 29 decembrie 2016 - 01:23, said:

Cred ca ai modelul facut pentru Dell sau alt producator si nu merg drivere generice. Daca tin bine minte (ca is ceva ani de atunci) io am folosit driveru asta pentru SB0220 si XP.

View Posthvoicu, on 29 decembrie 2016 - 11:20, said:


Merci pentru sfaturi. Deja am stat 6 ore sa-i dau de cap. Dar pana la urma a mers driverul de la gabyxm.

SI kX mergeau, cu tot cu panel, doar ca la urmatorul restart nu mai vedea device-ul audio si trebuiau reinstalate de la 0.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

View PostBG_183, on 29 decembrie 2016 - 00:20, said:

Sa folosesc placa audio integrata pe placa de baza nu e o optiune pentru ca mufa verde unde intra boxele e stricata. Pot folosi cumva celelalte mufe ? Placa de baza e AsRock P4VM800.
In mod normal poti folosi si celelalte iesiri si-i spui softului, cand bagi mufa jack ar trebui sa apara un pop-up.

#7
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostRemicade, on 03 ianuarie 2017 - 14:25, said:

In mod normal poti folosi si celelalte iesiri si-i spui softului, cand bagi mufa jack ar trebui sa apara un pop-up.

Daca stiam asta nici nu mai trebuia sa reinstalez XP in loc de Win 7, si rezolvam si cu problemele de securitate asociate XP-ului.

In fine, pc-ul ala era cadou pentru cineva care n-avea calculator, daca era dupa mine eu l-as fi facut cadou doar in gluma, chiar si cu Win XP youtube-ul la 144p incarca procesorul de la 0 la 100% si se misca in suturi.

Edited by BG_183, 05 January 2017 - 00:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate