Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Accident cu o masina parcata gresit .

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
sintaxa

sintaxa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2016
Buna ziua . Recent ( acum maxim 1 ora ) am facut un accident auto, in care consider ca nu sunt vinovat , si cel putin daca sunt , nu din toata culpa . Ma aflam pe o straduta ingusta si am vrut sa fac dreapta . In timp ce faceam dreapta , o duduie ( care venea din strada principala, stanga mea  ) , pe care nu am vazut-o din cauza ca straduta e inclinata a vrut sa faca si ea dreapta. Incercand sa evit impactul dintre noi , am tras tare dreapta , si am intrat cu lateralul mesinii mele intr-o masina care era parcata cu apoximativ 50 cm cu fundul  in acea mica intersectie . Am facut si un desen cu locul si cum a fost situatia . Mi-ati putea spune daca este vina mea , daca sa o asum complet ? Vre-un sfat ? Desenul cu rosu este masina in care am intrat , Cu verde sunt eu , iar galben e duduia . Ce parere aveti?

Attached Files

  • Attached File  offf.png   1.37MB   385 downloads

Edited by sintaxa, 28 December 2016 - 16:10.


#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Un lucru e sigur. Masina parcata nu are absolut nici o vina.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E vina ta.

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Dacă erau persoane acolo,cine era vinovat?

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
s-a dat de multe ori culpa comuna in astfel de cazuri, cu masini parcate anapoda in intersectie si "participante" la accident
dar de regula in accidente cu victime, cand vine politia la fata locului si mai gaseste si masina respectiva parcata aiurea (cei mai multi se evapora instant cand isi dau seama ca nu e de bine cu parcarea lor si apar apoi cu "asa am gasit-o in parcare"..)
fa poze, filme, mergi la politie si incearca-ti norocul
eventual consulta si un avocat sa te invete cum sa pui problema

 SpeedDemon, on 28 decembrie 2016 - 16:10, said:

Un lucru e sigur. Masina parcata nu are absolut nici o vina.

o prostie

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Codul rutier zice ca la colt de strada nu se parcheaza (unul dun motive e exact al tau).

Vina e a masinii parcate (ma rog, a soferului care a parcat-o acolo).

Mergi la Politie si ar trebui sa-ti dea dreptate (din ce inteleg din relatare, tu suportand consecinta a 2 greseli ale altor soferi: cel parcat gresit si a soferitei neatente la prioritate).

#7
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Vina ta 100%. În cel mai rău caz, cel cu parcarea primește amendă pentru parcare neregulamentară dar pentru accident, tu ești vinovat. Este obligația ta să te asiguri că faci manevrele în siguranță.

#8
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Strada principală este drum cu prioritate,totuși de unde ieși tu lipsește un cedează trecerea.
Acum depinde și cum erai încadrat,pare să încapă doua mașini pe acolo.

#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Nu zic ca si aici e la fel dar, s-a dat de curand o decizie judecatoreasca impotriva unor soferi parcati neregulamentar din cauza carora s-a produs un accident!

#10
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
E de vina ala care nu si-a parcat masina regulamentar, daca nu era el acolo n-avea loc accidentul

#11
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Ai și permis de pui asemenea întrebări stupide? Cum ai reușit performanța să ai permis? Categoric e vina ta, ce treaba are mașină parcată că tu nu le ai cu volanul.

#12
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 sintaxa, on 28 decembrie 2016 - 16:04, said:

Ce parere aveti?

Cu pozele de dupa accident, mergi frumusel si il declari.


Duduia nu cred ca pateste nimic daca nu aveai camera pe bord. Insa cel parcat neregulamentar, cred ca primeste amenda, si se invata minte.

#13
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.

#14
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
La amiabila va fi culpa comuna 50-50, la politie vei fi doar tu vinovat.

#15
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Daca te duci la poliție ramai fara permis.
Treci peste si accepta greseala.

#16
sintaxa

sintaxa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2016
Strada de pe care iesieam e una ingusta , pentru o singura masina . Daca masina nu era parcata aiurea ieseam linistit . Asa nu prea am avut incotro. Da tu ai permis ? EscapE13? Sau nu te duce consola sa vezi si mai departe de atat ?

#17
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
" Platica " te cheama  ... nu mai cauta  nod in papura  .... daca ai vazut ca nu ai loc  sa treci  trebuia sa opresti , o lasai pe tanti si dupa iti vedeai de drum ...

#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 Pololica, on 28 decembrie 2016 - 16:12, said:

Codul rutier zice ca la colt de strada nu se parcheaza (unul dun motive e exact al tau).

Vina e a masinii parcate (ma rog, a soferului care a parcat-o acolo).

...

Sunt curios de câtă vreme ai permis.

Întrebare: de ce un tramvai nu lovește mașinile parcate care-i împiedică circulația ci așteaptă ca ea să fie mutată?  Cazurile apar periodic... Poate răspunsul la întrebarea asta îi va face să înțeleagă pe mulți.

La asigurator se va încerca Culpa comună, la Poliție inițiatorul va fi vinovat.
Dacă au fost implicate mai mult de două vehicule, e caz pentru Poliția Rutiera. Dacă sunt numai două, se poate încerca constatul amiabil unde poate se va da culpă comună, de văzut și ce procente vor fi imputabile fiecărui șofer.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate