Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Xiaomi Redmi Note 4X

* * * * * 13 votes
  • Please log in to reply
3989 replies to this topic

#3853
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
FARAROTI, on 24 noiembrie 2018 - 19:54, said:
Stie careva daca sensibilitatea ecranului poate fi reglata?Ca abia il ating si impotriva vointei mele,intra peste tot..
Nu cred ca se poate. Daca e hipersensibil si vrei s-o reduci, incearca sa-i pui o folie de sticla. Sau daca ai una deja, e posibil ea sa fie de vina, schimb-o. Eu am folie dar nu am probleme, sunt multumit.
Poti incerca sa intri in hardware test cu *#*#64663#*#* si sa dai curs acelor teste sa vezi daca e totul ok dpdv hardware.  
Multumesc Xlander ,nici nu m-am gandit la folie,dar cred ca ea e..ms

#3854
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostXlander, on 25 noiembrie 2018 - 17:02, said:

...De exemplu, updaterul, cateodata verific si descopar ca ma intreaba iar si iar daca vreau sa instalez update-urile in timpul noptii automat, intru si descopar ca sunt bifate iar doua optiuni. Prima si ultima download/install automatically. Nu tin datele permanent dar presupun ca mitocanul e capabil sa instaleze singur. Posted Image
Nu retine setarile de retea pe care le dau. Pun pe 3G dar la reboot se duce el in 4G.
La developer options, iar vreo doua setari privind Gpu force rendering si force 4x msaa, nu le retine dupa reboot. Nu e asa important.
La battery saver debifez optiunea "turn off ehen battery is 60% or fully charged" el imi opreste battery saver-ul. Iar nu e un capat de tara, dar ma irita. Bun aici nu se bifeaza singura setarea, dar nu functioneaza si nu face ce spune ca face.
Pe la security, la modulele alea de cleaner, virus scanner etc, eu ii dau sa nu updateze singur modulele, el se autobifeaza (dar nu mereu).
E un mister in ce conditii apar auto-activarile astea. Posted Image
Mai erau parca, dar repet, nu sunt importante, dar au darul de a ma irita.
Recunosc anumite comportamente, eu mi'am taiat syncronizarea la Mi account, am zis ca poate consuma mai putin curent si nici nu am avut nevoie.
Eu i'am anulat update automat si functioneaza, numai ca observ din descrierea la update din Google Play ca tot vin aceleasi update uri, le place sa se instaleze din nou.
Battery saver il tin pe off si merge perfect :)

#3855
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Am gresit ca l'am cam laudat de curand si imediat a capatat personalitate, nu mai vrea sa sune alarma de la timer, doar cand e presetat pe 25 minute. Ultimul lucru facut inainte, am sters tot cache-ul de la Storage.

Edited by dan.me, 27 November 2018 - 04:05.


#3856
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdan.me, on 25 noiembrie 2018 - 23:20, said:


Recunosc anumite comportamente, eu mi'am taiat syncronizarea la Mi account, am zis ca poate consuma mai putin curent si nici nu am avut nevoie.
Eu i'am anulat update automat si functioneaza, numai ca observ din descrierea la update din Google Play ca tot vin aceleasi update uri, le place sa se instaleze din nou.
Battery saver il tin pe off si merge perfect :)
Zici ca anumite update-uri se reinstaleza iar si iar ? :) Cumva tin de google play, ceva cu "libraries" sau ceva de genul asta ? Eu am avut problema asta pe un alt xiaomi, cu miui 9. Era din cauza unui bug ce se rezolva prin update-ul "downloads" al miui, apare la system apps updater (ala ce tine de miui). Da, tot ma uitam cum reinstaleaza ca nebunul iar si iar aceleasi chestii, nici cu reboot nu se facea bine, pana am sesizat update-ul respectiv. A incetat dupa aia.
:lol: Mie imi place ce descriere stiintifica dau astia cateodata la update-urile lor. Cica "fix the bug". Daca asta e change log in opinia lor, la ce te poti astepta ? Nici macar nu scriu in clar care anume bug rezolva si care e imbunatatirea.

#3857
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostXlander, on 27 noiembrie 2018 - 20:00, said:

Zici ca anumite update-uri se reinstaleza iar si iar ? Posted Image Cumva tin de google play, ceva cu "libraries" sau ceva de genul asta ? Eu am avut problema asta pe un alt xiaomi, cu miui 9. Era din cauza unui bug ce se rezolva prin update-ul "downloads" al miui, apare la system apps updater (ala ce tine de miui). Da, tot ma uitam cum reinstaleaza ca nebunul iar si iar aceleasi chestii, nici cu reboot nu se facea bine, pana am sesizat update-ul respectiv. A incetat dupa aia.
Posted Image Mie imi place ce descriere stiintifica dau astia cateodata la update-urile lor. Cica "fix the bug". Daca asta e change log in opinia lor, la ce te poti astepta ? Nici macar nu scriu in clar care anume bug rezolva si care e imbunatatirea.
E foparte interesant daca e asa cum spui.
Eu mi le'am instalat pe toate... pana la urma.
Am Downloads version 8.10.23.10, are updatu' acela din ce stii?
Tocmai i'am dat Agree la Granting authorization, evident ca nu am mai intrat intr'o aplicatie ce nu stiu ce face.

Asa e, de multe ori lipseste coerenta dintr'un change log si e enervant dar eu accept si un "fix the bug", poate fi o modificare necesara/minora in program dar care nu aduce vreo functie 9.

#3858
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Da, aceeasi versiune cu update-ul respectiv. De la problemele alea cu reinstalari iar si iar e primul update pe care-l fac. Acum recunosc de fapt ca nu pe acest model am avut probleme.
Mie mi se pare curios cum aceste update-uri nu sunt obligatorii. Din moment ce spun ca rezolva bug-uri, ce filosofie o mai fi si asta sa le lasi optionale ?
In fine, eu sunt multumit cu miui 10 asa cum merge acum si cred ca aici ingheata. Indiferent de ce update-uri mai apar.

Attached Files



#3859
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
De exemplu aplicațiile alea care nu se dezinstalează și să zicem că nu ai nevoie de una dintre ele nu ai dori să îi mai faci update turi.
La Samsung Galaxy note la primul lor update de Android, mi iau redus memoria de aplicații de la 16GB la 2
adică au făcut smartfonul inutilizabil, nu la mult timp după ce l am cumpărat, mulțumesc foarte mult Samsung ești foarte atent cu clienții, așa că nu s a mai pus problema de niciun update nici manual nici automat.
Tot așa avand legătură cu ce vorbim acum, observ că nu consumă mai mult dacă lași datele mobile și wifi ul +gps ul active mereu, așa că nu le mai opresc și în consecință poate nu vreau să am trafic de date la anumite momente când i se face lui de update sau poate update ul respectiv mă intrigă pe mine cu nu știu ce lol, am dat toate posibilitățile ca sa nu mai fie alta.



#3860
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
MIUI 9.6 -> MIUI 10 saracul nu numai ca n'a adus exact nimic in + dar vad numai lipsuri la el, de ce au facut asta Xiaomi?
Android 7 upgradat tot la Android 7 cand se stie ca are un bug mare cat capul lui "a bug appeared in most Android versions that breaks the management file modification timestamps" adica daca'ti syncronizezi datele intr'un cloud sau nu conteaza unde, ai toate sansele sa ti se inoade fisierele intre ele, abia Android 8.1 parese ca rezolva.
Aplicatia de ceas cu ceasurile alea analogice tremurand desenate super, acum au disparut, dar nu s'au multumit cu atat, au scos si preseturile de la timer ca sa ni se arda ce avem in cuptor, depinde ce arde fiecare.
Aplicatia Notes o mai folosesm si eu sa nu zic ca am systemul de la Xiaomi degeaba, acum nu ma mai lasa, a disparut gruparea de note, editarea nu mai merge daca indraznesti sa ai wallpaper la nota respectiva etc, e inutilizabil fata de versiunea dinainte, m'am uitat daca se dezinstaleaza, "normal" ca nu.
Temele nu mai merg decat unele noi compatibile cu MIUI 10 ceea ce nu am gasit ca sa'mi fac ca inainte, Status barul nicio sansa, avem cel mai nice status bar, nu l'am mai aratat si nici nu am vorbit de el ca sa nu se afle ca sa'l detin doar eu la mine, acum mi l'a luat Xiaomi, asta e furt.
Problema cu disparitia de folder la redenumirea lui din X-plore daca folosesti card cu exFAT nu au rezolvat'o.
Bine ca nu se misca infranat.
Bine ca mi'a ramas procesorul in el.
Mai observ ca semnele ce indica conectarea la reteaua de date sau wi-fi sunt mai gri, se vad abia se vad, alea trebuia un verde aprins ca sa se vada usor, iar cand esti deconectat rosu.
Sunetul ala placut cand tii apasat pe [back] sa'l opresti a fost schimbat cu un sunet idiot, as fi interesat daca se poate schimba la loc.
La File manager si Gallery nu le'au schimbat fundalul nici acum intr'unul mai inchis... dar a facut'o in sfarsit Google Contacts :)
Calculatorul arata acum ca Draqu fata de cum arata inainte, acum are sus cele 3 rubrici scrise intrerupt, e incredibil de ce si'au batut joc asa!
Daca asa oameni au venit la Xiaomi intre timp, NASOL, chiar vroiam sa merg cu ei in continuare.

#3861
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Stie cineva cum se poate opri sunetul la inchiderea programata a telefonului? La 23,20 cand se inchide singur suna de 7-10 ori ca o alarma.

#3862
florin_2003

florin_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.02.2010
In aplicatia clock gasesti la setari

#3863
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Spre rusinea mea, desi sunt posesor cu acte in regula de RN4X, nu am dat niciodata peste acest meniu. Si cica sunt fan Xiaomi... Posted Image

#3864
florin_2003

florin_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.02.2010
😀oau! M-ai facut sa ma simt bine! Eu m-ai am prin casa un RN2, R4x si RN4x care sunt folosite ca backup sau de catre copil.Cat timp sunt functionale voi urmari forumul cu mare placere!

#3865
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007

View Postflorin_2003, on 06 decembrie 2018 - 20:14, said:

In aplicatia clock gasesti la setari

Din pacate chiar nu am gasit.

#3866
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postclase74, on 07 decembrie 2018 - 20:49, said:



Din pacate chiar nu am gasit.

Intra in Setari și la Personal vezi Sunete și vibrație. Intră acolo și dezactivează ce te deranjează.

#3867
danys79

danys79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2017
Salut, de la ultimul update la miui 10 redmi note 4x nu mai merge pe rețeaua 2g (900 GSM).Știe cineva care este problema ?

#3868
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
De la ultimul update la miui 10 redmi note 4x nu mai recunoaște rețeaua de internet de acasă.

#3869
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Aia'i retea ce ai tu acolo, adica ar fi bune niste detalii?

De la ultimul update la miui 10 redmi note 4x nu mai poate suna pe nimeni din cauza ca Telekom mi'a barat toate apelurile de ciuda. E incredibil dar adevarat. Viata bate filmul daca din greseala esti la Telekom.
Am sunat la 1234 pentru o problema si imi raspunde un baiat distrat la maxim, cred ca asculta muzica ori era drogat ca era in lumea lui si imi recita un text ce nu avea de'a face cu mine, apoi daca'i spun sa fie atent imi bareaza toate apelurile, sms, tot. Ce merita Telekom la faza asta?
Pot insira multe magarii ale Telekom dar n'ar fi ontopic.

De la ultimul update la miui 10 redmi note 4x nu mai vad dialpadul, apare pe alb, cum poti sa faci asa ceva celor care'ti cumpara telefonul?!?!?!?!?

Edited by dan.me, 16 December 2018 - 14:26.


#3870
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postiulian0058, on 16 decembrie 2018 - 11:57, said:

De la ultimul update la miui 10 redmi note 4x nu mai recunoaște rețeaua de internet de acasă.

Dă-i un restart. Resetează rețelele din memoria telefonului apoi conectează-te.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate