Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Rășină epoxidică izolantă !

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Apelez la cunoștințele unora dintre voi care au experiența folosirii unor rășini epoxidice ca masă izolantă de turnare.Am căutat pe internet tot felul de rășini epoxidice,dar nicăieri nu descopăr vreuna care să fie indicată pentru aplicații electrotehnice.Am nevoie de o rășină epoxidică bună de lipit metale,gen sudură plastică,dar în același timp să fie bună izolatoare electric și să se poată turna peste bobine și alte componente electrice pentru rigidizare.Descopăr tot felul de rășini epoxidice pentru turnări de pavimente transparente,reparații de ziduri crăpate,bărci etc.dar nu știu dacă aceste tipuri de rășini epoxi sunt bune pentru aplicații electrotehnice.Dacă aveți idee de vreo marcă bună pentru astfel de aplicații electrotehnice vă rog să mă ajutați să o cumpăr de undeva,am nevoie de max.1 Kg + întăritor,dar nu-i problemă dacă cumpăr chiar și 3 Kg,nu se știe niciodată când mai este nevoie la casa omului.Posted Image

#2
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Exista niste rasini care le gasesti in kiturile pentru izolarea cablurilor electrice care se ingroapa.
Kitul e format din 2 caracse de plastic care sunt precum cochiliile scoicilor in care se aseaza inaditura
cablului ,se inchide cochilia si se toarna rasina care vine in niste plicuri.
Se gaseste la magazine specializate in furnituri electrice.

Kiturile astea sunt pt diverse dimensiuni de cablu deci implicit si cantitatea de rasina a mai mare sau mai mica
Pt cablu de 3x2,5mm un kit a costat in jur de 40 lei

Mai speciala pt electrica ca asta nu stiu

Edited by goguboeru, 27 December 2016 - 11:27.


#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am folosit rasina pt fibra de sticla(pt barci)cu rezultate f bune,la reparatia unei bobine de inductie de astra 1.4l ;era [fisurata] datea scanteie exact langa mufa pt bujie.De 3 ani functioneaza f bine.
Cred ca majoritatea rasinilor epoxidice sunt izolatoare...

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am nevoie totuși de o rășină epoxidică ”strong” care să și lipească componente metalice,nu numai să fie bună de turnat.Rășinile polimerice,cele de fibră de sticlă nu-mi sunt de folos la proiectul de generator la care lucrez (nu este eolian).Mai mult ca sigur voi cumpăra o rășină epoxidică bicomponentă transparentă pentru turnare,dacă nu găsesc nimic special pentru aplicații electrotehnice,voi folosi totuși pentru lipirea pieselor metalice Bison Epoxy Metal .Posted Image

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Despre ce fel de generator este vorba?...daca nu e secret...

#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Este o idee personală,un motor-generator cu 3 statoare de câte 12 bobine toroidale defazate cu 1/3 și 4 rotoare axiale cu magneți de neodymium wedge,câte 14 magneți pe fiecare rotor iar sistemul va avea pe capătul axului și 4 volante inerțiale .Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate