Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

SD Card WI-FI

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Salut. Ce tip de card wifi recomandati tinand cont de usurinta cu care se pot manipula fisierele, de stabilitate, caracteristicile memoriei si bineinteles de pret.
Am vazut ca fiecare producator foloseste alta modalitate de a transfera fisierele si sunt sigur ca fiecare are si plusuri si minusuri si ca de multe din ele te lovesti doar dupa ce folosesti un timp cardul.

Edited by underb, 27 December 2016 - 10:01.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil cel pe care il suporta aparatul foto - exista destule incompatibilitati.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
DSLR Canon

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Banuiesc ca scrie si un model pe aparat, ca DSLR-uri sunt multe...
Si majoritatea nu suporta asa ceva.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ai nevoie sa descarci poze "pe teren" sau vrei doar sa eviti sa scoti cardul din aparat acasa?

#6
razvan_77

razvan_77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 16.11.2005
Folosesc un astfel de card de vreo 3 ani..de fapt nu prea il folosesc...cand l-am achizitionat am mers pe ideea ca voi putea controla aparatul foto de pe alt device -smartphone sau tableta....dar nu a fost asa...sunt aplicatii doar pentru anumite camere .....in rest funtioneaza ca un stick wireless...bagi cardul in orice aparat foto faci fotografii apoi cauti reteaua wi/fi a cardului te loghezi si descarci pozele pe alt device...smatphone/tableta/laptop...adica de fapt transferi fotografiile de pe camera pe altceva ..fara fir....viteza de transfer mica...eu sincer nu-l mai folosesc....

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vreau mai mult sa evit sa ajung pana acasa ca sa scot cardul din aparat. Pe de alta parte, am dat de niste aplicatii care printre altele ofera si focus peak sau zoom pe zona focalizata pe ecranul telefonului (legat pe usb cu camera) si cred ca imi bricolez un suport articulat de tel care va sta montat pe camera. In felul asta exista si posibilitatea ca cei fotografiati sa poata vedea ce vede si fotograful cand nu are nevoie de ecran pt focalizare si-l indreapta in fata. Fiind legat aparatul la tel, transferul e simplu.

Edited by underb, 28 December 2016 - 13:45.


#8
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Si ce vad cei fotografiati pe un ecran de telefon ? Si de ce trebuie sa vada ei pozele ? Si dupa cat timp ?

Cea mai eleganta solutie este sa iei cu tine un laptop, sa il legi prin cablu la aparat si sa ai Capture One sau o alta aplicatie de tethering, pozele se incarca aproape instant iar ecranul este mare.

Solutia cu card wireless nu mi se pare una fezabila. Dar tu stii ce nevoi ai.

Edited by nicolaie, 28 December 2016 - 14:13.


#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E live view. Se vede exact ce se vede si pe displayul camerei daca e folosit. Poate pe un fotograf de evenimente nu-l interedeaza treaba asta dar mi se pare o chestie buna sa te vezi pe un display in timp ce esti pozat.

Edited by underb, 28 December 2016 - 17:24.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Problema este daca aparatul stie sa lucreze cu acel card si permite functiile astea. Si marea majoritate nu stiu.
Il bagi si nu se intampla nimic, sau in cel mai fericit caz poti sa descarci pozele de pe el si atat.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Camera va fi folosit intr-un mediu informal, cu familia si prietenii.

View Posteiffel, on 28 decembrie 2016 - 17:25, said:

Problema este daca aparatul stie sa lucreze cu acel card si permite functiile astea. Si marea majoritate nu stiu.
Il bagi si nu se intampla nimic, sau in cel mai fericit caz poti sa descarci pozele de pe el si atat.
Cum am zis, am abandonat ideea cu cardul din mom ce voi conecta camera la un telefon prin cablu pt ca nu mai este necesar cardul, pozele putand fi copiate usor in tel in felul asta.

Edited by underb, 28 December 2016 - 17:29.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Poti conecta telefonul la aparat prin cablu?

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De fapt invers. Cu cablu OTG poti conecta aparatul la un telefon sau o tableta. Aveam o compacta canon la care mergea doar transferul de fisiere dar la DSLR (Canon 1200d) poti folosi tel pe post de remote, live view cu focus peaking, sa modifici orice parametru gen expunere, apertura si multe alte setari plus buton capture. La prima vedere nu am gasit touch focus dar mi se pare excelent focus peakingul. Focalizarea manuala devine o joaca. N-am incercat sa fac screen mirroring la telefonul conectat prin cablu spre un al doilea telefon dar ar trebui sa mearga si asta. Ar fi destul de util sa poti comanda aparatul de la distanta, fara cablu si sa ai si live view de la distanta.

Tatal lor e dslr dashboard dar mai sunt si alte aplicatii. Din pacate asta nu mai e gratuita dar se gasesc versiuni mai vechi doar ca trebuie atentie la sursa de unde se descarca sa nu fie pb cu virusii.

Alta aplicatie interesanta e Helicon remote. Asta e free dar cam baga reclame.

Singura conditie e sa ai un tel care stie USB OTG si un cablu OTG, in afara de cablul usb al camerei.

La aparatele cu wifi nu mai ai nevoie de cablu.

Edited by underb, 28 December 2016 - 20:50.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai bine macar a in ceasul al 12-lea ai zis si modelul camerei.
Ca si ce spui tu acolo nu merge la orice DSLR.

Ce faci tu acolo eu fac cu smartwatch-ul si telefonul.
Vad imaginea pe ceas si pot declansa camera cand vreau. Evident nu e calitate DSLR, dar...

Pana la 10-15m merge perfect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate