Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Update bios -fara baterie-help

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013
Salutare tuturor, tocmai ce am cumparat si eu un laptop second (acer v5 572), totul bun si frumos, cand am ajuns acasa am vazut ca nu ii merge bateria , laptopul o vede dar nu o incarca (este la 0%) ---0% available (plugged in,not charging), m-am uitat pe internet si in proportie de 50% am vazut ca poate sa fie de la bios , problema sta in felul urmator, eu nu pot sa dau update la bios fara baterie ( imi cere neaparat sa fie conectat la priza si 20-30% baterie ), am incercat si cu /forceit si nimic, updateul la bios l-am gasit pe siteul acer sub forma de executabil, cum pot instala updateul( exe) fara baterie ?
Multumesc frumos si astept raspunsul vostru, poate totusi , reusesc sa-l fac sa mearga

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
ruleaza Powercfg -energy si vezi la capacitate baterie ce iti zice.

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 06.07.2005
Paradox, nu gluma.
O sa-ti spun adevarul si n-o sa-ti placa: bateria e moarta si nici cu mama biosurilor nu o mai faci sa mearga.
Era de asteptat la un laptop vechi de ~3 ani.

#4
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Auzi,da' ce te "arde" de vrei sa-i faci up-date de BIOS?
Laptopul ala a fost utilizat ciobaneste de fostul proprietar,i-a grabit bateriei sfarsitul si aceasta nu se mai incarca.Daca ai dubii,du-te intr-un service sa-ti verifice circuitul de incarcare al bateriei si daca acesta este OK,cumpara laptopului o baterie noua si gata.Nu updata BIOS-ul... ca asa ai citit pe net.NU asta este cauza neincarcarii bateriei!

#5
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013

 Tehnicianul1970, on 27 decembrie 2016 - 02:51, said:

Auzi,da' ce te "arde" de vrei sa-i faci up-date de BIOS?
Laptopul ala a fost utilizat ciobaneste de fostul proprietar,i-a grabit bateriei sfarsitul si aceasta nu se mai incarca.Daca ai dubii,du-te intr-un service sa-ti verifice circuitul de incarcare al bateriei si daca acesta este OK,cumpara laptopului o baterie noua si gata.Nu updata BIOS-ul... ca asa ai citit pe net.NU asta este cauza neincarcarii bateriei!
inteleg ce zici si tu dar chestia este ca, in powercfg-energy imi apare ultima data ca a fost incarcata 26000/32000 , am vazut ca la foarte multi , dupa ce au updatat la windows 10 le face probleme bateria iar dupa update la bios, bateria a inceput iar sa se incarce, este vreo problema daca ii fac ? ma refer ca , daca merge bine , daca nu , iarasi bine , macar stiu ca am incercat.
Cum as putea face lucrul asta

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
incearca si ce zice asta
http://superuser.com...-in-acer-laptop

#7
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Poate strici de tot laptopul ala daca te mai joci cu bios-ul acela in loc sa-i schimbi bateria ca-i uzata, este vreo 250 lei una noua compatibila sau vreo 400 una noua originala. In mintea ta updateul de bios este ca si cum ai instala un program banal

Edited by arbuneaionut, 27 December 2016 - 07:54.


#8
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Pai daca tu zici ca de vina e Win10 pune-i unul mai vechi si vezi daca merge bateria. Ulterior poti sa-i faci un update la bios si poti reinstala Win10.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@nebunuldestept, cumpara o alta baterie la laptop  -nu face update de BIOS aiurea-n tramvai ca risti sa "brick-uiesti" laptopul.

#10
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Omul poate vrea sa incerce varianta cea mai ieftina (in cazul lui gratis) prima data ,...
Eu am facut update-uri la unspemii' de laptopuri si PCuri si nu am bulit niciunul

#11
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004

 alalaltu, on 27 decembrie 2016 - 08:04, said:

Pai daca tu zici ca de vina e Win10 pune-i unul mai vechi si vezi daca merge bateria. Ulterior poti sa-i faci un update la bios si poti reinstala Win10.
Asa as face si eu, as instala un win 7 de test - eventual pe un alt hdd/ssd - sa elimin cauza cu win 10 defect (desi am mari dubii ca ar fi asta). Cred ca e bulita bateria si trebuie schimbata.

#12
nebunuldestept

nebunuldestept

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.05.2013
ok, multumesc mult, o sa cumpar alta pana la urma , nu credca are rost sa mai incerc cu updateul

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,649
  • Înscris: 21.08.2008
Chiar asa, nu se poate face update de BIOS daca laptopul nu recunoaste bateria? Touchpadul nu functioneaza tocmai din cauza ca BIOSul e vechi (am luat o placa de baza resetata la "zero") si necesita o alta versiune mai noua de BIOS.

Powercfg -energy nu a dat nici un rezultat, nici nu s-a deschis fereastra. Bateria a functionat perfect cu vechea placa si tinea vreo 4 ore lejer...
Am masurat bateria si are 11,86v.

Edited by danghetau, 12 November 2018 - 21:51.


#14
neoo4all

neoo4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.11.2007
Cata cultura prosteasca si intrebari chiar aiurea puteti pune,subiectu e foarte clar,exista o metoda sa sari peste aceste impedimente? Se poate instala bios fara alimentator,numai pe baterie sau fara baterie,daca stie cineva,ne poate ajuta dar nu va mai abateti de la subiect,sau credeti ca omul nu stie la ce risc se expune? Numai invatacei peste tot dar un raspuns clar la subiect nu da nimeni!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate