Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Marire memorie ram android

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Salutare, sunt tot felul de aplicatii pe net care maresc memoria ram cu ajutorul cardului micro sd. Ca: Roehsoft ram expander, necesita root pt a functiona.
Intrebarea mea: merita sa faci acest lucru? Se va simtii o imbunatatire/viteza pe android? Si cum putem sa marim memoria ram pt performante mai bune android?
Va multumesc!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu zic sa nu-i dai prea multi... ia un card de 64 si dai vreo 60 Posted Image

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 BucharestRider, on 26 decembrie 2016 - 22:37, said:

cum putem sa marim memoria ram pt performante mai bune android?
Prin cumpărarea unui telefon cu mai multă memorie ram!? :huh:

#4
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Viteza unui card SD este cu cateva ordine de marime mai mica decat a memoriei RAM ce o ai deja in telefon. Intuitia imi spune ca mai mult o sa iti incetineasca telefonul folosirea cardului pe post de memorie volatila.

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Cu aplicatiile alea, poti creea o partitie swap din cardul SD, care va functiona ca un fel de ram virtual ca sa spun asa. Insa viteza unui card de memorie este prea mica in comparatie cu viteza memoriei RAM, eu n-am simtit diferenta cand am incercat sa readuc la viata un telefon cu 512mb ram folosind un card clasa 10. Prin urmare, iti cam pierzi timpul
Uite aici informatii: http://forum.xda-dev...d.php?t=1659231

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,377
  • Înscris: 06.02.2008
S-a tot întrebat lucrul ăsta de ceva timp, văd că devine redundant. Acele aplicatii fac exact ce fac dispozitivele care bagate la bricheta masinii reduc consumul. Adica nema, nada, nimic. Cum s-a spus deja viteza unui card micro sd, chiar si de clasa superioara de viteza, e incomparabil mai mica decat viteza memoriei RAM. Nu mai pun la socoteala ca un astfel de "artificiu" ar reduce rapid durata de viata a unui card de memorie datorita scrierilor dese de date.

Edited by caiuscorneliu, 26 December 2016 - 23:55.


#7
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Asta imi aduce aminte de WindowsReadyBoost, de acum cativa ani. Era buna sa te ..... pe ea !
Sporul de performanta era aproape 0.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 BucharestRider, on 26 decembrie 2016 - 22:37, said:

Salutare, sunt tot felul de aplicatii pe net care maresc memoria ram cu ajutorul cardului micro sd. Ca: Roehsoft ram expander, necesita root pt a functiona.
E o prostie, memoria ram nu se poate mari cu un card, ce poti face este sa maresti stocarea. Ramul este mult mai rapid ca un card asa ca nici daca s-ar putea tehnic, nu merita.
Pentru ram mult iei telefon calumea cu ram mult nativ, de regula 2-4GB ram e la moda cu un octacore si controller de ram serios.

Edited by andreic, 27 December 2016 - 09:27.


#9
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Am incercat pe o tableta cu 1gb ram, problema e ca mai rau o incetineste, avand in vedere root+set cpu+ ram expander asta.
Chestia e ca inca se fac astfel de clipuri e plin youtube de ele. Mersi pt sfaturi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate