Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Tamponat in spate la semafor

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,271
  • Înscris: 27.10.2007
tu esti victima deci tu trebuie sa suni la asiguratorul omului sa anunti accidentul si ei te programeaza sa verifice masinile. la verificare te duci cu formularul de amiabila incheiat.
or sa vrea sa vada ambele masini chiar daca cealalta n are nimic.
deci suna la asigurator sigur au call cemter non stop .

#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Post4evryng, on 26 decembrie 2016 - 22:26, said:


Interesant...pai si daca voiam sa-i chem ca sa-i ia carnetul pe loc, macar sa nu ma mai intalnesc cu el in trafic, nu se poate? Mda...traim si asta ne ocupa tot timpul.
politia nu vine sa ia permise ca asa vrei tu.

on-topic, amiabila se incheie cu cel care te-a lovit. completati impreuna si apoi semnati amandoi. numarul de telefon i l-ai luat?

#21
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Initiator , ce masina ai?

Am vazut , golf 4. pune poza cu urmarile accidentului. Stii tu, telefoanele au si blitz.

#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca a ajuns sa iti indoaie numarul si sa iti rupa clapeta de la portbagaj cu siguranta ai daune serioase dincolo de bara de protectie. Nu te baza ca bara arata ok, e elastica si isi revine usor. Cu siguranta dincolo de ea ai niste probleme serioase care costa ceva cascaval. Inainte de amiabila sa ii faceti o inspectie serioasa pe sub masina la un service ca sa stiti cu ce aveti de-a face.

Edited by Friskey, 26 December 2016 - 23:48.


#23
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Eu la o bufna dinasta nu mai puteam sa scot roata de rezerva din portbagaj, era ovala.

#24
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Post4evryng, on 26 decembrie 2016 - 22:26, said:

Interesant...pai si daca voiam sa-i chem ca sa-i ia carnetul pe loc, macar sa nu ma mai intalnesc cu el in trafic, nu se poate? Mda...traim si asta ne ocupa tot timpul.
Pai l-a declarat, nu l-a declarat? Ce iti trebuie mai mult? Adica suni sa vina si ei nu vin? Ciudat...
Intersant modul tau de gandire Posted Image . Cred ca te uiti prea mult la Mircea Badea...
Accidentul cu daune materiale(fara victime) nu este o urgenta.Ori completezi formularul de constatare amiabila ori mergi la sediul politiei.Echipajul de politie  se deplaseaza la locul accidentului numai daca exista victime .

Denny34 ai grija ca nu cumva `boul` de care vorbesti  sa se duca sa anunte accidentul la politie . Daca trec 24h si tu nu ai facut-o ,  iti iei amenda si ramai fara permis.

Ia legatura cu el si alegeti o modalitate de rezolvare a situatiei. E treaba ta ce faci mai departe daca apelezi la asigurare sau nu.....important este sa nu lasi treaba asta `in aer` si sa platesti mai mult .

Edited by polizei, 27 December 2016 - 01:08.


#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,257
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdenny34, on 26 decembrie 2016 - 22:38, said:

Nu.Nu prea vreau sa ma complic eu cu asigurarea pentru ca dureaza mult cu service-urile astea.Pun o poza de orientare sa se vada pe unde ar fi problema.Cred ca la acel mecanism s-a intamplat ceva.Nu ar parea sa coste mult asa ceva.Daca e pana in 100-200 lei nu ma mai complic cu asigurarile ca oricum mai mult platesc pe drumuri.

https://i.imgsafe.org/17e1875f28.jpg
daca este numai deplasat se rezolva cu ciocanul, problema e ca tre sa-l tina de coada unul care se pricepe

#26
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
Imediat dupa accident trebuia sa completati in totalitate si sa semnati amandoi formularul pentru amiabila. Apoi va dadeati intalnire la asiguratorul vinovatului si urma procedura de programare si evaluare a pagubelor care poate dura si doua saptamani.
Daca nu ai facut asa si nu au trecut 24 de ore de la producerea accidentului, du-te la politie si declara-l. Inainte de a te duce suna-l pe vinovat si spune-i ce vrei sa faci. Spui ca nu a vrut sa te despagubeasca. Nu cred ca o sa-i convina sa declari accidentul, mai ales daca nu sunt pagube mari. El nu are decat de pierdut pentru ca asigurarea urmatoare o sa-l arda rau la buzunar, plus ca ia amenda si e posibil sa ramana si fara permis. Daca trec cele 24 de ore nu are niciun sens sa te mai duci pentru ca  iti iei si tu o frumoasa amenda. Cred ca vinovatul pe asta se bazeaza. Repet inca o data, suna-l si ameninta-l cu politia! Daca nu te intelegi cu el, du-te la politie chiar daca nici politistilor nu o sa le convina. Macar primesti dovada pentru a-ti repara masina. Nu conteaza daca ai paguba mica sau mare, conteaza principiul ca cine greseste trebuie sa plateasca intr-un fel sau altul. Nu mai lasati ca astfel de oameni sa va calce in picioare!

Edited by gabrieln2016, 27 December 2016 - 09:11.


#27
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016
Pana la urma am rezolvat treaba.Am mers azi cu masina la un mecanic si mi-a zis si el ca nu are rost sa ma complic cu asigurarea pentru niste avarii atat de minore,iar reparatia va costa 250 lei.Am luat si l-am sunat pe cel care ma tamponat si i-am explicat ca nu are rost sa ne incurcam cu asigurarea pentru ceva minor.Omul a inteles si ne-am intalnit si mi-a dat 300 lei.Eu zic ca am rezolvat-o in modul cel mai bun care se putea.Daca era ceva mai grav fiti siguri ca apelam la asigurare.Va multumesc la toti pentru raspunsuri!

#28
Bercule

Bercule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.12.2016
O poza pui?

#29
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
ai rezolvat usor.... felicitari lu ala ca a fost salon dar si tie ca nu te-ai pripit.
data viitoare franeaza gradual la semafor daca ai masini in spate.
altfel baga-o pe trecerea de pietoni daca nu pui in pericol pe nimeni evident.

Edited by Mihai_3, 27 December 2016 - 16:51.


#30
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
NU inteleg de ce ti-a dat ala banii, cand avea asigurare.

#31
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Poate a considerat că reducerea B/M ar fi mai mare ca valoarea reparației.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Poate nu avea deloc RCA sau permis.

#33
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postal bundy ro, on 27 decembrie 2016 - 17:00, said:

NU inteleg de ce ti-a dat ala banii, cand avea asigurare.
e vrăjeală, zice și el sa i de-a bine pe aici. Cum sa ai asigurare și să dai bani?:) Eu cred că fura curent inițiatorul.

#34
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Sunt dese astfel de intelegeri intre parti fara a implica asigurarile chiar sinprin Germania.Cine are Bonus foarte bun e mai castigat sa plateasca o dauna minora in comparatie cu marirea politei RCA in urmatorii ani.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
E "pacalici" ala care plateste. Oare sunt si de astia? Iepuri ce repede scot cateva sute de € la accidente facute intentionat de altii.
Metoda "prioritate" acordata de unii "binevoietori".

#36
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

View Postdenny34, on 27 decembrie 2016 - 14:07, said:

Pana la urma am rezolvat treaba.Am mers azi cu masina la un mecanic si mi-a zis si el ca nu are rost sa ma complic cu asigurarea pentru niste avarii atat de minore,iar reparatia va costa 250 lei.Am luat si l-am sunat pe cel care ma tamponat si i-am explicat ca nu are rost sa ne incurcam cu asigurarea pentru ceva minor.Omul a inteles si ne-am intalnit si mi-a dat 300 lei.Eu zic ca am rezolvat-o in modul cel mai bun care se putea.Daca era ceva mai grav fiti siguri ca apelam la asigurare.Va multumesc la toti pentru raspunsuri!
Ati verificat si sub bara/roata de rezerva? Stiu pe cineva care a avut surprize neplacute.

View PostMihai_3, on 27 decembrie 2016 - 16:51, said:

ai rezolvat usor.... felicitari lu ala ca a fost salon dar si tie ca nu te-ai pripit.
data viitoare franeaza gradual la semafor daca ai masini in spate.
altfel baga-o pe trecerea de pietoni daca nu pui in pericol pe nimeni evident.
As mai adauga si statul cu piciorul pe frana la semafor/cedeaza, noaptea, pana ai macar o masina in spate. Am vazut minim 2 accidente din acest motiv.

View PostEscapE13, on 27 decembrie 2016 - 18:10, said:

e vrăjeală, zice și el sa i de-a bine pe aici. Cum sa ai asigurare și să dai bani?Posted Image Eu cred că fura curent inițiatorul.
Tatal meu a fost lovit de cineva, in usa spate dreapta si aripa spate ( a intrat cu spatele ) si omul a preluat masina si a venit cu ea reparata dupa 2 zile. Era gata mai repede, dar am zis sa lasam vopseaua la uscat. Usa SH - 150 ron + 600 ron 2 elemente de vopsit + 200 ron tinichigiul => 950 ron pe cheltuiala lui integral. Avea masina noua, cu clasa B/M transferata, avea B11 parca si a preferat sa plateasca.
Sa va zic si bulanul nostru? Masina respectiva avea ITP-ul expirat de ~3 luni. Tatal meu a riscat pentru 2 km sa duca masina la ITP, si la fix 500 de metrii de casa a fost lovit :).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate