Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#37
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ciudat, la 1000kwh cu tot cu taxa radio tv ar fi trebuit sa platesti 480 lei. Parca enel avea un calculator pe site, care era destul de precis. Vezi poate nu ai trecut inca la elight, la mine a durat vreo 2 luni.

Am, facut o simulare la ei pe site si pentru 1000 kwh avem un cost de 474,22, fara taxa radio-tv.
Poate in COnstanta e mai scump decat in Ilfov/Bucuresti, cine stie.

View Postrosix, on 28 decembrie 2016 - 18:29, said:

Pai.. ce sa faci in 14 zile, ca pretul la energie nu se modifica de pe o zi pe alta... Am mai auzit argumentul asta si mai sus...
Daca baietii de la ENEL erau cinstiti puneau clar un exemplu de calcul cu cifre, nu umblau cu abureala de reducere de 20%, care, de fapt, e 5%.

Ca sa vorbim pe cifre, am abonament "monom cu rezervare".  Asa arata la mine pe factura calculatia:  

[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/25598115/calculatie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pretul 0.391538 lei /kwh e calculat ca medie ponderata, cu tot cu TVA, din cele 5 componente, marcate cu verde.   Daca inmultim cu 125Kwh pe luna, obtinem 48.94 cu tot cu TVA pretul exclusiv al energiei electrice (Kwh consumati), fara abonament, fara taxa radio-TV.

Acum, ma intereseaza un calcul similar la E-Light, pentru ca, daca chiar iese 0.48 lei /kwh, e mai mult decat pe vechiul abonament "monom cu rezervare"

Iar daca e asa, nu sunt caraghiosi banditii astia de la ENEL cu "oferta" lor?

Am avut pana acum 3 luni abonamentul monom cu rezervare, si din cate tin minte pretul per kwh era undeva la 0,55. Poti scana factura sa ne minunam si noi de acel 0,39? Pare ireal, niciun furnizor nu ofera acel tarif mic.

Edited by bicosu, 29 December 2016 - 11:59.


#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbicosu, on 29 decembrie 2016 - 12:02, said:

Am avut pana acum 3 luni abonamentul monom cu rezervare, si din cate tin minte pretul per kwh era undeva la 0,55. Poti scana factura sa ne minunam si noi de acel 0,39? Pare ireal, niciun furnizor nu ofera acel tarif mic.

Da... Si mie mi se parea dubios de mic acel tarif. Era ceva gresit. Am refacut calculatia:

[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/25598115/calculatie%202.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci 0.516462 lei/kwh e cifra corecta pentru "monom cu rezervare"
Fata de acest tarif, reducerea propusa de Enel Fix Oline la valoarea celor 125kwh lunari, este de 64.56-60.85=3.71 lei, TVA inclus,  (doar kw, fara rezervare, fara taxa radio-tv).
Deci nu o reducere de doi lei ci de trei lei si ceva la consumul lunar al unui apartament.

Ce reprezinta totusi acel tarif de 0,147 lei/Kwh prezent in oferta Enel Fix Online? Cum l-au calculat? De unde l-au scos?

Edited by rosix, 29 December 2016 - 13:29.


#39
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008

View Postrosix, on 29 decembrie 2016 - 13:02, said:

.....

Ce reprezinta totusi acel tarif de 0,147 lei/Kwh prezent in oferta Enel Fix Online? Cum l-au calculat? De unde l-au scos?
Este pretul energiei active!Asta este diferenta intre oferte,restul sunt preturi fixe(certificate verzi,taxe cogenerare,tarife transport etc.).

#40
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Este pretul strict pt curent fara transport  si alte nenorociri de taxe &cerificate.
147 lei/MWh ar veni, la rds stiu ca erea 160lei .

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postromikatm, on 29 decembrie 2016 - 13:41, said:

Este pretul energiei active!Asta este diferenta intre oferte,restul sunt preturi fixe(certificate verzi,taxe cogenerare,tarife transport etc.).

Pai la abonatii casnici, rezidentiali, toata e energie activa, asa ca nu inteleg de unde tariful ala.  Cel mai bine ne poate ajuta cineva cu aboanent E-light sa posteze cat costa kwh, pe factura lui, pe componentele de consum, cum am facut eu mai sus..
Altfel vorbim de pomana.

Mie faptul ca ENEL nu a insotit "oferta" de o calculatie clara, asa cum apare pe factura, mi se pare dubios.  Daca tot prezinti niste cifre, trebuie sa si arati de unde au rezultat.

Edited by rosix, 29 December 2016 - 14:53.


#42
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Vedeti captura din factura Enel Elight:

Attached Files



#43
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Din ce am inteles, pretul per kwh ora de la oferta fix online e cam degeaba pus, pentru ca in pretul "total" intra toate balariile de accize, transport si certificate, care se regasesc si acum pe abonamentele curente.

Deci, cel mai corect pentru a vedea diferentele este sa scadeti din factura curenta pretul abonamentului radio-tv -> cost A. Apoi se intra pe site-ul Enel si dupa introducerea adresei, se introduce (la pasul "imi stiu nr de kwh") fix acelasi nr de kwh ca in factura pe care o comparam - si va aparea costul total estimat pentru acei kwh pentru noul abonament fix online -> cost B (scrie acolo ca pretul contine si toate taxele (accize, transport, certificate) FARA radio-tv)

Se face apoi comparatie cost A - cost B.

Reducerea pentru cei 395 kwh de pe ultimea mea factura ar fi de 8,37%. 188,42 lei (fix online) fata de 205,64 actual.

#44
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
8% la o factura inseamna o luna din an gratis...este bine

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSwatKat, on 29 decembrie 2016 - 22:28, said:

Se face apoi comparatie cost A - cost B.
Reducerea pentru cei 395 kwh de pe ultimea mea factura ar fi de 8,37%. 188,42 lei (fix online) fata de 205,64 actual.

Da. Asa mi-a iesit si mie, cca 7-8%, adica 3.75 lei pe luna, diferenta, la consumul meu mediu lunar de 125kwh
Mi-e lene acum dar o sa calculez un pret mediu ponderat la E-Light sa vedem cat iese kilowatul.

Edited by rosix, 31 December 2016 - 00:26.


#46
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Asta este "oferta personalizata" primita pe mail de la ENEL. Asa zisa "oferta" nu contine accize, TVA, contribuția pentru cogenerarea de înaltã eficiențã și valoarea certificatelor verzi. Sincer nu imi inspira incredere genul asta de oferte, cu informatii facute sa pacaleasca clientul.

Attached Files



#47
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Restul componentelor de cost sunt reglementate de ANRE pt toti vanzatorii de energie electrica.
Enel a ofertat decat costul efectiv al curentului ce reprezinta 30% din costul final platit.
Daca luam pretul pe Mega wat pt oferta prezentata ar fi de 480 lei  din care costul curentului 147lei restul taxe si balariii...

Edited by tataiepure, 04 January 2017 - 23:37.


#48
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Din moment ce nu poti scapa de plata taxelor, ar fi fost frumos din partea lor sa treaca in oferta si pretul real al Kw.

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpufarin, on 04 ianuarie 2017 - 23:50, said:

Din moment ce nu poti scapa de plata taxelor, ar fi fost frumos din partea lor sa treaca in oferta si pretul real al Kw.

Pai nu au vrut sa-l treaca, iti spun eu de ce: Daca o sa faceti simulari acolo pe Fix Online cu diversi kw pe luna (80, 100, 150, 200) si o sa vedeti ca o sa obtineti suma de plata totala pe kw diferita de la caz la caz, ceea ce inseamna ca tariful difera usor pe transe de consum... lucru care nu a fost declarat in oferta.  Faceti si voi o simulare, vedeti ce cifre obtineti, apoi impartiti la nr de kwh lunari si vedeti ca tariful total (cu toate balariile incluse) pe kwh difera.

#50
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
DIfera cred de la rezervarea aia de 30 de bani pe zi, la putini khw se simte in pret/khw

#51
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
Rahatii astia care lasa zile intregi orasele fara curent nu merita nimic!Mai dau si comunicate de presa ca au 114 echipe pe teren...Pai trebuiau sa aiba 1.114 echipe nu 114, nenorocitii .....

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbicosu, on 06 ianuarie 2017 - 22:45, said:

DIfera cred de la rezervarea aia de 30 de bani pe zi, la putini khw se simte in pret/khw

Nu e de la rezervare, ca am exclus rezervarea din calcul. Daca introduci diferite valori de consum, pe site, in Fix Online, pretul pe kwh difera:
100kwh = 47.44 lei, adica 0.4744 lei/kwh
200kwh=93.08 lei, adica 0.4654 lei/kwh

Edited by rosix, 07 January 2017 - 08:49.


#53
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ajutati-ma si pe mine cu un link spre simulatorul de calcul, ca nu il gasesc.

#54
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postrosix, on 07 ianuarie 2017 - 08:48, said:

Nu e de la rezervare, ca am exclus rezervarea din calcul. Daca introduci diferite valori de consum, pe site, in Fix Online, pretul pe kwh difera:
100kwh = 47.44 lei, adica 0.4744 lei/kwh
200kwh=93.08 lei, adica 0.4654 lei/kwh

Deci trendul este de scadere a pretului unitar odata cu cresterea consumului.
Probabil ca vine din procentele stabilite de ANRE pt taxe si contributii...din moment ce tariful efectiv pt curent este fix.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate