Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#289
AdrianuR

AdrianuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.01.2013
Salut,
Mare atentie, eu am comparat tariful propus de cei de la ENEL 0.319 lei/kWh care cu tot cu taxele aferente ajunge la 0.49378 lei/kWh.

Dar problema este ca aceasta minunata oferta imi ofera un tarif mai mare decat cel existent, costul actual cu tot cu taxe este de 0.41424 lei/kWh.
Asa ca avem o diferenta infima de 0.07954 lei/kWh ce se tranforma la un consum mediu de 100 kWh in 7,95 lei in plus la factura, anual pe noua oferta ajungi sa platesti 95,448 lei in plus.

O sa insiste ca cei 0.319 este pretul final care contine toate taxele insa o mare minciuna conform Anexei A, punctul 2:
  - Clientul, pe lângă prețul energiei menționat mai sus, va trebui sa plătească și tarifele reglementate pentru serviciile de transport, de sistem, tarifele de distribuție, contribuția pentru cogenerarea de înaltă eficiență, valoarea certificatelor verzi, conform legislației în vigoare, precum și orice alte eventuale tarife reglementate introduse prin acte normative, aplicabile pe perioada de consum facturată.
Anexa este mai sus atasata de pompiliu92.

#290
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007
@AdrianuR, vorbesti de oferta Enel Simplu Anual, cea fara abonament zilnic? Pe site vad ca apare 0,328 lei/kWh si un cost informativ de 79,19 pentru 125 kWh.

Se pare ca fiecare include in pretul "final" pe kWh doar o parte din cele 7 taxe suplimentare. Nici una din ele nu e inclusa in 0,319/0,328 sau alt pret per kWh de la Enel.

Eu am ajuns la 0,67 ron/kWh, de la ei reiese 0,63352/kWh, dar ambele sunt tare departe de ce spui tu.

Ai dreptate, fiecare ban conteaza atunci cand ai un consum de sute-mii de kWh pe an. Si apropo, la un consum de peste 60 kWh/luna te avantajeaza mai mult Enel Fix Online.

#291
AdrianuR

AdrianuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.01.2013
@mstanciu, Pretul difera de regiune si da ma refer la Enel Simplu.

Am inlocuit pretul oferit la factura pe ultima luna si am facut calculul. Nu am adaugat la calcul taxa de cogenerare,acciza si certificatul verde (care mai aduc un plus de 0.072328 lei si rezulta un pret final de 0.566108 lei/kWh)

Din experienta mea, pot sa sustin ca nici o firma nu vine cu oferte avantajoase pentru un client ci doar cu ceva atractiv pentru a scapa de contractele vechi ce nu mai sunt profitabile pentru ei.

#292
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Si alea erau profitabile doar ca acum se adapteaza la piata libera.

#293
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmstanciu, on 21 ianuarie 2019 - 22:00, said:

Acele tarife (7 parca) nu depind de furnizor si sunt practic un cost fix care la ora actuala e de aprox. 0,29 lei/kWh
Eu vorbeam de sistemul de abonamente, nu mai e in vigoare monom-ul si cu toate variantele lui (gen rezervare, 2 tarife etc), cine mai avea asa ceva va fi trecut pe simplu sau asa ceva, daca nu a ales pana acuma.

View Postmstanciu, on 22 ianuarie 2019 - 22:13, said:

Si apropo, la un consum de peste 60 kWh/luna te avantajeaza mai mult Enel Fix Online.
Deocamdata asta e cel mai ieftin.

Edited by andreic, 23 January 2019 - 12:06.


#294
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAdrianuR, on 23 ianuarie 2019 - 11:11, said:

@mstanciu, Pretul difera de regiune si da ma refer la Enel Simplu.

Am inlocuit pretul oferit la factura pe ultima luna si am facut calculul. Nu am adaugat la calcul taxa de cogenerare,acciza si certificatul verde (care mai aduc un plus de 0.072328 lei si rezulta un pret final de 0.566108 lei/kWh)

Din experienta mea, pot sa sustin ca nici o firma nu vine cu oferte avantajoase pentru un client ci doar cu ceva atractiv pentru a scapa de contractele vechi ce nu mai sunt profitabile pentru ei.
Daca ala e pret fara TVA atunci am ajuns amandoi la aceeasi valoare, in jur de 0,674 ron/kWh

Cu atat mai ciudat e ca pe site-ul propriu Enel calculeaza cu un pret mai mic, in jur de 0,6335 - mai mult ca sa induca in eroare.
https://www.enel.ro/...mplu-anual.html

View Postanaki, on 23 ianuarie 2019 - 11:18, said:

Si alea erau profitabile doar ca acum se adapteaza la piata libera.
Dupa metoda "atrage si jupoaie"

View Postandreic, on 23 ianuarie 2019 - 12:07, said:

Eu vorbeam de sistemul de abonamente, nu mai e in vigoare monom-ul si cu toate variantele lui (gen rezervare, 2 tarife etc), cine mai avea asa ceva va fi trecut pe simplu sau asa ceva, daca nu a ales pana acuma.


Deocamdata asta e cel mai ieftin.
Din pacate, cel mai ieftin e "abonamentul" la piata reglementata, lucru tare aiurea.

Una e sa te treaca la alt abonament, dar in piata reglementata, alta e sa treci la "piata libera"

Sau poate urmeaza o lege sa desfiinteze piata libera - care a esuat lamentabil.

#295
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postmstanciu, on 23 ianuarie 2019 - 12:33, said:

Dupa metoda "atrage si jupoaie"
Si asta e abia inceputul,sa vezi ceilalti furnizori fomisti la ce se preteaza..

#296
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Am fost sunat si eu de una de la Enel- si apoi am primit pe mail oferta, Enel simplu anual la tariful de 0,279 lei/kwh (fara accize si taxe)- pt 12 luni.
Din ce vad pe aici, pare buna oferta - dar m-a deranjat abordarea, tipa de la call center m-a considerat din start prost/neinformat.

Attached Files



#297
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
https://adevarul.ro/...9d1c/index.html

"Începând cu 1 martie 2019, preţurile la energie electrică şi gaze naturale vor fi plafonate până în iulie 2022, respectiv februarie 2022. De aceste preţuri plafonate vor beneficia însă doar clienţii finali casnici care primesc energie electrică şi gaze în regim reglementat, nu şi cei din piaţa concurenţială. Cei care s-au mutat către piaţa concurenţială au posibilitatea de a reveni pe piaţa reglementată, în situaţia în care consideră că este mai avantajos." Sa vedem, desi am o vaga impresie ca sunt niste penalitati daca intrerupi un contract de furnizare de pe piata concurentiala...

#298
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Atentie cine are inca contracte de piata concurentiala in derulare, sa nu semnati pe cele noi decat dupa expirarea primelor.
Am avut contract care expira acum in ianuarie 2019, in decembrie am discutat pe email dupa ce am primit noua oferta, am mentionat in toata corespondenta ca este necesar ca noul contract sa intre in vigoare dupa expirarea celui vechi, am fost asigurat (in scis ca asa e) si... surpriza: factura primita acum cuprinde noul tarif inca din decembrie, de la momentul procesarii noului contract.

Mi s-a transmis acum ca "a fost o informatie gresita" transmisa de reprezentantul Enel cu care am discutat in decembrie, deci asta e....

Mi-e sila si scarba. Am facut un calcul si, cu pretul de pe piata reglementata ies cu 2 lei in plus fata de acest nou tarif concurential de 0.226. Deci din martie ma gandesc serios sa revin pe piata reglementata...

#299
AdrianuR

AdrianuR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.01.2013
Se pare ca tarifele sunt reglementate de ANRE.
Pentru luna ianuarie am vazut o mica marire a tarifului (0.00248 lei/kWh) si tot am un tarif mai mic decat super oferta propusa de ei.
Exact cum s-a precizat mai sus miza este sa se scoata clientul din zona reglemantata si sa se aduca in piata libera unde poate fi "ciugulit" mai usor (parere personala).

#300
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
@AdrianuR: Eu pot sa zic ca primii 2 ani de piata libera am avut un tarif foarte bun - de fapt toti cei care au avut enel fix online... Daca acum vor sari calul cu tarifele, inteleg din comunicatul ANRE ca se poate reveni pe piata reglementata. De aceea suspectez ca tarifele pe piata libera vor varia (in plus sau in minus) cu atat de putin incat sa nu faca rentabil efortul clientului de a face tranzitia, in oricare din sensuri.

#301
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007

View PostSwatKat, on 30 ianuarie 2019 - 15:52, said:

Atentie cine are inca contracte de piata concurentiala in derulare, sa nu semnati pe cele noi decat dupa expirarea primelor.
Am avut contract care expira acum in ianuarie 2019, in decembrie am discutat pe email dupa ce am primit noua oferta, am mentionat in toata corespondenta ca este necesar ca noul contract sa intre in vigoare dupa expirarea celui vechi, am fost asigurat (in scis ca asa e) si... surpriza: factura primita acum cuprinde noul tarif inca din decembrie, de la momentul procesarii noului contract.

Mi s-a transmis acum ca "a fost o informatie gresita" transmisa de reprezentantul Enel cu care am discutat in decembrie, deci asta e....

Mi-e sila si scarba. Am facut un calcul si, cu pretul de pe piata reglementata ies cu 2 lei in plus fata de acest nou tarif concurential de 0.226. Deci din martie ma gandesc serios sa revin pe piata reglementata...
Asta sa fie problema, ca a inceput contractul mai devreme... sunt altele mult mai mari.

Probabil vrei sa spui 2 lei mai putin pe piata reglementata, dar cred ca nu ai pus toate tarifele, sau ai un consum mare..
In momentul de fata Enel Fix Online e cam cu 15% mai scump decat "reglementata", mai ales la consumuri mai mici.

#302
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Mie , cei de la Eon, mi-au spus ca nu se mai poate face intoarcerea la piata reglementata, daca ai trecut la piata libera: ”toata lumea va trece la piata reglementata”, mi-a spus fata de la relatii clienti. In halul asta fac afaceri firmele astea?
Nu se sezieaza nici o institutie cu practicile astea?

#303
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005

View Postmstanciu, on 30 ianuarie 2019 - 17:24, said:

Asta sa fie problema, ca a inceput contractul mai devreme... sunt altele mult mai mari.

Probabil vrei sa spui 2 lei mai putin pe piata reglementata, dar cred ca nu ai pus toate tarifele, sau ai un consum mare..
In momentul de fata Enel Fix Online e cam cu 15% mai scump decat "reglementata", mai ales la consumuri mai mici.
Consumul meu lunar variaza intre 360-420 kWh. Pentru asta plateam acum vreo 2 ani, pe piata reglementata (inainte de primul contract Fix Online) in jur de 200-220 lei. Iar apoi mi-a scazut facura cu circa 20 lei/luna. A fost bine, ce sa zic.
Acum, cu noul contract, platesc cu circa 40 lei in plus.
Dar, pe piata reglementata am coleg cu factura de 183 kWh total de plata 106 lei - un pret unitar de 0.57. Inmultit cu 460kWh (factura mea pe noul contract liber) rezulta un 263 lei, daca as fi pe piata reglementata. Ori eu am de plata 265 lei. Pentru 2 lei in plus mi-e sila sa trec la loc pe piata reglementata!

De asta zic ca nu cred ca vor mai mult preturile pe piata libera, mai ales daca pe piata reglementata se vor plafona din martie (ramane insa sa vedem daca nu va mai fi vreo ajustare pana atunci :) )...

Quote

Asta sa fie problema (...)
Pentru mine e problema, ca am pierdut vreo 40 lei cu noul tarif.... Plus ca am o corespondenta scrisa in sensul asta... Cu alte cuvinte nu conteaza ceea ce discutati cu reprez Enel...

#304
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007
Ok, ai un consum nu mare, ci foarte mare. Cu atat mai mult in cazul tau e mai bine sa folosesti comparatorul de preturi de pe site-ul ANRE, mai ales ca preturile variaza functie de zona geografica:
https://www.anre.ro/...rator-de-tarife

In privinta celor de la Call Center, situatia e clara: rareori iti dau o informatie adevarata. Ceea ce spun ei e adeseori nedocumentat, iar uneori chiar rauvoitor. In cel mai bun caz obtii niste scuze, dar tu ramai cu pierderea.

@snaky_2004: de multe ori cei de la call center nici nu sunt angajati ai companiei respective. Daca vrei sa vorbesti direct cu cineva care stie despre ce e vorba nu se poate, faci o sesizare la ei si primesti raspunsul in "termenul legal".
Anul asta de "piata libera" a fost unul de cosmar din acest punct de vedere, maine depun actele sa revin la piata reglementata..

Edited by mstanciu, 30 January 2019 - 22:53.


#305
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
@mrstanciu: chiar dimineata am facut o simulare cu consumul meu si cel mai mic pret a fost la Enel fix online, apoi cu vreo 2 lei in plus Enel in sistem reglementat... asta e, nu ma plang de tarif, ci de modul de interactiune si informatia oferita de ei

#306
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.04.2007
In privinta datei, sigur exista pe documentele din corespondenta trecuta data semnarii/activarii contractului. Daca poti dovedi cu ceva scris, le poti cere fara probleme sa refaca factura sau macar sa compenseze la urmatoarea.

Atitudinea fata de clienti e una mizerabila, probabil ai primit si tu (prin decembrie) hartia cu noile conditii economice (noile tarife) care intrau in vigoare daca nu reactionai altfel !?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate