Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#235
Lizzzy

Lizzzy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.07.2018
PS: am uitat sa mai adaug costul abonamentului la sfarsit.
Deci conform ANRE 125kwn/luna costa 72,25lei plus 6lei abonament rezulta 78,25lei
Conform facturii mele: 125kwh/luna 76,25lei total
Nicidecum reducere,.... e mai scump

#236
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
tarifele la toti distribuitorii de energie electrica de la 1iulie s-au redus cu 3,5% prin lege

am fost la Enel astazi la sediul din orasul meu , intr-o incapere mica sa intreb daca au redus tarifele cu 3,5%
cand am intrebat cat costa energia imi spune ca 0.640lei pe KW zau asa , i-am zis sa verifice comparatorul de pe ANRE ca acolo scrie pretul concurential si a zis ca nu are voie
deci ce sa inteleg ca firma Enel e neserioasa si mincinoasa fata de clienti nu ?

cum fac sa vad online abonamenul Fix online fara sa bag adresa sa ma streseze apoi
dar cat costa KW/h la Enel Simplu Anual ? - zice ca nu are abonament, dar daca e doar de reclama si are cumva ascunsa Taxa de rezervare ? Cat  e taxa de rezervare
si cat costa kW/h la Enel Fix Online ? Cat  e taxa de rezervare
care e mai ieftin

 Lizzzy, on 09 iulie 2018 - 10:58, said:

Conform facturii mele: 125kwh/luna 76,25lei total  Nicidecum reducere,.... e mai scump
76,25lei total include si abonamenul de 6 lei ?

 Neinhalt, on 08 iunie 2018 - 14:47, said:

Deocamdata oferta de la enel fix online este foarte ok. au crescut pretul la 189 acum. daca as fi in locul tau as cere oferta in special de la digi si poate tinmar sau mai poti sa cauti furnizori mai mici privati gen restart energy.
Cum sa scumpeasca ?? cand la toti furnizorii de la 1 iulie s-a dat lege sa se reduca energia electrica cu 3,5%

Edited by July02, 12 July 2018 - 16:53.


#237
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
De la 1iulie a scazut pretul la energia electrica cu 3.5% la tti furnizorii de energie electrica

M-am ineresat la Enel si pot sa spun ca nu numai ca nu au scazut pretul la Energie Electrica, dar l-au si marit,
deasemenea au marit si Abonamentul/Taxa de Rezervare de la 0,16lei la 0,2lei

1) Oricine isi poate da seama acum ca Enelul duce o politica dezavantajoasa pentru clienti in defavoarea lor, au interesul doar sa te prinda dupa care maresc tarifele chiar si atunci cand pretul de energie electrica scade cu 3,5%.

2) in Punctele de lucru Enel daca intrebi cat este cel mai mic pret la Energie Electrica , ti se va spune doar cel mai scump
si ti se spune ca nu exista mai ieftin, deci te dezinformeaza total, si asta e politica Enel din pacate nu e sa zici ca nu stia doamna de la informatii nu stia ca doar lucra zi de zi
Sunt treinuiti sa insele clientii prin dezinformare voita in ideea sa iti bage pe gat cel mai mare pret,si cand vrei sa verifici ofertele sau prin ANRE ti se spune ca nu se poate.
E rea vointa merge pe shemcherii prin inselarea clientului, si nici Costurile per KW ora cu toate taxele nu le au descrise transparent printr-un calculator pe zone ca la ANRE
pun o gramada de oferte ca sa acopere pretul sa te induca in eroare in mod voit!

Edited by July02, 12 July 2018 - 17:40.


#238
Lizzzy

Lizzzy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.07.2018
@July02: cu contractul vechi pe care il am eu acum la enel platesc pentru 125kwh/luna 76,25lei total. Daca as trece pe enel fix online (cel mai ieftin de la ei) as plati in total pentru 125kwh/luna 78,25lei. Asa ca stau la vechiul contract ( fara abo, fara rezervari etc)

Btw... am incercat sa fac cateva calcule si cu alti furnizori.. nu stiu exact daca chiar asa e,daaar:
Pretul kwh mic, cresc taxe pt transport, distributiie etc... se mai adauga tva si un abonament si tot acolo ajungi.
La fel si pentru gaz, am incercat sa gasesc un furnizor de gaz mai ieftin decat e-on. Toti lauda ca e mai ieftin.. si e.. fara tva si fara abonament si fara taxe... cand le adaugi, ajungi dese ori mai scump.

Parerea mea: e doar marketing si incurcatura... welcome to Romania!

#239
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 Lizzzy, on 12 iulie 2018 - 17:55, said:

Romania ca Romania dar eu de cate ori am facut vreo intelegere cu italieni , nu au fost deloc seriosi.Uite-te si la toate Autostrazile facute de italieni ca s-au surpat asa de bine le-au facut,si la metrou era sa se surpe pe unde au sapat ei...., si nu stiu de ce imi face impresia ca si Enel e tot firma italiana.... deci ce sa mai zici....se confirma seriozitatea

Edited by July02, 12 July 2018 - 18:15.


#240
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
O intrebare. Dupa ce expira perioada de un an de cand am semnat oferta Enel Online la ce tarif se trece, cel actual Enel Online sau e nevoie sa semnez inca o data contractul, altfel intra pe tariful standard?

#241
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Eu am avut oferta enel online si cu o luna in urma sa expire am primit o scrisoare cu o noua oferta. Este mai mare decat online dar mult mai mica decat ce e pe piata acum.
Deci daca esti aproapre de expirarea perioadei ar trebui sa primesti o noua oferta

#242
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

 andreihey, on 29 octombrie 2018 - 09:54, said:

Eu am avut oferta enel online si cu o luna in urma sa expire am primit o scrisoare cu o noua oferta. Este mai mare decat online dar mult mai mica decat ce e pe piata acum.
Deci daca esti aproapre de expirarea perioadei ar trebui sa primesti o noua oferta

Multumesc.

#243
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Ma tot spameaza unii de la Enel sa accept oferta ca expira super-oferta lor. De 3 zile, o data pe zi ma suna cate un agarici. Oare cum opresc spamul asta pe telefon ?
De obicei, cand apare cate o super-acazie si trebuie sa o accepti repede, inseaman ca e teapa. Si mai ales cand apare un contract cu 15-20 de pagini, incepe sa miroase dubios.
Ma uit pe oferta: Enel fix anual 0.19 rezervare, 0.259 kwh .Super oferta special pentru mine.
Deschid site-ul Enel si observ cu stupoare ca exista enel fix online 0.2 rezervare, 0.220 kwh. Astia sunt mari tepari, cu mult respect pentru clienti. Sa vada pe cati pot fraieri.
Si concurenta Digi are preturi mai bune: 0.2 pe zi si 0.18 (sau 0.19) kwh .

#244
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

 romanasu, on 31 octombrie 2018 - 14:47, said:

Ma tot spameaza unii de la Enel sa accept oferta ca expira super-oferta lor. De 3 zile, o data pe zi ma suna cate un agarici. Oare cum opresc spamul asta pe telefon ?
De obicei, cand apare cate o super-acazie si trebuie sa o accepti repede, inseaman ca e teapa. Si mai ales cand apare un contract cu 15-20 de pagini, incepe sa miroase dubios.
Ma uit pe oferta: Enel fix anual 0.19 rezervare, 0.259 kwh .Super oferta special pentru mine.
Deschid site-ul Enel si observ cu stupoare ca exista enel fix online 0.2 rezervare, 0.220 kwh. Astia sunt mari tepari, cu mult respect pentru clienti. Sa vada pe cati pot fraieri.
Si concurenta Digi are preturi mai bune: 0.2 pe zi si 0.18 (sau 0.19) kwh .

baga-le numerele de telefon la block.chiar daca sunt dintr-un call-center, le blochezi pana epuizeaza numerele.

#245
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Ce părere aveți de oferta enel de black friday? Merita sa ma incurc cu ei pt abonamentul ala redus cu 30%? (Enel fix relaxat)

#246
aditzul

aditzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.09.2006
calculele mele arata (pentru o reducere de 35%) ca ai acelasi cost la un consum de 220 kw lunar.
daca consumi mai putin (ex. 160 kw platesti cu 5 lei mai mult)
avantajul ar fi ca ai 2 interventii pe an pentru reparatii electrice, alimentare apa, canalizare incluse in abonamentul de 0.49 lei/zi.

ai tariful fix 12 luni.

#247
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006

 ands, on 16 noiembrie 2018 - 20:13, said:

Ce părere aveți de oferta enel de black friday? Merita sa ma incurc cu ei pt abonamentul ala redus cu 30%? (Enel fix relaxat)

  Salutare !
Am si eu aceeasi intrebare . Deocamdata platesc 512 lei pentru 1000 kw.
Daca acept Black Oferta ( 0,49 lei/zi +0184lei /kw ) , cat voi plati ?
Multumesc anticipat !

#248
aditzul

aditzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.09.2006
512 pentru 1000 kwh e pret ok, cred ca ai prins o oferta mai veche.
pe piata reglementata ai plati 576 lei.

in oferta black:

componenta tarif energie electrica, zona Bucuresti, lei/kwh:

transport TG 0.00118
TL: 0.16689
servicii sistem 0.01155
distributie 0.14268

cogenerare 0.00763
certificate verzi 0.057078
acciza .00474

preturi fara TVA.

la astea adaugi tariful tau de 0.184

ar rezulta 0.4257 lei/kwh, 426 lei/1000kwh

si 0.49 lei zi - abonamentul, aprox. 15 lei luna (asta nu stiu daca e cu sau fara TVA, probabil ca nu)

~ 525 lei/luna.

#249
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005
Salutare!
Am primit un mail de la Enel sa trec la "Enel Simplu Avantaj" (initial m-au si sunat).
A studiat cineva oferta? Merita ?
In contract zice asa:
Pretul pentru componenta de energie electrică activă furnizată o sa fie de 0.399 lei/kWh
În  lunile  6,12,18  pe  durata  furnizării  energiei  (perioadă  calculată  de  la  data  activării)  Enel  va  suporta
contravaloarea  energiei  consumate  menţionată  în  factură  (indiferent  de  tipul  facturii  emise,  toate
componentele  menţionate  în  factură)  în  limita  a:  150  RON/factura  (luna  6),150  RON/factura  (luna  12),
150 RON/factura (luna 18) (TVA inclus). Suma totală suportată de Enel pentru perioada contractuală va
fi  de  maxim  450  lei. Suma  conţine  TVA.

Preţul  pentru  componenta  de  energie  electrică  activă,  cât  şi  valoarea  abonamentului  rămân  neschimbate
pe o perioadă de 24 luni de la data intrării în vigoare a contractului.


Ca si exemplu, la ultimele 2 facturi am platit asa:
161kWh = 92,67ron
101kWh=58,14ron
Oare ar scadea factura cu noul tarif? Sau macar sa nu creasca si atunci as avea 3 luni gratis in 2 ani (asta daca nu schimb locuinta pana atunci ca asta ar cam fi in principiu planul pentru anul viitor...)
Multumesc anticipat !

#250
aditzul

aditzul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.09.2006
la tariful tau de 0,399 se adauga taxe in valoare de 0,2417 lei/kwh = 0,64 lei/kwh

161 kwh x 0,64 = 103 lei + TVA

101 kwh x 0,64 = 64,6 lei + TVA

factura creste, dar ai 3 luni din 24 gratis, teoretic o reducere de 12,5% lunar, depinzand de consumul tau din lunile 6, 12 si 18 de contract.

avantajul ar fi pretul fix pe 2 ani.

nu ai spus daca ai si abonament lunar.

#251
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005
Multumesc pentru explicatii!
In cazul acesta, cam  2 facturi din cele 3 gratis sunt acoperite de cresterea pretului facturilor deci nu prea vad nici un avantaj sa fac contractul de 2 ani.

Zici ca pretul fix pe 2 ani ar fi un avantaj? Eu ma gandeam ca poate mai scade pretul si atunci la mine nu s-ar aplica scaderea.

#252
alexupb

alexupb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.05.2005
P.S. Abonament lunar cred ca nu platesc in prezent (pe factura nu apare rubrica "abonament" sau "rezervare")

In noul contract este specificat "Preţul  pentru  componenta  de  energie  electrică  activă,  cât  şi  valoarea  abonamentului  rămân  neschimbate
pe o perioadă de 24 luni de la data intrării în vigoare a contractului." deci este posibil sa se plateasca si un abonament lunar cu noul contract.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate