Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#19
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
In 10 secunde.

#20
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Mail-ul ala este un mail automat generat de sistem. O sa va sune cineva probabil incepand de maine incolo, azi fiind zi nelucratoare.
La mine prima oara a durat 2-3 zile lucratoare pana sa ma sune cineva, iar a doua oara in prima zi lucratoare.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcostinuti, on 26 decembrie 2016 - 12:05, said:

PS eu sunt la activarea la al 2 doilea contract Enel E-Light (sau Fix Online cum ii zice acum)

Poti pune un print-screen cu calculatia de pe factura E-Light?
Ma intereseaza strict cifrele, nu vreau sa combat, e alegerea fiecaruia.

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Din moment ce legislația ANRE prevede posibilitatea schimbării furnizorului odată la 30 de zile fără penalizări,  why not?

#23
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postkiario, on 26 decembrie 2016 - 05:32, said:

Am primit de la furnizorul meu de electricitate (Enel) o oferta de abonament cu denumirea de Enel Fix 24, valabila pana pe 31 decembrie.
Sincer m-am pierdut, nu înțeleg nimic din ce scriu ei pe site, nu mai spun ca am descoperit pe langa oferta Enel Fix inca doua oferte Enel Fix online si Enel Simplu Anual.
Am făcut o estimare de preț pentru un consum de 150KW/luna si mi-au dat următoarele preturi (vezi poza).
Am observat ca cel mai ieftin este abonamentul Enel Fix Online.
Va rog sa-mi recomandați cel mai rentabil abonament, sincer imi este frica sa nu fie vreo șmecherie (clauze ascunse) si sa ma trezesc ca plătesc mai mult ca acum.
Se pare ca la pretul asta e pentru un consum mult mai mic de 150KWh (intre 80 si 100) dupa cate stiu. Si daca depasesti e posibil sa platesti KWh-ul dublu. Obigat ca e in beneficiul lor.

Edited by GeorgeTrisina, 27 December 2016 - 13:58.


#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sa ne lumineze cineva care are Digi Online sau E-Light:  exista vreo limita maxima de kwh/luna in contract?  Cat e pretul efectiv la care se factureaza 1kwh?

#25
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Depinde cu ce tarif ai facut contractul de furnizare (standard, social, diferentiat, etc) ex: la social limita e 80KWh cu pret redus si ce depasesti.... iti plang de mila, iar la standard, limita e 100KWh cu un pret cu putin mai mic decat daca depasesti.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGeorgeTrisina, on 27 decembrie 2016 - 14:52, said:

Depinde cu ce tarif ai facut contractul de furnizare (standard, social, diferentiat, etc) ex: la social limita e 80KWh cu pret redus si ce depasesti.... iti plang de mila, iar la standard, limita e 100KWh cu un pret cu putin mai mic decat daca depasesti.

Eu am "monom cu rezervare", cu abonament lunar si tarif unic (exagerat de mare), indiferent de consum. Cam 125kw pe luna consum, uneori vara chiar 150kw, de asta eram curios sa aflu daca in ofertele alea cu care se bate in piept ENEL e vreo limita de kwh pe luna.

Edited by rosix, 28 December 2016 - 14:16.


#27
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Nu este am discutat si eu cu ei prin septembrie pt abonamentul Elight, ori ca vei consuma 5kwh sau 500kwh pretul unitar per kwh este de 0.48lei/kwh fara rezervare si bulshit ce primesti in centrele de relatii cu clientii, cu toate taxele incluse la care se adauga radio si tv
Acum vad ca lau facut fix online aceeasi marie cu alta palarie insa eu trebuie sa fac bransamentul mai intai.

Edited by tataiepure, 28 December 2016 - 14:58.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttataiepure, on 28 decembrie 2016 - 14:58, said:

Nu este am discutat si eu cu ei prin septembrie pt abonamentul Elight, ori ca vei consuma 5kwh sau 500kwh pretul unitar per kwh este de 0.48lei/kwh fara rezervare si bulshit ce primesti in centrele de relatii cu clientii, cu toate taxele incluse la care se adauga radio si tv
Acum vad ca lau facut fix online aceeasi marie cu alta palarie insa eu trebuie sa fac bransamentul mai intai.

0.48 lei /kwh la Elight, deci... Asta e pretul mediu pe kwh incluzand toate cacaturile alea care se adauga la pretul kilowatului, sau ce?
De asta era interesant sa vedem un extras dupa factura cu cele 5 componente de calcul.. sa fie treaba clara..

Mie mi-a iesit o economie de 3.5 lei la factura cu Fix Online fata de "monom cu rezervare", kkt cu mac, ce am eu in prezent.

Edited by rosix, 28 December 2016 - 15:46.


#29
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011

View Postrosix, on 28 decembrie 2016 - 15:46, said:

0.48 lei /kwh la Elight, deci... Asta e pretul mediu pe kwh incluzand toate cacaturile alea care se adauga la pretul kilowatului, sau ce?
Da asta am cerut reprezentatului de vanzari care ma contactat telefonic la momentul respectiv sa imi spuna cat ma costa 1kWh fie ca consum unul sau 1000 intr-o luna
a facut proiectie de cost pt 100 kw/luna insemnand 48 lei (cu toate bazaconiile de taxe incluse fara taxa radio si tv)
Am am sa studiez cum este cu Fix Online cand merg sa fac solicitarea de bransament si de contract.

Edited by tataiepure, 28 December 2016 - 16:24.


#30
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Mi-au facut mie estimare, ca merg undeva la 390-400 kwh medie/luna: de la vreo 215-220 lei as ajunge pe la 190-200 lei. Asta cu accizele, taxele si restul de cacaturi actuale.
Mi-e ca ma leg la cap cu printat contracte etc. Si nu stiu daca pretul per kwh nu va mai scadea in decursul anului, odata cu cresterea procentului de liberalizare

Partea buna e ca te poti retrage in 14 zile, e "contract incheiat la distanta".

#31
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ultima factura, valoare 366,27 din care 6,5 lei taxele tv-radio, numar kwh - 758. Rezulta un tarif de 0,474 per kwh.

#32
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
La mine ultimele 2 facturi au un pret per kwh (cu toate taxele, fara 6.5 lei radio-tv) de 0,5209 si 0,5206 lei/kwh. La fix online ar fi 0.4770.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSwatKat, on 28 decembrie 2016 - 16:31, said:

Partea buna e ca te poti retrage in 14 zile, e "contract incheiat la distanta".

Pai.. ce sa faci in 14 zile, ca pretul la energie nu se modifica de pe o zi pe alta... Am mai auzit argumentul asta si mai sus...
Daca baietii de la ENEL erau cinstiti puneau clar un exemplu de calcul cu cifre, nu umblau cu abureala de reducere de 20%, care, de fapt, e 5%.

Ca sa vorbim pe cifre, am abonament "monom cu rezervare".  Asa arata la mine pe factura calculatia:  

[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/25598115/calculatie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pretul 0.391538 lei /kwh e calculat ca medie ponderata, cu tot cu TVA, din cele 5 componente, marcate cu verde.   Daca inmultim cu 125Kwh pe luna, obtinem 48.94 cu tot cu TVA pretul exclusiv al energiei electrice (Kwh consumati), fara abonament, fara taxa radio-TV.

Acum, ma intereseaza un calcul similar la E-Light, pentru ca, daca chiar iese 0.48 lei /kwh, e mai mult decat pe vechiul abonament "monom cu rezervare"

Iar daca e asa, nu sunt caraghiosi banditii astia de la ENEL cu "oferta" lor?

Edited by rosix, 28 December 2016 - 18:43.


#34
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Nu am calcul doar discutie telefonica cu pretul comunicat si colegii de mai sus care au dat costurile pe factura.

#35
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Postmyshyk, on 26 decembrie 2016 - 09:34, said:

Pentru ca numai mosii si babele consimt sa lucreze pe acele salarii, te-ai gandit vreodata si la acest aspect? Tinerii au nevoi muuuuult mai mari, acele salarii nu fac fata concediilor in Dubai sai Ibitza.Din acel salariu, nu-ti poti cumpara un Smart de ultima generatie, si nici un "UHD cu 3D si cu display curbat. Nu mai vorbesc de benzina pentru "benweu", ornament de nelipsit din CV-ul oricarui tanar decent.
Daca nici in Electrica nu sunt salarii mari atunci unde? Aia mereu au stat bine cu salarizarea si nici prin cap nu-ti trece care-i salariu mediu la ei... stau mosii si babele alea tocmai din cauza salariului ca-n alta parte nu-i primeste nimeni iar de pensionat nu vor sa se oensioneze ca sa le creasca vechimea si sa tina locurile blocate pentru tineri

Edited by arbuneaionut, 29 December 2016 - 07:54.


#36
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006

View Postrosix, on 28 decembrie 2016 - 18:29, said:

Pai.. ce sa faci in 14 zile, ca pretul la energie nu se modifica de pe o zi pe alta... Am mai auzit argumentul asta si mai sus...
Daca baietii de la ENEL erau cinstiti puneau clar un exemplu de calcul cu cifre, nu umblau cu abureala de reducere de 20%, care, de fapt, e 5%.

Ca sa vorbim pe cifre, am abonament "monom cu rezervare".  Asa arata la mine pe factura calculatia:  

[ https://dl.dropboxusercontent.com/u/25598115/calculatie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pretul 0.391538 lei /kwh e calculat ca medie ponderata, cu tot cu TVA, din cele 5 componente, marcate cu verde.   Daca inmultim cu 125Kwh pe luna, obtinem 48.94 cu tot cu TVA pretul exclusiv al energiei electrice (Kwh consumati), fara abonament, fara taxa radio-TV.

Acum, ma intereseaza un calcul similar la E-Light, pentru ca, daca chiar iese 0.48 lei /kwh, e mai mult decat pe vechiul abonament "monom cu rezervare"

Iar daca e asa, nu sunt caraghiosi banditii astia de la ENEL cu "oferta" lor?

Va dau eu un exemplu concret ;
Am trecut la E-light si intentionat am dat 1000 kw indexul .
Total de plata  514 lei .
In decembrie anul trecut aveam o factura tot de 1000 kw pe care am platit 575 .
Parca nu imi da reducere de 20 % dar eu nu am multa scoala si este posibil sa ma insel .
Sarbatori fericite !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate