Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Poze flori (aranjamente)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Salut,

Incerc sa ajut pe cineva sa faca poze pentru flori (aranjamente).

Am facut o cutiuta de aprox 50x50x50 cm, cu lumina led, sus si in laterale - cate 2 benzi in diagonala (cam 5 m in total, in jur de 10W) si cate 2 leduri de 10W fiecare pe laterale si 4 sus (in jur de 90W in total, more or less - leduri China)
Ca material de difuzie am folosit o panza alba.
Fundalul este un carton alb.

Aparatul disponibil este un D5100 - nu se va schimba din motive financiare.
Obiectivul este cel din kit, 18-55 G2, fara VR.
Pozele vor fi pentru site/facebook, fara printuri.

Panza folosita mi se pare ca retine destul de mult din lumina, ce alt material as putea folosi?
Ce varianta mai buna am pt. fundal? Ar ajuta ceva cu iluminare din spate? (dpdvd al umbrelor mie mi se pare OK asa cum este)
Cu obiectivul actual, mai ales la aranjamentele mai mari, nu reusesc sa fac poza in asa fel incat tot aranjamentul sa fie focalizat. Ce ar trebui sa fac (obiectiv, tehnica de fotografiere, distanta, etc.).
Cum trebuie realizata poza pentru a reusi sa decupez cat mai bine fundalul si sa ramana alb (de exemplu printre acele de la brad)? Si cu experienta in programele de editare stau prost.

In prima poza este cutia, iar a 2-a este un care consider ca a iesit cat-de-cat OK, mai putin focalizarea.

Multumesc!

Attached Files


Edited by Alice, 26 December 2016 - 03:34.


#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
In prima faza (daca nu ai deja) un trepied ti-ar fi de mare folos. In felul asta poti folosi timpi de expunere mai lungi si diafragme mai inchise (numar f mai mare) pentru problema cu focalizarea, care este de fapt o problema de camp de profunzime!
Deasemenea incearca sa folosesti zona de mijloc a plajei de zoom a obiectivului pe care il ai (aproximativ intre 24 si 35mm), acolo va avea cele mai mici aberatii geometrice.

Edited by DannyMC, 26 December 2016 - 09:19.


#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Trepied am, dar la cum am facut eu pozele nu a fost nevoie de el. Nu situ de ce ramasesem cu impresia ca diafragma mai deschisa = profunzime mai mare, greseala mea.
Asta cu zona de mijloc a zoom-ului nu o stiam, nu am vazut nicaieri asta pana acum (sau nu mi-a sarit in ochi).

Multumesc!

#4
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostAlice, on 26 decembrie 2016 - 15:07, said:

Trepied am, dar la cum am facut eu pozele nu a fost nevoie de el. Nu situ de ce ramasesem cu impresia ca diafragma mai deschisa = profunzime mai mare, greseala mea.
Asta cu zona de mijloc a zoom-ului nu o stiam, nu am vazut nicaieri asta pana acum (sau nu mi-a sarit in ochi).

Multumesc!

Trepied si un f intre 8 si 11, acolo unde obiectivul e cel mai sharp, daca faci spre 35 mm atunci chiar un f13, deoarece campul de focus scade cu cat creste focala. Un calculator pentru campul de focus: http://www.dofmaster.com/dofjs.html. Pune-i timer de 2 secunde ca sa nu misti aparatul cand apesi pe declansare, pentru ca timpul de expunere va fi destul de lung. Opreste si stabilizarea din obiectiv.

In legatura cu decuparea, fundalul e de prefefat sa fie ars/supraexpus si selectia se va face foarte usor cu uneltele standard (quick selection tool din photoshop, etc). Pentru asta poti folosi o sursa de lumina mai puternica decat restul luminilor in spatele obiectului care sa bata direct spre fundal. Ori doua in lateral care sa bata tot asa, spre spate. Ideea e sa iasa ars, cred ca stii cum poti sa verifici zonele arse in aparat imediat dupa ce faci poza.

Edited by BG_183, 29 December 2016 - 04:37.


#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002

View PostBG_183, on 29 decembrie 2016 - 04:34, said:

Trepied si un f intre 8 si 11, acolo unde obiectivul e cel mai sharp, daca faci spre 35 mm atunci chiar un f13, deoarece campul de focus scade cu cat creste focala. Un calculator pentru campul de focus: http://www.dofmaster.com/dofjs.html. Pune-i timer de 2 secunde ca sa nu misti aparatul cand apesi pe declansare, pentru ca timpul de expunere va fi destul de lung. Opreste si stabilizarea din obiectiv.
Nasol cu f-ul ala, ca 18-55-ul meu stie doar f/3.5-5.6. Stabilizare oricum nu are. M-am uitat un pic pe f64 si nu am gasit nici un obiectiv sub 2000 de lei cu f peste 6, gresesc ceva? Oricum acum mai mult de 2-300 de lei nu as investi.

View PostBG_183, on 29 decembrie 2016 - 04:34, said:

In legatura cu decuparea, fundalul e de prefefat sa fie ars/supraexpus si selectia se va face foarte usor cu uneltele standard (quick selection tool din photoshop, etc). Pentru asta poti folosi o sursa de lumina mai puternica decat restul luminilor in spatele obiectului care sa bata direct spre fundal. Ori doua in lateral care sa bata tot asa, spre spate. Ideea e sa iasa ars, cred ca stii cum poti sa verifici zonele arse in aparat imediat dupa ce faci poza.
OK, asa o sa fac cu lumina. Stiu sa vad zonele arse dupa ce fac poza, dar parca sapunierele aveau ceva de genul asta si inainte sa fac poza. Exista asa ceva si pe D3100, eventual cu firmware alternativ? (dar tot cum e CHDK, cu firmware incarcat de pe card, sa nu-l modific pe cel din aparat).

Multumesc!

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
f/3.5 e minim pentru 18mm, f/5.6 e minim pentru 55mm. De acolo merg ambele pana spre f/22 sau mai mult.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
A :) nu am testat inainte sa intreb.
Multumesc!

#8
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostAlice, on 29 decembrie 2016 - 12:15, said:

Nasol cu f-ul ala, ca 18-55-ul meu stie doar f/3.5-5.6. Stabilizare oricum nu are. M-am uitat un pic pe f64 si nu am gasit nici un obiectiv sub 2000 de lei cu f peste 6, gresesc ceva? Oricum acum mai mult de 2-300 de lei nu as investi.

Ce e trecut pe site e intotdeauna f minim, lol. Pune aparatul pe modul A si da-i din rotita din spatele butonului de declansare sa schimbi f-ul. Iso din meniu sa fie setat la 100. Mai ramane timpul de expunere care si-l alege singur aparatul, iar de aici ca sa reglezi mai departe expunerea (poza mai luminoasa sau mai intunecata) folosesti compensarea de expunere: tii apasat butonul +- de langa shutter in timp ce dai de rotita. Citeste manualul, astea sunt lucruri de baza. Si eu am tot D5100 si am lucrat si cu 18-55.

Deocamdata e bun si obiectivul asta pentru poze de produs, dar ideal ar fi un prime cu functie macro.

3100 are si el highlights option:
-Press the Menu button, then use the Multi-selector to access the Playback Menu.
-Once in the Playback Menu, move the Multi-selector to the Display mode option and press OK (A).
-Select Detailed photo info and press the Multi-selector to the right (Posted Image.
-Move the Multi-selector down to select the Highlights option, then press OK to place a checkmark next to the word Highlights ©.
-Now move back up to select Done, and press OK again to lock in your change (D).

Astea la fel le gaseai in manual.

Edited by BG_183, 29 December 2016 - 12:39.


#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Faci poza si verifici pe histograma, daca e prea mult alb mai reduci timpul de expunere si faci din nou poza.

Edited by crokodilu, 29 December 2016 - 12:54.


#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Stiu cum se seteaza compensarea la expunere si cum sa vad zonele arse DUPA ce fac poza, intreabam daca le pot vedea si inainte.
Manualul il cam stiu, in general citesc manualele pt. ca sunt destul de multe chestii interesante pe care nu prea le afli altfel.

#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Pai deocamdata e bine si dupa, floarea aia nu fuge nicaieri! ;) Daca esti pe trepied poti sa tragi o suta de combinatii de expunere si compozitia va fi aceeasi.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View PostAlice, on 29 decembrie 2016 - 14:15, said:

Stiu cum se seteaza compensarea la expunere si cum sa vad zonele arse DUPA ce fac poza, intreabam daca le pot vedea si inainte.
Practic, pana nu faci poza nu stii ce/cum iese.  Fiind vorba de studio, cu lumini fixe, cam tot timpul vei avea aceeasi expunere, eventual daca pozezi flori negre sau albe sa mai umbli putin la timpii de expunere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate