Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Zilele de la creație - 24 ore sau ere?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
198 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmario_bril, on 26 decembrie 2016 - 22:26, said:

Cine spune că a fost creat înaintea soarelui? Biblia în niciun caz. Posted Image



Facerea (Geneza)
Capitole:1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Capitolul 1
1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.

16,   A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.

Va imbatati cu apa rece ,le suciti pe toate partile . doar doar
Sa va traduc povestea ,
La inceput s-a facut pamantul  si a doua zi soarele luna si stelele  , da bineinteles in creatie nu conteaza ordinea  Posted Image intodeuna va fi cineva care e gata sa explice ce a vrut sa spuna autorulPosted Image

#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postciine, on 26 decembrie 2016 - 23:11, said:



Facerea (Geneza)
Capitole:1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Capitolul 1
1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.

16,   A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.

Va imbatati cu apa rece ,le suciti pe toate partile . doar doar
Sa va traduc povestea ,
La inceput s-a facut pamantul  si a doua zi soarele luna si stelele  , da bineinteles in creatie nu conteaza ordinea  Posted Image intodeuna va fi cineva care e gata sa explice ce a vrut sa spuna autorulPosted Image
De fapt, soarele apare a patra zi, nu a doua. În a doua apare lumina. Da' nu m-ai lămurit, de unde îți rezultă dumitale că interpretarea asta puerilă, este cea adecvată?

#21
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postciine, on 26 decembrie 2016 - 23:11, said:

La inceput s-a facut pamantul  si a doua zi soarele luna si stelele  , da bineinteles in creatie nu conteaza ordinea  Posted Image intodeuna va fi cineva care e gata sa explice ce a vrut sa spuna autorulPosted Image
nu, maestre. Singurul care spune ca nu conteaza ordinea esti tu. Autorul a spus exact ceea ce a spus. Exact asa s-au intamplat lucrurile. Soarele si Luna au fost facute dupa facerea Pamantului, dupa aparitia vietii. Exista dovezi clare ca Luna a aparut ulterior Pamantului (prin ciocnirea planetei Theia cu Terra), iar Soarele, asa cum il vezi tu pe cer ziua, nu avea cum sa se formeze inaintea Pamantului din moment ce el singur contine cca. 98% din masa intregului sistem solar. Tu ai impresia ca toate planetele au asteptat formarea Soarelui si abia apoi au primit unda verde sa se formeze?

Edited by dapix, 26 December 2016 - 23:28.


#22
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pai ori accepti big bangul ori te ti de povesti  cu pamintul in centrul universului
Daca un lider de frunte al bisericii catolice accepta evolutia si BigBangul ar fi cazul sa mai reflectati la conditia voastra si sa abordati problema intr-un mod mai plauzibil

View Postdapix, on 26 decembrie 2016 - 23:24, said:

nu, maestre. Singurul care spune ca nu conteaza ordinea esti tu. Autorul a spus exact ceea ce a spus. Exact asa s-au intamplat lucrurile. Soarele si Luna au fost facute dupa facerea Pamantului, dupa aparitia vietii. Exista dovezi clare ca Luna a aparut ulterior Pamantului, iar Soarele, asa cum il vezi tu pe cer ziua, nu avea cum sa se formeze inaintea Pamantului din moment ce el singur contine cca. 98% din masa intregului sistem solar. Tu ai impresia ca toate planetele au asteptat formarea Soarelui si abia apoi au primit unda verde sa se formeze?

Nu stiu cum sa numesc asta , prostie nu cred ca e cazul in era tehnologiei si a informatiei digitale , dar ignoranta  cu siguranta, Posted Image Prostiile pe care le sustii sunt infirmate matematic de Newton din secolul al 17-lea  si mai sunt indivizi  azi in 2016 care stiu se bucura de tehnologie si stinta  , dar abereaza  cu talent Posted Image
Va las in durerea voastra  sa aberati cit vreti , ca daca era dupa biserica voastra  nu ieseati din cocina nici in ziua de azi , evul mediu scria pe voi

#23
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postciine, on 26 decembrie 2016 - 23:43, said:

Pai ori accepti big bangul ori te ti de povesti  cu pamintul in centrul universului
Daca un lider de frunte al bisericii catolice accepta evolutia si BigBangul ar fi cazul sa mai reflectati la conditia voastra si sa abordati problema intr-un mod mai plauzibil
Nu stiu cum sa numesc asta , prostie nu cred ca e cazul in era tehnologiei si a informatiei digitale , dar ignoranta  cu siguranta, Posted Image Prostiile pe care le sustii sunt infirmate matematic de Newton din secolul al 17-lea  si mai sunt indivizi  azi in 2016 care stiu se bucura de tehnologie si stinta  , dar abereaza  cu talent Posted Image
Eu stiu ca habar n-ai ce spunea Stephen Hawking despre centrul Universului: e in fata nasului tau! Mai pune mana si informeaza-te si abia apoi vino pe forumuri publice si emite pareri pentru ca te faci singur de ras. BB e un mare fâs în sensul că nu există o singură teorie despre începuturile Universului. Vorbești de Newton dar am impresia că nu știi nimic despre el și cu siguranța nu a fost ateu.

View Postciine, on 26 decembrie 2016 - 23:43, said:

Va las in durerea voastra  sa aberati cit vreti , ca daca era dupa biserica voastra  nu ieseati din cocina nici in ziua de azi , evul mediu scria pe voi
Noroc cu tine.

Edited by dapix, 26 December 2016 - 23:51.


#24
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdapix, on 26 decembrie 2016 - 23:24, said:

Soarele, asa cum il vezi tu pe cer ziua, nu avea cum sa se formeze inaintea Pamantului din moment ce el singur contine cca. 98% din masa intregului sistem solar. Tu ai impresia ca toate planetele au asteptat formarea Soarelui si abia apoi au primit unda verde sa se formeze?

Despre lună ai citat Wikipedia. Dar tot acolo citim că soarele s-a format în urmă cu 4,6 miliarde de ani din aceeași materie cu pământul prin colaps gravitațional dintr-un nor molecular imens. Acei 98% din masa sistemului solar s-au adunat în centru, restul formând planetele.

#25
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postlogic1, on 26 decembrie 2016 - 23:55, said:

Despre lună ai citat Wikipedia. Dar tot acolo citim că soarele s-a format în urmă cu 4,6 miliarde de ani din aceeași materie cu pământul prin colaps gravitațional dintr-un nor molecular imens. Acei 98% din masa sistemului solar s-au adunat în centru, restul formând planetele.

Sistemul solar se presupune ca s-a format din norul solar. In Biblie se spune ca Soarele a fost facut dupa Pamant. Cand spui facut intelegi ceva gata, terminat, nu in curs de formare. Toate planetele impreuna cu Soarele au fost un timp in curs de formare, dar planetele mici, cum e si Pamantul e logic ca au avut un timp de formare mai mic decat cele mari sau comparativ cu Soarele.

Edited by dapix, 27 December 2016 - 00:02.


#26
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Și zilele de creație cum le consideri?

#27
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
ca si timp? Timpul insusi e un concept relativ. Ceva fara sens daca nu precizezi viteza de miscare fata de un punct de referinta.

Edited by dapix, 27 December 2016 - 00:08.


#28
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Zilele sunt menționate după pământ. Deci au fost rotații ale pământului în jurul axei sau ere?

#29
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Cum adica "dupa pamant"? Dumnezeu nu statea intr-un punct fix aflat pe suprafata Pamantului avand si o viteza de miscare precizata.

Edited by dapix, 27 December 2016 - 00:12.


#30
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
...după ce este menționat pământul în 1:1.

#31
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
zilele sunt mentionate dupa aparitia luminii, iar
Duhul lui Dumnezeu Se misca pe deasupra apelor.
a tuturor apelor, deci Dumnezeu nu era intr-un loc de pe Pamant. De altfel, toata relatarea se face din perspectiva cuiva care vede Pamantul in ansamblu sau, deci nu se afla intr-un punct de pe suprafata planetei.

Edited by dapix, 27 December 2016 - 00:23.


#32
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Întrebarea era cea clasică din titlul topicului. 24 ore sau ere?

#33
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postciine, on 26 decembrie 2016 - 23:43, said:

Pai ori accepti big bangul ori te ti de povesti  cu pamintul
Poti accepta big bangul. Prin credinta. Prin MULTA credinta.
Sau poti sa te tii de alte disperate si ateiste povesti, dupa cum doresti.

Sau poti sa lasi povestile si sa crezi Biblia.
E la alegerea ta si a fiecarui om.

View Postciine, on 26 decembrie 2016 - 23:43, said:

Nu stiu cum sa numesc asta , prostie nu cred ca e cazul in era tehnologiei si a informatiei digitale , dar ignoranta  cu siguranta, Posted Image Prostiile...
Prostiile pe care le debitezi cu nonsalanta sunt mari, intr-adevar.
Dar daca te mai si hlizesti si iti rostogolesti permanent putinii neuroni in stanga si in dreapta, vei deveni extrem de confuz, sa stii.

#34
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postlogic1, on 27 decembrie 2016 - 00:24, said:

Întrebarea era cea clasică din titlul topicului. 24 ore sau ere?

Nici 24 de ore nici ere. E vorba de eoni Posted Image
Serios vorbind, eu nu pot sa spun timpul exact, Biblia nu precizeaza despre timp decat faptul :

pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sunt ca o zi.

deci cum ar putea sa spuna cineva mai exact de atat?

Edited by dapix, 27 December 2016 - 00:28.


#35
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Poți face un efort să răspunzi nefilozofic (evaziv)...? Eu cred în ere, miliardele de ani ale științei.

Edited by logic1, 27 December 2016 - 00:30.


#36
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
ti-am raspuns ca timpul e un concept relativ. Nu e din filozofie afirmatia ci din fizica. Daca pentru tine e evaziv atunci asta e, mai mult nu am ce sa spun.
LE: eu cred in acelasi timp si in ere si in zile, ore, secunde, etc. Totul depinde de viteza de miscare.

Edited by dapix, 27 December 2016 - 00:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate