Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Audio Hi-Fi de pe PC-tableta-telefon - alternative tehnice.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Daca vreti streaming de calitate uitati-va dupa http://www.frontier-silicon.com/
Ei fac procesoare audio folosite si in sistemele de sonorizare cu pretentii, sunt la generatia 3-a (Chorus 3)
Eu folosesc Jongo a2, s3, t6 care au in dotare acest procesor  , calitate  la superlativ  Il gasiti si la Sonos, Bose, Roku sau alte firme specializate pe streaming audio.

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sa zicem ca un 5% din pretul setupului ar merita toata povestea cu placi dedicate dar cand vorbim de sisteme ieftine, in loc sa arunci banii pe placa de sunet, ai obtine rezultate mult mai bune daca i-ai baga in restul lantului audio cand il cumperi adica iei unul mai bun, mai ales daca vb de un sistem ne-upgradabil ulterior.

#21
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Toti vorbiți de conversia sunetului (DAC) și nimeni de cea mai importanta veriga din lanțul audio, adică boxele sau căștile.
Probabil nu știți ca într-un sistem audio de calitate boxele reprezinta 75% din lanțul audio, degeaba am sursa audio lossless, DAC performant si amplificator pe tuburi dacă redarea se face pe niște pocnitori de boxe.
Din fericire am cochetat cu un studio de înregistrare audio și am avut ocazia sa ascult sisteme audio de peste 100.000 de euro (numai boxele erau 50.000 euro) ,  preamplificatoare pe tuburi, amplificatoare mono tot pe tuburi (per canal), etc.
Va spun sincer, boxele sunt veriga slaba la orice sistem de sunet, nu mai pun în calcul încăperea în care sunt montate.
Un sistem bun de sunet când îl asculți, te furnica pe spate și iți dau lacrimile, acestea sunt senzațiile pe care le-am trăit eu, este exact ca atunci când iubești, una este sa dai la buci, alta este sa faci dragoste.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Aoleu, am ascultat și eu la chestii scumpe. Deși știu, cred eu, să apreciez un sunet plăcut, nu voi putea niciodată să-mi permit așa ceva.
Setup-ul actual m-a costat 2000€ și ăsta a fost pentru mine, un mare efort financiar în contextul în care, banii aceia și-ar fi găsit loc altundeva și lumea cumpăra pentru sunet soundbar-uri sau sisteme 5.1, relativ ieftine și cu watti mulți pe cutie. Totuși, am vrut ceva vintage și parcă Yamaha a știut ce-mi doream.
Boxele sunt Dali Zensor. Îmi place cum se aud, inclusiv din PC.

#23
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
orice PC vechi, NUC, laptop ( am instalat chiar si pe 486 si mergea brici ) + Daphile https://www.daphile.com/

+ un DAC USB

+ aplicatie de control pentru smartphone sau tableta ( de ex. iPeng pe iOS / Bubble uPnP pe Android )

poti face chiar si multiroom :) ( cu mai multe DACuri USB - pot merge independent sau sincronizate )

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@kiario, asa este. Acum am niste boxe bunicele (Monitor Audio RS8). Am incercat sa am un lant al componentelor cat mai echilibrat. Sunt multumit de sunet dar pe viitor, daca financiar imi voi permite, voi cumpara niste boxe de top (Bowers&Wilkins 800). Dar deja vorbesc de OZN-uri :P

Momentan am in cap un sistem audio cu boxe de mici dimensiuni dar care sa nu se auda tare, insa calitativ, bine. Caut si un amplificator cu DAC integrat precum si capabilitati wireless de calitate in care sa dau muzica si filme de pe un mac si de pe un player portabil Fiio X3 gen2. Adica vreau ceva micut dar care sa se auda foarte bine calitativ. Nu vreau boom sau bass care sa-ti zguduie stomacul, doar sunet curat si frumos pentru o alta locatie pe care sa mi-o fac precum barlogul meu, ca acum, acasa, am ce ziceam mai sus si sunt multumit.

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postbibiaudiofil, on 26 decembrie 2016 - 10:13, said:

orice PC vechi, NUC, laptop ( am instalat chiar si pe 486 si mergea brici ) + Daphile https://www.daphile.com/

+ un DAC USB

+ aplicatie de control pentru smartphone sau tableta ( de ex. iPeng pe iOS / Bubble uPnP pe Android )

poti face chiar si multiroom Posted Image ( cu mai multe DACuri USB - pot merge independent sau sincronizate )

Merge vacut un stick butabil cu imaginea de acolo???

#26
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postciine, on 26 decembrie 2016 - 11:08, said:


Merge vacut un stick butabil cu imaginea de acolo???


Merge ca focu'  ( circa 250 MB ). Poti rula live de pe stick, fara sa instalezi pe laptop si ai server Daphile. Scoti stickul si ai laptopul inapoi :)

Daca ruleaza live de pe stick, vede muzica de pe laptop ca stocare locala. Daca instalezi distributia, va rade tot ce ai pe HDD ( nu merge dual boot ).

#27
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postbibiaudiofil, on 26 decembrie 2016 - 11:20, said:



Merge ca focu'  ( circa 250 MB ). Poti rula live de pe stick, fara sa instalezi pe laptop si ai server Daphile. Scoti stickul si ai laptopul inapoi Posted Image

Daca ruleaza live de pe stick, vede muzica de pe laptop ca stocare locala. Daca instalezi distributia, va rade tot ce ai pe HDD ( nu merge dual boot ).

Cu ce aplicatie android , mai exact , se poate face streaming prin retea???
Poate gestiona si un internet Radio?
Exista posibilitatea unui remote control   ,de pe android sau pc?

#28
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
remote din PC direct prin web browser

sau aplicatie Bubble uPnP pentru Android ( de ex. ... mai sunt si altele )

stie si radio online

#29
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postbibiaudiofil, on 26 decembrie 2016 - 11:38, said:

remote din PC direct prin web browser

sau aplicatie Bubble uPnP pentru Android ( de ex. ... mai sunt si altele )

stie si radio online
Foarte fain , chiar cautam ceva de genul acesta.
La partea cu redarea audio , am ajuns in final  la sistem 2.1 care  acopera cerintele mele de calitate dupa ce am modificat radical un subwofer logitech z2300 pe partea de crossover si de liniaritate  intrucat standart are o atenuare foarte mare peste 10 khz si o pauza intre joase si medii inalte.(pe zona 75-150 hz) Folosesc boxe philips coustomizate cu difuzoare pe neodimiu pt sateliti la frecvente ce pleaca de la 50hz in sus, sunetul astfel obtinut acopera liniar toata banda audio  iar muzica clasica se aude impecabil dinamica excelenta voce clara si pregnanta , prietenii mei cu magnat si bose  s-au declarat impresionati si si-au scos sculele la vanzarePosted Image
La streaming Jongo A2 cu procesor chorus, radio internet wireless si bluethooth, iesire digitala optica.

Edited by ciine, 26 December 2016 - 12:23.


#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La PC desktop am si eu Logitech Z2200 de cand au aparut. Nici nu vreau sa ma gandesc ca am imbatranit de cand le am. Si ale naibii, inca merg la fel ca in prima zi.

Interesanta treaba cu Daphile, nu stiam de ea.

Edited by serginho74, 26 December 2016 - 12:40.


#31
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Folosești boxe Bluetooth sau dacă vrei ceva (deși doar pentru  asta nu merita) calitativ, un receiver cu Bluetooth.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Bluetooth-ul fie el si 4.0 e limitat si poate fi usor afectat comparativ cu Wi-Fi.
Streaming-ul prin Wi-Fi e ok daca e urmat de un DAC de calitate - ce s-a discutat mai sus cu Daphile - e solutia folosita la AvStore ptr teste.

Si ptr ca s-a amintit mai sus de folosirea FiiO ca player ptr a introduce semnal intr-un amplifiator si boxe - deci folosit ptr iesirea de linie, eu nu o consider o solutie buna.
Suna bine, dar e un player portabil, gandit ptr portabilitate - deci exista ceva limitari, inclusiv compromisuri tehnice - folosirea unor componente cu consum redus - ca sa poata tine bateria mai mult.

Am si eu 2 FiiO - un M3  si un X5 II  - ambele sunt limitate la dinamica, chiar daca banda de frecventa e destul de bine redata. Suna un pic plat. Ca playere portabile sunt excelente, dar ptr ceva stationar sunt solutii mai bune. Mai folosesc ocazional X5-ul conectat la amplificator, dar STX-ul modat il bate din aproape toate punctele de vedere.

#33
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postserginho74, on 26 decembrie 2016 - 12:38, said:

La PC desktop am si eu Logitech Z2200 de cand au aparut. Nici nu vreau sa ma gandesc ca am imbatranit de cand le am. Si ale naibii, inca merg la fel ca in prima zi.

Interesanta treaba cu Daphile, nu stiam de ea.
Logitech  are o problema , foloseste componente relativ bune pe audio , dar e proiectat pt pc , hip hop, house , daca nu umbli in el si nu corectezi crossoverul si liniaritatea , nu putem, discuta de un sistem hifi, plus ca satelitii  nu sunt pt hifi , au lacune grave la liniaritate, frecventele medii joase lipsesc cu desavarsire dar si partea de inalte e deficitara

#34
horia00007

horia00007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.06.2012
Buna seara. Ce amplificator cu DAC inclus (cu intrare USB) ar fi recomandat ?

#35
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Pe baza cerinţelor concrete pe care le-ai exprimat inclusiv numeric, pot să-ţi recomand un http://wooaudio.com/...wa8eclipse.html :P

#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sa dea cate unul, sa ajunga la toata lumea.
@donjoe, e pentru casti ce ai pus tu link. Cauta ceva mai competent pentru boxe mari :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate