Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

L-carnitina / alt burner

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am cam inceput sa pun kg la burta, si devine periculos pentru inima mea. Vreau sa dau jos. Dieta am pus-o la punct, programul de antrenament la fel. Vreau sa consum si un fat burner in urmatoarea perioada, insa nu stiu exact ce sa aleg.

Am observat ca in mare parte e nevoie de un produs cu Carnitina, insa nu stiu daca pudra, pastile, efervescent. Scopul meu este sa reduc vreo 15kg in 6 luni.

Bugetul pentru burner ar fi de vreo 400-450 lei pentru astea 6 luni. Ce imi recomandati in banii astia? De retinut, bugetul e pentru toate cele 6 luni, deci trebuie sa ma incadrez la vreo 75 de lei pe luna, hai 100, daca chiar merita diferenta.

Inca ceva, tensiunea mea este un pic cam ridicata (140 / 70), in principiu din cauza greutatii. Ma afecteaza cumva un fat burner? Multumesc.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Abdomene.
Nu da banii pe prostii.

#3
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016
https://examine.com/...ts/L-Carnitine/

Quote

Despite its high prevalence and dependency for beta-oxidation, dietary and supplemental L-carnitine does not seem to positively influence fat metabolism unless the subject is in an otherwise deficient state

Quote

Supplementation of L-carnitine does not burn fat unless the individual is deficient in L-carnitine.


Mai bine investesti banii aia in abonament la sala / mancare ca lumea etc.

15 kg in 6 luni e nimic. Mai ales ca vei da jos +- 5 kg in primele 2-3 saptamani doar din apa/glicogen etc.

Calories in - calories out. Arzi mai multe calorii decat consumi => slabesti. Cu cat e mai mare deficitul cu atat slabesti mai mult. Easy as that.

Edit: Acum am vazut ca ai zis ca ai chestiile astea puse la punct :) . Bottom line, stiu ca vrei sa slabesti cat mai repede cu efort minim dar chiar ti-ai da banii degeaba pe asa ceva, si nu o zic eu, o zic zeciile de studii in din linkul de mai sus. Repet, 15 kg nu e nimic mai ales pentru 6 luni, mai ales daca esti deja supraponderal+.

Spor.

Edited by wreckdd, 25 December 2016 - 18:20.


#4
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
exact. conteaza doar sa mananci putine calorii, sa te simti usor ametit in fiecare zi. :) mai bine iei spirulina ca supliment, sa treci mai usor peste "dieta".
ca sport, baga genoflexiuni, alea consuma calorii.
ps: nu ne-ai zis inaltimea/kg. :D

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ann0nyym0us, on 25 decembrie 2016 - 18:05, said:

Am observat ca in mare parte e nevoie de un produs cu Carnitina, insa nu stiu daca pudra, pastile, efervescent. Scopul meu este sa reduc vreo 15kg in 6 luni.

Poti lua L-Carnitina de la Hofigal dar e mai mult un supliment alimentar de reglare a metabolismului, nu iti asigura arderea grasimilor in timp  ce stai pe scaun.
Daca sa alergi e prea mult, incearca sa faci miscare pe jos, cel putin 4-5 km la o tura.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Uite ceva ce nimeni nu spune. Forma aia de concurs , cu "six pack " si fara gram de grasime ...nu este nici fiziologica si nici posibil de atins pe cale naturala , indiferent cat te vei antrena . Steroizii sunt ieftini si abunda pe net . Persoanele care arata zilnic ca in forma de concurs "se steroidizeazaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa" !!!!!!!!
Estetic ( dupa standardele actuale ) si natural  sau sanatos ...nu se poate . Nu mai cumparati porcarii care va promit forma de zeu grec obtinuta cu o pastila minune si 10 pungi de floricele ...ca nu se poate .

Edited by JurasikMan, 25 December 2016 - 18:41.


#7
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

 JurasikMan, on 25 decembrie 2016 - 18:40, said:

Uite ceva ce nimeni nu spune. Forma aia de concurs , cu "six pack " si fara gram de grasime ...nu este nici fiziologica si nici posibil de atins pe cale naturala , indiferent cat te vei antrena . Steroizii sunt ieftini si abunda pe net . Persoanele care arata zilnic ca in forma de concurs "se steroidizeazaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa" !!!!!!!!
Estetic ( dupa standardele actuale ) si natural  sau sanatos ...nu se poate . Nu mai cumparati porcarii care va promit forma de zeu grec obtinuta cu o pastila minune si 10 pungi de floricele ...ca nu se poate .
Boss, el nu vrea la mr olympia, el vrea sa slabeasca 15 kg (supraponderal -> greutate normala) din cauza unor probleme medicale de natura cardiaca.


 ericmario, on 25 decembrie 2016 - 18:11, said:

Abdomene.
Ai zis la misto, nu?

Edited by wreckdd, 25 December 2016 - 18:53.


#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Sa lamurim. Nu vreau forma de Arnold in anii '80. Am 175cm, 90kg, si vreau sa dau jos 15kg. Fara sa ajung la six-pack ,deltoizi turnati din fonta, triceps din cablu de lift, si piept din platosa de cavaler.

Nu am zis ca nu fac sport, am spus ca am stabilit deja program de antrenament, insa nu vreau discutii pe tema asta. La fel si privind dieta, am stabilit planul alimentar.

Voiam doar sa stiu ce supliment de ardere as putea sa consum, si acum incluzand si parerile colegilor de mai sus, daca merita sa iau carnitina sau alt burner.

Treaba e urmatoarea. In afara de antrenament, ziua mea este relativ sedentara, mult stat pe scaun + vreo 1.5 km de mers pe jos, cumulat.

Edited by Ann0nyym0us, 25 December 2016 - 19:05.


#9
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016

 Ann0nyym0us, on 25 decembrie 2016 - 19:04, said:

Nu am zis ca nu fac sport, am spus ca am stabilit deja program de antrenament, insa nu vreau discutii pe tema asta. La fel si privind dieta, am stabilit planul alimentar.
Foarte rau, astea fiind cele mai importante lucruri (si singurele) care te vor ajuta in scopul tau.


 Ann0nyym0us, on 25 decembrie 2016 - 19:04, said:

Voiam doar sa stiu ce supliment de ardere as putea sa consum, si acum incluzand si parerile colegilor de mai sus, daca merita sa iau carnitina sau alt burner.

Orice studiu facut pe tema asta zice ca nu merita nici un fat burner.

 Ann0nyym0us, on 25 decembrie 2016 - 19:04, said:

Treaba e urmatoarea. In afara de antrenament, ziua mea este relativ sedentara, mult stat pe scaun + vreo 1.5 km de mers pe jos, cumulat.
Irelevant.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Multi confunda trasul de fiare cu forma fizica buna si eficienta. Trasul de fiare este o forma destul de "statica "  a sportului.
Ia de citeste , poate intelegi :

http://www.profitnes...tor-termeni-/22

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 JurasikMan, on 25 decembrie 2016 - 19:50, said:


Nu intentionez sa merg la sala ca sa trag de fiare. Noi am mai discutat pe un subiect de-al meu, vreau sa particip la antrenamente de arte martiale, plus cardio de unul singur. Cunosc diferenta intre antrenamentele aerobe / anaerobe, oricum, articolul e bun.

#12
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Am bagat mai inainte un antrenament de cardio intens.... in principiu am ales sa il fac de 20 minute, dar doar 10 minute am dus...destul de intens :D

#13
bavl

bavl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.12.2016
Avand un mod de viata "sedentar" degeaba iei fat burnere. Ele ajuta la arderea grasimilor cand se face efort (prin transpiratie).
Poti recurge la diete si chestii de genul. In afara de ele, singurul lucru util, cu semn de intrebare, ar fi mult mult ceai verde... Care este cel mai clasic fat burner


#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 bavl, on 27 decembrie 2016 - 18:20, said:

Avand un mod de viata "sedentar" degeaba iei fat burnere. Ele ajuta la arderea grasimilor cand se face efort (prin transpiratie).
Poti recurge la diete si chestii de genul. In afara de ele, singurul lucru util, cu semn de intrebare, ar fi mult mult ceai verde... Care este cel mai clasic fat burner

 Ann0nyym0us, on 25 decembrie 2016 - 18:05, said:

Dieta am pus-o la punct, programul de antrenament la fel.


#15
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Am inceput de aseara programul ala de 100 pushups , l-am luat de pe google play , si il fac cu antrenamentul de 8 minutes abs:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GRL-YGgm2IA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Initiator nu iti recomand sa faci antrenament zilnic! Saptamana tine 7 zile,  3 antrenamente pe saptamana e de ajuns.
Eu de 2 saptamani am facut zilnic, si am inceput sa am migrene in zona capului, e naspa, e supraantrenament.
Azi am facut ultimul antrenament, de maine pana duminica pauza....

Edited by Fzn9, 28 December 2016 - 10:41.


#17
wreckdd

wreckdd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2016
@Fzn9: De ce ai vrea sa faci numai flotari? Imbalansari musculare, probleme de postura (umeri care o sa "iasa" in fata => probleme cu umerii), dureri de lombari din cauza posturii plus ca inafara de faptul ca o sa fii mai bun la facut (multe) flotari nu o sa realizezi nimic altceva (in ideea in care aveai in cap masa musculara)

La fel si cu video-ul ala cu ab workout... Pierdere de timp


Quote

Initiator nu iti recomand sa faci antrenament zilnic! Saptamana tine 7 zile,  3 antrenamente pe saptamana e de ajuns.
Eu de 2 saptamani am facut zilnic, si am inceput sa am migrene in zona capului, e naspa, e supraantrenament.
Azi am facut ultimul antrenament, de maine pana duminica pauza....
E imposibil sa intri in supra-antrenament (involuntar) daca nu esti pe un deficit caloric exagerat si dormi macar 6-7h pe noapte. Eu iau pauza o zi la 2 saptamani+- (nu e regula, efectiv iau pauza cand simt ca nu sunt recuperat) si nu am absolut nici o problema.

Nu mai dati ma baieti sfaturi legate de fitness daca singura tangenta cu acest sport is practicarea antrenamentelor de tipul 8 minutes abs de pe youtube.

Edited by wreckdd, 28 December 2016 - 14:20.


#18
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Totusi, scuze ca ma bag, dar ce treaba are greutatea cu inima Posted Image? Ai 90 de kilograme, nu 250..

Edited by Kersim, 03 January 2017 - 15:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate