Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Fondurile mutuale de investitii - primii pasi

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
octavcio

octavcio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.06.2013
Ma bag si eu in acest subiect! Am cumparat si eu unitati de fond incurajat de comisionul 0 de achiztie.

Tinem cont ca aceste fonduri au management fee (0.75% - 2.5%) in afara de comisionul de achizitie care in cazul ING este 0. Tinem cont ca platesti si impozit pe venit ...mai luam in calcul si rata inflatiei. In anumite situatii putem lua in calcul si plata CASS.

M-am gandit sa fac o medie la toate fondurile NN Romania cu moneda EUR - fonduri preluate de ING.

Concluziile sunt urmatoarele:

Medie randament pe 1 an la toate fondurile in EUR - 2.52%
Medie randament de la inceptul anului (YTD) la toate fondurile in EUR - 0.77%
Medie randament pe 3 ani la toate fondurile in EUR - 3.09% ----> media pe an la 3 ani ---> 1.03%
Medie randament pe 5 ani la toate fondurile in EUR - 5.68% ----> media pe an la 5 ani ---> 1.14%

*mentionez ca nu stiu daca din aceste procente este scazut sau nu acel managemet fee

Daca ai norocul sa optezi pentru o combinatie de fonduri cu randamente strict pozitive, vorbim de alte medii. Eu personal cred ca nu merita, aceste randamente nu cred ca bat nici inflatia la EUR.

Sunt curios si de parerile voastre!

#56
raelcd

raelcd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 03.05.2008
Vlad, acorda 5 minute la ceea ce.ti scriu eu si citeste de 2-3 ori pana iti ramane tot ce iti zic, in cap.

Bursa/investitiile in tara noastra sunt o gluma proasta. Nu exista reglementari, siguranta zilei de maine,etc. In concluzie nu te baza pe cifrele mari date de unii si altii si nici nu pleca la drum cu mentalitatea "nu vreau sa ma imbogatesc, vreau putin mai mult decat ofera banca".
Tu vrei sa faci bani! De aceea alegi sa iti blochezi banii pe cativa ani. Sa ai profit. Si cand zic profit ma refer la cifre reale, nu 2-3% pe an dupa comisioane/administrari. Mai tii minte vorba aluia de la cluj care zicea ca pentru 5000euro nu se da jos din pat? Nici tu pentru 2-3% nu trebuie sa.ti tii blocati banii intr.un fond pentru asa ceva.
Iti zic de pe acum ca nu am cunostinte majore in acest domeniu dar am avut aceeasi dilema ca tine acum ceva ani cand nu stiam ce sa fac cu banii.
Fondurile de investitii sunt de mai multe feluri. Cele mai importante sunt income sau growth. Asta inseamna ca unele sunt mai pasive.. adica in functie de piata poti primi mai putin.. altele sunt agresive.. cu majoritatea banilor bagati in actiuni si banii tai sunt la risc.
Dupa cum ziceam, fiecare fond are un anumit procent de risc/profit. In functie de varsta ta si de perioada in care nu vrei sa te atingi de bani, trebuie sa iti alegi fondul. Eu la 25ani am ales 100%equity (actiuni) si m.am decis ca macar 10-15 ani nu ma ating de bani chit ca vine iar criza vietii. Cei care au pierdut bani pe criza au pierdut ca di.au scos banii. Daca ii tineau si.ii recuperau, ba chiar aveau si mai mare profit. Deci daca esti sigur ca poti contribui macar 10-15 ani intr.un fond si indiferent de criza/razboi nu te atingi de bani si iti pwrmiti sa cotizezi lunar atunci o sa ai un profit frumusel.
Eu nu sunt in tara de ceva ani dar iti recomand sa cauti un fond de investitii din afara. Macar ai garantia ca nu fuge unu cu banii sau face experimente pe banii tai. Apoi nu te arunca la o suma minima mare, penteu ca in functie de inflatie, stare economica,lacomie poti ajunge la un punct unde poate nu mai poti face fata cu platile.
De exemplu am un prieten care a inceput acu vro 5-6 ani sa plateasca 90ron pe luna la un fond de rahat la bcr si acum plateste aproape 180. Iar rata de return anuala a fost negativa vro doi ani iar restul maxim 3-4% (in conditiile in care in fondurile din afara s.a ajuns si la 30% in 2016)
Sfatul meu e sa.ti cauti un fond din europa care accepta rezidenti din alte tari..faci plata minima DAR neaparat daca iti permiti sa tii banii blocati macar 10ani. Daca nu poti, tre sa cauti alte alternative de profit.
Scriu de pw telefon si ma cam pierd in idei, daca ai nelamuriri zi aici si raspund cand ajung acasa.

#57
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Fondurile de la ing sunt mega varză. Am făcut prostia să bag acu câțiva ani în unul niște bani că dădeau 100 de lei bonus la 4000 (fond cu risc minim cică). Și acum sunt pe pierdere cu el cu tot cu cei 100 de lei bonus.

Edited by blotunga, 26 June 2018 - 17:05.


#58
Doty13

Doty13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2010
Salutare!

Aduci te rog un update la postare? La ce concluzie ai ajuns?
Merită?

#59
sandu7000

sandu7000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.02.2019
Salut, ce parere aveti despre fondul de investitii BT Index Romania ROTX.
E cineva care a apucat o perioada de maturitatea mai mare ? Cat a avut castig dupa toate comisioanele si impozitele ?

#60
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Urmărește oarecum BET. ETF de la tradeville are comisionul de administrare un pic mai mic. Tehnic e mega ușor să replici BET, trebuie să ai 6-7 firme, nici nu știu dacă la noi merită să bați capul cu fonduri.

Edited by blotunga, 13 July 2019 - 18:21.


#61
sandu7000

sandu7000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.02.2019
Da, asa am citit si eu ca nu prea merita. Dar sa te apuci sa inveti de la 0 toti termenii bursieri si sa inveti cum merge bursa overall, e nevoie de ceva timp ( timp de care nu prea dispun )
Mergeam pe ideea ca se ocupa un om mai priceput de banii mei cu un randament cat de cat mai ok decat un depozit in banca..si voiam sa stiu cam are ar fi media pe 5-7 ani.

#62
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu zic că poți investi și fără să știi tot ce e de știut. Iei 2000 de lei pe lună și bagi 500 în TLV, 500 în FP, 400 în SNP, 250 în SNG și 350 în TGN (că iei cam o acțiune) și ai acoperit cam tot BET. BRD e oarecum corelat cu TLV, deci poți sări peste, EL nu o văd așa de bună. Restul au pondere mică.

Edited by blotunga, 17 July 2019 - 14:47.


#63
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postsandu7000, on 12 iulie 2019 - 11:47, said:

Salut, ce parere aveti despre fondul de investitii BT Index Romania ROTX.
Am vrut să pun mai mulți bani în fondul acesta în 2017, dar nu am primit aprobare internă, cică nu erau destul de diversificați.
Pe de altă parte este acum momentul de a cumpăra acțiuni? Greu de zis, eu am doar niște sume mici în diverse titluri care au literele G L și D în denumire

#64
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Stie cineva cit costa transferul bancar la interactivebrokers.com ? La  Raiffeisen Online - 0,10% (min. 10 euro, max. 500 de euro) plus speze SWIFT, plus comision OUR – 20 EUR ¹
Nu stiu daca se aplica opțiunea OUR, care presupune ca persoana care face transferul să plătească toate comisioanele, trebuie să plătești comisionul extern standard de 20 de euro?

#65
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Mai nou merge IB cu revolut. Nu are sens să dai nuj cât la băncile lacome de la noi

#66
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Și eu fac transferurile la Interactive Brokers prin Revolut.

#67
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut,
Nu mai deschid un topic nou, intreb aici, poate ma lamuriti voi.
Am pus ceva bani intr-un fond de investitii (Raiffeisen RON PLUS), din August pana acum cateva zile s-au adunat in plus vreo 2000 de lei.
In vreo 3-4 zile, cei 2000 de lei au disparut ca si cand n-ar fi fost acolo, a scazut valoarea unitatii de fond.
Ce nu inteleg eu, este de ce a scazut in conditiile in care fondul nu investeste in actiuni, doar in titluri de stat, obligatiuni corporative si municipale, depozite bancare (toate in RON).
Mai pe scurt, in instrumente financiare care chiar si in momente de criza sunt pe plus.

Singura explicatie pentru scadere este retragerea unor jucatori importanti de la fond, altfel nu-mi explic caderea.

Vreo idee?

#68
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 19.05.2008
Pentru ca titlurile de stat si obligatiunile au scazut. E mai complicat, pretul unui bond este invers proportinal cu randamentul. Cand randamentul creste, pretul scade. Deci activele lor au scazut, si implicit valoarea unitatii de fond.

#69
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Este un moment bun acuma sa cumperi unitati de fond ? Am vazut va valoarea lor este acum foarte mica..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate