Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Fondurile mutuale de investitii - primii pasi

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salut, eu din ce inteleg e cam asa, daca am vreo 20.000 de euro si as vrea sa ii investesc in ceva as putea intr-o garsoniera, caz in care cred ca ar trebui sa mai aduag 10.000, deci un total de 30.000 (zic pentru medie spre minim) si as avea un venit de 200 (mai real de 150) de euro.

Daca merg spre investiti si bag cei 20.000 de euro, cu un procent de 3% lunar ar veni undeva in jur de 600 de euro pe luna venit. In ambele cazuri platesc impozit, asta e clar dar sigur raman cu mai mult din ce inteleg eu.

Asa, daca tin banii in banca, din dobanda nu iau mai nimic. Sincer vorbind, singurul motiv pentru care as tine banii in banca e ca e mai sigur ca in rest...

#38
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Unde vezi tu 3% lunar?

#39
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Asta incerc sa ma clarific. Vazusem la cele de la ing ca au si 4%+ in ultima luna.
Dar imi e neclar cum se calculeaza. Daca am 4% crestere in ultima luna si bag 10.000 de lei, inseamna ca dupa o luna am 10400 de lei iar in urmatoarea luna dca am crestere de 3% sa zicem aplic noul procent la 10400?

#40
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Da, așa se calculează.
Cel mai bine e să te uiți pe o perioadă mai mare de timp, de gen 5 ani, pentru a avea o perspectivă mai buna asupra evoluției.

#41
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View Postgeopsi, on 31 mai 2017 - 15:12, said:

Asta incerc sa ma clarific. Vazusem la cele de la ing ca au si 4%+ in ultima luna.
Dar imi e neclar cum se calculeaza. Daca am 4% crestere in ultima luna si bag 10.000 de lei, inseamna ca dupa o luna am 10400 de lei iar in urmatoarea luna dca am crestere de 3% sa zicem aplic noul procent la 10400?
Daca au 4% intr-o luna, nu e neaparat ca luna urmatoare or sa aiba 3%, 1% sau minus 2%. Sunt investitii, acestea vin cu un anume risc. Profiturile trecute nu garanteaza rezultatele viitoare.
Pe termen lung este probabil ca profiturile vor fi importante, dar nu o medie de 40% pe an. De asemenea trebuie sa citesti despre comisioanele lor care nu sunt deloc mici. Posibil ca dupa un an sa te frustrezi si sa nu-ti iei nici macar banii pe care i-ai depus.

Daca nu intelegi, e mai sigur sa nu investesti.

#42
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Inteleg, am vazut ca exista si perioade mai proaste, ca au si scaderi, etc. si imi asum asta.

Daca ma uit pe perioade mari de timp cam toate cresc, e mai ciudat pe perioade mici de timp unde exista fluctuatii dar mergand pe principiul asta in orice as investi pot sa am o pierdere, adica si daca cumpar un apartament, poate acum e o perioada cu preturi mari si apoi o sa scada, cine stie? dar in linii mari si imobiliarele au crescut, asta e sigur.
De asta ma gandeam ca avand o suma de x bani as incerca cumva sa o fac sa produca mai mult decat clasicul cont de economii.

#43
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Te gandesti bine si e important sa intelegi. Daca mai ai intrebari, scrie-le si incerc(am) sa te ajut(am).

#44
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Chiar ma mai uitai azi la comisioane. E o schema si aici, ca una spun pe pagina aia generala si alta se intampla daca descarc pdf-ul asociat fondului.
Parca si instabilitatea asta economica din tara ma sperie putin, tot apar astia cu diverse declaratii despre legea salarizarii, le schimba la cateva zile, nimic nu e clar...

#45
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View Postgeopsi, on 02 iunie 2017 - 11:44, said:

Chiar ma mai uitai azi la comisioane. E o schema si aici, ca una spun pe pagina aia generala si alta se intampla daca descarc pdf-ul asociat fondului.
Parca si instabilitatea asta economica din tara ma sperie putin, tot apar astia cu diverse declaratii despre legea salarizarii, le schimba la cateva zile, nimic nu e clar...
Cele mai mari greseli pe care le fac oamenii cand investesc sunt cele care se bazeaza pe lacomie si pe frica. Daca reusesti sa te detasezi de ele si sa vezi lucrurile asa cum sunt, vei avea succes cu investitiile.

Adevarul este ca suntem deja destul de avansati in ciclul economic al Romaniei, iar cel global este si el destul de avansat. Este posibil sa mai tina 3 ani, dar e posibil si sa avem o recesiune anul viitor, deci desi este posibil sa se mai faca bani buni, este si un risc sa pierzi niste bani. Dar daca ajungi sa prinzi mai multe cicluri economice de 5 ani, de 10 ani, per total vei iesi cu un profit frumos.

#46
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Au trecut cateva luni de la ultima postare aici.
@vladec: ai ales ceva pana la urma? Daca da, ce si de ce ? Ai gasit vreun fond unde nu exista comisioane pt. depunere, retragere si administrare precum sugera cineva aici ca ar exista?
Recent am inceput si eu sa ma preocup de acest aspect. Am deschis si eu un thread aici: https://forum.softpe...nn-profitabile/ unde se discuta despre fondurile de la NN - in special de NN Dinamic.
Imi e destul de usor sa aleg NN deoarece deja am la ei o asigurare de viata cu capitalizare, insa acum ca am citit si acest thread stau pe ganduri ce sa aleg: NN, BT, Atlas Management, Tradeville .... As merge si pe mai mult dar nici asta nu stiu daca e ok...

vladec: mi-ar placea mult sa stiu daca ai rezolvat ceva. Merci fain

Edited by ppp123, 02 November 2017 - 23:55.


#47
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

View Postppp123, on 02 noiembrie 2017 - 23:55, said:

vladec: mi-ar placea mult sa stiu daca ai rezolvat ceva. Merci fain
Nu cred ca sunt in masura sa iti dau sfaturi.
Dar iti spun ce am aflat eu in cateva luni. Exista speculatii ce se bazeaza in special pe emotiile oamenilor - nu ma intereseaza. Exista investitii care se bazeaza pe adaugare de valoare prin progres tehnologic, inovatie, acapararea de piete noi, creare de piete noi (de fapt asa functioneaza capitalismul). Investitiile se fac pe termen foarte lung >5 ani, 10 ani ar fi o perioada buna.
Recomandarea mea este in primul rand sa citesti niste carti de cultura generala. Eu m-am uitat pe The Intelligent Investor by Benjamin Graham (revizuita) sau The Little Book of Common Sense Investing de Bogle (mie asta mi-a placut ca-i mai scurta Posted Image ). Iti explica in primul rand cum a functionat economia americana in ultimii 100 ani, de ciclurile economice de aprox 10 ani, ce se intampla daca investesti cand piata este la un maxim, cat pierzi, cat castigi, samd. Toate ziarele scriu de o viitoare criza curand bazandu-se pe informatia din trecut dar poate traim timpuri noi, nimeni nu stie.
Dupa ce citesti cele de mai sus iti spun sigur ca nu o sa mai intrebi ce sa alegi dintr-o lista de fonduri cum ai facut mai sus.
Uita-te pe statisticile facute de SPIVA care masoara performantele fondurilor fata de benchmarkuri: https://www.boglehea...PIVA_scorecards si raportul pe 2016 https://us.spindices...ar-end-2016.pdf O sa vezi ca doar f putine fonduri de investitii bat piata (max 10%-20%) si nu e clar daca datorita maiestriei managerilor sau noroc.
Vezi comisioanele. Toate.
Investing is simple, but not easy (Warren Buffett).

Intrebare:
Daca investesc intr-un index fund cu acumulare (adica nu da dividende) eu platesc ceva taxe pe profit? Ma taxeaza brokerul pentru procesarea de dividende?

Edited by vladec, 09 November 2017 - 15:29.


#48
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Cred ca nu, dar nu sunt 100% sigur.

#49
vwvwvw

vwvwvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.02.2010
- comision cumparare:
0% pentru ING Conservator, ING Moderat, ING Dinamic
0,5% pentru celelalte fonduri
0% pentru investitiile periodice, indiferent de fondul ales

- comision vanzare / rascumparare:
0%

#50
andreiu45

andreiu45

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.10.2016
Personal nu inteleg de ce oricine ar investi intr'un fond mutual. Chiar deloc. De ar fi sa luam fiecare mod de a investi bani, cred ca un fond mutual ar fi ultimul lucru pe lista, pana si sa iti cumperi un apartament si sa il dai in chirie ar fi mai bine decat un fond mutual.

Vrei sa investesti inteligent (in mod pasiv ma refer evident, din ce vad asta te intereseaza.)? Priveste un pic in jur, in ce stadiu sunt momentan dobanzile, sunt mari sau sunt mici? Daca sunt mari, vezi ce sunt cu obligatiunile de stat. La niste dobanzi mai mari, vei fi platit frumusel, nu trebuie sa cumperi cu tona dar cateva la o dobanda buna (momentan as mai astepta) ar reprezenta o investitie inteligenta.

In ce stadiu se afla piata de capital a romaniei, este prea scumpa? Asteapta o perioada.
Este ieftina? Cumpara cateva companii din Romania (nu trebuie sa cumperi de toti banii, cumperi un pic), uita'te ce dividente au platit in trecut, ai fi multumit? La o corectie mai mare mai cumpara un pic, mai adaugi la lista ta de actiuni, mai iei niste dividente.

Poti investi inteligent in mod pasiv si sa iti aduci castiguri foarte bune, doar nu trebuie sa arunci multi bani intr'o singura directie. Nu trebuie sa stai non stop cu ochii pe charts sau stiri. Din cand in cand mai verifici un indice bursier (asta ar trebui sa faca track la o mare majoritate din piata, un mod de a vedea piata ca un tot unitar). Vine un dip mare, poate mai cumperi un pic, din ceva ce iti da incredere, mai aduci niste dividente.

Usor usor iti creezi un portfoliu, de actiuni, de obligatiuni, nu o faci intr'o zi. O faci in timp.

Ai o actiune care a crescut mult prea mult in ultimul timp, si devii un pic prea fericit, iti reduci pozitia, mai cumperi altadata la urmatorul dip.

Asta e doar un mic exemplu de bun simt asa si poti sa iti aduci venituri long term peste orice mutual fond. Nu te grabi, ia'o usor, nu iti arunca banii intr'o singura directie.

#51
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Merge bine netul in camin?...

#52
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
andreiu, e interesant ce spui tu și sunt de acord, dar în același timp am prieteni care la 2 minute după ce încep să le vorbesc despre investiții s-au plictisit și li se pare mult prea complicat. Pentru ei ar trebui să fie fondurile mutuale, problema este că sunt prea scumpe, eu aș zice că pe la 0.5% anual ar trebui să fie comisioanele de administrare.

#53
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Cum merg fondurile la care aveti voi plasamente?

Eu am la RAM abia am un 1% dupa 1 an jumatate, iar din ianuarie tot scade si scade.

Attached File  aaaaaaa.JPG   29.52K   73 downloads

#54
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View Post-same-, on 07 martie 2018 - 13:07, said:

Cum merg fondurile la care aveti voi plasamente?

Eu am la RAM abia am un 1% dupa 1 an jumatate, iar din ianuarie tot scade si scade.

Attachment aaaaaaa.JPG

Am avut 11% pe VTI din decembrie 2016 până în septembrie 2017. De atunci trecut pe SCHP şi am -2.5%.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate