Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Masina de taiat gresie faianta

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
In primul rand Sarbatori fericite.
Doresc sa imi cumpar o masina de taiat gresie si faianta dar nu prea stiu pentru ce sa optez.
Am gasit si la 150 si la 400 ron si nu imi dau seama ce are in plus una fata de alta.
Totusi as vrea una mai bunicica sa o am pentru mai mult timp.
De exemplu ce au in plus una fata de celelalte urmatoarele:
1. http://www.megashops...sie-628105.html
2. http://www.megashops...ci-rd-tc16.html

A doua pare mai solida, dar merita oare diferenta de 100 RON?

Multumesc.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca lucrezi in domeniu, iti poti raspunde singur daca merita diferenta.

Misto metoda de reclama a site-ului. Posted Image

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.megashops.ro/continut/produse/2483/600/produse-112931-55-1648.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceasta este ok, deoarece are si dispozitiv de efectuat gauri in gresie sau faianta....http://www.megashops...ta-tc-400a.html

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@vdingo11
vrei lungime de taiere 600mm?
http://sigma-shop.ro...a-61cm-art-2-d4

Daca ai de pus acasa, te descurci si cu o pocnitoare de 50lei (+50lei un disc bun) + un flex cu disc metalic continuu (fara gauri si crestaturi).
Daca ai lucrare mare ia o masina buna ca-si face banii.

Edited by arg, 25 December 2016 - 12:54.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.megashops.ro/continut/produse/2592/600/628019-19696.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau aceasta masina pentru gresie si faianta de pana la 600 mm...http://www.megashops...019-628019.html

Edited by xmanyacs77, 25 December 2016 - 12:56.


#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu mi-am luat asa ceva.
http://www.dedeman.r...w-tc180c-1.html

Are avantaje si dezavantaje.
Taie cu disc diamantat si are racire cu apa. Nu o poti folosi la bloc ca imprastie apa peste tot, eu am taiat in curte. Fara apa am incercat si ciobeste toata marginea taieturii.  Nu poti taia fasii mai mari de 21cm latime deoarece ghigajul acela nu se poate regla decat maxim la  21.Eu pentru latime mai mare ori am bagat placa cu celalalt capat ori am trasat cu creion si am taiat fara ghidaj. Un avantaj este ca dupa ce termini de pus faianta ii pui disc de taiat lemn si ai si circular de banc.
Cand am pus prima data faianta , acum vreo 8 ani am cumparat o pocnitoare dinaia cu rola cu 40 de lei si a mers perfect. Din pacate am dat-o imprumut la prieteni si neamuri si m-am trezit ca acum a trebuit sa imi cumpar daca am nevoie ca desi am primit-o inapoi am primit-o distrusa. EU nu inteleg cum lucreazaunii, eu pun 60mp cu ea si e ca noua si ei la 15mp au facut-o praf.

Cu ceva de genul asta  am pus 60mp si am dat-o imprumut pe urma
http://www.emag.ro/m...b/pd/DMYH7MBBM/

Pentru o singura casa e suficient. Daca esti de meserie si o flosesti zilnic deja mergi mai sus. Trebuie doar vazut sa fie suficient e lunga, in functie de ce gresie/faianta pui.

Edited by PoeOvidiu, 25 December 2016 - 13:12.


#7
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
astea cu 2 bari se cam indoaie la placi mai groase.

Prima care ai puso cea cu rulmenti http://www.megashops...sie-628105.html

O am de ceva timp ,vreo 10 ani. |Se poate regla rulmenti , are un glisaj fin, taie foarte precis.

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
SIGMA Italia

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
ia una de aia cu care poti taia si la 45 grade. e vreo 1500 de lei, dar este scula serioasa

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Daca are nevoie doar sa isi puna la el acasa, cu 1500 plateste meserias sa ii puna faianta nu isi ia scula.

Edited by PoeOvidiu, 25 December 2016 - 15:57.


#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Nici meseriasii nu au scule de 1500 de lei (bine, nu generalizez), cel putin eu cunosc destui si toti umbla cu scule ieftine, dar bani cer cat nu face

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmodoran, on 25 decembrie 2016 - 16:00, said:

Nici meseriasii nu au scule de 1500 de lei (bine, nu generalizez), cel putin eu cunosc destui si toti umbla cu scule ieftine, dar bani cer cat nu face

si lucreaza bine?

#13
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
In primul rand va multumesc celor care v-ati exprimat opiniile

View Postericmario, on 25 decembrie 2016 - 12:42, said:

Daca lucrezi in domeniu, iti poti raspunde singur daca merita diferenta.
Evident ca daca lucram in domeniu stiam ce sa aleg, si evident era una scumpa ca sa imi pot face treaba usor si bine

View Postericmario, on 25 decembrie 2016 - 12:42, said:

Misto metoda de reclama a site-ului. Posted Image
Departe de mine acest gand, dar trebuia sa dau niste link-uri ca sa discutam pe doua exemple foarte clare

View Postcrull, on 25 decembrie 2016 - 13:09, said:

astea cu 2 bari se cam indoaie la placi mai groase.

Prima care ai puso cea cu rulmenti http://www.megashops...sie-628105.html

O am de ceva timp ,vreo 10 ani. |Se poate regla rulmenti , are un glisaj fin, taie foarte precis.

Nu inteleg ce are in plus una pe rulmenti fata de una la 50 RON evident facand abstractie de lungimea mai mare de taiere. (evident in sensul ce avantaj aduc acei rulmenti)

Am uitat sa precizez ca imi trebuie un aparat pentru lucrari temporare prin gospodarie.
Ce nu reusesc eu sa imi dau seama este ce avantaj as avea daca as lua aparatul de la punctul 2 postat de mine fata de cel de la punctul 1 sau fata de unul de 100 ron (presupunand ca ambele ar avea aceeasi lungime de taiere)
Eu nu vad nimic in plus la una fata de alta.

Multumesc.

Edited by vdingo11, 25 December 2016 - 19:00.


#14
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Cea de la punctul 1 din poza pare mai "fragila" adica poate taia lungimi mai mari dar bara de glisare e posibil sa flambeze. Nu imi dau seama din poza daca lateralele talpii sunt fixe sau mobile.
Cea din punctul 2 e mai solida si talpile sunt mobile. La prima vedere acest lucru nu pare prea important dar este.
Daca vrei sa cumperi strict pt utilizare hobby atunci chiar nu are rost sa dai prea multi bani. Oricum vei avea cateva greseli (faianta sau gresie sparta) pana inveti cum se taie corect. Poate cea de la punctul doi te "ajuta" putin dar nu indeajuns incat sa faca diferenta.

Edited by mephistotel, 25 December 2016 - 19:33.


#15
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmephistotel, on 25 decembrie 2016 - 19:31, said:

Daca vrei sa cumperi strict pt utilizare hobby atunci chiar nu are rost sa dai prea multi bani.
Daca ar fi sa cumperi acum o masina de taiat pentru a o folosi doar pentru a placa propria bucatarie ce ai cumpara?
Asa imi dau seama ce considerati voi mai bun.
Multumesc.

#16
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

View Postvdingo11, on 25 decembrie 2016 - 19:39, said:

Daca ar fi sa cumperi acum o masina de taiat pentru a o folosi doar pentru a placa propria bucatarie ce ai cumpara?
Asa imi dau seama ce considerati voi mai bun.
Multumesc.

Eu din pacate am prostul obicei sa cumpar scule mai mult spre gama profesional cu toate ca nu le folosesc asa de mult.
Am deja una cam ca aia de la pct 2.
Daca o folosesti doar pt o bucatarie atunci chiar nu ai nevoie de ceva super scump sau "profi".
Totul depinde de buget, indemanare, modul in care vrei sa montezi gresia/ faianta si dimensiunile placilor (drept sunt mai putine taieturi fata de diagonala) si timpul pe care vrei sa-l aloci pt lucrarea respectiva.
Strict pt cele doua modele poti sa o alegi si pe cea de la punctul 1. Daca gresia sau faianta nu este foarte scumpa atunci chiar nu conteaza daca strici cateva placi.
Singurul sfat ar fi sa incepi montarea placilor incepand de la pragul usii (pur estetic)

PS Inainte sa se gaseasca scule de genul asta lumea folosea o "pastila" vidia sudata pe o bucata de fier Posted Image si faceau treaba buna...

Edited by mephistotel, 25 December 2016 - 20:04.


#17
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Cele din posturile 3 si 5 dpmdv nu sunt bune deoarece tevile acelea sunt elastice si
nu asigura o apasare uniforma pe suprafata de taiat a rolei/dispozitivului taietor

Am folosit una ca cea din link-ul doi. Este buna dar daca bara nu e curata si gresata miscarea nu mai e uniforma.

E tentanta ideea cu rulment dar iar trebuie vazut daca bara de culisare este suficient de rigida

Edited by goguboeru, 25 December 2016 - 20:16.


#18
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmephistotel, on 25 decembrie 2016 - 20:00, said:

Strict pt cele doua modele poti sa o alegi si pe cea de la punctul 1.
Multumesc.
Cand am cerut sa imi dati un model nu ma refeream doar la cele doua prezentate initial de mine. Putea fi orice model de oriunde.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate