Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rams Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#55
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Ati verificat recent locurile de parcare?  Stiam ca erau pe terminate.... pareau cam putine pt 3 blocuri.....si nr de masini tot creste...
A mai fost cineva pe acolo?.....Ceva noutati?

#56
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am cateva sugestii pentru cei care sunt nelamuriti de tot felul de aspecte din zona. Ba ca sunt rromi, ba ca nu sunt materialele de constructie care trebuie, etc.
  • In primul rand aceleasi materiale se folosesc in toata Romania. Nu cred ca exista vreun ansamblu facut cu materiale importate din Japonia.
  • In al doilea rand de ce nu treceti seara (1-2-3 seri la rand) prin zona ca sa vedeti atmosfera.
  • In al treilea rand, exista posibilitatea inchirierii unui apartament/garsoniera. Stai un timp, vezi cum e . Iti place, bine -> cumperi.   Nu iti place -> nu cumperi
  • Aspectul 4 este legat de cheltuielile lunare. Sunt modice. Nu platesti in plus intretinerea spatiilor verzi, paza, deszapezirea pe aleile dintre blocuri, vidanjare canalizare, etc, etc. Pe termen lung se aduna zeci de milioane din chestiile astea. Asa se intampla in NewTown, Complex Rose Garden, GreenField.  Astea sunt cele vazute de mine.  Cel putin in NewTown am o prietana care sta. A platit 90.000E cash pentru 2 camere si are cheltuieli pe luna de 500 de lei (in conditiile in care locuieste singura si nici macar nu are animal de companie) . Mie sincer nu mi-ar conveni treaba asta. Dar analizati si voi toate aspectele si va puteti decide.
Tot (oarecum) in zona se afla estic park. Daca considerati ca este mai accesibil si va intruneste conditiile si cerintele, mergeti acolo. Fiecare dintre noi avem alte standarde, alte optiuni, in functie de diferite momente ale vietii in care ne aflam.

#57
cotofana1957

cotofana1957

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2017
d-le ican,pe mine nu ma intereseaza sa dau un sfert de garsoniera pe un loc de parcare,dar cred ca sunt destule...au si boxe la subsol!

#58
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Sunt 109 locuri de parcare la 3 blocuri ( apx 340 apartamente - probabil  6-700 persoane ). Si locuri supraterane nu exista. Raportul e f scazut.

https://media.imoped...4376-print.html



In Bucuresti cred ca s-a depasit deja 1 masina / familie. Imaginati-va nr de masini peste cativa ani....si costul parcarii lor....Asa e in toata Europa....

http://www.digi24.ro...s=1497092012294

#59
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 cotofana1957, on 09 iunie 2017 - 21:04, said:

d-le ican,pe mine nu ma intereseaza sa dau un sfert de garsoniera pe un loc de parcare,dar cred ca sunt destule...au si boxe la subsol!

Sunt 4-6 boxe la subsol. Asta e tot.

#60
Nasty1975

Nasty1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2017
Buna ziua,

Numele meu este Bogdan Nastase si sunt unul din proprietarii de la S.C. RAMS BUSINESS PARK S.R.L., societatea care detine imobilul de locuinte din Soseaua Dudesti - Pantelimon, nr.42, sector 3.   Colegii mei mi-au adus la cunostința faptul că există acest forum, am citit astăzi postările de pe el și am văzut că unii dintre dumneavoastră au o serie de semne de întrebare privitoare la această investiție.   Pe această cale vă aduc la cunoștință faptul că numărul meu de telefon este 0742 394 248 și vă stau la dispoziție pentru clarificările necesare, acolo unde le am.   Asta nu înseamnă că răspunsurile mele vor putea să mulțumească pe toată lumea, dar consider că este mai bine să le aveți direct de la sursă și nu de la persoane care nu au nicio calitate vis a vis de societatea noastră sau de proiectele pe care le dezvoltăm.

O zi bună,


Bogdan Năstase

#61
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Din ce am.vazut, geamurile erau puse pana pe la et 4 fata.

Ar fi bine sa fie tinut un info al lucrarilor pe site-ul rams.

#62
cotofana1957

cotofana1957

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2017
buna seara!cred ca cei interesati pot merge personal sa vada stadiul lucrarilor ,iar aici suntem prea putini interesati direct.La 30 iunie ar fi trebuit sa fie gata blocul 1,dar sunt departe de asa ceva.Ca sa termini doua blocuri de 10 etaje concomitent este f greu de realizat.

#63
Nasty1975

Nasty1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2017
Buna ziua,

Privitor la postarea dumneavoastra domnule Manea, asa cum v-am explicat la semnarea antecontractului de vanzare cumparare, constructorul celor doua Tronsoane de bloc este Asociatul nostru, S.C. DEMOS INTERMED S.R.L. .  Aceasta societate are, conform Contractului de Asociere în Participațiune semnat cu S.C. RAMS BUSINESS PARK S.R.L., absolut toate drepturile și obligațiile legate de modalitatea și graficul lucrărilor de construire, materiale folosite, subcontractanți, etc.

În urma discuțiilor purtate cu reprezentantul autorizat al acestei societăți, am înțeles de la acesta că efortul de logistică pe care îl face la acest moment pentru a finaliza și structura de rezistență a Tronsonului 1, dar în același timp, pentru a înainta cu lucrările de finIsaje la Tronsonul 2 (efort de logistica ce presupune prezența pe șantier a unui număr de minimum 130 muncitori zilnic) nu îi permite să se ocupe și de activitatea de marketing, de prezantare a evoluției lucrărilor, cu atât mai mult cu cât aceasta este una extrem de rapidă, progresul fiind evident în fiecare zi.

Așa cum am arătat și în discuțiile noastre anterioare, sunteți liber să ne vizitați la orice moment pentru a vă convinge de modul în care evoluează lucrările de construire.  De altfel, în cursul acestei luni, probabil în ultima săptămână, colegul meu, Claudiu Petrescu, vă va suna să vă invite la alegerea faianței și a gresiei pentru băi, la acest moment fiind invitați persoanele care au cumpărat unități locative la etajul 2.

În cazul în care mai aveți orice alte nelămuriri, vă stau la dispoziție la numărul de telefon pe care îl cunoașteți.


În ceea ce privește cealaltă postare, vă aducem la cunoștință faptul că politica societății noastre este aceea de a nu răspunde sau comenta afirmațiile unor persoane care nu sunt sau nu doresc să fie clienții S.C. RAMS BUSINESS PARK S.R.L.


O zi bună,


Bogdan Năstase

#64
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Pe langa faptul ca este mereu umezeala in anumite portiuni ale garajului, imi puteti explica de ce nu sunt montate sprinklere si detectori de fum in acesta ?

De asemenea, rampa de acces auto nu este prevazuta cu sistem de incalzire. SIngurul sistem antiderapaj sunt acele fiare care distrug usor-usor suspensiile masinii.  Se intentioneaza ceva in acest sens sau totul ramane ca la inceput ?

Attached Files



#65
Nasty1975

Nasty1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2017
Buna ziua,

Umezeala la care va referiti provine de la infiltratiile apei de ploaie sau de la apa ramasa in urma spalarii subsolului de catre angajatii nostri, operatiune pe care o facem o data la 2-3 luni.   In ceea ce priveste sprinklerele si detectorii de fum, la data la care a fost incheiat Procesul Verbal de Receptia al Demisolului (acolo unde sunt situate locurile de parcare) si Tronsonului 3, respectiv la data de 25 Iunie 2009, nu ne-a fost solicitata de catre autoritatile competente in materie montarea unor astfel de echipamente.  Avand in vedere faptul ca marea majoritate a locurilor de parcare sunt vandute catre terte persoane fizice sau juridice, care astfel au devenit proprietare ale respectivelor locuri de parcare (sau boxe, dupa caz) orice fel de investitie privitoare la montarea, intretinerea, repararea, etc. a unor astfel de echipamente va putea fi facuta numai cu acordul si participarea financiara a tuturor proprietarilor locurilor de parcare și boxelor aflate la demisolul cladirii.  In cazul in care acest lucru va fi decis de toti proprietarii, societatea noastra va participa financiar cu cota parte care-i revine aferenta celor 30 de locuri de parcare si 35 de boxe pe care le mai detine in proprietate, la montarea, intretinerea, repararea, etc. a respectivelor echipamente.

In ceea ce priveste rampa de intrare, nu avem in plan montarea unui sistem de incalzire, dar suntem gata sa participam financiar cu cota parte ce ne revine in cazul in care o investitie intr-un astfel de sistem va di decisa de toti proprietarii locurilor de parcare din subsol.  Intre timp, continuam sa suportam singuri costurile de reparare si intretinere a portii de acces, a sistemului de semaforizare si al dezapezirii pantei de acces atunci cand aceasta este acoperita de zapada.

Va stam la dispozitie cu alte lamuriri suplimentare.


O zi buna,


Bogdan Nastase

#66
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015
cotofana1957 costul unei astfel de garsoniere este de 15000 euro cum poti sa crezi ca au estimat gresit la inceput???Eu unul nu  cred asa ceva.ICAN este dezvoltatorul care vine pe acest forum si racoleaza clienti.ICAN asa este in toata Europa cu locurile de parcare dar cum sunt salariile in toata Europa???Tot ca si in RO???ICAN mai bn ai vb frumos cu eventuali clienti care vin la coscoveta sa se intereseze de preturi nu sa iti bati joc de ei.Este valabil si pt cei de la  RAMS, chiar si pt mosul ala care este de o nesimtire fara margini.
Se pare ca sunt in faliment caci la ultima scara nu se mai lucreaza deloc iar in scara de la mijloc mai mult de 15 muncitori nu am vazut cd am trecut eu pe la Cora.Unde sunt cei 120 de muncitori?Pe cine vrei sa fraieresti ICAN.Cei care fac cele 2 scari sunt niste moldoveni care nu m-ar mira sa traga teapa oamenilor de la ultima scara si sa fuga cu banii.
Nu am incredere in ei.

#67
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 cipri_2005, on 20 iunie 2017 - 11:49, said:

Cei care fac cele 2 scari sunt niste moldoveni care nu m-ar mira sa traga teapa oamenilor de la ultima scara si sa fuga cu banii.
Nu am incredere in ei.

In mod sigur asta intentioneaza sa faca. Cred ca deja si-au luat bilete de avion catre Argentina unde se vor ascunde tot restul vietii.

Ai dus discutiile de aici intr-un derizoriu total prin modul tembel in care pui problema si mai ales a asertiunilor fara sens pe care le lansezi.  Ai vreun interes sa faci asta ? Sau care e treaba cu tine ?

Cateva exemple:  "costul unei astfel de garsoniere este de 15000 eur", "eventuali clienti care vin la coscoveta", "Se pare ca sunt in faliment"

Ai date contabile despre firma ? Daca da, de unde ? Daca sunt nefondate, cum poti face astfel de afirmatii stupide ?

#68
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015
Bogotta eu nu am dus discutiile in nicio directie:doar am zis pct meu de vedere.Am zis ca am fost la coscoveta si acolo tipa si cei 3 baieti mi-au vb foarte urat si pe un ton arogant ca si cand vream sa cumpar ap degeaba, ca am auzit de acele fiare ca sunt ruginite,umezeala si infiltratii in subsolul blocului,ca lucrarile sunt facute la norma, peretii de BCA,ca terenul este ipotecat de mosulica de la RAMS la CEC si ca totul e foarte dubios.Am cerut un antecontract si nu mi-au raspuns ca este o mare prostie sa cer asa ceva,ceea ce denota ca au ceva de ascuns.Asta a fost experienta mea cu ei. Cei care vor sa cumpere cu banii jos sa se intereseze bn inainte,caci am vazut f multi oameni nemultumiti pe acolo .Sper ca toate aceste informatii sa fie utile pentru cei care vor sa rezerve si sa puna bine in balanta,caci in fata este totul bn si frumos iar in spate se pot ascunde multe capcane.

Edited by cipri_2005, 02 July 2017 - 21:32.


#69
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
Salut. Ma intereseaza sa iau un apt de 2 camere in blocul care se va finaliza la anul in martie zic ei.Am fost la discutii si m-am lovit de problema antecontractului pe care nu vor sa-l dea inainte. Daca este cineva care a semnat cu ei as dori sa citesc si eu un antecontract, exact ce stipuleaza. Am adresa de mail [email protected]. Multumesc.

#70
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
@floterminator
Daca nu au vrut sa ti l dea sa l citesti e bine sa spui PAS si sa cauti mai departe. Am ajuns noi clientii sa ne rugam pe banii nostri sa ne fie vandute apartamente ? Sa stea cu ele pana invete sa respecte clientul.

#71
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015

floterminator exact asta am patit si eu.Am fost dezamagit de bataia lor de joc:la telefon un pret la fata locului alt pret, am cerut sa vad si eu un antecontract nu am primit nimic.Isi bat joc de noi.Exact cum zice si daxpop am ajuns pe banii nostri sa isi bata ei joc de noi.Nesimtire maxima.NU vreau sa mai aud de ei.


#72
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Chiar si in alta parte, oriunde mergeti, este bine sa cereti dinainte documentele si in plus de asta sa mergeti cu un avocat. Costa un pic insa va poate scuti de enorme batai de cap ulterioare pentru ca dezvoltatorii pun tot felul de clauze aberante in contracte. Tu semnezi fiind de buna credinta si te trezesti apoi cu surprize.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate