Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rams Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Cati dintre cei care vorbesc de insolventa unei firme i-au verificat indicatorii economici si financiari ( unii dintre ei f simplu de obtinut ), cati au studiat bonitatea firmei in fata furnizorilor ( interni sau externi ), a clientilor anteriori......
Cati au incercat sa obtina informatii despre eventuale datorii la stat sau la banci .........sau informatii despre persoana din spatele firmei?

Nu ar fi oare mai utile informatii concrete si detaliate despre evolutia executiei proiectului, despre ritmul si modul in care se lucreaza la cele 2 blocuri?
Daca cei care ajung acolo ar posta poze si noutati despre stadiul lucrarilor pe santier, despre nr muncitorilor prezenti etc.......in loc sa arunce petarde gratuite...... ar folosi oare cuiva?

Intrati pe alte forumuri de pe softpedia ( ex Vivenda - Costin Georgian ) si n-o sa vedeti gratuitati, balcanism, panica si pesimism...

Nu ar fi oare mai util un recensamant al celor care au cumparat...... apoi inchegarea un grup de persoane care sa monitorizeze ( cu alta greutate decat individual ) evolutia intregului proiect?


Intr-adevar, e bine sa le cunostem si nemultumirile celor care nu au cumparat, dar linia subiectiva, neverificabila si catastrofica nu foloseste nimanui....


Preturile imobiliarelor au crescut si estimarile sunt ca vor creste inca mult, asa ca, cei care am luat aici, ar trebui sa incercam sa facem mai mult..... pt a avea siguranta finalizarii proiectului....

#38
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015
Eu iti inteleg disperarea ca ai luat cu banii jos apartament cu 2 camere insa eu vreau sa spun ceea ce am patit eu si nu vreau sa pateasca si altii.Oameni bunii deschideti ochii foarte bine inainte de a cumpara si a va pune pielea la bataie pe 30 de ani.Asta se inatmpla cand cineva cumpara cu banii jos sau da un avans foarte mare:devine disperat si teama de a pierde banii.Nu repetati acestea greseala colosala.In spatele pretului mic se ascund foarte multe capcane:de la fierul ruginit pana la pereti de rigips, infiltratii la subsolul bocului.Pe acele blocuri au trecut 7 ierni si foarte multe ploi.Cu siguranta acestea vor cauza blocului si poate orice sa imi spuna ca nu cauzeaza ca nu il cred.Nu sfatuiesc sa dea banii in avans pentru ca ramaneti si fara casa si fara bani.Acum fiecare decide ce face cu banii lui si fiecare cat de greu a obtinut acei bani.

View PostICAN, on 30 mai 2017 - 15:08, said:

Cati dintre cei care vorbesc de insolventa unei firme i-au verificat indicatorii economici si financiari ( unii dintre ei f simplu de obtinut ), cati au studiat bonitatea firmei in fata furnizorilor ( interni sau externi ), a clientilor anteriori......
Cati au incercat sa obtina informatii despre eventuale datorii la stat sau la banci .........sau informatii despre persoana din spatele firmei?

Nu ar fi oare mai utile informatii concrete si detaliate despre evolutia executiei proiectului, despre ritmul si modul in care se lucreaza la cele 2 blocuri?
Daca cei care ajung acolo ar posta poze si noutati despre stadiul lucrarilor pe santier, despre nr muncitorilor prezenti etc.......in loc sa arunce petarde gratuite...... ar folosi oare cuiva?

Intrati pe alte forumuri de pe softpedia ( ex Vivenda - Costin Georgian ) si n-o sa vedeti gratuitati, balcanism, panica si pesimism...

Nu ar fi oare mai util un recensamant al celor care au cumparat...... apoi inchegarea un grup de persoane care sa monitorizeze ( cu alta greutate decat individual ) evolutia intregului proiect?


Intr-adevar, e bine sa le cunostem si nemultumirile celor care nu au cumparat, dar linia subiectiva, neverificabila si catastrofica nu foloseste nimanui....


Preturile imobiliarelor au crescut si estimarile sunt ca vor creste inca mult, asa ca, cei care am luat aici, ar trebui sa incercam sa facem mai mult..... pt a avea siguranta finalizarii proiectului....
Panicat nu sunteti decat dv caci ati dat banii si nu se stie daca blocul va fi finalizat prea curand.

#39
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Sorry, nu polemizez astfel.

Pe cei preocupați de acest proiect i-as ruga sa mai verifice câteva informații ( nu am certitudinea 100% ), pe lângă cele din postul anterior.
O parte din apartamentele Demos sunt folosite ca plata barter pt firmele de construcții cointeresandu-le astfel la lucrari rapide și de calitate.
Un alt nr de ap a fost achiziționat de persoane apropiate de dezvoltator ( oare ele ce cred despre proiect ?! )
O alta parte se păstrează pt a fi vândute cu preturi mai mari, pe măsura evoluției pieței imobiliare.
Adaugati-le și pe cele ce revin Rams.
Așa încât, e normal ca lotul ramas sa fie limitat..și ca cei care au intarziat decizia sa piarda preturile inițiale....

#40
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015
ICAN -Sa crezi tu ca firmele de constructii sunt interesate de materiale de cat mai buna calitate.Asta cu au fost achizitionate de persoane apropiate de dezvoltator e o minciuna si o placa care o spun la toti ca sa dea bine in ochii fraierilor.Sa stii ca Rams vinde si acum prin prima casa sau alt tip de credit nu iti fa griji insa probleme care sunt acolo imi da foarte mult de gandit.
Logic ca tu spui de bine si lauzi blocul ca ai cumparat tu acolo si ai mai dat si banii cash si e normal sa fii stresat sa nu ii pierzi, dar zic totusi sa fim obiectivi si sa avem puterea de a spune lucrurilor pe nume.Sunt probleme grave la fundatia blocului si sunt probleme grave cu betonul.

#41
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
E incredibil ce am vazut pe acest forum...Am intrat aici cu bunacredinta, sa incerc sa transform confuzia, teama, superficialitatea, dezinformarea  ... in ceva pozitiv și util tuturor...si celor care au luat si celor interesati....Nu am sfatuit pe nimeni sa cumpere sau nu..... Nu s-a discutat de proiecte perfecte pt ca ele nu exista.......mereu facem compromisuri, nu doar cand cumparam ceva.....si eu am facut aici........

Am Incercat sa vin cu informatii esentiale, concrete ( am rugat sa fie verificate, confirmate / infirmate ), pe langa cele de principiu din achizitii....

Timpul si energiile mele sunt limitate....nu lupt cu frustrari, reacredinta sau balcanisme ....


Firmele de construcții ( in cazul RAMS ) nu au ales materialele, ele doar executa.....Materialele au fost alese si procurate de dezvoltator...

Cate ansambluri rezidentiale din Buc au incalzire prin pardoseala, tamplarie Salamander,  BCA Ytong  etc....Poate doar unele din cele de lux ( la 2-3000 eur/mpc )

Eu personal am cunoscut câteva persoane care au cumpărat....


Stiu, e frustrant ca întârziind decizia de achiziție a unui bun, sa constați ulterior o alta oferta....am trecut prin asta. ....

E incredibil ce am vazut pe acest forum...Am intrat aici cu bunacredinta, sa incerc sa transform confuzia, teama, superficialitatea, dezinformarea  ... in ceva pozitiv și util tuturor...si celor care au luat si celor interesati....Nu am sfatuit pe nimeni sa cumpere sau nu..... Nu s-a discutat de proiecte perfecte pt ca ele nu exista.......mereu facem compromisuri, nu doar cand cumparam ceva.....si eu am facut aici........

Am Incercat sa vin cu informatii esentiale, concrete ( am rugat sa fie verificate, confirmate / infirmate ), pe langa cele de principiu din achizitii....

Timpul si energiile mele sunt limitate....nu lupt cu frustrari, reacredinta sau balcanisme ....


Firmele de construcții ( in cazul RAMS ) nu au ales materialele, ele doar executa.....Materialele au fost alese si procurate de dezvoltator...

Cate ansambluri rezidentiale din Buc au incalzire prin pardoseala, tamplarie Salamander,  BCA Ytong  etc....Poate doar unele din cele de lux ( la 2-3000 eur/mpc )

Eu personal am cunoscut câteva persoane care au cumpărat....


Stiu, e frustrant ca întârziind decizia de achiziție a unui bun, sa constați ulterior o alta oferta....am trecut prin asta. ....

#42
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
De parca BCA Ytong e vreun material minune.
Se poate folosi si Verblock si Soceram pana la urma.
Asta asa,ca un exemplu ca aceste materiale se pun doar unde e 2000 euro mp.

#43
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Materiale de constructii "minune" ???
Ytong e considerat a fi una din cele mai bune variante de BCA - ei l-au inventat ( verificati la cunoscatori sau pe amicul google ). Si nu doar pt blocurile mai inalte, unde alterrnativa e rigips-ul ( mai ieftin )


Ne-am bucura toti daca cei care ne onoreaza comentand aici ar putea sa indice un singur proiect rezidential din Buc ( intr-o plaja comparabila de preturi ) avand incalzirea, tamplaria si BCA-ul similare ( sau peste ) RAMS



E adevarat, cei care au luat la RAMS au unele emotii......asa e cand platesti anticipat ceva....
Dar una dintre framantari e ca nu pot estima care va fi valoarea ap cumparat peste 1 an. Dublu sau doar 50% in plus ?




https://ro.wikipedia...ar_autoclavizat
https://forum.softpe...bca-sa-folosim/
http://www.casadex.r...-pentru-pereti/
http://www.misiuneac...highlight=ytong
https://forum.softpe...k#entry16721312

#44
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Postcipri_2005, on 30 mai 2017 - 18:56, said:

.Nu repetati acestea greseala colosala.In spatele pretului mic se ascund foarte multe capcane:de la fierul ruginit pana la pereti de rigips, infiltratii la subsolul bocului.


1. Unde ai tu pereti de rigips ? Pe interior sunt din caramida, tencuiti.
2. Blocul nu are subsol, are parcare. Este umezeala de multe ori cand intri cu masina acolo dar nu e vreo inundatie. Trec tot felul de tevi pe tavan si cred ca unele nu sunt etanse
3. Fierul ruginit nu a fost expus factorilor naturali inainte de constructie. A fost in conservare. Chiar crezi ca le dadea cineva aprobarea sa construiasca asa oricum ? Dupa mintea lor ? In cazul asta de ce au mai pus fier ? Mai bine puneau direct beton si faceau si economie de bani.

#45
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
In plus, intradevar in capatul strazii dinspre statia de metrou Republica se construieste un Dedeman. Nu stiu ce e de speriat in asta. Inainte era baza auto a ROSAL, firma de ridicari si transport gunoaie a domnului businessman Prigoana. Deci mai bine ca a vandut si ca se face un Dedeman. Este civilizat, este parcare, nu va mai fi urma de caine. Eu vad totul ca pe un lucru pozitiv, nu ca pe ceva negativ.

Sincer acum, toata lumea vrea conditii de calea Dorobantior in Pantelimon. Sa stiti ca se gasesc case si in Dorobanti si in Primaverii, fara probleme. Dati un search pe OLX si le gasiti rapid.

#46
cotofana1957

cotofana1957

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2017
cam bateti campii pe aici.....peretii despartitori sunt din bca ytong iar fierul a fost expus intemperiilor timp de 9 ani,dar au spus ca l-au frecat si dublat cu altul....iar preturile initiale au fost acceptabile:29500 cash la o garsoniera si 31500 euro cu banii in rate.Mai nasol de cei care cumpara acum,ca a ajuns garsoniera la 36000 cash si nu prea mai sunt doritori....mi se pare cam mult!voi ce parere aveti?

Edited by cotofana1957, 04 June 2017 - 22:03.


#47
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Am iesit ieri din Cora si am vazut ca au pus geamuri pe la primul etaj. Sper sa nu ma fi inselat plasa de protectie.

#48
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015

View Postcotofana1957, on 04 iunie 2017 - 22:02, said:

cam bateti campii pe aici.....peretii despartitori sunt din bca ytong iar fierul a fost expus intemperiilor timp de 9 ani,dar au spus ca l-au frecat si dublat cu altul....iar preturile initiale au fost acceptabile:29500 cash la o garsoniera si 31500 euro cu banii in rate.Mai nasol de cei care cumpara acum,ca a ajuns garsoniera la 36000 cash si nu prea mai sunt doritori....mi se pare cam mult!voi ce parere aveti?
Logic ca e foarte mult.Cine le da lor banii astia pe inflatia asta pt o garsoniera la ultima statie de metrou in Pantelimon plin de negri.Sa fim seriosi.

#49
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nu auzi ca are BCAYtong?!-)))

#50
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Incercam, cei care ajungem acolo, sa postam noutati si poze ?

Cadrele sunt luate acum apx 2 saptamani.
Era activitate intensa la ambele blocuri.
Zeci de muncitori la finisaje in primul, la toate etajele.
Apx 20 pe placa la et 5 in al doilea, plus altii la compartimentare ( ajutati de macara pt ridicat BCA-ul ).
Da, ferestrele erau montate la primele etaje ( nu-mi amintesc exact pana la ce etaj ).
Asa cum stiam, Salamander au clasa.....plus culoarea inchisa la exterior.......!!!

Attached Files



#51
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Nu ar trebui faianta pana sus?

#52
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Nu stiu daca terminasera......nu erau ap finalizate. Totusi e posibil ca a parte din ap ( etajele inf ) sa fie la cheie in aug.

#53
cotofana1957

cotofana1957

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2017
d-le Cipri...acum sunt 36000 pt ca au fost prea ieftine la inceput...si cred ca si-au gresit calculele....credeau ca da lumea cu banii de azvarlita!...dar duceti-va in POPESTI LEORDENI SAU MILITARI(CHIAJNA SI DUDU),PRETURILE SUNT MAI MICI DAR SUNT IN CAMP SI NU AI MIJLOACE DE TRANSPORT....aici ai tot ce vrei ca mijloc de locomotie,mai putin loc de parcare,ca ala e 6500 de euro.(cica sa mergem la Cora in parcare...iar "negrii" nu sunt ca nu au de unde....sunt doar cateva casute pe strada in rest sunt magazine si blocuri!

#54
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Cu parcarea merge la Cora pana or pune bariera...
Dupa cum se vede, locul de parcare costa cat un logan.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate