Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Rams Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#19
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
Cu siguranta, nu.
Si ce te-ai decis pana la urma? Cumperi un studio acolo?
Iar referitor la preturi, tu la cat te intelesesei cu ei?

#20
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Deocamdata, am lasat-o moarta.
Brusc, au devenit  ocupati (si plecati) de cand am deschis subiectul suprafetei reale.
Suma de care vorbim este de 41600 euro.

#21
cotofana1957

cotofana1957

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2017
buna ziua!eu am facut imprudenta de a contracta o garsoniera intr-unul din acele blocuri...intr-adevar terenul este ipotecat de cec,si sunt multe alte inconveniente...pe spate garsonierele sunt mai mici dar nu vor sa recunoasca...si au termen de finalizare 30 iunie si ei nu au finalizat macar o garsoniera de showroom ca sa alegem gresia si faianta.Dar banii ii vor pana la 30 iunie in cont.

#22
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Pana la urma, am mai negociat niste aspecte in contract si am dat un avans.

Cotofana1957, nici pomeneala de iunie ca finalizare ci octombrie!
Cred ca ai luat de la DEMOS nu de la RAMS.
Cei de la DEMOS, inca din februarie sustineau ca iunie e luna fericita dar cei de la RAMS au fost mai sinceri si au zis septembrie cu bataie in octombrie.

#23
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015
Buna ziua.
As dori sa povestesc si eu experienta mea cu RAMS:am vazut pe site un anunt, am sunat si am fixat o vizionare.Odata ajuns acolo au inceput surprizele neplacute:in primul rand pretul de pe site nu era cel real, motivand ca se actualizeaza zilnic si preturile cresc, peretii sunt din BCA nu caramida,suprafetele nu coincid actele cu este faptic, notarul este numai cel ales de ei, am solicitat un antecontract si nu am putut avea acces la el.Am intrebat pe cineva din scara locuita deja si am ramas mai mult decat surprins de ce am auzit:terenul pe care este facuta constructia este ipotecat la CEC, fundatia blocului este ridicata din 2008-2009 si da acele fiare au fost foarte ruginite cand au inceput ridicarea acestor 2 scari,peretii sunt din BCA, instalatiile de lumina praf, instalatiile sanitare praf,totul la norma.Mai nou langa "COMPLEX" se construieste un DEDEMAN si aprovizionarea la DEDEMAN se va face prin straduta pe care este blocul.Practic toate tirurile CORA,DEDEMAN,BRICO vor trece prin fata blocului.Initial si mie  mi s-a parut pretul bun, insa se pare ca ascunde foarte multe capcane.Sincer ma bucur ca nu am rezervat ceva.

 FlorinManea, on 08 mai 2017 - 16:09, said:

Pana la urma, am mai negociat niste aspecte in contract si am dat un avans.

Cotofana1957, nici pomeneala de iunie ca finalizare ci octombrie!
Cred ca ai luat de la DEMOS nu de la RAMS.
Cei de la DEMOS, inca din februarie sustineau ca iunie e luna fericita dar cei de la RAMS au fost mai sinceri si au zis septembrie cu bataie in octombrie.
Si cat ai dat pe studio?

#24
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015
Intrati aici si veti afla cine este "Dl"Sergiu Ioanovici:
http://www.evz.ro/ex...voiculescu.html

#25
cotofana1957

cotofana1957

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2017
buna ziua,iar!eu am o intrebare la voi,ceide aici:este adevarat ca dupa ce am platit avansul de 5$ la notar,platesc restul de bani in contul dezvoltatorului dar actul de vanzare-cumparare il fac abia dupa receptia blocului?adica,nu se stie cand?este legal?eu credeam ca seface si un act de vanzare cumparare in care se arata ca am achitat casa si apoi intabularea dupa receptie.Voi cum stiti?eu trec f des pe la ghereta de la Rams...nu mai e nimeni pe acolo,ma refer la clienti!Ei se lauda ca nu mai au multe de vanzare,dar vad ca nu e nici showroom-ul gata,nici faianta si gresia nu au aparut,decat geamurile si cazile.S-a ajuns cu finisarile peretilor la etajul 4.Parca nu stiu daca as mai plati diferenta...dupa ce citesc aici la voi...A mai cumparat cineva acolo?va rog sa-mi spuneti!

#26
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Sal. Eu am luat în cel de-al doilea. Dezvoltatorul ( Demos ) este un important distribuitor de materiale de construcții. Am inteles ca e văzut bine pe piața la noi cât și de furnizorii externi (  Baumit, etc  ). L-am cunoscut și pare un tip de incredere.
#cotofana 1957: În care ai luat și cât te ajunge prețul în final?

#27
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

 cotofana1957, on 25 mai 2017 - 00:27, said:

buna ziua,iar!eu am o intrebare la voi,ceide aici:este adevarat ca dupa ce am platit avansul de 5$ la notar,platesc restul de bani in contul dezvoltatorului dar actul de vanzare-cumparare il fac abia dupa receptia blocului?adica,nu se stie cand?este legal?eu credeam ca seface si un act de vanzare cumparare in care se arata ca am achitat casa si apoi intabularea dupa receptie.Voi cum stiti?eu trec f des pe la ghereta de la Rams...nu mai e nimeni pe acolo,ma refer la clienti!Ei se lauda ca nu mai au multe de vanzare,dar vad ca nu e nici showroom-ul gata,nici faianta si gresia nu au aparut,decat geamurile si cazile.S-a ajuns cu finisarile peretilor la etajul 4.Parca nu stiu daca as mai plati diferenta...dupa ce citesc aici la voi...A mai cumparat cineva acolo?va rog sa-mi spuneti!

Actul de vânzare cumpărare se face doar după recepția lucrării și dezmembrarea ei spre vânzare. Sfatul meu sincer e sa nu dai toți banii înainte pentru ca nu stii ce se poate întâmpla (vezi cazul planorama). Daca dezvoltatorul dispare sau intra în insolventa ramai cu dânsa în mână, și fără bani și fără casă și fără prea mari speranțe sa recuperezi vreodată banii. Mai ales ca spui ca nu se mai lucrează, posibil ca dezvoltatorul sa fi rămas fără bani și sa aștepte de la cumpărători.

Tine minte ca în momentul de fata tu ești promitent cumpărator iar el promitent vânzător. E alegerea ta ce faci cu banii tai, dar nu te sfătuiesc sa iti riști banii munciți aiurea.

#28
cotofana1957

cotofana1957

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2017
buna seara!am dat avans pentru primul bloc,careeste la etajul 4 cu tencuiala....pretul este 31500 si am termen 30 iunie.d-le ICAN,ati mai fost pe acolo?Dl Iura pare de treaba,dar nici macar gresia si faianta nu am vazut-o,si promiteau din februarie ca e gata un showroom...acum nici mostrele de gresie si faianta nu mai sunt....Asa cum spunea cineva mai sus,acolo s-au facut niste recompartimentari,cica camerele nu erau prevazute cu fereastra si a pus-o el...pe sait-urile imobiliare se vand de catre ei cu preturi mult mai mari si cu toate astea ei sustin ca au vandut aproape tot!Mai este 1 luna pana la termenul final si nu au gata nici un apartament in primul bloc!au un termen limita de predare de 60 de zile,in alt loc zice 45...si mai este trecut un caz de forta majora sau imprevizibil in care nimeni nu are nici o raspundere...

#29
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Trec saptamanal pe acolo. Eu am in blocul care inca nu s-a ridicat decat pana la et 5. Cand am luat eu se estimau termenele de 31 aug la blocul 1 si 31 dec la blocul 2. Intr-adevar cred ca sunt in intarziere cu ambele, cam 2-3 luni. Pt mine totusi e mai important sa nu existe blocaje in executie, sa vad calitate si siguranta.

Cotofana 1957: E imposibil sa fie gata in iun-iul, dar mergi cat mai des sa urmaresti evolutia lucrarilor la ap tau. Fa poze, ia pe cineva avizat sa observati toate detaliile, discuta cu cei de acolo...

#30
cotofana1957

cotofana1957

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2017
d-le Ican,buna seara1dVSTRA ATI DAT TOTI BANII?IN CONTRACTUL MEU SCRIE CA TREBUIE SA ACHIT PANA LA 30 IUNIE...EI AU O PERIOADA DE GRATIE CU ACTELE SI RECEPTIA DE 45 SI 60 DE ZILE...MAI ESTE ACOLO O CLAUZA,ZIC EU ABUZIVA DAR PE CARE AM ACCEPTAT-O,CA DACA NU SE TIN DE CUVANT NU TREBUIE SA PLATEASCA NICI O PENALIZARE...LA DVSTRA TOT ASA ESTE?

#31
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015
d-le Ican, ati cumparat prin credit ap caci eu cd am fost la ei mi-au zis ca in blocul 2 vand numai la cash nu vand prin prima casa.Plus ca am avut experiente negative cu ei.
Chiar as fi si eu curioasa cati cumparatori au banii cash sau credit ipotecar.Cati cumpara de la ei pe credit ipotecar.

Eu unul si daca as avea banii nu as da banii toti inainte caci nu se stie in viata:daca intra in insolventa dezvoltatorul chiar nu se mai pot recupera banii.

Edited by cipri_2005, 27 May 2017 - 17:05.


#32
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Cotofana1957, Cipri2005: Da, am platit toți banii înainte. Dar nu încurajez / descurajez pe nimeni sa facă asta. Am acceptat lipsa  unei clauze care sa-i penalizeze dacă întârzie. Despre ce experiente negative e vorba?

#33
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015

 ICAN, on 27 mai 2017 - 23:29, said:

Cotofana1957, Cipri2005: Da, am platit toți banii înainte. Dar nu încurajez / descurajez pe nimeni sa facă asta. Am acceptat lipsa  unei clauze care sa-i penalizeze dacă întârzie. Despre ce experiente negative e vorba?
Experienta nasoala ar fi sa nu mai aiba bani sa termine blocul si sa intre in insolventa.In acest caz pierzi banii si ramai si fara casa.Eu oricum vream prin prima casa si oricum daca as fi avut acesti bani tot nu ii dateam inainte ca nu se stie in viata.Nimic nu e sigur pe lumea asta.

 ApostolulAndrei, on 25 mai 2017 - 08:04, said:

Actul de vânzare cumpărare se face doar după recepția lucrării și dezmembrarea ei spre vânzare. Sfatul meu sincer e sa nu dai toți banii înainte pentru ca nu stii ce se poate întâmpla (vezi cazul planorama). Daca dezvoltatorul dispare sau intra în insolventa ramai cu dânsa în mână, și fără bani și fără casă și fără prea mari speranțe sa recuperezi vreodată banii. Mai ales ca spui ca nu se mai lucrează, posibil ca dezvoltatorul sa fi rămas fără bani și sa aștepte de la cumpărători.

Tine minte ca în momentul de fata tu ești promitent cumpărator iar el promitent vânzător. E alegerea ta ce faci cu banii tai, dar nu te sfătuiesc sa iti riști banii munciți aiurea.
Total deacord cu tine.

#34
ICAN

ICAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2011
Sunt de evitat discutiile panicoase sau panicarde....Sunt sterile, irosesc timp si energie. E oare util ca cineva speculeaza neargumentat ca riscul insolventei unei firme e mai mare decat cel al traversarii unei strazi, al sofatului in Romania, etc ? Toti asteptam informatii veridice nu scenarite...

#35
cotofana1957

cotofana1957

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.04.2017
asa este,timpul va rezolva totul!

#36
cipri_2005

cipri_2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.02.2015

 ICAN, on 29 mai 2017 - 13:24, said:

Sunt de evitat discutiile panicoase sau panicarde....Sunt sterile, irosesc timp si energie. E oare util ca cineva speculeaza neargumentat ca riscul insolventei unei firme e mai mare decat cel al traversarii unei strazi, al sofatului in Romania, etc ? Toti asteptam informatii veridice nu scenarite...
Din punctul dv. de vedere.In cazul meu prefer o discutie inainte si sa cunosc ce cumpar decat sa ma arunc cu capul inainte.Acum stiti cum e depinde fiecare cat de mult munceste pentru bani si cat de transpira pentru ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate