Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Problemă personală ce durează de mult timp

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 Reynolds, on 24 decembrie 2016 - 20:51, said:

Asa aveti un talent sa-i stea omului sarmaua-n gat de sarbatori...
Suntem 7 miliarde. Trage concluzia....

#20
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 TLGTLC, on 24 decembrie 2016 - 23:36, said:

Viața este complicată pentru toți. Deși pare că unora le merge bine doar pare! Trebuie să găsești să faci ceva altfel o dai în bărci și nu este bine. Înainte când aveai o problema mai găseai pe cineva cu milă să te ajute, acum, mila este un sentiment străin. Ori te ajuți singur, ori te infunzi!
Crezi că dacă apelezi la nu știu ce instituții, fundații să îți rezolvi problema te vor ajuta? Alea sunt făcute să mănânce și gura lor ceva. Ele fac bani din asta iar cei care lucrează o fac pentru bani. Am avut de-a face cu ele și ăsta e adevărul.
Ajută-te singur! Fă-ti de lucru și apoi găsești pe cineva cu care să îți faci un rost în viață.
Chiar, ai remarcat vreun pic de milă în răspunsurile primite?
Am doar o întrebare. Ai zis "Am avut de-a face cu ele și ăsta e adevărul.". Deci nu mă șochează ceea ce-mi spui, că "Am avut de-a face cu ele și ăsta e adevărul.". Însă la care instituții te referi?
Apropo de asta, îi admir mult pe cei de la organizația ARPS. Am înțeles că ei sunt voluntari, deci aleg efectiv să stea 12 ore treji noaptea ca să-și ajute semenii.
De-asta te întreb mai mult la ce instituții te referi fiindcă aș vrea să-mi clarific în mintea mea ce organizații chiar se implică efectiv și ce organizații nu dau doi bani pe ceilalți.
Mersi de răspuns.

Și...să remarc milă în răspunsurile primite? Dar nu milă vreau. În schimb am primit destule răspunsuri la mișto. Dar nu le pun la suflet. Mă bucur că primesc răspunsuri utile cum ar fi al tău. :)

#21
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 dannyetlv, on 25 decembrie 2016 - 09:12, said:


Omule , uite cum sta treaba, esti un individ cult , ai o educatie despre viata si procesele ei , iti pui intrebari si faci analize , lucruri ce tin de normalitate , dar toate aceste procese sunt rezultatul unei chimii la nivelul creierului , un echilibru de compusi chimici ce definesc functionarea corecta a neuronilor , conexiunile dintre acestea si prelucrarea fluxului nervos, In cazul tau si a multora ca tine , din varii motive ( ce tin de alimentatie , de metabolism , hormonal,activitate fizica ,intelectuala sau chiar definite  genetic) fara voia ta , acest echilibru nu este in parametri normali  si din aceasta cauza un psihiatru priceput (greu de gasit) si cu fler poate sa te ajute sa functionezi normal cu ajutorul unui tratament medicamentos, Acest tratament corect administrat suplineste lipsa anumitor substante neurotransmitatoare sau elementele care fac parte di ele si face ca procesele fiziologice de la nivelul creierului sa fie normale. Este acelasi lucru cind se introduc voit in organism droguri , alcol , nicotina ,etc, toate acestea au efecte asupra neurotransmitatorilor si functiile creierului sunt alterate de prezenta lor, nu poti sa spui ca un om beat gandeste si corect ,desi el e sigur ca numai el detine adevarul, exact acelas lucru se intampla si la tine , bineinteles nu din cauza alcolului ci din cauza unui dezechilibru al neurotransmitatorilor  ce duc in final la o eroare de judecata, ce poate duce in final la anularea instinctelor de conservare .
Din experienta mea , se poate iesi din acesta spirala cu multa vointa si determinare ( in cazul in care esti in stare sa realizezi ca ai o problema ) dar de multe ori e nevoie si de ajutor medicamentos pt o lunga perioada de timp ( dozele si durata sunt greu de stabilit si de multe ori trebuie tatonate)
Am o gramada de cunostinte care sub medicamente traiesc in echilibru  iar ca o incurajare peste 40% din populatie sufera de diferite grade de depresie si tulburari psihice

Edited by ciine, 25 December 2016 - 12:06.


#22
spirit75

spirit75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.07.2014

 ciine, on 25 decembrie 2016 - 11:45, said:

Din experienta mea , se poate iesi din acesta spirala cu multa vointa si determinare ( in cazul in care esti in stare sa realizezi ca ai o problema ) dar de multe ori e nevoie si de ajutor medicamentos pt o lunga perioada de timp ( dozele si durata sunt greu de stabilit si de multe ori trebuie tatonate)
Am o gramada de cunostinte care sub medicamente traiesc in echilibru  iar ca o incurajare peste 40% din populatie sufera de diferite grade de depresie si tulburari psihice

Singura solutie e sa constientizeze oamenii ca medicamentele si atunci cand pare ca ajuta defapt se genereaza o alta spirala dependenta de ele si nu elimina cauza ci doar efectele.Creierul este suportul fizic al manifestarii proceselor mentale si credem ca el este defapt sursa.abordarea aceasta limitata nu va gasi cauza problemelor,de aceea psihologia si psihiatria nu avanseaza,pentru ca studiaza manifestarile persoanei la un stadiu limitat considerat normal pentru ca toti se comporta la fel si sunt tratate deviatiile de la starea multimii.Asa cum un calculator poate avea defecte la piesele fizice,pot fi generate de calitate,uzura a lor,dar pot fi generate si de felul curentilor(o tensiune mai mare afecteaza fizic piesele chiar daca analogia e imperfecta deoarece constructia e diferita)

Eu recomand constientizarea gandurilor si emotiilor pina cand se realizeaza cum mecanismul lor a devenit unul automat si poate fi preluat si influentat de starea celor din jur,aceasta actiune trebuie facuta fara a evalua gandurile ca bune sau rele ca si cum e un film care se deruleaza in mintea noastra tu fiind spectatorul(ceea ce si esti defapt dar ai impresia ca e real ceea ce privesti pentru ca asa te-ai obisnuit,poti lua exemplu actiunea unui film la tv si sa observi cum te-a ,prins' ca si cum ar fi real,daca ceva exterior pentru ceva timp ti se pare real,cu cat mai mult ceva generat interior poate fi convingator?si pe deasupra mai adaugi critica la reactia la ceva catalogat negativ)Cu perseverenta ajungi sa fii observator care priveste gandurile cum vin si pleaca constientizand ca nu esti ceea ce gandesti ci ceea ce intretii reactionand la ce gandesti si vei deveni acel ceva atribuind o identitate construita pe idei.

Edited by spirit75, 25 December 2016 - 13:05.


#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
In afara de sfaturile date pe pagina intai, iti recomand o cura de complex de vitamine B, mai ales B6.
http://m.sfatulmedic...limentatie_1469

Edited by Freddy12, 25 December 2016 - 12:57.


#24
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 dannyetlv, on 25 decembrie 2016 - 09:12, said:

Am doar o întrebare. Ai zis "Am avut de-a face cu ele și ăsta e adevărul.". Deci nu mă șochează ceea ce-mi spui, că "Am avut de-a face cu ele și ăsta e adevărul.". Însă la care instituții te referi?
Apropo de asta, îi admir mult pe cei de la organizația ARPS. Am înțeles că ei sunt voluntari, deci aleg efectiv să stea 12 ore treji noaptea ca să-și ajute semenii.
De-asta te întreb mai mult la ce instituții te referi fiindcă aș vrea să-mi clarific în mintea mea ce organizații chiar se implică efectiv și ce organizații nu dau doi bani pe ceilalți.
Mersi de răspuns.

Și...să remarc milă în răspunsurile primite? Dar nu milă vreau. În schimb am primit destule răspunsuri la mișto. Dar nu le pun la suflet. Mă bucur că primesc răspunsuri utile cum ar fi al tău. Posted Image
Eu ma refer la organizațiile de la mine din oraș. Nu dau nume, unele sunt finanțate de la buget, altele prin tot felul de programe... intr-un final totul la ele se rezumă la bani. Nu zic că nu sunt drăguți, că nu vorbesc frumos, zic doar de eficiență. Psihologii buni sunt puțini și își cer prețul. Cunosc și din aceștia însă ei au clientela lor și nu au nevoie de programe ca să își ia leafa.
Legat de milă... Mulți îl consideră un sentiment nașpa. Greșit, este ceva extraordinar de frumos, un melanj de compasiune, empatie și iubire. Nu este greșit să ai nevoie de milă, dacă primești milă autentică devine ceva extraordinar. Altfel este un soi de ,, imi pare rău pentru tine dar nu am ce sa îți fac"!
Ți-am dat o variantă de ieșit din situația ta aplicată pe mine însumi. Încearcă și tu, nu ai ce pierde! Mai am cunoscuti care și-au rezolvat problema petrecând un timp intr-o mănăstire. Au avut rezultate și se poate recomanda și asta.
Tu ești rezolvarea problemei tale, tu poți să îți dai seama ce ți se potrivește.
Din întâmplare cunosc pe cineva care și-a pus capăt zilelor. Cred că de puturos a facut-o ! Nu a făcut nimic concret pentru a ieși din starea lui, s-a mulțumit să bocească despre cât de nefericit este, despre cât nu îl bagă nimeni în seamă. Între noi fie vorba, la o astfel de atitudine nici nu aveai ce face.
Îți repet, rezolvarea îți aparține, tu ești cheia problemei tale! Răspunsul meu ți l-am dat din milă, dar este milă din aia bună!

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 spirit75, on 25 decembrie 2016 - 12:49, said:

Singura solutie e sa constientizeze oamenii ca medicamentele si atunci cand pare ca ajuta defapt se genereaza o alta spirala dependenta de ele si nu elimina cauza ci doar efectele.Creierul este suportul fizic al manifestarii proceselor mentale si credem ca el este defapt sursa.abordarea aceasta limitata nu va gasi cauza problemelor,de aceea psihologia si psihiatria nu avanseaza,pentru ca studiaza manifestarile persoanei la un stadiu limitat considerat normal pentru ca toti se comporta la fel si sunt tratate deviatiile de la starea multimii.Asa cum un calculator poate avea defecte la piesele fizice,pot fi generate de calitate,uzura a lor,dar pot fi generate si de felul curentilor(o tensiune mai mare afecteaza fizic piesele chiar daca analogia e imperfecta deoarece constructia e diferita)


Daca ai defini cum sunt create procesele mentale la nivelul creierului , ai intelege si esenta.
Aceste procese de care vorbesti sunt create chimic printr-un echilibru delicat de substante , iar lipsa unui ingredient ,sau adaugarea altuia, face sa altereze mersul firesc al lucrurilor .
Ti-am dat ex. cu alcolul  care altereaza aceste procese, cind esti beat greu constientizezi acest lucru, din aceasta cauza ti se ridica permisul , o cantitate mica de alcol intarzie fluxul nervos prin neuroni si reflexele tale  cu aceasta ocazie.
Este nevoie de medicamente pt ca organizmul nu e in stare sa sintetizeze cantitatea corecta in timpul corect pt a avea o functionare corecta a creierului, nu din alta cauza.Administrarea si dozarea lor depinde de priceperea si intelepciunea medicului psihiatru, pt ca e nevoie de un psihiatru cind o persoana pune la indoiala instinctul de conservare intiparit genetic in finta umana.

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu cred ca primul pas ar fi sa mergi la medicul de familie si sa ceri sa-ti recomande niste analize specifice. Asa cum afirma colegul in postarea anterioara, e posibil sa ai o carenta in organism de ai starile astea la o varsta atat de tanara.  Uite ce scrie in acest articol despre legatura intre depresie si vitamine+minerale.
https://www.farmacia...ine-si-minerale

#27
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 LeopardSurd, on 25 decembrie 2016 - 05:44, said:

Suntem 7 miliarde. Trage concluzia....
7.000.000.000 eram în septembrie 2011 :P acum cred că suntem al naibii de aproape de 8.000.000.000 Trage concluzia ...  :)

#28
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pentru initiator, mergi la medic si nu mai amana. Pari un tip educat si cu mult bun simt, ar fi pacat ca depresia sa puna stapanire pe tine si pe mintea ta.
Nimeni nu te poate diagnostica pe net, ar fi cea mai mare eroare posibila. O diagnosticare corecta se face de-a lungul uneia sau mai multe sedinte la psihiatru. Psihiatru nu e bau-bau decat pentru persoane cu o inteligenta sub medie, si sunt destui.

Cum bine preciza cineva mai sus, chimia creierului este o balanta foarte fina, in care daca un singur neurotransmitator nu functioneaza corect se duce naibii tot echilibrul.
Nu stiu cine ti-a recomandat Olanzapina de Actavis o data ca e un medicament pentru tulburari 'grele' si doi ca e generic si are multe efecte secundare de rahat.

Sunt si alte medicamente care provoaca cresterea serotoninei din creier si da  un echilibru necesar.

Mergi la medic, esti student si cred ca ai gratuitate daca iei trimitere de la medicul de familie. si intereseaza-te de unul bun, musai sa fie unul si pe la Alba. Is oameni faini pe-acolo!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate