Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Casa realizata cu cofraje Amvic, in Vest!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#91
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postbrawnie, on 11 ianuarie 2017 - 19:49, said:

in detaliul de fundare scrie Vert HA8 e=40...am dedus (eronat) ca e vorba de 40 cm distanta de montaj...
ia zi-mi Bod ce reprezinta HA8 e=40...din cate am vazut cei din Vest folosesc notatiile H8 -150, H10-200 pentru a scrie fi8 la 150 mm respectiv fi10 la 200 mm distanta...in cazul de fata ce reprezinta acel HA8 e=40?

#92
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostdoarUNom, on 11 ianuarie 2017 - 20:58, said:

Bod ce faceti acolo ..o casa-locuinta sau o anexa gospodareasca ?


Acum lucram la beci...
Pe urma are sa fie casa....in curand.

View Postbrawnie, on 11 ianuarie 2017 - 21:32, said:

ia zi-mi Bod ce reprezinta HA8 e=40...din cate am vazut cei din Vest folosesc notatiile H8 -150, H10-200 pentru a scrie fi8 la 150 mm respectiv fi10 la 200 mm distanta...in cazul de fata ce reprezinta acel HA8 e=40?

Se numeste Semelle de fundation, si este o jumatate de grinda, din care pleaca barele de fier lentru Amvic in cazul meu, cu o latime de 40cm de Ø8.

http://www.idfmateri...fr,4,160205.cfm

#93
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
priceput...

#94
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Avem o problema.... merge prea repede si nu pot sa ma ocup si de jurnal...
Dar am sa ma straduiesc sa nu las acest jurnal balta...
Intre timp eu am fost si 1o zile in RO o mini VACANTA!

Asadar, a fost turnat betonul in cofraje la beci, acum pregatim scara intre beci si parter, si se lucreaza la fundatiile de la restul casei...

Carcotasilor le atasez niste poze cu mai multe portiuni de polistiren dat jos..... cred ca imaginile sunt concludente.... am sa va atasez si imagini cu turnarea.

#95
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pozele.....

De ce imi intoarce pozele???7
Are cineva vreo idee?

Attached Files



#96
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
pai ce-ai facut ma nene? nicio segregare? :D

#97
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View PostBodCasa, on 11 ianuarie 2017 - 19:47, said:

Pai barele verticale le pui cand e gata peretele....
Mai am de montat inca 4 randuri, si pe urma barele verticale....
Iar barele verticare sunt cate una la fiecare 15cm.

Mda...ne poti spune cum mai legi barele verticale de cele orizontale? tu vei avea un perete cu armaturi plantate prin perete...un fel de armare dispersa! :)

Pe vremea cand faceam proiecte pentru Amvic si Argisol, am gasit o solutie de armare in care sa pot sa asigur legarea armaturilor. Faceam stalpisori cu 4 bare si etrieri pe care ii plantam la o anumita distanta in asa fel incat sa ma asigur ca respect distanta intre bare si procentele minime de armare la peretii din beton armat.

Solutille astea din punct de vedere al armarii is de cacao pentru Romania. Ele pot fi folosite cu suuces si fara probleme in zone fara seiscimitate!

#98
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostKendo, on 02 februarie 2017 - 08:32, said:

pai ce-ai facut ma nene? nicio segregare? Posted Image


Am cautat si eu o segregare..... si nimic!

View Postsebip_sebip, on 04 februarie 2017 - 23:31, said:


Mda...ne poti spune cum mai legi barele verticale de cele orizontale? tu vei avea un perete cu armaturi plantate prin perete...un fel de armare dispersa! Posted Image

Pe vremea cand faceam proiecte pentru Amvic si Argisol, am gasit o solutie de armare in care sa pot sa asigur legarea armaturilor. Faceam stalpisori cu 4 bare si etrieri pe care ii plantam la o anumita distanta in asa fel incat sa ma asigur ca respect distanta intre bare si procentele minime de armare la peretii din beton armat.

Solutille astea din punct de vedere al armarii is de cacao pentru Romania. Ele pot fi folosite cu suuces si fara probleme in zone fara seiscimitate!

Pai firele de fier beton nu trebuiesc legate, pentru ca ele se strang un pic in momentul in care pui firul vertical, si asta deoarece firele orizontale fac un fel de zig-zag in care intra cel vertical..........se impaneaza oarecum... sa stii ca nu se misca firele din cofrag asa usor...

Insa aici nici nu conteaza aceste detalii asa de mult, din cauza ca riscul seismic este 0.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q3ed_to8KTk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Turnare betoane in cofraje!

Turnare pe zapadà.Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G54yx_SwppE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#99
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Aici cum scara intre subsol si parter..... cofrata!

Iar imi intoarce pozele.....

Attached Files



#100
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostBodCasa, on 05 februarie 2017 - 17:55, said:

Iar imi intoarce pozele.....
Ai doua solutii: una e sa nu mai faci poze verticale, a doua e sa le deschizi pe un calculator si sa le resalvezi.

#101
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Am intales.....

#102
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
De ce nu ati cofrat placa ,si la sfarsit sa fi facut cofrajul la scara ?

#103
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Ce armare "subtire" la scara! :D

#104
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Armatura de rezistenta pare a fi data de acele mustati introdu.se in perete prin simpla gaurire ..iar armatura longitudinala pare a fi armatura de repartitie (cu o impletitura ciudata). Muncitorii cred ca fac de capul lor astfel de treburi ..si hotarasc cum sa faca ..la o cana de ceai.
Ei cred ca daca nu sunt cutremure ..atunci nu exista nici incarcari statice.




#105
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
aceiasi dorei ....alta Romanie :) ....aceasi "impletitura ciudata" este si la armarea peretilor...astfel justifica Bod ca nu mai e nevoie sa lege barele...sunt interesante si mustatile din zona de plecare a scarii...sigur au 60 de diametre :) ... @Bod...pozele astea isi cam au locul in sectiunea aia ....cum se numea....aaa.... ASA NU !

#106
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Acolo nu ii Dorel....ii Pierre! :))))

#107
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostdoarUNom, on 05 februarie 2017 - 18:56, said:

De ce nu ati cofrat placa ,si la sfarsit sa fi facut cofrajul la scara ?


Ai sa vezi de ce.... joi dimineata ne apucam de placa... si ai sa intalegi...

View PostdoarUNom, on 06 februarie 2017 - 09:52, said:

Armatura de rezistenta pare a fi data de acele mustati introdu.se in perete prin simpla gaurire ..iar armatura longitudinala pare a fi armatura de repartitie (cu o impletitura ciudata). Muncitorii cred ca fac de capul lor astfel de treburi ..si hotarasc cum sa faca ..la o cana de ceai.
Ei cred ca daca nu sunt cutremure ..atunci nu exista nici incarcari statice.



Ce rai sunteti.....
Am inca 2 stalpi care vor fi turnati cat de curand.... si vor intari scara....

Oricum... am mai adaugat fier.... nu este tot ce am pus .....

View Postbrawnie, on 06 februarie 2017 - 12:21, said:

aceiasi dorei ....alta Romanie Posted Image ....aceasi "impletitura ciudata" este si la armarea peretilor...astfel justifica Bod ca nu mai e nevoie sa lege barele...sunt interesante si mustatile din zona de plecare a scarii...sigur au 60 de diametre Posted Image ... @Bod...pozele astea isi cam au locul in sectiunea aia ....cum se numea....aaa.... ASA NU !


MDA.... nici nu v-ati mai intrebat daca e gata scara....

#108
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Vrem poze când ii gata armarea! Eu am văzut placi pe sol mai armate decât rampa aia! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate