Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Casa realizata cu cofraje Amvic, in Vest!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#217
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005
Care este suprafata utila la aceasta casa? Cat au costat cofrajele amvic pentru aceasta casa?

#218
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sa inteleg ca pana la urma e o casa din beton ? Atat ca polisitrenul e pus de la inceput nu dupa turnare. Deci o pot face linistit in cofraje de panouri si pe urma sa pun polistiren pe ambele parti. Diferenta e doar la manopera si probabil la pret. E posibil sa ies mai ieftin decat cu Amvic.

Edited by PoeOvidiu, 01 March 2018 - 18:53.


#219
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005
Inchirierea panourilor nu costa putin. Deja nu poti lucra cu mana de munca necalificata. Panourile alea nu le pune orice Dorel. Manopera la fel este mult mai scumpa.
In schimb armaturile se pun mai usor, vibrezi fara teama. As zice ca iese mai rezistent daca lucrezi cu panouri.

#220
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La beton turnat in loc de caramida zidita chiar nu imi fac probleme de rezistenta oricat de prost e turnat betonul ala.  Oricum nu ma incanta ideea unei case din beton. Dar nu mi se pare o afacere prea buna Amvic. Plus ca nu prea ma incanta izolatia pusa pe interior.
Probabil e doar mentalitatea mea de vina.

Edited by PoeOvidiu, 01 March 2018 - 21:18.


#221
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Am vazut un cotet la vecini cu mai mult fier in structura. No offense, chiar cotet au facut oamenii. Mi se pare interesant cat de "usor" se construieste in Franta. Probabil acolo nu "mai" exista mentalitatea de "casa pe viata... si pentru stranepoti".

#222
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostVertixTM, on 01 martie 2018 - 21:31, said:

Am vazut un cotet la vecini cu mai mult fier in structura. No offense, chiar cotet au facut oamenii. Mi se pare interesant cat de "usor" se construieste in Franta. Probabil acolo nu "mai" exista mentalitatea de "casa pe viata... si pentru stranepoti".


Ba da... exsista mentalitatea asta.....
Insa ei nu au risc seismic acolo...si de asta dunt asa relaxati din punctul asta de vedere.

View PostPoeOvidiu, on 01 martie 2018 - 21:17, said:

La beton turnat in loc de caramida zidita chiar nu imi fac probleme de rezistenta oricat de prost e turnat betonul ala.  Oricum nu ma incanta ideea unei case din beton. Dar nu mi se pare o afacere prea buna Amvic. Plus ca nu prea ma incanta izolatia pusa pe interior.
Probabil e doar mentalitatea mea de vina.


Ideea este bună, insa caramidari au reusit sa puna pe butuci afacerea Amvic, care este inchisa in Romania.

Izolatia pe interior se practica in FR de foarte mult timp... doar ca nu la turnare la la Amvic, ci la finisaje, este o placa de rigips cu 10cm de polistiren lipit care se lipesc de perete pe interiorul camerei.

https://www.siniat.f...erm-pu-standard

View PostPoeOvidiu, on 01 martie 2018 - 18:52, said:

Sa inteleg ca pana la urma e o casa din beton ? Atat ca polisitrenul e pus de la inceput nu dupa turnare. Deci o pot face linistit in cofraje de panouri si pe urma sa pun polistiren pe ambele parti. Diferenta e doar la manopera si probabil la pret. E posibil sa ies mai ieftin decat cu Amvic.


O poti face cu panouri, dar iesi dublu la manoperă, si nu numai.
Gandeste-te cat timp castigi cu Amvic...

View Postvlad_2770, on 01 martie 2018 - 18:42, said:

Care este suprafata utila la aceasta casa? Cat au costat cofrajele amvic pentru aceasta casa?


Vreo 290m2...
Iar costul cofrajelor a fost undeva la 18k€, daca nu mă insel.
Dar casa nefiind proiectata pentru sistem s-au pierdut foarte multe cofraje din cauza unghiurilor.

Edited by BodCasa, 02 March 2018 - 10:27.


#223
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005
Cate tiruri au fost necesare pentru transport? Transportul din RO pana in Fr cam cat a costat?

Am vazut ca cineva prin 2007 a lansat ideea de facut casa pe cadre si peretii sa fie facuti cu amvic in loc de caramida. De asta tot pun intrebari ca mi se pare totusi o idee destul de ok. O mare problema este ca pe timpul lucrarilor chiar daca angajezi paznic tot mai dispar din materiale daca faci peretii din caramida.

#224
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Interiorul unei camere de sus cu Trilatte...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TMZBwdhxHrI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postvlad_2770, on 02 martie 2018 - 11:08, said:

Cate tiruri au fost necesare pentru transport? Transportul din RO pana in Fr cam cat a costat?

Am vazut ca cineva prin 2007 a lansat ideea de facut casa pe cadre si peretii sa fie facuti cu amvic in loc de caramida. De asta tot pun intrebari ca mi se pare totusi o idee destul de ok. O mare problema este ca pe timpul lucrarilor chiar daca angajezi paznic tot mai dispar din materiale daca faci peretii din caramida.


Pai din cauza greutati mici un transport a costat 1700€....
Si au fost necesare 2 transporturi.

#225
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@Vertix - ii intereseaza si pe ei rezistenta, nu e asta treaba. Doar ca la ei astea sunt normativele, nu au cutremure ca la noi. Am o cunostinta care si-a construit o casa la Nice si am ramas si eu uimit sa vad ca nu au nici macar samburi de beton, doar la colturi folosesc niste boltari speciali cu spatiu mai mare in care baga o armatura usoara si toarna beton.

#226
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Aici este acoperisul ..... filmat de pe tigle.
Se vede si Velux-ul cu jaluzeaua electrică montată.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UkybZsx3F5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#227
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBodCasa, on 02 martie 2018 - 10:27, said:

caramidarii au reusit sa puna pe butuci afacerea Amvic, care este inchisa in Romania.
Asta cam prea suna a Teoria Conspiratiei.
Pentru caramidari, cota de piata a afacerii Amvic era ... apa de ploaie.
Afacerea Amvic s-a pus singura pe butuci, pentru ca nu era o solutie competitiva.

View PostBodCasa, on 02 martie 2018 - 10:27, said:

Izolatia pe interior se practica in FR de foarte mult timp...
Izolatia pe interior este o solutie de luat in considerare doar acolo unde nu se poate izola pe exterior.

Edited by kolfleading, 02 March 2018 - 13:59.


#228
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postkolfleading, on 02 martie 2018 - 13:58, said:

Asta cam prea suna a Teoria Conspiratiei.
Pentru caramidari, cota de piata a afacerii Amvic era ... apa de ploaie.
Afacerea Amvic s-a pus singura pe butuci, pentru ca nu era o solutie competitiva.


Este parerea ta si nu are rost sa intram in detalii....

View Postkolfleading, on 02 martie 2018 - 13:58, said:

Izolatia pe interior este o solutie de luat in considerare doar acolo unde nu se poate izola pe exterior.


Nu musai....

#229
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Amvic s-au omorat singuri. Am fost si eu interesat. Cand am facut casa atunci au incercat sa intre pe piata. Efectiv nu stiau sa isi vanda marfa. Nu poti sa vi la mine, un potential client si sa imi reciti o poezie. Daca te intreb detalii despre produs si aceste detalii nu sunt in poezia ta tu te-ai blocat si vrei sa am incredere in produsul tau?
  Mi-au lasat impresia pe care mi-o lasau aia ce vindeau chinezarii pe sate din poarta-n poarta incercand sa gaseasca fraierul care sa le ia la pret umflat de 5 ori o marfa proasta luata din Dragonul Rosu.

Nu spun ca nu e bun Amvic. Dar la noi au avut niste amatori pe post de agenti de marketing. Nici ei nu stiau ce vand. Am ramas cu impresia ca incearca doar sa isi gaseasca fraierul si e greu sa imi schimbe aceasta impresie.

Edited by PoeOvidiu, 02 March 2018 - 14:21.


#230
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postkolfleading, on 02 martie 2018 - 13:58, said:

...
Afacerea Amvic s-a pus singura pe butuci, pentru ca nu era o solutie competitiva.

Lasati ! Solutia este foarte competitiva si primul cutremur o sa arate asta .
Nu poti compara o casa din beton cu una din " blocuri ceramice " zidite cu un " dest " de mortar si invelita in polistiren , ...sa arate a casa ...
.
La vremea cind AMVIC era pe prima pagina , multi faceau gura si gasisera punctul slab ca uneori pot apare defectiuni de turnare care ramin mascate in polistiren .
Corect , pot exista , dar asta era singura problema . Trebuia atentie la turnare si beton " stas" . Atit , ca in rest , era simplu .
Din fericire , o casa AMVIC , chiar daca are un defect la turnare , nedescoperit " este infinit mai rezistenta decit orice casa din " blocuri ceramice " .
Structuristii au sesizat ca " blocurile ceramice " sint varza , asa ca tot mai des recomanda structuri pe cadre pt locuinte , desi zona seismica a noastra permite structuri portante , fara probleme ...dar nu cu asa ceva .
Caramida permitea structuri portante , blocurile ceramice , din pacate , nu prea , asa ca multi nu se risca si le folosesc doar ca umplutura pt pereti ...
....
O sa vina si ziua cind se va trage linie ...

#231
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
nu sunt vreun seismolog, dar nu te lasa inselat de faza ca e de beton si rezista la cutremur.
exemplul care-mi vine in minte este acelasi cu o masina noua vs una veche plina de fier la un accident.in aia noua supravietuiesti fiindca preiau plasticele si metalele usoare forta loviturii(dasta masinile arata praf dupa un accident minor), iar la cea veche mori ca nu are cine sa preia si le preiei tu.
la fel cred ca este si la case, o casa de lemn este net superioara unei case de caramida. si cred ca se traduce si in caramida vs amvic.

uite, am gasit si un citat de la Buhnici(probabil de la structuristul care i-a facut casa):

"Terenul este accelerat local, accelerație care împreună cu masa construcției se transformă în forță laterală de inerție. Cu cât e mai mare și mai grea casa, cu atât această forță este mai mare și, practic, casa suferă mai tare.
Am tinde să credem că o casă din beton și zidărie este solidă  și nu se va mișca la cutremur sau nu se va deforma ori că va rezista foarte bine la cutremur, însă greutatea mare a materialelor de cosntrucție produce o forță seismică pe clădire foarte mare care la rândul ei produce efecte importante. După un cutremur major, chiar dacă structura casei nu a căzut, apar defecte majore în casă – crăpături, fisuri, etc."

Edited by bobitad, 04 March 2018 - 09:36.


#232
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
N-am citi , doar am spicuit .
daca " Buhnici " a ajuns de citat ... am incheiat discutia , dar nu inainte de a spune ca ideea nu este ca locuinta sa scape "nederanjata " ci sa prezinte siguranta , sa nu se prabuseasca . Avariile sint admise . Discuta de locuinte .

#233
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
wow. ce aberatii, cu tot cu citiri din altii. Se aplica multe calcule inainte de a abjecta ceva in doua randuri, despre structuri si... seisme. Din orice ar fi executata structura unei case (beton, caramida portanta, cadre, metal) daca sunt respectate planurile de structura si aplicate cum trebuie in santier, problemele vor fi minime la un seism. Nimeni nu poate garanta ca nu vor fi unele probleme cu casa la un cataclism, dar mereu se incearca protejarea vietii, ca despre asta este vorba de fapt!

#234
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Romanii, dupa ce au scos capul in lume,au inceput sa vrea o casa cu spatii mari si luminoase, cu design.Nu isi mai doresc genul de case care se faceau in anii '90ś'98 , cu multe camere si inutile, pe care o considerau o investitie in viitor sau traiau cu ideea ca vor sta cu copiii.
Ca si inginer constructor, recunosc ca blocurile ceramice,ca si material, sunt casante si se sparg repede,neasigurand ductilitatea necesara cladirii.Dar in spatele lor exista niste probe si incercari, care imi permit sa le folosesc.Ca ele sunt pe bune sau nu , ramane de vazut.Si cum acum sunt reglementate si prin normativ, unde e lege nu e tocmeala.
Dar motivele pentru care se prefera cadrele vs zidaria portanta , sunt multiple, cel mai important fiind libertatea in planul de arhitectura.Aceasta libertate a fost zdravan restransa la zidaria portanta, astfel incat este aproape imposibil sa respecti toate conditiile din cr6 si p100 pentru un partiu modern intr-o zona cu ag mare.Din acest motiv se prefera cadrele.
Vis a vis de sistemul amvic, exista acea incertitudine fata de segregari.Traiesti acolo cu ideea ca ele pot apare si tu nu le poti rezolva.Ar mai fi faptul ca nu stii cum iese apa din betonul acela prins intre polistiren....adica nu stii cand se usuca.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate