Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lenovo P2

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
819 replies to this topic

#775
hymura9

hymura9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.10.2011

 gry2000, on 03 martie 2022 - 16:48, said:

Gandeste-te ce ai facut in plus fata de saptamana de dinainte: aplicatii instalate, schimbat locatia, pozitia, reteaua, tipul de retea, etc, facut update la diverse.....

Nu are de ce sa se duca 20% pe noapte degeaba.

In alta ordine de idei va spun ca am gasit un candidat bun care sa inlocuiasca aceasta nava premium din 2017 si anume Oppo Reno 6.
Din pacate in ultima vreme P2-ul a ramas in urma cu hardware-ul fata de anul 2022 si nu prea mai face fata. Are RAM putin, procesorul incepe sa gafaie, se cam blocheaza la anumite aplicatii gen filmari video in background, Android auto nu merge bine.....si s-au cam adunat.

Oppo R6 pare sa fie un compromis ideal din ce se gaseste acum pe piata cu precizarea ca este cel mai apropiat de dimensiunile decente ale lui P2.



Salutare
Revin cu aceeasi problema care ma bantuie de ceva vreme .
Si anume bateria .
Aseara i-am dat un reset de fabrica chipurile sa reinstalez toate aplicatiile de care am nevoie si pe care le folosesc cel mai des .
In legatura cu reteaua e de tipul lebara care foloseste infrastructura de vodafone in uk .
Pe timpul zilei nu am probleme iar seara il las  la fereastra tocmai ca sa aiba si semnal cum trebuie dar vad ca degeaba.
Chiar nu stiu de la ce o fi daca o fi de la aplicatii sau de la retea si procesor avand in vedere ca tipul de retea folosit.
Iar ca si succesor avand in vedere ce este pe piata la ora actuala si la ce m-am gandit eu Samsung M 62.
De ce?- procesor de fabricatie pe tehnologie de 7 nm adica consum mic si baterie de 7000 si ecran ful hb.
La ce retele sant nu imi trebuie 5 g mai ales ca pe unde te duci ai retele de wi-fi
Merci

#776
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Eu cred ca nu trebuie sa ramanem captivi in paranoia autonomiei acum in 2022, dar nici sa acceptam telefoane cu baterii subdimensionate.
Echilibrul il faci la o dimensiune decenta a telefonului, o greutate decenta si autonomia rezonabila.
M62 de la Samsung este o caramida de plastic, lunga, groasa si grea. Daca vrei asta....enjoy.
Trecerea de la un telefon premium usor, subtire, fiabil, la unul de genul celui de mai sus, o sa fie cam....socanta.

Recomand mai degraba Oppo Reno 6 sau Xiaomi Mi 11 lite decat acel M62.
Ambele au incarcatoare rapide si bateria te duce cam 3 zile in medie, deci este decent.

Edited by gry2000, 23 March 2022 - 09:16.


#777
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Dupa ce s-a pus praful ( cu multa parere de rau) pe al meu telefon, astazi i-am dat o noua viata. L-am transformat in camera auto cu cea mai mare autonomie de pe piata. Nu are nevoie de cartela sim, si functioneaza minunat cu aplicatia DailyRoads. Poate v-am dat o idee...Posted Image

#778
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
De fapt ideea am dat-o eu acum multi ani si nu e rea deloc.
Partea proasta este ca navigatia tot trebuie sa o ai pe noul telefon conectat prin Android Auto, deci nu prea ai chef sa te cari cu doua dupa tine, decat daca lasi unul la masina.
In plus memoria mica de la P2 iti asigura doar cateva ore de filmare vs > o zi intreaga la noile telefoane. (HD 1080p/30fps)

Edited by gry2000, 13 September 2022 - 19:29.


#779
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Eu il folosesc numai ca si camera, deci ramane in masina. Am instalat aplicatia prin WIFI, si dupa asta nu mai trebuie nici o conexiune. Aplicatia are o multime de setari pentru automatizarea inregistralilor, inclusiv pentru marimea fisierelor inregistrate. In cazul atingerii limitei de memorie, poate inregistra peste fisierele vechi. Deci poti inregistra la infinit. Daca vrei poti sa faci inregistralile si pe cardul de memorie, asa ca poti pune ce card de memorie vrei, daca vrei fisier mare continuu.Eu am inregistrat continuu un drum de 5 ore si memoria telefonului nu s-a umplut. Mai incapea. Acum am comadat de pe Aliexpres un suport pentru prindere in spatele oglinzii retrovizoare, asa nici nu o sa-mi ocupe nimic din panorama.

#780
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 30.03.2005
Să nu te trezești cu mașina sparta de vreunu care crede că ai uitat iPhone-ul in mașina :)
Eu pe vremuri am lăsat doar suportul de la detector radar in mașina și m-am trezit cu geamul spart...

#781
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Suportul de la oglinda este cu prindere a telefonului rapida. Numai suportul ramane prins. Cand termini cursa, dai telefonul jos. Sper sa nu sara in ochi, suportul fiind in spatele oglinzii. Crezi ca nu m-am gandit la banditii nostri?Posted Image

Edited by ho_emil, 14 September 2022 - 19:43.


#782
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 18.10.2006
Revin cu intrebarea de 100 de puncte - daca in prezent exista vreun telefon modern - demn de luat in seama ca inlocuitor de p2... Eu am identificat Samsung A13 - baterie buna, ultimul android - din pacate nu are buton fizic central - cu care sunt f obisnuit acum...

#783
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Oppo Reno 6 5G (fara pro) este unica versiune de luat in seama dupa muuuulte cautari. Inca se mai gasesc in piata si e cel mai bun telefon facut de ei. Precum la aproape toti producatorii, acum fac si ei telefoane plastic si cu hardware mai slab pe versiunea 8. Ex la vers 6 ai 3 camere si main este de 64 MP. La vers 8 ai numai doua camere si main este de 50 MP.

#784
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Prowler, on 29 decembrie 2022 - 16:47, said:

din pacate nu are buton fizic central - cu care sunt f obisnuit acum...
Eh, pe mine încă mă enervează butonul central, că tot dau (și) Back în browser (tap/touch) când vreau de fapt doar Home/Desktop (apăsare fizică scurtă). Aș prefera să revin la butoane separate de Home/Menu/Back.

LE:
6.6", doamne ferește, nu.

Edited by donjoe, 01 January 2023 - 11:27.


#785
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 16.02.2013
Daca n-ati mai fi sclavii bancilor si a platilor digitale pe care le faceti cu telefoanele inclusiv pentru o paine, nu v-ati mai plange atata si ati utiliza acest unic telefon in continuare.
Tocmai ce mi-am luat si eu unul. Superb.

#786
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Marius3k, on 12 octombrie 2021 - 16:54, said:

Ți s-a mai explicat că dimensiunea ecranelor telefoanelor din zilele noastre nu mai poate fi comparată cu P2 pentru că majoritatea au ecranul aproape cât toată partea frontală a telefonului. Eu cred că ar trebui să cauți telefoane după dimensiunile fizice ale lui P2.
Adevăru-i că da, am fost surprins să mi se potrivească telefoane noi cu diagonala chiar până la 6.5" odată ce le-am comparat pe baza dimensiunilor fizice. Practic pentru buzunar contează pe lăţime+grosime (sau circumferinţă) să nu depăşească, în rest pe lungime se mai poate accepta "telefon extra", măcar devine mai uşor de apucat de-o ureche.

 KiloW, on 04 martie 2022 - 13:11, said:

A identificat cineva un urmaș, adică sa fie comparabil la dimensiuni și autonomie?
Eu am acceptat dimensiuni ceva mai îndepărtate, mai ales pe lungime, şi am introdus alte cerinţe noi ca disponibilul de update-uri de soft pentru mai multă vreme. Acuma vânez un OnePlus 9, sub aceeaşi umbrelă de producţie ca şi colegul care a rezolvat trecând la un Oppo. :)
Mai potrivit şi cu autonomie mai bună ar fi fost OnePlus 8T, dar există un soft custom anume care nu are update-uri cum aş vrea eu pe 8T, altfel alegeam 8T toată ziua.

#787
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Oppo, si One plus, baterii mici in raport cu ecranul. La Oppo am cel mai slab acumulatori din 1997 incoace. Dupa un an de utilizare abia mai prind doua zile fara priza. Cu P2 aveam 5 zile fara priza dupa primul an.

Nu se compara. P2 ramane the best, doar ca e depasit dpdv software in 2023.

#788
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 gry2000, on 27 martie 2023 - 12:49, said:

La Oppo am cel mai slab acumulatori din 1997 incoace. Dupa un an de utilizare abia mai prind doua zile fara priza.
Cu warp charger la 100% de fiecare dată sau cu avut grijă, restrâns plaja de încărcare/descărcare și folosit charger bătrânesc de 5V/2A (max. 4-5A)? :)

#789
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Am mers pe cel stock al telefonului, de 65W si am crezut ca baietii chiar au testat bateriile astea pentru cel putin 1000 de cicluri.....
Ideea este ca au baterii extrem de proaste. Cele de pe masini sunt supuse la curenti la fel de mari de incarcare, dar acolo pun baterii de calitate caci dau garantie pe ele, cu capacitate garantata dupa x ani sau y km.

In android 11, softul de incarcare era rapid de la 5-100% cu acelasi curent. Incarcarea se facea in maxim 20 de minute, dar a distrus bateria la fel de rapid.
Acum degeaba am pus A12 si A13, care dupa 80% scad curentul de incarcare, caci bateria mai are vreo 60-70% capacitate din ce a avut la inceput.
La un moment dat o sa schimb bateria si basta, nu e o avere.

Edited by gry2000, 27 March 2023 - 17:31.


#790
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 gry2000, on 27 martie 2023 - 17:30, said:

Ideea este ca au baterii extrem de proaste. Cele de pe masini sunt supuse la curenti la fel de mari
Mda, unele articole zic că și Li-Po e de vină. Lenovo are Li-Ion, și multe altele care țin mult mai bine au Li-Ion.

Quote

Incarcarea se facea in maxim 20 de minute, dar a distrus bateria la fel de rapid.
Acum degeaba am pus A12 si A13, care dupa 80% scad curentul de incarcare, caci bateria mai are vreo 60-70% capacitate din ce a avut la inceput.
Posted Image Asta am găsit și săptămâna trecută căutând second-hand: după 1-1.5 ani de la lansare vin oamenii și vând OnePlus 9 cu bateria degradată la 70-77%, ba avea unul 45% (după dublarea rezultatului ca să țin cont de dual-cell!). Dar unul n-ar avea grijă de ea s-o încarce pe stil vechi, toți vor acuma, instant, ca-n reclama sclipicioasă, mi s-a promis la televizor uarp spiid deci vreau și io! Posted Image

Edited by donjoe, 27 March 2023 - 18:17.


#791
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
E adevarat ca merge la alt warp decat vechiul P2, dar fiabilitatea e jalnica.
Oricum cu P2 4GB RAM si 32 stocare, nu prea te mai descurci in ziua de azi.

Android 7 e depasit din multe puncte de vedere, deci ne actualizam.

#792
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 gry2000, on 28 martie 2023 - 15:51, said:

Oricum cu P2 4GB RAM si 32 stocare, nu prea te mai descurci in ziua de azi.
Android 7 e depasit din multe puncte de vedere, deci ne actualizam.
Te descurci, n-are treabă, oricum nu stai pe 7 că se pot flashui mai noi. Eu am 8 de la bun început, că am pus LineageOS 15.1, și între timp văd că au ținut pasul și au implementat oficial până la 18.1 care e bazat pe Android 11. Există și ceva 19.1 dar neoficial. O să văd dacă-l upgradez în funcție de cum merge mutarea unora dintre activități pe OnePlus și care ar fi riscul pe cele rămase.

În principiu OnePlus nu-l iau ca înlocuitor total ci pentru folosit în paralel. Unele chestii tot pe Lenovo vreau să le rulez în continuare, mai ales dacă nu se pot muta pe OnePlus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate