Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Lenovo P2

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
819 replies to this topic

#739
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 30.03.2005
Cum se comporta bateria la XIAOMI Redmi Note 10 PRO fata de P2, e mult mai slabă ?

#740
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Capacitatea proiectata a bateriei este de 5020 mAh.
Capacitatea estimata este de 4855.7 mAh.
Viata bateriei de 94%.
Estimari cu baterie incarcata : uzura combinata 64h 8m.
Citiri date de AccuBattery, bazat pe 36 sesiuni de incarcari totale de 1730% si 81.319 mAh in total.
Deoarece folosesc mai multe aplicatii decat pe P2, imi este greu sa spun daca este diferenta mare intre ele. De aceea am pus citirile de mai sus, sa nu fiu subiectiv.
L-am cumparat in iulie, a.c.

Edited by ho_emil, 04 October 2021 - 09:05.


#741
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 30.03.2005
Nici eu nu aș renunța la el, daca nu as avea ecranul crapat. Funcțional, dar arata cam nasol, iar înlocuirea acestuia mă costă 250 lei, nu cred că mai merita investiția asta in P2, are totusi o vârstă :(

#742
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Nici eu nu as fi renuntat, daca nu-mi dadeau bancile un sut in fund. Nu-mi mergeau aplicatiile acestora, dupa ce i-am facut upgrade la android 10. Bancile ziceau ca nu merg pe telefon rootat, aplicatiile care mergeau numai cu root, ziceau ca nu merg decat pe telefon rootat. La verificare root, aparea ca nu este rootat..Ciudat destul ca sa ma faca sa renunt la el. Cu parere de rau.

#743
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postho_emil, on 04 octombrie 2021 - 11:21, said:

Nici eu nu as fi renuntat, daca nu-mi dadeau bancile un sut in fund. Nu-mi mergeau aplicatiile acestora, dupa ce i-am facut upgrade la android 10. Bancile ziceau ca nu merg pe telefon rootat, aplicatiile care mergeau numai cu root, ziceau ca nu merg decat pe telefon rootat.
Eu folosesc Magisk ca soluție de "systemless root", cu funcționalitatea Magisk Hide care poate minți unele aplicații că n-ai root în timp ce pe altele le lași să vadă root-ul liniștite. Toată lumea crede ce vrea și e fericită. :) Bine, eu nu folosesc aplicații bancare, chiar când am avut nevoie am deschis pur și simplu saitul băncii în browser și gata. Dar am avut problema de genul cu aplicația My Vodafone, după care am mințit-o cu Magisk Hide și drum bun.

Edited by donjoe, 04 October 2021 - 11:44.


#744
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Magix merge pe telefoane rootate. Nu-mi recunoaste rootul,cum am scris mai sus.

#745
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View Postho_emil, on 04 octombrie 2021 - 07:34, said:

Am optat pentru un XIAOMI Redmi Note 10 PRO.

View PostMarius3k, on 04 octombrie 2021 - 07:55, said:

Și eu, dar după P2 a urmat note5,apoi mi9T și apoi Note10 pro.

Fara suparare dar nu as trece la un telefon de plastic de la unul premium metal-sticla. Mai are si alte lipsuri....

View Postisr2002, on 04 octombrie 2021 - 08:25, said:

Eu nu l-am schimbat. M-am plictisit de el, dar se comporta prea bine ca sa il schimb doar de moft. Nu imi convine ca securitatea este la nivelul 2017.

Pui un antivirus la zi si basta.

View PostKENSINGTON, on 04 octombrie 2021 - 09:40, said:

Nici eu nu aș renunța la el, daca nu as avea ecranul crapat. Funcțional, dar arata cam nasol, iar înlocuirea acestuia mă costă 250 lei, nu cred că mai merita investiția asta in P2, are totusi o vârstă Posted Image

Eu am dat 700 de lei pe operatiune acum 2 ani, inclusiv baterie. A meritat din plin.
In rest l-am readus pe calea cea buna, era o aplicatie de vina pentru blocari. Acum este ok totul.

#746
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 30.03.2005
Am comandat azi și eu Redmi Note 10 pro, varianta cu stocare 128 gb și 6 GB ram, la 1160 lei, practic cam aceeași gamă de preț cu P2 (sau chiar mai ieftin decât P2), sa vedem cum se comportă.

Edited by KENSINGTON, 09 October 2021 - 20:18.


#747
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Eu 6" sau peste nu folosesc decât dacă mă închide cineva într-un beci şi mă torturează prima dată. După ce că-s cretin de mari şi nu încap în majoritatea buzunarelor, nici nu au baterie cât P2. Păi dacă e să mă mulţumesc cu 4000 mAh mai bine iau https://www.gsmarena...mi_pro-8233.php (aş putea 4100 dacă mă întorc la fostul Redmi 3, dar ecranul IPS e mai puţin economic decât AMOLED şi mă irită şi spatele complet rotunjit pe margini şi foarte scăpabil din mână; la Redmi Pro măcar au lăsat un pic de margine dreaptă de care să ţii, e foarte similar cu P2 de fapt).

Edited by donjoe, 09 October 2021 - 22:24.


#748
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 30.03.2005
Nici eu nu sunt adeptul ecranelor mari, dar altceva nu am găsit, care să îmi îndeplinească cumulat toate doleantele, la banii ăștia: Amoled la 120 Hz, baterie peste 5000, Volte+VoWifi functionale la Digi, camera buna, minim 6 GB RAM, NFC, infraroșu, minim ip52, procesor Qualcomm Snapdragon (pt. viitoare custom rom-uri).

Edited by KENSINGTON, 09 October 2021 - 23:03.


#749
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006

View Postdonjoe, on 09 octombrie 2021 - 22:23, said:

Eu 6" sau peste nu folosesc decât dacă mă închide cineva într-un beci și mă torturează prima dată. După ce că-s cretin de mari și nu încap în majoritatea buzunarelor
Asa mi-am zis si eu, dar pentru stabilirea adevarului istoric, pun aici diferentele
.

Attached Files


Edited by ho_emil, 10 October 2021 - 08:42.


#750
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
"Vai, dar nu e o diferență atât de mare!", o să zică buzunarul în care am ținut telefonul până acum, și brusc o să se lase convins să nu mai aibă dimensiunile în mm pe care le avea. Posted Image

Edited by donjoe, 10 October 2021 - 10:06.


#751
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Asta depinde de buzunarul fiecaruia...Posted Image

#752
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View Postdonjoe, on 10 octombrie 2021 - 10:06, said:

"Vai, dar nu e o diferență atât de mare!", o să zică buzunarul în care am ținut telefonul până acum, și brusc o să se lase convins să nu mai aibă dimensiunile în mm pe care le avea. Posted Image

Clar si la mine este un foarte important criteriu acesta legat de dimensiuni. Chiar am zis ca poate un Iphone premium metal-sticla ar compensa lipsurile celor de plastic de acum, dar nici vorba.
La dimensiuni de 5-6'' gasesti numai petarde scumpe, cu maxim 4 GB RAM, cu maxim 3000 mAh baterie.

Si atunci pentru ce sa schimb P2-ul cu altceva mai prost si mai scump ?

#753
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Ți s-a mai explicat că dimensiunea ecranelor telefoanelor din zilele noastre nu mai poate fi comparată cu P2 pentru că majoritatea au ecranul aproape cât toată partea frontală a telefonului. Eu cred că ar trebui să cauți telefoane după dimensiunile fizice ale lui P2.

#754
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Stiu asta man, dar chiar si asa nu prea gasesti ceva cu ecran de pana la 6'' care sa fie egal sau mai bun cu P2.
Se apropie Xiaomi Redmi Note 5, Dual SIM, 4GB RAM, 64GB, 4G dar cu baterie doar de 4000 mAh.

#755
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Pana la urma dupa aproape 4 ani de utilizare am facut update la 7.0 S_251, adica ultimul oficial.

Pot sa va spun ca nu a fost chiar asa de rau.
Si-a pastrat toate functiile inclusiv inregistrare voce, bateria tine mai mult decat inainte. Ex: acum am 3z si 7 h veghe, 4h si 22m in uz, cu 51% capacitate ramasa.

Sunt cateva functii mai bune si cateva mai proaste, dar minore dpdv tehnic.

Marele avantaj este ca nu se mai blocheaza aleator cateva secunde precum era cu 6.0.1. in ultima perioada.

#756
doncristiano

doncristiano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 01.04.2006
Salut,
Vi s-a intamplat ca P2 sa va piarda apeluri, adica cineva va suna si are ton de ocupat, desi telefonul e in stand by?.
Nu am facut update deloc, am inca varianta stock si nu as vrea sa ma risc si sa mearga mai prost dupa update.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate