Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Proteine Whey = insomnie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Salutare. De vreo 5 luni merg la sala, 5 zile pe saptamana, dimineata de la 6:30 la 7:50 si fac antrenamente de hipertrofie pentru toate grupele musculare. Nu mi-am propus sa concurez sau sa fac performanta dar dupa 4 luni am zis sa incerc sa iau si niste proteine ca sa sustin putin cresterea musculara. Nu stiu daca am voie sa spun marca dar sunt whey deci proteine din zar si sunt o marca foarte cunoscuta. Aroma e de caramel, deci ma indoiesc ca ar contine cofeina cumva.
N-am probleme in a adormi dar ma trezesc noaptea in intervalul 3-5 si nu mai reusesc sa adorm. N-as zice ca sunt obosit in timpul zilei dar simt ca nu dorm suficient si asta e in primul rand enervant, n-am o stare prea buna.
De rupt in 2 la sala nu as zice ca ma rup, deja nu mai fac febra musculara decat la unele grupe mici de muschi pentru ca am trecut pe exercitii de izolare.
In fine....s-a mai lovit cineva de problema asta cu proteinele whey ? Am mai citit si pe alte forumuri ca oamenii au avut probleme de somn asemanatoare tot din cauza proteinelor whey. Eu am o intoleranta la lactoza, asta e clar, dar nu as putea sa zic ca m-au deranjat la stomac proteinele. Eventual ceva gaze mai mult decat de obicei...
Ma gandesc sa incerc alte proteine, din orez sau din soia. Idei ?
Multumesc.

Edited by Inginerul_bv, 23 December 2016 - 18:30.


#2
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Da.

Mergi la sala de la 3 la 4, 5.

#3
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Nu aș putea să îți răspund la întrebare, dar pot să spun cu siguranță că: proteine whey = prostie

#4
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nu au nicio treaba cu insomnia, problema e în alta parte.

#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 nt30per, on 23 decembrie 2016 - 18:32, said:

Da.

Mergi la sala de la 3 la 4, 5.
Lucrez de la 8:15 la 17:00 si sala e cam full la ora la care as putea ajunge eu, adica 17:30. Cand ma duc, stiu dinainte tot ce am de facut, mi-a facut antrenamentul o instructoare si mi-l face mereu inainte pentru 4 saptamani. Nu-mi place sa stau dupa unii si altii care stau in cur pe aparate si se uita pe facebook. Prefer dimineata cand e chiar putina lume. Putina dar care vin la ora aia pentru ca vor sa faca ceva la sala nu sa piarda timpul.

 R10, on 23 decembrie 2016 - 18:32, said:

Nu aș putea să îți răspund la întrebare, dar pot să spun cu siguranță că: proteine whey = prostie
Explica te rog.

 danutz96, on 23 decembrie 2016 - 18:36, said:

Nu au nicio treaba cu insomnia, problema e în alta parte.
Daca cauti pe google "whey proteins insomnia" o sa vezi ca sunt foarte multe rezultate. Unde crezi tu ca e problema ? Supraantrenament ?

#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
La cat te culci?

#7
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Whey este traductibil si inseamna zer. Daca mananci asa ceva faci cancer testicular.

Exista o sectiune a forumului speciala pentru acest subiect.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Incearca de test proteine din soia, vezi cum reactionezi la ele.

#9
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 danutz96, on 23 decembrie 2016 - 18:45, said:

La cat te culci?
De obicei la 10 dorm deja. Uneori si mai repede, pe la 9....Dar si daca adorm la 11, efectul e cam acelasi....

 EXIT, on 23 decembrie 2016 - 18:48, said:

Whey este traductibil si inseamna zer. Daca mananci asa ceva faci cancer testicular.

Exista o sectiune a forumului speciala pentru acest subiect.
Sorry. N-am stiut. Rog un admin sa mute postul.

#10
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Pai și eu când ma culc la 9-10 la 5 sunt treaz... Cam 6-7 ore pe noapte de somn nu mi se pare insomnie.
Înainte cat dormeai?
Oricum eu îmi mențin părerea ca în afara de probleme digestive ( legate de intoleranta la lactoza) nu ai avea ce sa ai.
Cat despre supraantrenament, lumea se sperie ușor de asta, nu cred ca e vorba la tine. Mai ales ca spui ca îți face antrenoarea programul.
Nu știu care ar fi cauza,  poate ești prea stresat.


#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 danutz96, on 23 decembrie 2016 - 18:56, said:

Pai și eu când ma culc la 9-10 la 5 sunt treaz... Cam 6-7 ore pe noapte de somn nu mi se pare insomnie.
Înainte cat dormeai?
Oricum eu îmi mențin părerea ca în afara de probleme digestive ( legate de intoleranta la lactoza) nu ai avea ce sa ai.
Cat despre supraantrenament, lumea se sperie ușor de asta, nu cred ca e vorba la tine. Mai ales ca spui ca îți face antrenoarea programul.
Nu știu care ar fi cauza,  poate ești prea stresat.
Spre exemplu aseara, la 9 dormeam, la 3 trezit brusc cu super chef de mers la sala (apropo de asta cred ca s-ar putea sa fie un soi de reactie gen drog = serotonina ??? ma refer la nerabdarea de a merge din nou la sala si a rupe muschii). Bine, nici 6 ore nu e rau.... dar inainte sa iau proteinele dormeam mai bine.
Apropo de supraantrenament, primele 3 luni a fost groaznic. Eram ok imediat dupa dar dupa pranz incolo si spre seara eram praf, febra musculara pe peste tot.....Acum nu fac altceva decat sa cresc greutatile si sa diversific exercitiile. In general adaug cam 2.5 kg la o saptamana sau doua.
Am uitat sa mentionez, am 35 de ani, 1.79 in inaltime, 80 de kg cand m-am apucat, acum am 78.2. N-am facut sport in viata mea, decat in scoala generala si in liceu si nu de performanta. In rest....... de 15 ani la calculator, drept dovada diverse dureri de spate, o mica lordoza....asa ca daca nu ma apucam de sala, mai incolo ar fi fost nasol.

Edited by Inginerul_bv, 23 December 2016 - 19:08.


#12
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016

 Inginerul_bv, on 23 decembrie 2016 - 18:38, said:

Nu-mi place sa stau dupa unii si altii care stau in cur pe aparate si se uita pe facebook.
Nu stateam dupa nimeni la mine la sala, ii luam la suturi.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Nu da insomnie.
Laptele da insomnie ?!
Ajuta sa ai un somn mai bun.

Așa cum au spus unii colegi, alta este cauza, în orice caz, corpul unui sportiv se schimbă dramatic, nu doar ca aspect, si din punct de vedere hormonal, asta poate să dea insomnie, o perioadă.

#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 nt30per, on 23 decembrie 2016 - 19:07, said:

Nu stateam dupa nimeni la mine la sala, ii luam la suturi.
Posted Image Posted Image Posted Image Stii, astia de zic eu, daca-i intrebi cate serii mai au, se uita la tine lung asa si au impresia ca daca au platit abonamentul, au dreptul sa foloseasca aparatul respectiv pe termen nelimitat. Eu chiar daca am 78 de kg (nu stiu unde-s alea 78 de kg ca-s chiar subtirel) nu-mi permit sa ma cert pe-acolo, nu-mi sta in fire. Prefer oricum dimineata. De cand ma stiu am fost un om activ dimineata. Seara dupa servici am fost de cateva ori dar randamentul e foarte scazut. Dimineata am chef mai mult, plus ca ma energizeaza pe intreaga zi. Ajung la servici sunt plin de viata.....Atata doar ca dupa masa de pranz abia imi mai tin capul sa nu-mi cada pe tastatura :))
Cred c-am sa incerc sa ma culc la ora fixa, gen 10, la 10:30 somn, trezire la 5:30. Sa vedem daca si reusesc. Posted Image
Off-topic, acum un an daca faceam 10 abdomene era mult. Poate faceam 6-7 si ultimele 3 pana la 10 chinuite rau. Acum fac 3 serii de cate 30 in fiecare zi si am inceput sa le combin si cu ridicari de picioare pentru partea de jos a abdomentului. Cu toate astea.....patratele nema. Am inca un strat de grasime pe talie care le ascunde bine. Mai insist.....Posted Image

 crisstonne, on 23 decembrie 2016 - 19:26, said:

Nu da insomnie.
Laptele da insomnie ?!
Ajuta sa ai un somn mai bun.

Așa cum au spus unii colegi, alta este cauza, în orice caz, corpul unui sportiv se schimbă dramatic, nu doar ca aspect, si din punct de vedere hormonal, asta poate să dea insomnie, o perioadă.
Sa fie de vina hormonii zici ? M-am gandit si la asta. M-am gandit si eu ca ce mare lucru poate sa fie un izolat proteic din zar, in fond laptele are efect de somnolenta pentru majoritatea. Si totusi.... http://forums.redfla...nsomnia-315506/

#15
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Pudrele proteice nu dau insomnie. Zerul este extras din lapte prin diferite metode si nu are de ce sa aiba acest efect. Daca este o marca cunoscuta (nu cred ca se supara cineva daca spui exact care este), atunci nu cred ca are ceva adaugat care sa dea insomnii. Tine cont ca regimul alimentar general (cu sau fara suplimente) este mai important si este cel mai probabil sa influenteze somnul. Eu am trecut prin asa ceva anul acesta si nu era din cauza suplimentelor proteice dar din cauza lipsei de carbohidrati si grasimi din dieta. Din luna septembrie am crescut cantitatea de carbohidrati si grasimi putin si nu am mai avut probleme. Nu stiu daca e din acelasi motiv, dar ai putea incerca si vezi efectul dupa o saptamana sau doua.

#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 mkdan2004, on 23 decembrie 2016 - 19:32, said:

Pudrele proteice nu dau insomnie. Zerul este extras din lapte prin diferite metode si nu are de ce sa aiba acest efect. Daca este o marca cunoscuta (nu cred ca se supara cineva daca spui exact care este), atunci nu cred ca are ceva adaugat care sa dea insomnii. Tine cont ca regimul alimentar general (cu sau fara suplimente) este mai important si este cel mai probabil sa influenteze somnul. Eu am trecut prin asa ceva anul acesta si nu era din cauza suplimentelor proteice dar din cauza lipsei de carbohidrati si grasimi din dieta. Din luna septembrie am crescut cantitatea de carbohidrati si grasimi putin si nu am mai avut probleme. Nu stiu daca e din acelasi motiv, dar ai putea incerca si vezi efectul dupa o saptamana sau doua.
Chiar pertinent raspunsul. Proteinele sunt Gold standard de la Optimum nutrition. N-as vrea sa le fac reclama proasta sau ceva, sunt convins ca e doar un caz izolat poate, daca e din cauza lor.
Chestia e ca eu mananc la fel ca inainte de a face sala. Din pacate nu reusesc si nu-mi permite timpul sa-mi fac mancare acasa. Tocmai de-aia am si apelat la proteine. Nu prea sunt in tema. Carbohidrati si grasimi ? La ce ne referim aici mai precis ? Paine si produse din cereale ? Carne ?
Mersi

Edited by Inginerul_bv, 23 December 2016 - 19:48.


#17
re-ral

re-ral

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.12.2016

 Mizu, on 23 decembrie 2016 - 18:49, said:

Incearca de test proteine din soia, vezi cum reactionezi la ele.
90% din soia cultivata pe plan mondial, este GMO. (adica modificata genetic)
bafta

Edited by re-ral, 23 December 2016 - 20:44.


#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Inginere, 78 kg, dar cât ai H parapet? Posted Image
Câte calorii consumi pe zi? Ai vreo evidență a nutriției?

Edited by Digix, 23 December 2016 - 20:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate