Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

probleme tv samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dicanio70

dicanio70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2016
Salutare. Am si eu o problema tehnica. In partea de jos la un TV Samsung Smart apare o banda transparenta, la 3 cm delaterale si la 1-2 cm inaltime. Initial o aveam la Digi, insa de cand am pus si Dolce pe acelasi TV  - digi prin card, dolce prin cutiuta si hdmi - banda s-a mutat pe canalele Dolce. Curios este ca imi apare si pe un alt TV, unde am mutat cutiuta de la Dolce. Au venit baietii de la Dolce, au masurat, au schimbat cutiuta si cablu hdmi, dar nimic! Sa fie din TV? in el am mai pus ddoar un stick la care am vazut filme si alt stick pentru aranjarea canalelor la Digi cu un samsung editor channel. Ideea e ca banda e aproape imperceptibila, insa la meciuri este oarecum deranjanta pe verde atunci cand se muta cadrul repede. Ce sa fac?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai, daca asta: "Curios este ca imi apare si pe un alt TV, unde am mutat cutiuta de la Dolce" e adevarata, atunci e clar ca problema e la cutiuta, nu la tv

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
E de la cutiuta. Trebuie sa scoti din ea si aparatul din cutiuta sa il conectezi la TV.
Dar e chiar "banda transparenta"? Vezi ce e in spatele TV-ului?

Nu cumva e fundalul de la EPG? ;)

#4
dicanio70

dicanio70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2016
Da, am schimbat cutiuta, am schimbnat cablul hdmi si inca nu stiu ce cacat de la aia mica alba in care intra fibra optica. Banda e acolo si nu, nu e EPG. Sunt doar atehnic, nu idiot :) dar, repet, ceea ce m-a intrigat cel mai mult e faptul ca inainte avea chestia asta pe canalele Digi, iar apoi s-a mutat pe canalele Dolce. Plus ca apare pe alt TV, unde nu aveam inainte banda asta la digi, dar o am acum la dolce. Cred, la mintea mea, ca are legatura cu stick-urile intrdouse, unul cu filme, formatat NTSC, si altul nefotmatat, cu un program edit samusng channel. Oricum, diseara o sa intre online un mester de la samsung (inteleg ca imi da el nu stiu ce cod de bagat ca sa lucreze de la distanta). Abia astept sa vad ce zice.
PS- este ca un fosnd gri gen pe care apare subtitrarea la unele canale, dar transparenta merge spre 100%, doar pe verdele de la fotbal si in miscare se poate observa, la filme, etc se vede doar daca te uiti atent secunde bune...

a, si inca ceva, mi-au masurat semnalul, au mers la tabloul de pe scara... totul este ok. unul a zis ca pare a fi mai degraba retentie de imagine, dar am reinstalat tot pe tv, inclusiv reinitializare canale de la ei si nimic! oricum, retentia de imagine inseamna altceva, baietii de la dolce care au venit au zis ca n-au mai dat peste asa ceva...

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
La Samsung smart ai o imagine de test in meniu, apare si acolo ?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Pune o foto. Face cat 1000 de cuvinte.
Pune pe stick cele 2 imagini si urmareste pe TV. Se vede "umbra"?
Daca DA, e de la panel
Attached File  alb 1920 1080.png   10.42K   15 downloads
Attached File  bleu 1920 1080.png   8.44K   20 downloads

#7
dicanio70

dicanio70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2016
Repet: era pe Digi, acum e pe Dolce. Am ambele pe acelasi TV, Digi prin cablu si CAM, Dolce prin cutiuta si cablu HDMI (schimb sursa din telecomanda cand trec de pe un cablist pe celalalt). Si doi: imi apare si pe alt televizor. Deci nu-i de la panel.
- pe imaginea nu se vede

apare pe alt TV cand il coneytez cu cutiuta. pe care deja am schimbat o, acum trei zile, dar banda a ramas

ideea e ca e practic impreceptibila, cu exceptia meciurilor de fotbal

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Hai sa sintetizam:
Digi cablu : se vede dunga
Telekom dth sau iptv cu STB (nu cutiuta) se vede dunga
Imaginea de mai su pe stick: nu se vede dunga.

Zici ca si pe alt tv se vede dunga la Digi cablu si T dth?

Pune o foto, ca nu e credibil.

#9
dicanio70

dicanio70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2016
Nu ai inteles. Se vedea pe digi, cand aveam doar digi pe tv. Dupa ce am pus si dolce pe acelasi tv, nu se mai vede pe digi, se vede pe dolce. De aici ar rezulta ca e din tv. Ei, culmea e ca atunci cand am mutat dolce pe alt tv, se vede si acolo! Iar de aici ar rezulta ca e din cutiuta de la dolce. Au venit de la dolce, au masurat, au schimbat cutiuta, cablul hdmi, ceva la cutia mica alba in care intra fibra optica, dar dunga e tot acolo.
Cat priveste poza, am spus ca si asa dunga e aproape imperceptibila, doar la fotbal, pe fondul ala verde si doar la miscare este usor sesizabila din cauza marginilor.
Este ca un fel de fond pentru subtitrare, numai ca transparenta este undeva spre 100%.

si imaginile de pe stick sunt ok, nu i dunga
dar, repet, nu i nici pe digi, nici pe filmele de pe stick
dar era pe digi inainte sa pun dolce, plm!

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Clar: cablul HDMI sau STB. Inlocuieste-le pe rand.

#11
dicanio70

dicanio70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2016
1 . Le-am inlocuit. NImic.
2.  Daca e din STB, de ce era atunci si pe Digi, inainte sa pun Dolce pe acelasi TV?

am incercat si cu cineva de la samsung, de la distanta, el nu o vedea dunga dupa ce mi a intrat in tv, dar el lucra pe un monitor... in fine, a ramas sa incerce dupa sarbatori un upgrade de firmware si dupa aia o sa mi trimita pe cineva acasa. asta e, doua - trei saptamani nu moare nimeni.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Digi tot pe hdmi era?
Pune alt aparat pe acelasi hdmi. (player, laptop etc).
Incearca alte surse de semnal: RCA, scart, alt hdmi.
Astfel elimini din cauze. Pana acum inca nu e sigur daca e tv, cablul sau stb.

#13
george11111

george11111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.09.2012
Buna ziua, am fost sa vad la cineva un televizor Samsung UE46F7000 (anunt de pe un site de anunturi) si are aceasta problema: flicare o portiune orizontala din ecran in partea de jos la comutarea pe 3D. Pe 2D nu are nici o problema din ce am vazut. Aveti idee care ar fi problema si cat ar costa reparatia la un service ? Omul cere 1500 lei si vreau sa stiu daca merita sa-l cumpar. Sa-i zic sa mai scada din pret? Multumesc
P.S: Televizorul despre care vorbesc nu este cel din video, videoclipul este doar pentru exemplificarea problemei televizorului pe care il are persoana de la care vreau sa-l cumpar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ATXW8uA8_0A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate