Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Taxa anuala pt. domeniile .RO de la 1 iulie 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#55
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
exact! e o instititie de stat!
ca si penitenciarele... sunt platite si administrate de stat!... nu platesti nimic daca vrei sa beneficiezi!

oricum... e o propunere... pentru a se introduce taxa periodica e nevoie de o lege! ROTLD cu de la sine putere nu poate impune acest lucru!

#56
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Dacă lași deoparte tonul panicard și pui capul la contribuție, ai să afli că există intenția unei asemenea legi încă din 2013.
Plus, penitenciarele, arhivele statului, ce mai vrei tu, sunt plătite tot de tine, din taxe.

#57
Catas28

Catas28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.01.2008

View PostNero-d, on 26 ianuarie 2017 - 08:15, said:

2 taxe de mentenanta?!? ei na? pana acum cum s-au descurcat? ROTLD e o institutie bugetara de stat!... administreaza o resursa a statului!... e platita de la buget
taxele de mentenanta nu se justifica!
mai ales ca au primit marfa proaspata de vanzare odata cu introducerea diacriticelor
e ca si cum ar trebui sa platesc taxa de mentenanta la errviciul de evidenta informatizata a persoanei... sa-si intretina ei hardwareul si bazele de date!

FYI: ICI Bucuresti este o institutie de stat, dar nu este bugetara.

PS: Tot pentru informarea ta poti sa citesti HG 1621 privind functionarea ICI. E public si la ei pe site.

Edited by Catas28, 26 January 2017 - 08:53.


#58
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si ROTLD e platiti tot de mine... prin taxe!... sunt actionar la ei cum s-ar zice!

mai da-mi un exemplu de institutie de stat care se autofinanteaza Posted Image (banca nationala?!?)
si care face reguli dupa capul ei

e un non-sens, un oximoron sa spui ca e de stat dar nu e bugetara...

anyway... cand/daca vor introduce taxa, ma pis pe el de domeniu... am deja pe wordpress gratuit (imi fac repede si facebook :) )
iar mailul de firma il transfer pe gmail...
problem solved!

Edited by Nero-d, 26 January 2017 - 09:54.


#59
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Atunci de ce-ți răcești gura pe aici? Doar ca să nu te speli pe dinți?

#60
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Ceva noutati? Cum se va face plata? Sper sa fie automata sa nu trebuiasca in fiecare an sa fac transfer bancar and shit!!

#61
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e vorba de principii!... de demnitate... de a nu te lasa calcat in picioare...
nu de cautarea solutiilor alternative!

Edited by Nero-d, 26 January 2017 - 10:19.


#62
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Păi tocmai ai zis că îți bagi picioarele, pentru că n-ai înțeles ce ai semnat când ai cumpărat și nici cum funcționează lumea. Care demnitate?

#63
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tocmai... ca eu am inteles perfect ce-am cumparat!!!
daca ai avea domeniu si n-ai arde-o aiurea ca sa te afli in treaba ai sti ca nu semnezi nimic!!!
e ca si cum ai cumpara o paine!!!... nu exista contract!
(daca ar fi existat contract, ar fi existat si anumite obligatii de ambele parti pe durata derularii contractului... dar nu, nu exista... e o tranzactie incheiata o singura data si gata)
confirmi printr-o bifă ca ai luat la cunostinta conditiile de utilizare si gata!

daca yahoo sa zicem care s-a angajat sa-ti ofere un serviciu de mail gratuit... se trezeste de maine sa-ti ceara bani pe el... cam care ar fi opinia publica?

de ce-mi pasa? pentru ca am dat niste bani!
tie de ce-ti pasa ca-mi pasa?!?

Edited by Nero-d, 26 January 2017 - 10:37.


#64
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Am vreo 20 de domenii și am înțeles perfect ce am cumpărat. O taxă inițială și momentan nu există taxă anuală. Acea mențiune îmi spune că există posibilitatea să se introducă.
Și faptul că tu crezi că nu ai semnat, deci nu ai nici o obligație, ci doar drepturi, mă face să închei conversația aici. Succese eterne.

#65
Catas28

Catas28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.01.2008

View PostNero-d, on 26 ianuarie 2017 - 09:51, said:

si ROTLD e platiti tot de mine... prin taxe!... sunt actionar la ei cum s-ar zice!

mai da-mi un exemplu de institutie de stat care se autofinanteaza Posted Image (banca nationala?!?)
si care face reguli dupa capul ei

e un non-sens, un oximoron sa spui ca e de stat dar nu e bugetara...

anyway... cand/daca vor introduce taxa, ma pis pe el de domeniu... am deja pe wordpress gratuit (imi fac repede si facebook Posted Image )
iar mailul de firma il transfer pe gmail...
problem solved!

Esti praf! Habar n-ai sa faci diferenta intre o companie de stat nebugetari si o entitate bugetara.
Ai auzit de regiile autonome? Uite aici o lista interesanta pentru tine:
https://ro.wikipedia...at_din_RomĂąnia

#66
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Acea mențiune îmi spune că există posibilitatea să se introducă.
prin lege!!!... iar legea dupa cate stiu n-o face ROTLDul... inca...

Quote

Am vreo 20 de domenii și am înțeles perfect ce am cumpărat.
rezulta foarte clar ca nu stii!!!... ca de fapt n-ai cumparat absolut nimic...

Edited by Nero-d, 26 January 2017 - 10:59.


#67
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostNero-d, on 26 ianuarie 2017 - 09:51, said:

mai da-mi un exemplu de institutie de stat care se autofinanteaza Posted Image (banca nationala?!?)
si care face reguli dupa capul ei

e un non-sens, un oximoron sa spui ca e de stat dar nu e bugetara...

CNAS
CNCAN
AVAS
OSIM
CEC Bank
Eximbank
BNR
TVR
ANL
CNVM
ANRE
ANCOM
ASF
Tarom
CFR
etc

#68
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
parte din cele insirate de tine, sunt echivalentul unor societati comerciale si au concurenta pe piata libera... parte au o oarecare autonomie si o autofinantare... doar ca managementul e controlat de stat...
poate doar cateva  prezinta similitudini!
dar... nici una nu-si face de cap si nu face legi! (nici macar BNR)
daca achiti si achizitionezi un bilet CFR pe o anumita distanta... cum ti se pare ca dupa 2-3 statii sa ti s epretinda alta taxa daca vrei sa ajungi la destinatie?
nu exista nici o obligatie contractuala intre tine si CFR cand iti cumperi bilet... nu semnezi nimic... dar daca ajungi cu intarziere, (daca nu-si respecta promisiunea necontractuala)  poti sa le pretinzi si sa obtii despagubiri!

Edited by Nero-d, 26 January 2017 - 11:09.


#69
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postdorinpopa, on 26 ianuarie 2017 - 10:41, said:

Am vreo 20 de domenii și am înțeles perfect ce am cumpărat. O taxă inițială și momentan nu există taxă anuală. Acea mențiune îmi spune că există posibilitatea să se introducă.
Și faptul că tu crezi că nu ai semnat, deci nu ai nici o obligație, ci doar drepturi, mă face să închei conversația aici. Succese eterne.

Aici te cam inseli, si eu am cumparat domeniul de firma, si mi s-a spus textual si explicit ca voi plati o singura data, pe viata, nu stiu pe care viata, si am intrebat de 3 ori, daca o sa mai platesc ceva, si mi s-a spus ca nu, ca domeniile ro sunt gestionate de organismele statului, si nu se pune problema unei taxe, si nici in contractul care mi-a fost inmanat la vremea respectiva nu scria ca isi rezerva dreptul de a introduce o taxa, eu cred ca asta vrea sa va spuna Nero, si mie personal mi se pare de cacat faza, am spus si repet, orice lege, obligatoriu produce efecte NUMAI pentru viitor, este un principiu de drept care se invata in anul 1, deci in momentul asta, taxa ar trebui sa se aplice pentru domeniile care se vor cumpara de la data respectiva, oricum,nu va faceti iluzii, nu traieste nici un om cat cioara, deci la un moment dat domeniile alea se vor elibera candva,si vor intra la plata automat

#70
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Platon, nu știu de unde le-ai luat tu, eu am citit destul de bine condițiile ROTLD, am domenii cumpărate din 2002, am cumpărat și prin ROTLD direct și prin registrari români, m-am așteptat la taxarea anuală de prin 2010.

#71
Catas28

Catas28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.01.2008
Platoane, pentru ultima oara:
ROTLD nu ti-a inmanat tie niciun contract. Ai luat din alta parte (probabil partener sau nu) si aceia te-au aburit, te-au fraierit!

#72
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View PostPlaton, on 26 ianuarie 2017 - 11:15, said:

mi s-a spus ca nu, ca domeniile ro sunt gestionate de organismele statului, si nu se pune problema unei taxe, si nici in contractul care mi-a fost inmanat la vremea respectiva nu scria ca isi rezerva dreptul de a introduce o taxa
Poti pune o poza cu acel contract?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate