Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

O plasa pentru un copil

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Stiu ca suna cam aiurea dar e destul de reprezentativ pentru ce doresc.

Nu stiu de ce si cum dar mi-a venit sa infiintez un fel de grup care sa aiba un singur obiectiv: fiecare persoana implicata sa ofere o data pe luna o plasa cu alimente unei familii care are copii mici.

Daca va place ideea putem sa ne ajutam in a identifica astfel de familii in zonele unde locuim. Eu in Mures mai cunosc o persoana care s-ar implica dar deocamdata nu stim pe cine sa ajutam.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
http://www.shoebox.ro/

#3
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Pe cât de frumos, pe atât de greu de înfăptuit !!! :)

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdm, on 22 decembrie 2016 - 19:57, said:


Quote

Harmful web site blocked
http://www.shoebox.ro/
This web site has been reported as harmful.
We recommend that you do not visit this web site.


#5
Aphen

Aphen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.12.2016
ce nu inteleg eu este: de ce numai in perioada sarbatorilor (Craciun, Paste) se gandeste lumea la cei nevoiasi? De ce nu in iulie, august, ca si atunci sunt nevoi de tot felul?!
e fain ce vrei sa faci, dar...

#6
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostAphen, on 23 decembrie 2016 - 16:22, said:

ce nu inteleg eu este: de ce numai in perioada sarbatorilor (Craciun, Paste) se gandeste lumea la cei nevoiasi? De ce nu in iulie, august, ca si atunci sunt nevoi de tot felul?!
e fain ce vrei sa faci, dar...

Ideea mi-a venit de mai mult timp dar de la idee la practica. Plus ca am stat multe luni fara loc de munca. Principalul obiectiv sunt familiile in care parintii muncesc sau sunt dispusi sa munceasca dar nu-si gasesc. Pe argumentul ca copiii nu trebuie sa plateasca pentru prostia societatii. Si sa nu fie implicati bani. Ca se ajunge la donatii si de acolo se deturneaza rapid orice actiune.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAphen, on 23 decembrie 2016 - 16:22, said:

ce nu inteleg eu este: de ce numai in perioada sarbatorilor (Craciun, Paste) se gandeste lumea la cei nevoiasi? De ce nu in iulie, august, ca si atunci sunt nevoi de tot felul?!
e fain ce vrei sa faci, dar...

Se lasă frigul, vine iarna, cel puțin de-asta mă gândesc eu, în perioada asta, în special la oamenii străzii.

În plus, mai face lumea curățenie generală înainte de sărbători, mai găsește diverse obiecte cu care n-are ce face, se gândește să le dea nevoiașilor, mai înoiesc garderoba.


Acum să fim și realiști. Ne gândim cu toții, dar nu ne facem o slujbă în a ajuta în continuu, așa, cât timp nu suntem implicați direct într-un ONG. Nu ne permitem, n-avem timp, diverse motive. Adică e normal.


@republicall - Du-te prin satele de prin județ, eventual întreabă la Crucea Roșie de ce au nevoie și cum. Ei au mai mereu nevoie de alimente neperisabile, haine. Mai ales când vine iarna, că atunci rămân oameni sechestrați, le pregătesc din timp, să le aibă la îndemână.
E cam greu așa, cu plasă pentru copii, pentru că n-ai de unde să știi starea materială, părinții. Adică o să te trezești cu conaționali care o să-ți vină zi de zi și o să-și trimită rudele să ia plasa. Nici să le ceri buletin nu prea merge, pentru că nu e legal să gestionezi date cu caracter personal. Cel mai bine tot printr-un ONG, sau cazuri pe care le cunoașteți direct. Niște amărâți la marginea satului, cărora le stă casa într-un perete, sunt o grămadă.

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Un sfat-mergeti si ajutati direct oamenii,nu prin tot felul de asociatii,fundatii,etc.Oamenii care au nevoie sunt peste tot in jurul vostru.Doar ca nu-i vedeti...Recunostinta pe care o veti vedea in ochii lor nu are valoare in bani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate