Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Impozit pt 2 case?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
Daca eu si nevasta ne luam o casa impreuna. Apoi  divortam, dar nu facem partaj.
Eu divortat, imi cumpar singur alta casa. O sa trebuiasca sa platesc impozit pt 2 case?



(este doar o situatie ipotetica)

Edited by robert8197, 22 December 2016 - 19:40.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Dacă nu plătește soția la una ,plătești tu la amândouă.
Ipotetic zic.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
La cea detinuta impreuna cu sotia platesti numai pentru partea ta, o jumatate adica.
Si daca nu ma insel pentru locuintele detinute in afara celei de domiciliu se plateste un impozit ceva mai mare.

Corect, zic, intre timp s-a mai scris.

#4
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Da, aşa e la mine, la casa deţinută impreună cu soţia am fost întrebat, cred că de vreo două ori, dacă platesc intreg impozitul sau numai partea mea. La mica gospodărie de la ţară ce o mai deţinem, impozitul e majorat (nu ştiu cu cât, se ocupă nevasta acolo).

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Fiecare plateste impozit pentru toate imobilele pe care le are in proprietate; daca are doar o cota ii revine doar cota corespunzatoare din impozit.

Chestia cu cotele e cel putin in teorie, trebuia implementata inca din 2007. dar nu stiu daca toate primariile au facut-o. Stiu sector in Bucuresti care a facut acest lucru abia acum 2 ani. Daca NU sunt implementate rolurile nominale, atunci se socoteste ‘la gramada’. Mai exista si varianta ca primaria sa fi implementat aceste roluri nominale, dar pentru tine la un anume imobil sa nu fi facut impartirea (nici tu nu le-ai cerut, nici ei nu au scotocit bine prin acte sa o faca - fiindca trebuie sa stie cota fiecaruia); in acest caz socotela si plata se face tot ‘la gramada’.

Incepand cu 2016 nu mai exista majorare de impozit pentru imobilele suplimentare celui de domiciliu.

Edited by sags, 22 December 2016 - 20:33.


#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Iti faci planuri de tanar? :D

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Foarte bune informatiile oferite de catre sags, am gasit si eu acum pe internet, in 2016 s-a modificat Codul Fiscal

View Postsags, on 22 decembrie 2016 - 20:20, said:

Incepand cu 2016 nu mai exista majorare de impozit pentru imobilele suplimentare celui de domiciliu.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostSidorin, on 22 decembrie 2016 - 20:05, said:

Da, aşa e la mine, la casa deţinută impreună cu soţia am fost întrebat, cred că de vreo două ori, dacă platesc intreg impozitul sau numai partea mea. La mica gospodărie de la ţară ce o mai deţinem, impozitul e majorat (nu ştiu cu cât, se ocupă nevasta acolo).

    De ce nu-ti iei doua sotii ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate