Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Lentile fake

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu si pot denumi marfa cum vor. Ci cum este trecuta in factura. Factura cu care vine marfa de la producator.

#74
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,022
  • Înscris: 20.06.2005
Vad ca si Hoya au ceva de genul verificare :

http://www.hoya.com....erification.php

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Due to different size of frame, this laser mark may be cut out during lens cutting process; in this case you may check the product authenticity card or lens’s packaging bag that will dispatch with your pair of glasses.

#76
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Ok. Dar un act care sa certifice ca am primit ce am comandat tot ar trebui sa existe, nu?
de principiu, bonul fiscal ar trebui sa-ti certifice acest lucru... Posted Image
pe bon trebuie sa vezi ce-ai cumparat! (discounturile si promotiile de care ai beneficiat!)

Edited by Nero-d, 23 December 2016 - 13:48.


#77
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai aici e buba. Bonul l-am atasat. Acolo nu scrie ce am cumparat, ci doar suma platita. Asta e intrebarea. Cum fac sa obtin un act in care sa specifice ce am cumparat, tinand cont ca ei nu vor sa elibereze un astfel de act?

Edited by baliosss, 23 December 2016 - 13:47.


#78
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,022
  • Înscris: 20.06.2005
@Yseult
Stiu, de aia am si pus mai sus, dar ce ochelari are el treabuia sa aiba sigla, aceasta nu se pune exact pe margine.
Oricum am inteles ca are Hoya. Sper ca nu gresit si de data asta.

@baliosss certificaul de autenticitate e obligatoriu. Nu il are atunci e fake. Faci plangere la OPC, simplu.Ai dat multi bani ca sa previi asta. Daca erau 200-300 lei mai treaca merga.

Edited by wolfydRg, 23 December 2016 - 13:50.


#79
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostwolfydRg, on 23 decembrie 2016 - 13:47, said:

@Yseult
Stiu, de aia am si pus mai sus, dar ce ochelari are el treabuia sa aiba sigla, aceasta nu se pune exact pe margine.
Oricum am inteles ca are Hoya. Sper ca nu gresit si de data asta.

Gresit. Depinde f mult si de distanta pupilara.

#80
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Pai aici e buba. Bonul l-am atasat. Acolo nu scrie ce am cumparat, ci doar suma platita.
da, stiu, l-am vazut... Posted Image eu am enuntat un principiu...
scrie si ce-ai cumparat... ai cumparat avans... si inca un avans...
cum faci? nu stiu... e dificil... prin persuasiune, ii convingi...
inventezi o poveste ceva...

Edited by Nero-d, 23 December 2016 - 13:55.


#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incerc sa spun ca pot fi lentile originale si fara marcaj. Pe monofocale, repet. Resturile nu mai exista, nu va imaginati ca se taie lentila cu foarfeca, lentila se baga in masina de montaj si nu ramane decat un fel de spuma dupa taierea lor.

Singurul lucru care atesta autenticitatea lor este plicul in care vine lentila si certificatul. Astea doua impreuna cu bonurile fiscale reprezinta garantia. Fara toate astea, esti in pom. :)

Edited by MembruAnonim, 23 December 2016 - 13:55.


#82
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbaliosss, on 23 decembrie 2016 - 13:47, said:

Pai aici e buba. Bonul l-am atasat. Acolo nu scrie ce am cumparat, ci doar suma platita. Asta e intrebarea. Cum fac sa obtin un act in care sa specifice ce am cumparat, tinand cont ca ei nu vor sa elibereze un astfel de act?

Bonul ala este total neconform cu lege, numai asat si-i va costa mai mult decit toate tepele care le dau in 3 luni.

Mergeti si reclamati-i, nu luati in seama toti aparatorii infractorilor de pe forumuri! Acele bonuri ar interesa si ANAF-ul!

#83
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
te credeam mai intelijent... mergi si-i reclami pentru bon... ok...  aia isi ia vreo amenda sau mai stiu eu ce... tu... ce castigi?!? Posted Image

cu ce lege e total neconform?

a venit deja craciunul? ati dat iama in beutură?!? :D

Edited by Nero-d, 23 December 2016 - 16:11.


#84
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
Vrei legi? Unde-i incercarea de rezolvare pe cale amiabila? Unde-s dovezile? Ia arunca un ochi pe internet CUM se face o reclamatie la protectia consumatorului.
Uite ce trebuie sa contina un bon:

Antetul bonului fiscal contine cel putin denumirea si codul fiscal/codul unic de inregistrare ale comerciantului, adresa de la locul de instalare a aparatului sau, dupa caz, mentiunea "comert ambulant" ori "taxi".
Mai departe, continutul bonului fiscal, cu exceptia bonurilor fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale destinate activitatilor de schimb valutar si de taximetrie, cuprinde:
data, ora si minutul emiterii bonului fiscal;
numarul de ordine al acestuia, la nivelul zilei de lucru;
numele sau codul operatorului;
denumirea fiecarui bun livrat sau a serviciului prestat;
pretul sau tariful unitar;
cantitatea;
valoarea pe fiecare operatiune, inclusiv taxa pe valoarea adaugata, cu indicarea cotei acesteia;
valoarea totala a bonului, inclusiv taxa pe valoarea adaugata;
valoarea totala a taxei pe valoarea adaugata pe cote ale acesteia, cu indicarea nivelului de cota;
valoarea totala a operatiunilor scutite de taxa pe valoarea adaugata;
valoarea altor taxe care nu se cuprind in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata, daca este cazul.
Partea finala a bonului fiscal cuprinde logotipul si seria fiscala a aparatului, iar in cazul cand acesta opereaza in cadrul unui sistem de gestiune, numarul aparatului de marcat electronic fiscal.

Singuru lucru de care te poti lega, avand un suport legal, ii evidentiat acolo.

Edited by althea, 06 March 2017 - 19:08.
limbaj


#85
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Amice,

1. Nu ai citit tot topicul. Incercarea de a rezolva pe cale amiabila a existat, insa fara rezultat.
2. Nu muncim in strainatate, plecam in vacanta in strainatate.
3. Dupa plangerea la ANPC am fost sunat de catre directorul general pentru a ni se oferi o pereche noua de rame si lentile, la alegere, insotite de toate documentele care atesta ca sunt originali, in schimbul retragerii plangerii. In concluzie, nu, nu era ala singurul lucru de care m-am putut lega.

PS: Sa spun acum cine e tembelul? Posted Image

Edited by baliosss, 06 March 2017 - 15:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate