Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lentile fake

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Salut,

Am si eu nevoie de ceva pareri in legatura cu o reclamatie ANPC.

Fratele meu, in data de 15 decembrie a achitat suma de 800 de lei, ca si avans pentru o pereche de rame+lentile (cu diferite tratamente) ce aveau pretul de 1800 de lei. (intr-un mall bucurestean)
In data de 21 decembrie, cand a fost sa ridice ochelarii, a achitat si restul sumei, respectiv 1000 de lei. Problema e ca nu i-au eliberat si un certificat de garantie si plicurile lentilelor. Doar doua bonuri fiscale. Stiu, nu trebuia sa plateasca pana nu avea ochelarii si plicurile. Insa el nu a stiut.
Pe langa asta, se simte si cam ametit cu noii ochelari, desi nu a schimbat dioptriile.

Din cate am inteles, cei de acolo sunt obligati ca odata cu lentilele sa elibereze si plicurile + certificatul de garantie. Astazi i-am sunat eu sa ii intreb de aceste chestii iar cineva de acolo mi-a spus (balbaindu-se) ca ei nu pot elibera plicurile, ca au ei o problema interna, blablabla.
E TEAPA clar.

As vrea sa stiu cat timp am la dispozitie pentru a face o plangere, tinand cont ca pe 24 el pleaca din tara pentru 2 saptamani.

LE: Ma gandesc ca in cazul unei plangeri ei ar putea sustine ca mi-au dat plicurile. I-as putea inregistra cand spun ca ei nu pot elibera plicuri? Se poate cere inregistrarea de pe camerele de luat vederi?

Multumesc!

LE: Magazinul e cel de la intrarea din Mall Baneasa. Posted Image

Astea sunt bonurile si ochelarii:

Attached Files


Edited by baliosss, 22 December 2016 - 17:48.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Singura teapa e pretul, 1800 de lei pe o pereche de ochelari, eu port ochelari de vedere si am dat ultima data 250 de lei cu lentile tratate (80 de lei bucata), cele mai ieftine lentile sunt la 15 lei bucata, sub 100 de lei in total.  Nu am primit nici eu vreodata cerificat de garantie, nici nu vad ce garantie sa dea la ele.

Sa nu mai zic de timpul de livrare, de pe 15 pana pe 21 decembrie, pai polizarea lentilelor dureaza maxim o jumatate de ora.

Edited by modoran, 22 December 2016 - 18:27.


#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
N-am intrebat de pret. Pentru lentilele pe care le vroia e un pret ok. Chestia e ca mai mult ca sigur i-au dat niste petarde de lentile care in realitate sunt mult mai ieftine.
Si da, la lentile trebuie sa iti elibereze certificat si plicuri.

Edited by baliosss, 22 December 2016 - 18:30.


#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postmodoran, on 22 decembrie 2016 - 18:24, said:

Singura teapa e pretul, 1800 de lei pe o pereche de ochelari, eu port ochelari de vedere si am dat ultima data 250 de lei cu lentile tratate (80 de lei bucata), cele mai ieftine lentile sunt la 15 lei bucata, sub 100 de lei in total.  Nu am primit nici eu vreodata cerificat de garantie, nici nu vad ce garantie sa dea la ele.

Sa nu mai zic de timpul de livrare, de pe 15 pana pe 21 decembrie, pai polizarea lentilelor dureaza maxim o jumatate de ora.

Omu vorbeste de lentile scumpe gen Zeiss nu la 80 de lei... La alea trebuie sa-ti dea certificat de garantie si plicuri..
E teapa doar daca lentilele is ieftineli. Daca rama e mai de firma si lentilele la fel te duci repede spre 2000 de lei..

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator... stai linistit... n-ai ce sa faci...
daca ockelarii respectiv dioptriile si distanta interpupilara corespund retetei, pa!
e vina fratelui ca nu vede cu ei...
in cazul in care nu corespund, se regleaza Posted Image
nu e nimeni obligat sa-ti dea vreun plic sau vreo garantie la rama sau lentile!

la ANPC trebuie sa mergi cu dovezi, facturi si cu dovada faptului ca ai incercat sa rezolvi pe cale amiabila!

Edited by Nero-d, 22 December 2016 - 19:07.


#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostNero-d, on 22 decembrie 2016 - 19:06, said:

daca ockelarii respectiv dioptriile si distanta interpupilara corespund retetei, pa!
Deci daca dau comanda la Emag de un HP la 3000 de lei si primesc un Asus cu aceleasi specificatii dar care are pretul de 1800 de lei, nu e nici o problema in opinia ta? Posted Image

View PostNero-d, on 22 decembrie 2016 - 19:06, said:

nu e nimeni obligat sa-ti dea vreun plic sau vreo garantie la rama sau lentile!

Fals!

Informatiile despre tratamente si dioptrii vin pe plic. Altfel, cum imi demonstreaza ei ca nu mi-au dat alte dioptrii sau ca au toate tratamentele pe care le-am platit?

Edited by baliosss, 22 December 2016 - 19:14.


#7
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Sa facă reclamație si ii raspunde anpc dacă e ok sau nu.

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Intrebarea e cat timp am la dispozitie pentru reclamatie? :habarnam:
Frate-meu pleaca sambata din tara si se intoarce dupa 10 ianuarie.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
plicul e o bucata de hartie, nu e un act. de fapt problema lui e de la adaptarea cu noii ochelari, n-are nici o treaba cu tratamentul lentilelor. chiar daca primea un certificat de garantie ala nu acopera neadaptarea la noile dioptrii. pe medicul care i-a prescris ochelarii nu-l poti reclama la anpc. si cat e de medic, nu face minuni si fratele tau trebuie sa aiba un pic de rabdare.

Edited by Fane, 22 December 2016 - 19:33.


#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
In primul rand, nu a schimbat dioptriile. Sunt aceleasi ca si inainte. A schimbat doar lentilele (CU ACELEASI DIOPTRII) si ramele. AM specificat asta in primul post.

In al doilea rand, nu a venit din concediu. Pleaca in concediu. Are vreo relevanta asta?

Edited by baliosss, 22 December 2016 - 19:35.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFane, on 22 decembrie 2016 - 19:27, said:

plicul e o bucata de hartie, nu e un act. de fapt problema lui e de la adaptarea cu noii ochelari, n-are nici o treaba cu tratamentul lentilelor. chiar daca primea un certificat de garantie ala nu acopera neadaptarea la noile dioptrii. pe medicul care i-a prescris ochelarii nu-l poti reclama la anpc. si cat e de medic, nu face minuni si fratele tau trebuie sa aiba un pic de rabdare.

Tastezi prostii si uite asa se imbogatesc unii tepari, ca habar nu aveti pe ce lume traiti!

Plicurile lentilelor sunt dovada ca aia ti au vandut fix ce ti au promis ca ti vand. Da? Cu cea mai mare subtiere, cu cel mai bun tratament antireflex, cu cel mai perfoarmant tratament fotocromatic. Pt ca pe plicuri scrie toate astea plus dioptriile tale.

Nu va mai lasati prostiti de tot felul de sarlatani! Ca va iau 1000 de lei pe lentile si va dau altele made in China, de 100 de lei!

Inca ceva, cand mergi pentru garantie, niciun producator nu ti accepta nici macar expertiza FARA PLICURI!


LE @balioss, probabil ca fratele tau nu se simte bine cu ochelarii pt ca lentilele de proasta calitate au foarte multe aberatii.

Edited by MembruAnonim, 22 December 2016 - 19:43.


#12
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Nu e nicio grabă în depunerea reclamației.
Prima chestiune e că trebuie lămurită inițial problema cu comerciantul, pe bonurile respective nu-s date suficiente, ar trebui să mai aibe o factură, sau o comandă cu specificațiile exacte ale produselor cumpărate.
Apoi trebuie să solicite comerciantului remedierea a ceea ce crezi tu ca e defect, și preferabil s-o faci inițial verbal, apoi în scris.
După ce termini cu comunicarea asta, te adresezi la ANPC.

#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai o sa merg maine cu el sa iau factura de acolo. Insa specificatiile vin pe plic. Si ei nu vor sa elibereze plicul, tocmai aici e problema. Posted Image

Edited by baliosss, 22 December 2016 - 19:54.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu mergi acolo, fa le o reclamatie in scris ( vz sa ti dea nr de inregistrare si copie ) in care scrii f clar ca ceri eliberarea plicurilor! Vz ce raspuns iti dau s apoi mergi mai departe si pe baza raspunsului dat de ei.

Edited by MembruAnonim, 22 December 2016 - 19:59.


#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbaliosss, on 22 decembrie 2016 - 19:54, said:

Pai o sa merg maine cu el sa iau factura de acolo. Insa specificatiile vin pe plic. Si ei nu vor sa elibereze plicul, tocmai aici e problema. Posted Image
Insista frate, insista.....nu pleca din magazin pana nu obtii ce trebuie.....in Romania daca esti domn, nu este ok!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 22 December 2016 - 20:12.


#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postbaliosss, on 22 decembrie 2016 - 19:54, said:

Pai o sa merg maine cu el sa iau factura de acolo. Insa specificatiile vin pe plic. Si ei nu vor sa elibereze plicul, tocmai aici e problema. Posted Image

Nu neapărat e problema la lipsa plicurilor. Pe factură pot fi extrem de detaliați, marca, model, specificații tehnice, fizico-chimice, etc.
Garanția poate să ți-o dea foarte bine doar comerciantul, în caz că lipsește cea dată de producător
Tu nu ești în măsură să determini autenticitatea doar pe lipsa ambalajului.

#17
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ok. Si daca primesc detaliile astea pe factura, unde pot merge sa verific daca intr-adevar lentila corespunde cu ce scrie pe factura?

Edited by baliosss, 22 December 2016 - 20:26.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postretele, on 22 decembrie 2016 - 20:20, said:

Nu neapărat e problema la lipsa plicurilor. Pe factură pot fi extrem de detaliați, marca, model, specificații tehnice, fizico-chimice, etc.
Garanția poate să ți-o dea foarte bine doar comerciantul, în caz că lipsește cea dată de producător
Tu nu ești în măsură să determini autenticitatea doar pe lipsa ambalajului.

Da, pot sa scrie pe factura detalii tehnice, dar LOL, nu ai de unde sa stii daca s lentile Hoya sau lentile China. Sunt obilgati sa iti dea plicurile lentilelor odata cu eliberarea comenzii.

Edited by MembruAnonim, 22 December 2016 - 20:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate