Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

greutate corporala

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Buna. Din iunie a.c. m-am hotarat sa dau cateva kg jos ( la 1.80m , aveam 87 kg). Am renuntat la painea alba ( mancam destul de multa ), inlocuind-o cu paine neagra sau toast integral, reducand si cantitatea. De asemenea, pana in iunie beam ( aproape zilnic) un plic de capucino. Am renuntat si la acesta. Cafeaua si ceaiul le beau fara zahar,dulciuri mananc ocazional , sucuri , de asemenea. In rest mananc cam aceleasi mancaruri,uneori pizza , cartofi prajiti, mai rontai migdale, alune poate si cate un biscuit. La sala de sport merg , in medie, cam de 2 ori pe saptamana. In aceste conditii am ajuns sa dau jos in 6 luni, 7 kg.
Intrebari:
- este normala aceasta scadere ,avand in vedere ca nu am adoptat un regim strict? ma refer la raportul nr kg / perioada de timp.
- cum pot face sa mentin aceasta greutate deoarece acum este optima pentru inaltimea mea?
Multumesc.

P.S am rugamintea , prin raspunsurile oferite, sa nu deviem de la subiectul acestui topic.

#2
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Dar de ce ma rog ai aceasta rugaminte? Esti femeie? Varsta?

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cam abrupta scaderea totusi, zic eu. Vezi ca nu cred ca iti mai vin bine hainele acum!

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
trebuie sa numeri caloriile...........

#5
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
In 6 luni, cele 7 kg nu sunt o scadere drastica deci da, e normala.

Ca sa te mentii pastreaza ce faci si mai creste putin cantitatile (de preferat din alimentele sanatoase, nu de pizza sau cartofi prajiti) si monitorizeaza-ti evolutia. Daca scazi, mai cresti usor cantitatile, daca pui mai scazi. Putin mai complicat la inceput, o sa inveti repede cam cat sa mananci ca sa stagneze cantarul.

Bafta!

#6
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005

View Postretish1979, on 22 decembrie 2016 - 08:24, said:

Buna. Din iunie a.c. m-am hotarat sa dau cateva kg jos ( la 1.80m , aveam 87 kg). Am renuntat la painea alba ( mancam destul de multa ), inlocuind-o cu paine neagra sau toast integral, reducand si cantitatea. De asemenea, pana in iunie beam ( aproape zilnic) un plic de capucino. Am renuntat si la acesta. Cafeaua si ceaiul le beau fara zahar,dulciuri mananc ocazional , sucuri , de asemenea. In rest mananc cam aceleasi mancaruri,uneori pizza , cartofi prajiti, mai rontai migdale, alune poate si cate un biscuit. La sala de sport merg , in medie, cam de 2 ori pe saptamana. In aceste conditii am ajuns sa dau jos in 6 luni, 7 kg.
Intrebari:
- este normala aceasta scadere ,avand in vedere ca nu am adoptat un regim strict? ma refer la raportul nr kg / perioada de timp.
- cum pot face sa mentin aceasta greutate deoarece acum este optima pentru inaltimea mea?
Multumesc.

P.S am rugamintea , prin raspunsurile oferite, sa nu deviem de la subiectul acestui topic.

iti recomand mersul pe jos pe zi minim 15 kilometri pe timp de primavera vara Posted Image

#7
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postwarchilde, on 22 decembrie 2016 - 08:34, said:

In 6 luni, cele 7 kg nu sunt o scadere drastica deci da, e normala.

Ca sa te mentii pastreaza ce faci si mai creste putin cantitatile (de preferat din alimentele sanatoase, nu de pizza sau cartofi prajiti) si monitorizeaza-ti evolutia. Daca scazi, mai cresti usor cantitatile, daca pui mai scazi. Putin mai complicat la inceput, o sa inveti repede cam cat sa mananci ca sa stagneze cantarul.

Bafta!
multumesc foarte frumos pentru raspuns si explicatii. imi era teama ca era o scadere drastica si, cum sunt de felul meu mai stresat Posted Image ...imi faceam tot felul de scenarii. multumesc inca o data.

View Postady69, on 22 decembrie 2016 - 08:36, said:

iti recomand mersul pe jos pe zi minim 15 kilometri pe timp de primavera vara Posted Image
pentru mentinere?

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si evitarea alimentelor traditionale de sarbatori .
doar ceai de izma.
nu de alta dar pui iara alea 7 kg pe tine ....si o sa cazi la pat.

#9
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
in principiu se recomanda pierderea a aproximativ 1kg/luna ca sa nu pierzi din masa musculara, tu ai fost extrem de aproape. Drastic inseamna pierderile alea de 7kg intr-o saptamana, 20 kg pe luna, chestii din astea. Ce ai facut tu a fost foarte ok ca si scadere in greutate.

#10
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Sarbatori Fericite tuturor! Multumesc pentru timpul acordat.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
7 milioane de ani de evolutie te-au proiectat ca sa faci miscare . Sistemul digestiv lucreaza in stransa legatura cu efortul depus. Vrei sa fii eficient ? Vrei sa te poti mentine la greutatea optima ? Fa miscare ! Fa efort !

#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

View Postady69, on 22 decembrie 2016 - 08:36, said:

iti recomand mersul pe jos pe zi minim 15 kilometri pe timp de primavera vara Posted Image

Pe luna??

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ia-ti o gradina de 3-400 mp, pune de toate in ea si ai scapat si de mers pe jos, si de dat banii la sala si de mancarea nesanatoasa. Eu asa am facut. Partea nasoala e ca iarna pun 5-6 kg ca nu am treaba prin gradina. Primavara le dau jos.

#14
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Partea nasoala e ca mai am 3 kg pana la 90. De ce vreti voi sa slabiti nu stiu.

#15
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Eu nu stiu ce sa fac sa reduc celulita de pe abdomen, gras nu sunt,burta nu am, dar am celulita pe abdomen! Am facut 2 luni de sala-forta, am abandonat pentru ca am un examen in ianuarie de dat si dupa ma reapuc.
Azi de exemplu, am mancat la ora 12,  se face 6 si  nu am senzatia de foame.
Ce antrenamente hiit calumea care sa reduca celulita de pe abdomen cunoasteti? Eu am in telefon niste programe de antrenament, si mai fac de acolo.
De sambata pana azi am bagat un antrenament doar pentru abdomen, acel program de 8 minute:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GRL-YGgm2IA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Fzn9, 22 December 2016 - 17:44.


#16
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
De unde ai tu celulita, ai furat-o de la nevasta?

#17
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

View Postnt30per, on 22 decembrie 2016 - 20:41, said:

De unde ai tu celulita, ai furat-o de la nevasta?
Pai asa se zice ...... celulita abdominala, ma rog.... am luat un program de pe googleplay, initiatorul il poate incerca si el:
Home exercises:Men

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostPoeOvidiu, on 22 decembrie 2016 - 10:49, said:

Ia-ti o gradina de 3-400 mp, pune de toate in ea si ai scapat si de mers pe jos, si de dat banii la sala si de mancarea nesanatoasa. Eu asa am facut. Partea nasoala e ca iarna pun 5-6 kg ca nu am treaba prin gradina. Primavara le dau jos.
Pensionar?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate