Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Doua antene diferite Doua decodoare diferite Doua televizoare diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tdsa

tdsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.02.2008
Buna ziua

Locuiesc in Franta  (Latitudine: 48.31..° Nord ; Longitudine: 4.06..° Est)

Fizic – déjà instalat (de catre fostul locatar):
- O antena satelit dimensiuni mici – kit complet pentru CANAL SAT
- O antena « terestra »
- Fiecare camera doatata cu o priza de cablu TV conectata printr-un cablu coaxial la un panou central – semal tv, posturile terestre

Fizic – de instalat:
- O noua antena parabolica
- Doua decodoare DIGI TV

In final… pe fiecare tv (in total doua) as dori posturile, romanesti si cele franceze, in doua camere… si pe viitor in patru…

Nul sau aproape nul in domeniu am concluzionat ca am nevoie de :
- O antena OFFSET in jur de un metru diametru… ; SMC
- Un LNB quad
- Un DiSEqC …
- De ce mai ma nevoie / Ce trebuei facut ?
- Care sunt cele mai bune marci/ produse in domeniu ?
- Cum fac « toate conexiunile » ?
- Cum conectez doua decodoare diferite pe acealsi tv … voi utiliza in final doua telecomenzi sau una ?
Multumesc ! Sarbatori fericite !

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
happy halloween!

te-ai gandit la posibilitatea receptionarii posturilor romanesti online???

Edited by Nero-d, 22 December 2016 - 04:36.


#3
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostNero-d, on 22 decembrie 2016 - 04:36, said:

happy halloween!

te-ai gandit la posibilitatea receptionarii posturilor romanesti online???

De ce s-ar chinui cu site-uri obscure ? Iti dai seama ca un provider oficial pt online nu exista....de ce si-ar complica existenta?

View Posttdsa, on 22 decembrie 2016 - 03:59, said:

Buna ziua

Locuiesc in Franta  (Latitudine: 48.31..° Nord ; Longitudine: 4.06..° Est)

Fizic – déjà instalat (de catre fostul locatar):
- O antena satelit dimensiuni mici – kit complet pentru CANAL SAT
- O antena « terestra »
- Fiecare camera doatata cu o priza de cablu TV conectata printr-un cablu coaxial la un panou central – semal tv, posturile terestre

Fizic – de instalat:
- O noua antena parabolica
- Doua decodoare DIGI TV

In final… pe fiecare tv (in total doua) as dori posturile, romanesti si cele franceze, in doua camere… si pe viitor in patru…

Nul sau aproape nul in domeniu am concluzionat ca am nevoie de :
- O antena OFFSET in jur de un metru diametru… ; SMC
- Un LNB quad
- Un DiSEqC …
- De ce mai ma nevoie / Ce trebuei facut ?
- Care sunt cele mai bune marci/ produse in domeniu ?
- Cum fac « toate conexiunile » ?
- Cum conectez doua decodoare diferite pe acealsi tv … voi utiliza in final doua telecomenzi sau una ?
Multumesc ! Sarbatori fericite !

Acolo,in panoul central montezi muti-switch cu doua intrari satelit si o intrare terestra si poti folosi reteaua de cabluri existenta.Asta inseamna ca pe cele doua antene satelit ai nevoie de lnb-uri quatro.O antena de 0.8m e suficienta pt Digi in locatia ta.

#4
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Posteireman, on 22 decembrie 2016 - 04:53, said:

De ce s-ar chinui cu site-uri obscure ? Iti dai seama ca un provider oficial pt online nu exista....de ce si-ar complica existenta?

De UPC Horizon ai auzit? https://www.horizon....ml  Trebuie doar sa roage un neam, un prieten abonat in tara la UPC din tara sa-si faca cont pe numele lui si sa se logheze... prinde online posturile alea

Edited by arbuneaionut, 22 December 2016 - 08:06.


#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cine tia-a zis ca nu exista?!?
seenow, voyo, antena play... alea ce sunt?
digi online! aceeasi chestie ca la UPC
acum 10-15 ani poate ar fi meritat...

Edited by Nero-d, 22 December 2016 - 08:07.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista, exista, dar in general, calitatea lasa mult de dorit.Nu e aceeasi ca la satelit/cablu.Pe aici, nu exista internet la vitezele din Romania.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lasa ca nici DTHul nu se omoara cu calitatea Posted Image
cum bate putin vantul, cum dau 3 picaturi de ploaie...
oricum, nu cred ca urmaresti neaparat calitatea la posturile romanesti Posted Image
calitatea streamurilor e foarte buna la serviciile dedicate... viteza internetului intradevar poate fi o problema
adica la posibilitatile de azi, eu n-as face investitia!... acum 15 ani, poate...
nu vreau sa impun nimic... doar ca initiatorul sa ia in considerare aceasta alternativa ieftina si usor de implementat!
montarea/orientarea unei parabolice nu e chiar la indemana oricui! la offset e si mai dificil

Edited by Nero-d, 22 December 2016 - 09:22.


#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostNero-d, on 22 decembrie 2016 - 08:02, said:

cine tia-a zis ca nu exista?!?
seenow, voyo, antena play... alea ce sunt?
digi online! aceeasi chestie ca la UPC
acum 10-15 ani poate ar fi meritat...

Majoritatea merg doar in romania si unele doar pe anumite retele!

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
posibil... nu te contrazic... Posted Image
alea sunt solutiile oficiale, cu bani... in afara de ele, mai sunt...
http://mywebtv.info/
spre exemplu

Edited by Nero-d, 22 December 2016 - 10:43.


#10
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

View Posttdsa, on 22 decembrie 2016 - 03:59, said:

Buna ziua

Locuiesc in Franta  (Latitudine: 48.31..° Nord ; Longitudine: 4.06..° Est)

Fizic – déjà instalat (de catre fostul locatar):
- O antena satelit dimensiuni mici – kit complet pentru CANAL SAT
- O antena « terestra »
- Fiecare camera doatata cu o priza de cablu TV conectata printr-un cablu coaxial la un panou central – semal tv, posturile terestre

Fizic – de instalat:
- O noua antena parabolica
- Doua decodoare DIGI TV

In final… pe fiecare tv (in total doua) as dori posturile, romanesti si cele franceze, in doua camere… si pe viitor in patru…

Nul sau aproape nul in domeniu am concluzionat ca am nevoie de :
- O antena OFFSET in jur de un metru diametru… ; SMC
- Un LNB quad
- Un DiSEqC …
- De ce mai ma nevoie / Ce trebuei facut ?
- Care sunt cele mai bune marci/ produse in domeniu ?
- Cum fac « toate conexiunile » ?
- Cum conectez doua decodoare diferite pe acealsi tv … voi utiliza in final doua telecomenzi sau una ?
Multumesc ! Sarbatori fericite !

Pai sa-ti raspund exact la intrebarile tale ca vad ca tu vrei mere ar altii iti sugereaza pere...
in primul rand te-as sfatui sa citesti intai articolul ASTA referitor la "Droit à l'antenne"  in Franta, ca sa nu ai probleme ulterioare instalatiei.
dupa cate am inteles eu exista deja o antena satelit si una terestra deja instalate, deci in cazul asta posturile Tv franceze le poti avea gratuit via TNT terestru nefind necesar sa mai le ai si pe satelit doar daca vrei sa ai in plus altele care sunt cu plata gen Canal+, BeIn Sports, etc.
neavand toate informatiile care ar trebui nu iti pot da un raspuns exact deoarece ce as dorii sa stiu este:
- 1. daca poti trage inca 2-3 cabluri coax pana in casa;
- 2. care este distanta cablului dintre antena si receptoarele din casa;
- 3. ce este acel "Panou Central" de care scrii? poate pui o poza cu el;
- 4. sunt cabluri separate in prize pt satelit si terestru sau cele doua cabluri se duc intai in Panoul central si apoi de acolo pleaca la fiecare priza altele 2?
cu toate astea iti pot da un raspuns cat de cat aproape de realitate de ce ai nevoie, gandinu-ma la extensia la 4 posturi pe viitor:
cum posturile franceze le prinzi de pe terestru iti trebuie ca antena satelit (cea existenta sau eventual una de 80cm diametru) sa o dirijezi spre Thor/Intelsat la 1°W ptr programele Digi.
iti trebuie un LNB Quad (de preferinta Inverto Black Ultra HG) si 2 sau apoi 4 Comutatoare SAT + TNT plus prizele din casa care joaca rol de decupleur SAT + TNT ceva de genul ASTA
deci cele 2 antene cea satelit (una din iesirile LNBului Quad) si TNT se cupleaza la exterior cu un "Coupleur" si pleaca spre un post din casa cu un singur cablu coax intr-o priza speciala care are posibilitatea de decuplare a semnalului (unul spre decodor si celalalt direct la Tv) sau eventual daca priza nu este pt asa ceva un alt "Coupleur/Découpleur" ca in exemplul de mai sus.
si asta se repeta pt 2 sau 4 posturi din casa, find cea mai ieftina varianta.
o alta solutie mai scumpa este si cu Multiswitch si un LNB Quatro sau eventual cu LNB Unicablu dar aceasta din urma nu stiu daca decodoarele Digi au in Meniu aceasta posibilitate. (LNB Fibra Optica nu mai amintesc ca nu merita la asa instalatie).
nu am inteles de ce trebuie sa conectezi 2 decodoare pe acelasi Tv? dar daca este cazul aceasta se face printr-un switch dar va functiona sau unul sau celalalt.

Edited by antenutze, 22 December 2016 - 11:52.


#11
tdsa

tdsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.02.2008

View Postantenutze, on 22 decembrie 2016 - 11:48, said:

Pai sa-ti raspund exact la intrebarile tale ca vad ca tu vrei mere ar altii iti sugereaza pere...
in primul rand te-as sfatui sa citesti intai articolul ASTA referitor la "Droit à l'antenne"  in Franta, ca sa nu ai probleme ulterioare instalatiei.
dupa cate am inteles eu exista deja o antena satelit si una terestra deja instalate, deci in cazul asta posturile Tv franceze le poti avea gratuit via TNT terestru nefind necesar sa mai le ai si pe satelit doar daca vrei sa ai in plus altele care sunt cu plata gen Canal+, BeIn Sports, etc.
neavand toate informatiile care ar trebui nu iti pot da un raspuns exact deoarece ce as dorii sa stiu este:
- 1. daca poti trage inca 2-3 cabluri coax pana in casa;
- 2. care este distanta cablului dintre antena si receptoarele din casa;
- 3. ce este acel "Panou Central" de care scrii? poate pui o poza cu el;
- 4. sunt cabluri separate in prize pt satelit si terestru sau cele doua cabluri se duc intai in Panoul central si apoi de acolo pleaca la fiecare priza altele 2?
cu toate astea iti pot da un raspuns cat de cat aproape de realitate de ce ai nevoie, gandinu-ma la extensia la 4 posturi pe viitor:
cum posturile franceze le prinzi de pe terestru iti trebuie ca antena satelit (cea existenta sau eventual una de 80cm diametru) sa o dirijezi spre Thor/Intelsat la 1°W ptr programele Digi.
iti trebuie un LNB Quad (de preferinta Inverto Black Ultra HG) si 2 sau apoi 4 Comutatoare SAT + TNT plus prizele din casa care joaca rol de decupleur SAT + TNT ceva de genul ASTA
deci cele 2 antene cea satelit (una din iesirile LNBului Quad) si TNT se cupleaza la exterior cu un "Coupleur" si pleaca spre un post din casa cu un singur cablu coax intr-o priza speciala care are posibilitatea de decuplare a semnalului (unul spre decodor si celalalt direct la Tv) sau eventual daca priza nu este pt asa ceva un alt "Coupleur/Découpleur" ca in exemplul de mai sus.
si asta se repeta pt 2 sau 4 posturi din casa, find cea mai ieftina varianta.
o alta solutie mai scumpa este si cu Multiswitch si un LNB Quatro sau eventual cu LNB Unicablu dar aceasta din urma nu stiu daca decodoarele Digi au in Meniu aceasta posibilitate. (LNB Fibra Optica nu mai amintesc ca nu merita la asa instalatie).
nu am inteles de ce trebuie sa conectezi 2 decodoare pe acelasi Tv? dar daca este cazul aceasta se face printr-un switch dar va functiona sau unul sau celalalt.


Buna dimineata

(Online ! O gluma ! Fibra optica este la « inceputurile ei » aici …  Viteza net-ului e de cativa « mega » !)

0. Imobilul (o casa) imi apartine, nu impieteaza cu nimic … Instalarea antenei nu vine in contradictie cu reglementarile in vigoare ; Multumesc pentru articol !

1. Da ! pot sa cobor inca trei cabluri in casa ; Teava care cobora are in jur de un tol…
2. Distanta aproximativa intre antena si receptor camera 1. ≈15 M (mai putin de 15); camera 2. ≈20 M (mai mult de 20); … celalalte camere la fel 2. ≈20+ M
3. …
4. Nu, prizele sunt simple ca o priza "normala" de tv ;  din cate observ cablul de la antena satelit coboara singur si separat de celalalte – cred ca antena de satelit este coenctata direct la receptorul din camera « 1 » (sejour) – antena pentru CANALSAT ;
01. … de canalele TNT ma pot disepnsa ! daca chiar e nevoie si incurca!
02. Doua decodoare : unul pentru CANALSAT celalalt pentru DIGITV
03. Desi nu ma scot banii din casa prefer solutia de calitate !
Multumesc!

Attached Files


Edited by tdsa, 23 December 2016 - 02:53.


#12
tdsa

tdsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNero-d, on 22 decembrie 2016 - 04:36, said:

happy halloween!

te-ai gandit la posibilitatea receptionarii posturilor romanesti online???

Nu! ... Viteza net-ului pe care o am acum si pe care o platesc scump (!) este egala cu viteza pe care o aveam in Romania in 2001 - 2003! Nu! Nu-i o gluma! din pacate ! Asteptam infrigurati mult ravnita fibra! ... de vreo patru ani o tot asteptam Posted Image  Un upgrade  - Sierra si alte cateva - mi-au luat o noapte intreaga!

Edited by tdsa, 23 December 2016 - 03:16.


#13
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
dupa cum scrii de conectia Internet ai cam acelasi lucru ca mine si eu as zice sa renunti deocamdata la vre-o varianta IPTV alta decat asa de proba si ca sa vezi impresiile mele despre acest subiect poti citi ce am scris AICI
dar la ce ai tu ca Net satelitul este sfant pt calitatea imaginii si pt modul in care iti poti rezolva sistemul pe mai multe posturi.
Am vazut din poza pusa de tine repartitorul acela 1x6 si alaturi un mic ampli pt antena terestra. Eu unul in locul tau nu as renunta la TNT deoarece in Franta transmisia este buna si poti avea gratuit peste 24 programe faine la fel ca cele pe care le poti avea pe satelit (TNT-SAT pe 19.2°E sau FRANSAT pe 5°W).
Repartitorul acela a fost pus deoarece programele Canalsat au aceiasi polaritate si pe semne ca se puteau urmarii din camere diferite dar ca sa faci ceva functional pt 2 sateliti (Astra si Thor ce iti trebuie tie) trebuie sa pui un "Commutateur Diseqc 2 Entrées SAT + TNT" unde cuplezi antenele ambilor sateliti si antena de terestru iar in casa iti trebuie un separator SAT / Tv cum ti-am scris mai sus (sau prize speciale Sat/Tnt).
Daca ai nevoie de mai multe detalii trimite-mi un PM ca sa-ti explic exact ce trebuie sa faci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate