Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Afacere cu baloti

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mecanick

mecanick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.12.2011
Salut am vreo 5 hectare teren agricol si doresc sa l plantez numai cu lucerna pentru a vinde baloti de lucerna.Deocamdata nu am presa dar pot sa mi cumpar. A mai incercat cineva sa vanda baloti merita sau nu ?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Crezi ca e rentabil ?

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Daca poti iriga faci ceva bani .ideia este ca tu sa faci baloti cînd alti nu fac.anu trecut s a dat la noi cu 20 lei.anu asta sant 11 lei .dar ca sa ai productie buna si constanta trebuie apa .

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 mecanick, on 21 decembrie 2016 - 16:53, said:

Salut am vreo 5 hectare teren agricol si doresc sa l plantez numai cu lucerna pentru a vinde baloti de lucerna.Deocamdata nu am presa dar pot sa mi cumpar. A mai incercat cineva sa vanda baloti merita sau nu ?
Ca sa vinzi in Romania nu e rentabil ! in strainatate e rentabil sa vinzi dar sa ai si o fabrica unde sa usuci lucerna, sa o deshidratezi etc.
Am vazut la tv informatii despre o astfel de fabrica (nu mai tin mine pe ce canal tv si la ce emisiune) insa poti citi articolul asta ca sa-ti faci o idee.

Edited by stlk, 21 December 2016 - 17:14.


#5
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Pai daca ar avea posibilitatea de irigat, ar semana altceva, sa nu crezi ca merita sa irigi 5 hectare de lucerna si apoi sa vinzi cu 10 lei balotul...

Edited by rhdghdhs, 21 December 2016 - 17:39.


#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 rhdghdhs, on 21 decembrie 2016 - 17:13, said:

Pai caca ar avea posibilitatea de irigat, ar semana altceva, sa nu crezi ca merita sa irigi 5 hectare de lucerna si apoi sa vinzi cu 10 lei balotul...
De ce nu? Munca putina, 4-5 recolte pe an...

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Dar ca sa fi vanzator pentru strainatate cam asa trebuie sa arate totul
Video  Youtube

Edited by stlk, 21 December 2016 - 17:27.


#8
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
...sprijin cuplat, cheltuieli de infiintare numai in primul an...

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Lucerna e foarte rentabila.
Din cate stiu eu se recolteaza de pana la 3 ori intr-un an, la o singura semanare. (sau cum se zice)

#10
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Asta-mi place mie cel mai mult la topicurile nou deschise, toti se pricep...
In zona mea, balotii de lucerna se vand cu un pret intre 8 - 15 lei in functie de nr. coasei, perioada, seceta, etc. Despre irigare mai usor, iar ca si nr. de coase pe an: 4 - 5...

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai...si daca tu te pricepi,atat poti sai spui omului..cat costa la tine balotul?

Lucerna de obicei pun cei care au animale... N-am auzit de multi arendasi cu lucerna.. O fi o chestie nu?

De fapt uitati-va pe margina soselei cand conduceti. Eu vad numai rapita,porumb,grau si floarea soarelui. Lucerna vad doar la tara pe langa sat,loturi mici. Nu cred ca-i vreo smecherie sa cultivi hectare..

#12
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Daca esti atent si citesti cu atentie, vezi raspunsul putin mai sus.

#13
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Si tehnologie ca sa iti iasa baloti frumosi sa nu se scuture faci lucrarile noaptea ( majoritatea)

#14
mecanick

mecanick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.12.2011
ideea mea este sa vand balotii nu conteaza unde ,recoltez ,depozitez, vand

#15
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Stiu pe cineva cu 25 de h de lucerna si doar din asta traieste doar ca face niste baloti pe cinste nu are concurenta la cum arata verzi si acuma plin de frunze nu doar bete

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Cata lucerna mananca o vita si cat produce ca sa vedem de fapt care ar fi piata pentru lucerna.
Depozitarea? Ca unul e pretul pe camp si altul e pretul in ianuarie.
Transport? Cam cat poti plimba balotii si la ce cost? La cereale diferenta intre rutier si tren de prin inima moldovei pana in port e cam 15%...si sunt boabe, nu paie...
Intr-ul loc lucerna poate fi profitabila, functie si de cantitate, 150 km mai acana poate fi tanda pe manda...
Una e sa ai 2-3 sute de baloti de care poti sa scapi cum necum, alta e sa ai 2-3 mii...


#17
mecanick

mecanick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.12.2011
la mine in zona se cumpara baloti de vara de pe camp pana dupa iarna cand oamenii raman fara baloti la animale iar preturile difera de la fan pana la balotii de lucerna si dimensiunile lor, detin loc de depozitare si pot sa ma extind la orice ora, intre 5 lei de pe camp luat si iarna ajungand la 8-15 lei merg balotii.

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Si ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate