Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Acumulatori china

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Aia Tronic de erau la Auchan mi s-au parut decenti, 2300 declarati, 2150 uzual. Dar tin in timp, ca atentie, sunt si acumulatori de marca cateodata care crapa repede, patesc autodescarcare.

#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 andreic, on 21 decembrie 2016 - 15:20, said:

Aia Tronic de erau la Auchan mi s-au parut decenti, 2300 declarati, 2150 uzual. Dar tin in timp, ca atentie, sunt si acumulatori de marca cateodata care crapa repede, patesc autodescarcare.
Am vazut aici pe forum ca nu prea sunt laudati tronic....
Au fost la lid acum 2-3 saptamani 8 bucati cu 30 si ceva de lei...cred

#21
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
3Ah la r6 cam miroase a tapa. Dacć ar fi pe bune ar trebui sć coste mult mai mult, nu de alta dar nu stiu sa fie la producćtorii consacrați capacitate așa de mare.

3Ah la r6 cam miroase a tapa. Dacć ar fi pe bune ar trebui sć coste mult mai mult, nu de alta dar nu stiu sa fie la producćtorii consacrați capacitate așa de mare.

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ma bate gandu sa iau un tester..dar vad ca masoara numai voltaju,nu exista care masoara si amperii?

Edited by I2O, 21 December 2016 - 19:27.


#23
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Am luat si eu asa ceva de la o doamna de pe olx , dar i-am returnat pentru ca nu aveau capacitatea inscrisa pe ei!
Mai degraba recomand Lexman de la Leroy-Merlin.

 I2O, on 21 decembrie 2016 - 19:26, said:

Ma bate gandu sa iau un tester..dar vad ca masoara numai voltaju,nu exista care masoara si amperii?
Nu gasiti un asemenea aparat la vreun prieten sau cunostinta?

Edited by alionte, 21 December 2016 - 20:46.


#24
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 alionte, on 21 decembrie 2016 - 20:46, said:

Am luat si eu asa ceva de la o doamna de pe olx , dar i-am returnat pentru ca nu aveau capacitatea inscrisa pe ei!
Mai degraba recomand Lexman de la Leroy-Merlin.


Nu gasiti un asemenea aparat la vreun prieten sau cunostinta?
Am o pereche Lexman.....dar nu mai stiu cat am dat pe ei ca sa pot face un calcul cat m-ar costa 8 bucati.
Nu are nimeni....si nici nu stiu cum se numeste un asemenea aparat ca sa caut eu pe internet.

Edited by I2O, 22 December 2016 - 00:24.


#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pune un review aici cand iti vin. Eu sunt curios. Am avut experiente bune cu acumulatori no name china inglobati in diferite aparate.
Si stiu ca acumulatorii de marca ce ii vedeti relativi scumpi prin magazine, sunt destul de ieftini la inceputul lantului comercial. Sunt produse cu adaos f mare si mult profit pt distribuitori, fabricanti.
Poatr ca valorile nu or sa bata, dar nici asa dezastru nu ii vad, iar la banii dati...

#26
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Scumpi?! La 44 lei setul de 4 de rtu 2300mah sau 58lei normali de 2700 nu mi se par scumpi. Cum o baterie alcalina e cam 1.3 lei, acumulatorii īs mai mult decāt ok la prețul asta

#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 I2O, on 21 decembrie 2016 - 19:26, said:

Ma bate gandu sa iau un tester..dar vad ca masoara numai voltaju,nu exista care masoara si amperii?

depinde tester. Un multimetreu măsoară de obicei și amperi dar nu ajută în cazul ăsta.
pentru măsurarea capacității acumulatorilor îți trebuie așa ceva.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 I2O, on 21 decembrie 2016 - 19:26, said:

Ma bate gandu sa iau un tester..dar vad ca masoara numai voltaju,nu exista care masoara si amperii?
La un acumulator te ajuta o chestie mai complicata numira Ri tester, dar sunt chestii rare si scumpe, adica le testeaza rezistenta interna aplicand diversi curenti si masurand caderea de tensiune.
Sa nu pui vreodata un ampermetru pe acumulator direct, ca daca ala e puternic poate debita peste amperajul suportat. Corect este sa aplici o sarcina cunoscuta pe acumulator si sa masori cu cat cade tensiunea. Cu cat cade mai mult rezistenta interna e mai mare deci sunt mai slabi.
Testerele de baterii ieftine din comert sunt utile doar la baterii, au rezistente si masoara ce tensiune ramane dar sutn calibrate pentru baterii doar. La un acumulator trebuie ceva mai puternic.

 I2O, on 21 decembrie 2016 - 16:41, said:

Am vazut aici pe forum ca nu prea sunt laudati tronic....
Rezista de 2 ani la masinute care consuma mai mult si au rezistenta interna mica. Acu poate depinde si de loturi si cum el incarca lumea, ca cel mai des acumulatorii crapa de la incarcatoare proaste. Eu incarc numai cu un analizor mai vechi Maha MH-C9000 care face chestii asemanatoare si cu ala prezentat pe topic mai sus.

Edited by andreic, 22 December 2016 - 08:57.


#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cand iti vin i-ai in mana sa vezi ce usori sunt...Maxim 1.000 cred ca au...Am avut si eu, sunt la gunoi !

Am luat de la Lidl  si AA si AAA si sunt foarte multumit de ei.

Edited by Remicade, 22 December 2016 - 09:14.


#30
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Hai ca vedem cand imi vin...o sa las aici un post dupa ce ii folosesc.
Daca sunt nasoleli o sa iau de la lidl...daca ma tin 2-3 ani pentru 30-40 de lei un set de 8 bucati e bine.
Ca si incarcator am un incarcatyor de la lidl dinala cu diplay...care prima data descarca si dupa incarca,acum nu stiu cat e de bun sau prost...

Edited by I2O, 22 December 2016 - 12:51.


#31
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
A pus uncoleg aici unlink cu niste incarcatoare care afisau si ce capacitate are acc.
"La viitoarea corectie bugetara" sper sa ii fac loc.Posted Image

#32
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 swtm, on 22 decembrie 2016 - 04:11, said:

Scumpi?! La 44 lei setul de 4 de rtu 2300mah sau 58lei normali de 2700 nu mi se par scumpi. Cum o baterie alcalina e cam 1.3 lei, acumulatorii īs mai mult decāt ok la prețul asta

Sunt scumpi. Tu ii percepi ca fiind ieftini, dar sunt scumpi. Cum ar fi sa'ti vand aceeasi acumulatori pentru 33 de lei? Sau 21 de lei?


#33
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cine te oprește?!

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Am testat 2 seturi noi de acumulatori AAA Auchan. Sunt necesari la 2 statii radio deci trebuie sa mearga decent.
Am luat 8 pentru ca nu au seturi mai mici (imi trebuiau 6) dar si pentru ca de regual 1 sau 2 sunt stricati asa ca intotdeauna trebuie sa iei mai multi si sa-i imperechezi pentru viata lunga.

Incarcare initiala cu minim 1200mAh, fiind noi nu erau complet descarcati dar nici incarcati si trebuie pusi in miscare. In foaie se vad valorile gasite la prima descarcare, in mare corespund cerintelor mai putin unul din ei.
Descarcarea s-a facut cu 500mA. Dupa repaus de 4 ore, s-a incarcat cu valoarea nominala preferata de mine, 700mA (0.7C) sperand ca sunt in regula si se vor opri automat atunci cand se detecteaza voltaj delta negativ (vezi incarcare NiMH-NiCD) fara sa intre in protectie termica. Toti s-au oprit cu exceptia unuia (nr8), care l-am lasat pana la 1500 si l-am scos caci e bun de gunoi, risca sa explodeze, a luat peste 50 grade la final si nu face curba de voltaj corecta deci are rezistenta interna mai mare si nu are capacitate. De mentionat, fiecare este incarcat/descarcat individual, nu in serie cum fac incarcatoarele low cost.
Am realizat 2 pachete de cate 3 cu performante foarte bune si siguranta in incarcare/exploatare, unul e rezerva si unul la gunoi.

Attached File  IMG_20161230_144510.jpg   271.56K   31 downloadsAttached File  IMG_20161231_020242.jpg   439.83K   31 downloads

Edited by andreic, 31 December 2016 - 02:43.


#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Au ajuns....sunt foarte usori....dar functioneaza
Fata de o pereche lexmark sunt la jumatatea greutatii lor

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
2 dintre ei nu vor sa primeasca curent...cred ca sau bulit...culmea e ca au functionat,dar cand i-am bagat la incarcat nu vor sa primeasca....mister total

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate