Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Apple Music

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postboy4ever, on 21 decembrie 2016 - 10:04, said:

Eu descarc muzica piratata cu laptopul. Convertesc clipurile de pe youtube Posted Image

Ei, iti dai seama ce smecher esti tu si ce descoperire ai facut? Probabil tu esti cel care a inventat apa calda sau gaura in macaroana. Da-le dreacu de legi si moralitate, alea's pentru fraieri.

Edited by filip.serban, 21 December 2016 - 13:06.


#20
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,421
  • Înscris: 08.06.2005

View Postfilip.serban, on 21 decembrie 2016 - 13:06, said:

Da-le dreacu de legi si moralitate, alea's pentru fraieri.

Dar cand vine vorba de filme/seriale la ce serviciu ai abonament? Sau acolo nu se mai aplica legile? :D

View Postfilip.serban, on 03 septembrie 2015 - 07:33, said:

Eu, de exemplu, am JB pe tableta pentru a putea instala Popcorntime si atat. In rest, toate aplicatiile sunt descarcate/cumparate de pe appstore.


#21
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdeathnite, on 21 decembrie 2016 - 18:45, said:

Dar cand vine vorba de filme/seriale la ce serviciu ai abonament? Sau acolo nu se mai aplica legile? Posted Image
Stii cate filme/seriale am vazut pe Popcorn Time? 0 :D L-am instalat, a ramas instalat si l-am incercat o singura data. Oricum, in momentul in care a fost considerat ilegal, a fost desfiintat.

Nu mai pierd vremea de ani de zile cu divertisment de genul asta. Da, urmaresc documentare pe YouTube, e marea mea pasiune, dar TV/filem/seriale nu mai reusesc sa ingurgitez.

Mai e ceva: Una e sa piratezi pentru ca n-ai unde sa vizionezi/inchiriezi/cumperi legal si alta e sa ai totul la dispozitie, dar tu sa continui sa faci chestia asta. Eu unul, in materie de muzica si cursuri, am sters tot ce era piratat in momentul in care am avut posibilitatea legala sa-mi fac abonament la ce ma interesa. Daca as fi pasionat de seriale, as avea, probabil, abonamente la Netflix si Amazon Prime (apropo, AP costa 3E/luna in momentul asta, oficial, in Romania). Ultimul serial pe care l-am vazut cap-coada a fost Stargate SG-1, la sfarsitul lui 2013. Acelasi principiu il aplic si cand vine vorba de software.

#22
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
spotify e 1 lira pt 3 luni /promotie. dupa il opresc si rip youtube clar. sau inca o oferta ceva. nu e vb de pret.... mai mult de principiu de dupa revolutie unde totul era pirat.... libertate moca.

si acum as instala un windows 95 de pe un cd facut de vre un prieten :) sau o caseta copiata in casetofon din ala chinezesc rosu :)))))

Edited by martian_693, 22 December 2016 - 01:15.


#23
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Si p'orma vrem "o tara ca afara" sau "sa fie schimbare, dar noi nu schimbam nimic". :D

#24
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmartian_693, on 22 decembrie 2016 - 13:09, said:

de ce as da sute de lire pt muzica aia cand e moca ? is facut din bani? sau din prostie?

Pentru ca pirateria e ilegala, simpaticule. Sa nu incerci asta in Spania, UK, Olanda sau Germania (de restul nu stiu).

Pe principiul tau, ar trebui sa nu mai muncesc, sa-ti fur banii daca te intalnesc pe strada. Pai ce, eu sunt prost sa muncesc?

Edited by filip.serban, 22 December 2016 - 13:31.


#25
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postfilip.serban, on 22 decembrie 2016 - 13:29, said:

Pentru ca pirateria e ilegala, simpaticule. Sa nu incerci asta in Spania, UK, Olanda sau Germania (de restul nu stiu).

Pe principiul tau, ar trebui sa nu mai muncesc, sa-ti fur banii daca te intalnesc pe strada. Pai ce, eu sunt prost sa muncesc?

dar locuiesc ij spania uk olanda sau germania .si ma doare in fund , parca cei care fac sistemul din tarile astea nu fac la fel? cum sa dai 1 lira pe 1 melodie? tu nu ai totul sus? pai ce fac daca am 130 melodii? dau zile de munca? aia nu e corectitudine. e pura prostie . pe torente iau mii de melodii in cateva zeci de minute toate gratis. cred ca nu e dificil de ales ce metoda folosesc.

nici windows ul nu l as fi platit daca nu ar fi venit cu laptopul. astea se numesc legi pt cei care au bani. de aia nimic nu se intampla cu cei care pirateaza sau cei care iau piratat. ca sistemul se bazeaza pe cei prosti care dau bani de frica doar ca sa fie in legalitate. in viata reala e imposibil sa ii arzi pe toti cei ilegali. mai ales cand si cei care aplica legea fac la fel. e taxa de speriat lumea. si e normal. cei care au bani ii dau , cei care nu au nu ii dau si iau piratat.

eu cred ca lumea nu realizeaza cati bani s ar duce pe chestii digitale lunar daca ar fi sa platim totul legal.... pai s ar dubla cosul de cumparaturi lunar. si momentan nu multi (inclusiv din tarile enumerate de tine) is permit sau vad o prioritate pt asa ceva. si sincer mi se pare normal.

asa ca legea se aplica doar ca o sperietura pt cei fraieri. adica cei cu bani. ca doar ei platesc oricum.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ești făcut din prostie, ca sa ma exprim cu cuvintele tale, finuț.

Deci la tine furtul e o treaba normala.
Nu ți se pare normal sa plătești munca unui om dacă tu folosești acel produs?

Ia lucrează tu pe gratis. Sa nu fii plătit cu salar întreg sau, deloc câteva luni. Îți convine?

Tu practic abuzezi de munca unor oameni. De la artiști din domeniul muzicii pana la devs.

Dacă toți ar fi făcuți din prostie ca tine atunci nu ar mai exista muzica și nici IT pentru ca nimeni nu muncește pe gratis.  Din fericire treaba asta se limitează la zona balcanica și Rusia.

Pana și turcii platesc pentru muzica, btw. Spotiffy e foarte popular in Turcia.

#27
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmartian_693, on 22 decembrie 2016 - 13:48, said:

dar locuiesc ij spania uk olanda sau germania .si ma doare in fund

Nu ma intereseaza unde te doare. Orientarea ta nu e problema mea, dar sigur nu ai depasit granitele comunei tale. De fapt mi-e rusine ca iti raspund. Si spun asta constient ca risc sa-mi iau prima suspendare/avertizare sau chiar blocare.

Cu astfel de jepcari ordinari si tupeisti, Romania nu o sa fie niciodata o tara civilizata. Trist :(

Pentru astia, daca violul, crima si furtul nu ar fi pedepsite, ar face-o fara niciun fel de mustrari de constiinta. Sincer, ma inspaimanta ca astfel de oameni exista printre noi si nu au nicio retinere in a arata ce gandesc.

Edited by filip.serban, 22 December 2016 - 15:00.


#28
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostLex404, on 22 decembrie 2016 - 14:13, said:

Ești făcut din prostie, ca sa ma exprim cu cuvintele tale, finuț.

Deci la tine furtul e o treaba normala.
Nu ți se pare normal sa plătești munca unui om dacă tu folosești acel produs?

Ia lucrează tu pe gratis. Sa nu fii plătit cu salar întreg sau, deloc câteva luni. Îți convine?

Tu practic abuzezi de munca unor oameni. De la artiști din domeniul muzicii pana la devs.

Dacă toți ar fi făcuți din prostie ca tine atunci nu ar mai exista muzica și nici IT pentru ca nimeni nu muncește pe gratis.  Din fericire treaba asta se limitează la zona balcanica și Rusia.

Pana și turcii platesc pentru muzica, btw. Spotiffy e foarte popular in Turcia.


daca un artist face muzica cu scopul banilor atunci prin lege ar trebuii ca asa zisa "piraterie" sa fie legala 100%. ala nu e artist. ala e un parazit. muzica e ceva gratis ca fundament. si un artist tre sa faca muzica pt ca asa simte si pt ca are un talent. aia il face un ARTIST.

daca o face pt bani , aia il face un ipocrit si nu ar trebuii sa aiba drepturi de autor. cum poti sa pui pret pe muzica? sau pe cuvinte vorbite? nu ti se pare o idiotenie?

eu merg pe ideea ca daca nu vrei sa fi piratat atunci nu mai canta sau nu te mai exprima. ca o faci de pomana.


cred ca corectitudinea politica si prostia societatii a dus la asemenea idiotenii. un artist tre sa se bucure ca ii downloadez melodia , inseamna ca il apreciez. daca vrea bani , clar e un ipocrit si un profitor si nu face muzica pt fanii sai ci pt profitul personal. caz in care iau muzica de pe net si is si eu o jigodie la fel ca artistul.

#29
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmartian_693, on 22 decembrie 2016 - 15:03, said:

cred ca corectitudinea politica si prostia societatii a dus la asemenea idiotenii. un artist tre sa se bucure ca ii downloadez melodia , inseamna ca il apreciez. daca vrea bani , clar e un ipocrit si un profitor si nu face muzica pt fanii sai ci pt profitul personal. caz in care iau muzica de pe net si is si eu o jigodie la fel ca artistul.

Nu, lipsa de educatie a dus la formarea tipului asta infect de mentalitate. Stai in pestera ta, producator inutil de umbra.

Edited by filip.serban, 22 December 2016 - 15:07.


#30
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
in concliuzie , spotify e la 1 lira acum pt 3 luni. daca cineva vrea sa beneficieze de oferta.

nu pot sa inteleg cum de in romania nu exista aplicatia asta. nu are nici un sens... insa tin cont ca netflix deabia a aparut anul asta in romania si nu difuzeaza toate programele la timp. la fel si amazon prime.

cert e ca legile internationale sunt 100% discriminatorii catre tarile mai sarace. de aia pirateria e in floare. si pe buna dreptate. pana nici cei care VOR/DORESC sa plateasca nu o pot face. asa ca ma bucur ca in ro si in estul europei se pirateaza la greu. le da peste nas firmelor mari care evita sa faca serviciile lor disponibile.

View Postfilip.serban, on 22 decembrie 2016 - 15:05, said:

Nu, lipsa de educatie a dus la formarea tipului asta infect de mentalitate. Stai in pestera ta, producator inutil de umbra.

nu e educatie. e vb de logica si de ratiune. pe principiul de ce as da ceva in schimbul altceva? cand pot sa dau nimic in schimbul ceva. la o chestie extrema singura logica pt a platii muzica ar fi imposibilitatea de a lua muzica piratata. si atunci ar fi o chestie. insa orice metoda de blocare a pirateriei duce la mai multa piraterie.

asa ca legea tre modificata. si orice muzica tre sa fie gratis. artistul poate sa faca bani din concerte private. aia face artistul si mai iubit si ofera posibilitatea TUTUROR sa se bucure de o resursa a umanitatii. aia care nu au bani sa ia muzica ce fac? mor de nebunie? sau de plictiseala? sistemul de acum e discriminatoriu 100%. muzica nu ar trebuii sa fie ceva taxat sau cumparat. muzica e o resursa universala a speciei. iar daca nu vrei sa canti pe gratis atunci marsh in gm si nu mai canta deloc ca nu o faci din suflet. o faci doar pt bani. caz in care ma bucur ca te pirateaza si te copiaza.

#31
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
NU vii sa-mi duci si mie gunoiul, te rog? Jur ca o sa te apreciez pentru asta. A, cand vii, ia-mi si un pachet de tigari. Iti dau banii pe el. Si te apreciez si mai mult.

Ciudat, tocmai tu, cel care acuza pe multi de "comunism" sa fii atat de inversunat impotriva unora care vor sa faca bani dintr-o pasiune. Ipocrizie maxima. Sau lipsa de educatie.

Edited by filip.serban, 22 December 2016 - 15:18.


#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Revenim la munca.
Se presupune ca și tu muncești și depui ceva pasiune pentru domeniul ales (asta dacă domeniul nu e "curu vacii").
De e nu muncești gratuit?

Ah. Ai de plătit facturi, servicii, plăceri.

Ei, așa și artiștii. Au de plătit la rândul lor pentru a face muzica. Sa nu crezi ca echhipamentele și chiriile de studio sunt gratuite.

Așa și developerii. La rândul lor au de plătit facturi, calificări, business trip-uri


Muzica nu a fost niciodată gratuită. Încă din vremurile romanilor acces la muzica (live) aveau doar bogatii. Sa produci muzica costa (și nu puțin) și nimeni nu îți da echipament de 50.000€ gratuit ca ești "artist"

#33
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postfilip.serban, on 22 decembrie 2016 - 15:16, said:

NU vii sa-mi duci si mie gunoiul, te rog? Jur ca o sa te apreciez pentru asta. A, cand vii, ia-mi si un pachet de tigari. Iti dau banii pe el. Si te apreciez si mai mult.

Ciudat, tocmai tu, cel care acuza pe multi de "comunism" sa fii atat de inversunat impotriva unora care vor sa faca bani dintr-o pasiune. Ipocrizie maxima. Sau lipsa de educatie.

man , eu inteleg ce vrei tu sa spui. nu is gros la cap. insa e clar ca din 2 optiuni , una cu bani si una moca o aleg pe cea moca. mai ales daca e exact acelasi rezultat pt mine. nu e vb de educatie. e vb de logica. simpla.

pe langa asta , mai nimic din ce plateste lumea pe muzica se duce la artist. 90% se duce la case de producatori , etc... e o industrie ca oricare alta. deci fix pix pt artist.

defapt artistii ar trebuii sa fie fericiti cand lumea ii pirateaza , inseamna ca is buni.

#34
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
E prima data cand il vad pe filip.serban asa nervos :)
Puteti sa nu fiti voi de acord cat vreti, colegul a subliniat extraordinar de bine un lucru: exista fraieri si jmecheri (cu jm). Despre ce vorbim? Mai are rost? :)

#35
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostLex404, on 22 decembrie 2016 - 15:21, said:

Revenim la munca.
Se presupune ca și tu muncești și depui ceva pasiune pentru domeniul ales (asta dacă domeniul nu e "curu vacii").
De e nu muncești gratuit?

Ah. Ai de plătit facturi, servicii, plăceri.

Ei, așa și artiștii. Au de plătit la rândul lor pentru a face muzica. Sa nu crezi ca echhipamentele și chiriile de studio sunt gratuite.

Așa și developerii. La rândul lor au de plătit facturi, calificări, business trip-uri


Muzica nu a fost niciodată gratuită. Încă din vremurile romanilor acces la muzica (live) aveau doar bogatii. Sa produci muzica costa (și nu puțin) și nimeni nu îți da echipament de 50.000€ gratuit ca ești "artist"

ok , dar atunci cum iti explici ca exista piraterie? nu e ceva in neregula cu sistemul? si aia cu educatie e bullshit. omul e animal in jungla , face cum ii e lui mai bine.


sau ai o viziune unde iei o melodie , faci 1 an puscarie? adica ... e dus la extrem plus ca intrii in chestiile private ale individualului care e ilegal si gresit oricum. sa opresti internetul sa pirateze e imposibil.


deci cum faci? iti spun eu. faci EXACT cum e acum. legi pt cei fricosi si prosti si mergi pe ideea ca e ok sa taxezi cativa decat sa nu taxezi pe nimeni. de aia pirateria e in floare. ca e imposibil sa opresti ceva ce lumea vrea si nu isi permite. asa ca iei bani de la cei care isi permit si inchizi ochii si te prefaci ca cei care pirateaza nu exista sau ca nu poti sa ii opresti. asa ai si o atitudine politica corecta dar in acelasi timp lasi realitatea sa fie realitate.

daca esti in ukraina sa zicem? ce faci ca acolo 130 de lire inseamna super multi bani? il bagi la parnae? pai asa cheltui bani cu parnaia plus ca iei un platitor de taxe din sistem. deci nimeni nu castiga. asa ca de aia pe mai nici o tara nu o intereseaza aplicarea drastica a legilor de copyright. pt ca e imposibil de aplicat.

View Postab06deg, on 22 decembrie 2016 - 15:28, said:

E prima data cand il vad pe filip.serban asa nervos Posted Image
Puteti sa nu fiti voi de acord cat vreti, colegul a subliniat extraordinar de bine un lucru: exista fraieri si jmecheri (cu jm). Despre ce vorbim? Mai are rost? Posted Image

clar. si normal.

eu am crescut cu amd k6 de 333 mhz. TOTUL era piratat. si acum stau si ma gandesc cate zeci de mii de euro am salavat" intre 95 si curent.... practic , ar fi fost IMPOSIBIL sa folosesc un calculator cu softuri platite. ar fi fost imposibil sa ascult muzica legal. un windows costa cat un salariu in romania. de unde sa dau banii pe el? ca nu aveam.

si 100% asta e cazul in mare parte in toate tarile sarace sau mai putin dezvoltate. de ce atunci nu a venit microsoft sa ma dea in judecata? pt ca e clar ca e imposibil sa castige. ca tre sa dea in judecata miliarde de oameni.


nu stiu de ce sunteti cu morcovul in fund acum , mai toti dintre noi au facut exact acelasi lucruri. acum v ati gasit toti protectorii licentelor si muzicii cand 99% dintre noi instalau windows de pe cd de la amici si copiau muzica cd cu cd sau caseta cu caseta.


ipocriti.

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e vorba de legalitate sau ca te prinde. E vorba de educație civică. De care tu duci lipsa.

Deci tu, te duci la magazin și ai doua opțiuni: gratuit (furi) vs.  plătești.
Dar preferi sa furi pentru ca oricum o mică parte din profit ajunge la angajați.

Asta e logica ta.

Subiect încheiat. Chiar n-are rostul sa ne batem capul cu specimene de genul.

Când o sa ajungă și blocul estic ca pirateria nu tine musai de legalitate ci și de educație civică, atunci lumea va fi mai buna.

Pirateria e furt. Indiferent de măsurile legale, din punct de vedere etic e furt.

Iar unii aveți furtul in sânge. Nimic nou sub soare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate